Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг

Като се замисля, тиквата е сезонен продукт, но като помисля повече, този сезон се изразява в половин година. Тяхното активно предлагане още от септември върви чак до март-април и дори може да надхвърли шест месеца, ако тиквите са съхранявани добре. От друга страна, имам най-голям апетит за тиква някъде по средата на този период, защото през септември и октомври ми е все още носталгично лятно, а от края на февруари вече се оглеждам за нещо свежо, с което да разнообразя.

Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг

Да кажем, че си взимам тиква през декември, за да направя тиквеник или през януари, за да направя супа, не е от такова значение, но взимайки дори най-малката цигулка, която се предлага, за тричленното ми семейство тя се превръща поне в две яденета, независимо дали солени или сладки. Това не представлява проблем с остатъци и изхвърляне на храна, защото се справям с лекота с идеи за ползване на цялото количество без да омръзва, когато тиквата е до килограм и половина с кората и семената. Друго става обаче, когато до мен достигне голямо количество тиква от семейна продукция, която разбира се не искам да остава да мухлясва. Работата е там, че колкото и идеи да имам и креативност да проявявам, говорим за един и същ продукт, който имам усещането, че няма свършване, а и в един момент започва да втръсва на всички ни. Затова изградих тактика и започнах да слагам тиква къде ли не, като редувам видимата с невидимата.

Тиква, ябълка, орехи и подправки за салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг

Приготвих канелени рулца с тиква, като идеята за използване на по-голямо количество от нея, ме осени освен в тестото, да я добавя и към плънката от канелена захар. Вдъхновена от португалските хлебчета със сладки картофи от Мадейра Bolo dо caco, аз замених картофите с тиква и повярвай ми никой не разбра, дори цветът на хляба да беше наситено оранжев. Шоколадов кекс с тиква, за закуската на Даниел преди училище и за мой и на Вальо снак следобеда е още едно прекрасно решение за използването ѝ. Крем супа, независимо дали само с тиква или с добавени други зеленчуци, е още една хубава и вкусна идея. Тази част е от невидимата.

Просто печена тиква, гарнирана с мед и орехи само аз си я ям, така че с това не може да се разчита на голямо изразходване, но пък печена със зехтин, сол, черен пипер и най-разнообразни подходящи подправки, тиквата става основен елемент от салатата. Самата салата много често може да бъде и основното (поне за мен), защото самата тиква е засищаща. Това е от видимата част.

Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг

В идеите ми за разнообразяване на подобни салати, аз изготвих тази, която ми стана любима насред всичко, което опитвах напоследък. Въпреки че тук не присъстват никакви зеленолистни салати, както правя обикновено, включването на ябълка ми донесе свежест и установих колко приятна е комбинацията ѝ с печена с кимион и кориандър тиква. Добавих още натрошено саламурено козе сирене – всички вкъщи го обичаме, а и е вкусно, без да е натрапчиво. Искам да кажа, съчетава се перфекто с всички продукти без да доминира.

В салатата присъстват още запържени за кратко орехови ядки, които после се смесват с пресен магданоз и заатар. Бях ги приготвяла преди време за нещо друго и отново се върнах на тях, защото са наистина прекрасни и могат да допълнят всяка една салата, но и да се съчетаят с какво ли още не. Затова приготвям от тях по-голямо количество, което използвам в рамките на няколко дни, като ги добавям където сметна за добре. А какво е заатар? Това е смес от подправки от близкия изток и най-често съдържа сумак, сусам, мащерка и/или риган. Може да се намерят готови смеси с различни пропорции и вида на билките в тях, но лесно може да се приготви у дома и да се използва за овкусяване на зеленчуци, риби, сирена или върху хляб. Аз често я използвам в студените месеци, а ето и насоки в тази публикация как да си направиш заатар у дома.

И почти накрая, но много важна част е дресингът от сусамов тахан. Неведнъж съм приготвяла такъв, предимно за салати с печени зеленчуци, но е факт, че е прекрасен и със зеленолистни, кореноплоди или варива. Самият дресинг се състои просто от сусамов тахан, лимон и чесън, които се овкусяват със сол и черен пипер и при нужда се разрежда с малко вода, колкото да стане течен и удобен за ползване. Толкова е лесно и толкова вкусно!

Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг

Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг

Рецептата е по идея от предложението на The Kitchn, от което заимствам орехите със заатар и дресинг със сусамов тахан към тиквата. Добавих сурова ябълка нарязана на тънки пръчици, която носи свежест и сочност и поръсвам всичко с натрошено козе сирене, което много добре се съчетава с останалите съставки тук.

За 4 порции.

За тиквата:

  • 450 г почистена тиква, нарязана на пръчици приблизително 5×1,5 см
  • 1 супена лъжица зехтин
  • ½ чаена лъжица смлян кимион
  • ½ чаена лъжица смлян кориандър
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • ½ ябълка, нарязана на тънки пръчици
  • натрошено саламурено козе сирене

За орехите със заатар:

  • 40 г орехови ядки, нарязани на едро
  • 1 чаена лъжица зехтин
  • ½ връзка магданоз, нарязан на ситно
  • 1 супена лъжица заатар

За тахановия дресинг:

  • 40 г сусамов тахан
  • сок от ½ лимон
  • 1 скилидка чесън, пресована
  • сол и прясно смлян черен пипер

Изпичане на тиквата

Фурната се нагрява на 220ºC с опция горен и долен реотан. Парчетата тиква се разбъркват със зехтина, кимиона, кориандъра, сол и черен пипер на вкус. Разпределят се в тава върху хартия за печене на един ред и се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пекат се около 35 минути или докато омекнат напълно и започнат да придобиват цвят. По средата на печенето се обръщат от другата страна, за да се запекат равномерно. След като се извадят от фурната се охлаждат напълно в тавата.

Приготвяне на орехите със заатар

В тиган се нагрява зехтинът и в него се запържват орехите за около 2 минути, докато се запекат и започнат да миришат на печени ядки. Разбъркват се няколко пъти през това време. Ядките се прехвърлят в купа и се оставят да се поохладят. Към тях се добавят магданозът и заатарът. Разбъркват се хубаво. Ядките може да се подготвят предварително и да се съхранят 2-3 дни на стайна температура.

Приготвяне на тахановия дресинг

В купа се смесват сусамовият тахан, лимоновият сок и чесънът. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер и се разбъркват хубаво. Към тази смес се добавя толкова вода, че да се получи дресинг с гъстота на кисело мляко. Дресингът може да се приготви предварително и да се съхрани в хладилник.

Сервиране

В подходяща чиния се смесват изпечената тиква и ябълките. Поръсват се с таханов дресинг, орехи със заатар и натрошено сирене. Може да се поръси с люспи сладък или лют червен пипер.

Бележка: Не е необходимо да се добавя цялото количество орехи със заатар и цялото количество дресинг. Останалото от тях може да се съхрани 2-3 дни и да се използва за овкусяване на свежи салати или печени зеленчуци.

Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг

Още рецепти с тиква

Други идеи за салати

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *