Галет е френско наименование на печива от маслено тесто. Нещо средно между пай и тарт. Не е необходима специална форма или тава за галет. След като се разточи тестото в средата се слагат различни плодове и краищата му се загъват към средата. Лесно е и става бързо.
Продукти:
- 130 г брашно
- 40 г царевично нишесте
- 2 супени лъжици пудра захар
- 1/4 чаена лъжица сол
- 115 г студено масло + 1 чаена лъжица за поръсване
- 2 супени лъжици сметана
- 2 супени лъжици ледена вода
- 400 г смокини
- 1 супена лъжица едра кафява захар за поръсване
Брашното се смесва с царевичното нишесте, пудрата захар и солта. Пресяват се в купа. В средата се слага нарязаното на парчета масло. С пръсти бързо се омесва брашното с маслото, докато стане на трохи. Прибавят се 1 суп. лъжица сметаната и водата. Енергично се замесва тесто, като се прави на топка. Увива се с прозрачно фолио и се оставя за 30 минути в хладилник.
Смокините се измиват. Почистват се от дръжките и се срязват на две по дължина.
Фурната се загрява на 190°C.
Тестото се разточва на кръг върху хартия за печене. За да не залепва за точилката се поръсва с малко брашно. В средата се нареждат смокините. С помоща на хартията се загъват краищата на тестото към средата, като центъра се оставя непокрит. Смокините в средата се поръсват с останалата 1 лъжица сметана и се разпределят малки парченца масло върху тях. Накрая се поръсват с кафява захар.
Галетът се пече 25-30 минути. Оставя се да се охлади напълно и тогава се разрязва.
Искам да направя този галет!
Имам цял буркан, голям, сладко от цели смокини
и се чудя дали може да свърши работа, вместо пресни?
Опитай, но пресните вече са на пазара, Защо не се възползваш? 🙂
Възползвах се от пресните! Страхотно е!
за колко души е това количество?
От този диаметър се получават 6 парчета.
Йоана, очарована съм от сайта ти 🙂 Черпя много идеи, благодаря за което!
Не разбрах в тази рецепта за каква сметна става въпрос?
Течна сметана – няма огромно значение дали е подсладена или не.
Благодаря ти! Ще споделям какво се е получило. Бъди здрава и все така идейна 🙂
Във връзка с френските специалитети и този галет, който изглежда така прекрасно ми хрумна, че има един много популярен специалитет във Франция, който се яде покрай новогодишните празници и целия януари. Казва се Gallette des rois, с пълнеж от смлени бадеми. Мисля, че ще ти хареса, Йоана!Поздравления за меко казано чудесния сайт!!!!!!
Чувала съм за този десерт, но не съм го приготвяла. Наистина звучи примамливо. Предполагам, че при първа възможност ще го опитам. 🙂
Благодаря ти за тази информация.
Страхотен десерт! Лесен за направа и невероятно вкусен. Благодаря ти за рецептата! 🙂
П.П. Забелязах, че рецептата ти заедно със снимката към нея са публикувани 1:1 в един друг сайт – http://blog.koketna.com/?p=3884. Искрено се надявам да са ти поискали разрешение за публикацията, крайно неодобрявам плагиатството и незачитането труда на другия.
Благодаря за сигнала, Маргарита.
Не съм много добра в правенето на сладкиши, но винаги го правя с удоволствие. Направих сладкиша, като се придържах стриктно към рецептата. Много лесно и много сполучливо стана. Вкусът на изпеченото тесто е приблизително като на бисквити „Закуска“. Много си подхожда с пресните смокини. Използувала съм най обикновени малки попрезрели смокини, без да ги беля. Само им изчистих дръжчиците. Кафявата захар обаче ми беше оригинална тръстикова, много влажна и ситна. Понеже не е много сладка, добавих и още толкова бяла кристална захар. Вкуса е чудесен.
Благодаря за рецептата. Непременно ше го направя пак.
Обожавам смокини, а сега е сезонът им. Правя галета за втори път. Този път двойна доза 😉 Наистина е много лесен за изпълнение и се получава точно като на снимката ти 🙂 Незнайно защо държа всичко да ми се получава като на снимките ти . Поръсих смокините с кафява захар меласа, и вкуса им е фантастичен. Тестото е вкусно и хрупкаво, а смокините в средата ухаят на меласа и карамел от захарта. Предложих го на гостите ми и повечето изядоха по две парчета….lol Много обичам и другия сладкиш със смокини от блога ти: овесени блокчета с ароматни смокини. (Исках да сложа линк тук към него, но не успявам нещо.) В къщи сме луди по него от години. Правя го цяло лято и всяко лято, защото на вилата имаме смокиново дърво.
Поздрави
Хубаво лято на всички читатели на блога ти!
Здравейте, Йоана! Искам да попитам колко дебело се разточва тестото? Бчагодаря!
Тестото се разточва с дебелина 4-5 мм.
С какво може да се замени царевичното нишесте?
Например дали ще се получи със ситно смлени лешници?
Целта царевичното нишесте да се смеси с брашното е за да се намали съдържанието на глутен в самото брашно. По този начин, тестото след изпичане ще бъде по-пръхкаво. Вместо да се използва обикновено брашно тип 500, което да се смеси с царевично нишесте, може да се използва брашно за сладкаши – тип 450, като количеството му в този случай ще бъде 170 г (за сметка на царевичното нишесте).
Няма да бъде фатално царевичното нишесте да се пропусне, но тогава тестото трябва да се замеси с повече внимание – замесването да стане бързо, колкото съставките да се съединят и да не се прилага измесване (тестото да не се мачка и меси), за да не се развива глутена.
На мястото на царевичното нишесте може да се използват фино смлени ядки – това определено ще донесе много добър вкус. Разбира се, тестото отново се замесва с внимание, без да се омесва дълго.
Привет, Йоана 🙂 Направих го с готово безглутеново тесто и стана също много хубав. Забравих да сложа сметана, но нейсе 🙂 Смокините пуснаха повече вода, та стана със сироп. Много хубаво ухае!
Здравейте. Пиша, за да предупредя. Два пъти вече правя галета и двата пъти не се получава, както трябва. Явно има значение видът смокини, защото моите пускат толкова много сок, че целият галет е пълен с течност и тестото вътре остава мокро. Моите смокини са от зелените, които като попрезреят стават леко жълти, та, да знаете, не са подходящи за тази рецепта:)
Благодаря за обратната връзка, Мила!
Опитай галет с това тесто за пай и добави към смокините сгъстител като брашно или царевично нишесте. Повече за това как да си направим пълнеж за пай или галет без рецепта, чети в тази публикация.
Успех! Ще се радвам да споделиш отново.
Благодаря Йоана!
В момента се пече!
Използвах големите зелени смокини, редуцирах част от течността като ги кипнах на котлона за 10мин и я отделих.
Изпичането в фурната на вентилатор ли се прави?
Аз пека без вентилатор, с опция нагряване на фурната на долен и горен реотан. Все пак, всяка фурна е различна. След първи опит за печене на подобни десерти, ако прецениш, може да включиш вентилатор и да намалиш температурата с 10-20 градуса или да стартираш с горен и долен реотан, а да включиш вентилатора в последните десетина минути, за да се запече галетът хубаво на повърхността.