Салата Уолдорф

В този сезон от годината, освен към топли супи имам влечение и към приготвяне на салати, а дванайсе годишният архив на този блог ми подсказва какви предпочитания съм имала през различните години. Докато супите са напълно оправдани при положение, че температурите навън са предимно под нулата, не съм съвсем сигурна защо се отдавам и на разнообразни салати. Знам обаче, че ми харесва. Те не винаги са напълно сурови или приготвени само от зеленчуци, но винаги са богати и цветни. Много често са толкова засищащи, че могат да се отнесат и като основно ястие, а някои от тях са по-свежи и от домат през лятото, защото съдържат пресни есенно-зимни плодове.

Салата Уолдорф

Точно такава е тази салата – свежа, сочна, хрупкава. С много плодове, без да е плодова салата в онзи смисъл на нарязани плодове за десерт. Или това е една от обогатените версии на първообраза на салата Уолдорф, който ти предлагам да опиташ. Приготвена с два вида сладко-кисели ябълки, грозде, стафиди и орехи. Класическият дресинг от майонеза с лимонов сок е олекотен с кисело мляко и не пропускай да поръсиш салатата обилно с прясно смлян черен пипер.

Салатата е създадена в Ню Йорк преди повече от 120 години и казват е съдържала единствено ябълки, селъри и майонеза. На по-късен етап се появяват ядки и грозде. Салатата вече се сервира върху листа маруля, а за овкусяване майонезата може да бъде подобрена с горчица, олекотена с йогурт или заквасена сметана или дори да се използва млечен дресинг с естрагон, както предлага Джейми Оливър.

Ябълки, селъри, грозде, стафиди, орехи и подправки за салата Уолдорф

Харесвам всичките ѝ разновидности и въпреки че изглежда повече като салата за през есента, ако разполагам с хрупкави и сочни сладко-кисели ябълки, започвам да се оглеждам на седмичния ми пазар за селъри и червено грозде, дори в този януарски ден. Заради подходящите ябълки си правя асоциация с тази свежа салата. Те трябва да бъдат наистина хрупкави, наистина сочни, със сладко-кисел вкус, който след една, те кара да изядеш още една просто така, самостоятелно. Затова първо си набележи ябълки. Опитвайки ги, ще ги разпознаеш и ще знаеш, че са подходящи за тази салата. Винаги може да заложиш на Грени Смит, но сам по себе си той не ми е достатъчен. Моят любим сорт тук е Фуджи. На пазара в момента, от него се намират както български, така и гръцки.

Нарязаните плодове и селъри за салата Уолдорф

Друга, на която бих се спряла е Златна превъзходна, която е все още зелена, но сладка. Искам да кажа – не е презряла. Ако ти попадне сорт Гала или Червена превъзходна, също ще бъдат добър избор. Комбинирам ги с Грени Смит за повече равновесие в сладостта и киселинността на салатата. Има и други известни и не толкова разпространени сортове ябълки, чиито имена дори не знам, но може да се намерят на фермерските пазари. Просто опитвай, дъвчи и прецени дали това е ябълката за твоята салата. Ако е екстремно хрупкава, ако е много сочна, ако ти създава приятно усещане от соковете и текстурата ѝ, ако не ти е стипчива в устата, ако веднага след първата хапка неистово искаш втора – това е твоята ябълка.

В този вариант на салатата, освен със запечени орехи, които допълват с вкус и текстура, ти предлагам да добавиш и малко стафиди, които на всичко хрупкаво и свежо дават контраст със своята приятно дъвчаща консистенция и сладък вкус.

Салата Уолдорф

Салата Уолдорф

Рецептата е адаптация от предложенията на onepotrecipes.com и daringgourmet.com

За 2 порции

За дресинга:

  • 40 г майонеза (виж как да си я приготвиш сам)
  • 40 г пълномаслено кисело мляко
  • 2 чаени лъжици лимонов сок
  • сол и прясно смлян черен пипер

За салатата:

  • ½ ябълка Фуджи или друга червена сладко кисела ябълка, нарязана на кубчета
  • ½ ябълка Грени Смит или друга кисела и сочна ябълка, нарязана на кубчета
  • 1 малка чепка червено грозде или грозде розе (12-14 зърна), зърната срязани на две, семките се отстраняват
  • 1 голям стрък селъри, обелен от жилите и нарязан на парчета
  • 50 г орехи, запечени в сух тиган или във фурната
  • 30 г стафиди
  • маруля за сервиране

За дресинга всички съставки се смесват и разбъркват хубаво. Ако има нужда се добавя още лимонов сок на вкус.

За салатата в купа се смесват всички съставки без марулята. Заливат се с дресинга и се разбъркват хубаво. До този момент салатата може да бъде направена до няколко часа предварително и да се съхрани покрита в хладилник. Преди сервиране се изважда 15-20 минути на стайна температура.

Салатата се сервира върху накъсани на едро листа маруля. Посолява се допълнително с прясно смлян черен пипер.

Още рецепти за салати

Други рецепти с ябълки

5 коментара

  1. Здравейте,
    Благодаря от сърце за интересните рецепти, придружени с истории!
    За съжаление обаче, новия формат на сайта ( с цветна снимка като background) е красив, но прави четенето изключително неприятно…

  2. Салатата ми допадна, правя я и аз, но без този друсинг с майонеза.Не е добро съчетание на плодове и яйца според мен.Яйцата се усвояват трудно, а плодовете – много лесно.Това съчение е изключително неприятно за стомаха.Заливката може да се направи само с лимон и зехтин или кисело мляко.Но и млякото не е много удачно.Не си спомням да съм виждала навремето преди години някой да комбинира кисело мляко с плодове.Но кисело мляко със зеленчук е добра комбинация.Но днес за жалост в кухнята се комбинира какво ли не, старата ни българска кухня е по – добра в това отношение.
    Това е мое мнение, макар и негативно за дресинга.Поздрави !

    1. Може би ако замените киселото мляко с йогурт ще се получи по-добре. Селърито също е за предпочитане пред целината. Инжой!

  3. Интересна салата, относно ябълките ми се струва, че сорт Муцо би бил подходящ, защото са сладко-кисели, но сезонът им вече отмина, а рецептата намерих днес след предложение на бТВ за новогодишна салата. Направих я с Грени Смит и мисля, че се получи добре.
    Благодаря за всички добри Ваши рецепти, които съм ползвала, а те са много.

  4. Добра идея за салата, трансформирана в „изчисти хладилника“.
    Получи се много добре – с ябълки, стафиди, печен слънчоглед, листа целина, малко копър, айсберг, нарязан в салатата, а не за подложка, без грозде, че в този сезон не е вкусно, но с червен портокал, защото е наличен.

    ЧНГ на всички кулинарни авантюристи!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *