Питат ме откъде черпя вдъхновение. Вече отговарям, че не знам. Не се замислям за това, то е навсякъде. Върхлита ме спонтанно и ако не направя нещо, много скоро си отива, давайки път на следващото хрумване. С тази салата обаче започнах да действам веднага и причините (вдъхновението) са две. Първо, неизползвано сирене горгонзола от един голям запас със сирена. И второ – оцеляла по празниците малка тиква. Нямах никакво съмнение, че комбинацията от двете ще ми хареса, но трябваше да реша как точно да ги съчетая и какво още да добавя.
Салата ще бъде! – помислих си. Клечейки пред отворения хладилник избирателно започнах да изваждам продукти. После избирателно да прибирам част от тях. Салатата беше готова – засега само в главата ми. Обелих малко лук и го карамелизирах. Нарязах тиквата на парчета и я сложих да се пече с малко зехтин и мащерка.
Овкусих спанак и рукола, добавих няколко маслини и се получи. Получи се много добре. Обожавам карамелизирания лук с мекото и с не твърде силна миризма сирене горгонзола. Обожавам и карамелизираните крайчета на овкусената с мащерка тиква. Само където Вальо избута всичката тиква от порцията си в моята чиния. Не че не се радвах, но мисля, че много сбърка. Но той не ми е критерий за предложения с тиква. На теб как ти се струва?
Салата с тиква, карамелизиран лук и горгонзола
Посочените количества са за 4 порции.
Продукти:
- 2 шепи бейби спанак
- 2 шепи рукола
- 300 г почистена и обелена тиква, нарязана на парчета с дължина 6 см. и дебелина 2 см. (тиквата е измерена след почистването)
- 1-2 стръка прясна мащерка
- 2 големи глави лук, нарязани на полумесеци
- 4 супени лъжици зехтин
- 150 г сирене горгонзола, нарязано на кубчета
- 80-100 г маслини каламата
- сол и прясно смлян шарен пипер
- допълнително зехтин и балсамов оцет за овкусяване
Тиквата се слага в малка тавичка. Поръсва се с 2 супени лъжици зехтин, прясно смлян шарен пипер и накъсаната прясна мащерка. Запича се в предварително нагрята фурна на 200°C за 30 минути или докато стане готова. Охлажда се.
През това време в дълбок тиган или тенджера се загряват 2 супени лъжици зехтин. Добавя се лукът, посолява се с щипка сол и се разбърква периодично на слаб огън докато се карамелизира – около 20 минути. Маха се от огъня и се охлажда.
В голяма купа се смесват измитите и добре подсушени спанак и рукола. Овкусяват се с малко зехтин и сол. Добавят се тиквата, лукът, маслините и горгонзолата. Салатата се поръсва с балсамов оцет (балсамова редукция прави нещата още по-добри) и прясно смлян шарен пипер.
Звучи вкусно и свежо с много пролетен привкус в съчетание със зимната мекота на тиквата! поздравления!
На мен ми се струва чудна, Йоана!
Сайтът ти също е прекрасен с новият си външен вид!
Желая ти една прекрасна година изпълнена със зраве, вдърховение и любов!
За много години Йоанка! Бъди жива и здрава и винаги такова вдъхновение за всички нас:)
Салатката звучи много есенно-зимно 🙂 Допада ми 🙂
Току-що обядвах със салатката. Чудесна е! Изненадваща и много приятна комбинация от вкусове. На всичкото отгоре, съвсем на време ми се появи тази рецепта – хладилника беше пълен с остатъци от сирена, тиква, маслини. Само зеленинките се наложи да купя специално за целта.
Вальометъра нещо се е счупил 🙂
Ще го поправям. 🙂
великолепна салата… съчетанието на вкусовете е наистина божествено
Здравей Йоана,
страхотна салата! Но, за да се карамелизира лука, би трябвало да се поръси с щипка захар, а не щипка сол, нали така ?
Карамелизацията на лука (както и на други зеленчуци) става чрез естествените захари в него. За да могат те да се карамелизрат като придадат на лука сладък вкус и карамелен цвят, лукът се готви дълго време на ниска температура. Ако температурата е по-висока от необходимата, той ще започне да се пържи и да изгаря без изобщо да мине през карамелизация.
В някои рецепти за да се ускори процеса и за да се придаде по-дълбок сладък вкус към лука се добавят 1-2 чаени лъжици захар. Тъй като това е допълнителна захар, за да се уравновеси вкусът в крайния карамелизиран лук е необходимо да се добави киселина, като това най-често е балсамов оцет, с който в края на карамелизирането на лука тиганът се деглазира.
Солта освен за солен вкус, играе роля също като балансьор на сладостта. Добавена в началото на готвенето на лука тя извлича водата от него, което помага за две неща – предотвратява лукът да се пържи в мазнината и концентрира вкуса.
Може да срещнеш най-разнообразни рецепти, а в тези в които присъства захар тя е пожелателна. Аз предпочитам да карамелизирам лука без нея.
Днес направих тази салата. Естествено като всеки път, когато съм пробвала рецепти от сайта ти, се получи повече от чудесно. Прибавям към списъка с любими 🙂
Единственото своеволие беше, че вместо горгонзола сложих козе сирене (това имах и реших, че ще се “върже”) и не сложих маслини, а прибавих прясно изпечени тиквени семки.