Преди няколко месеца купих една кулинарна книга за украинска и близките кухни. Това беше едно от онези спонтанни пазарувания, които не плануваш, но видиш ли предмет, който привлича вниманието ти го грабваш, най-често с мисълта, че ако не го направиш ще те терзае и още на следващия ден ще се върнеш. Затова просто си спестих връщането и веднага се запътих към касата. Не познавам детайлно украинската кухня и нямах никакви очаквания от съдържанието на книгата. Това я направи за мен като форма за информация и навигатор за издирване на повече такава, но на първо място беше разнообразяване на менюто с дословно изпълнение на избрани рецепти. Започнах с една салата от печено червено цвекло, която продължавам да приготвям често тази зима.
Тази салата е и отлична гарнитура към риба и свинско месо. Заради продуктите, които се съдържат в нея я смятам за идеална за приготвяне от края на есента чак до края на зимата. А те са точно тези, които се съдържат в заглавието.
Червеното цвекло се нарязва на парчета и се изпича докато омекне и краищата започнат да се карамелизират. Това го прави по-вкусно отколкото ако е сварено, защото вкусът му е по-концентриран, а текстурата плътна.
Добавянето на орехи към него не е нещо, което да ме учуди, те внасят допълнителна текстура и ядков вкус, но сушените сини сливи привлякоха вниманието ми. Мисля, че точно заради тях се реших да опитам рецептата. Въпреки че не са много като количество, те прекрасно допълват засиления след изпичането на цвеклото сладък вкус, а двете заедно перфектно контрастират на богатия на чесън млечен сос.
Също за баланс в него се добавя балсамов оцет, който малко променя цвета на соса и от очаквано бял той става по-тъмен, но кой го е грижа за цвета на дресинга, когато всичко се обърка заедно, за да стане още по-вкусно.
Тази рецепта е адаптация на авторът на книгата Olia Hercules от семейна рецепта, която включва сварено червено цвекло, а дресингът е от майонеза, но отново присъстват сушените сини сливи и орехите. Семейната рецепта също звучи вкусно, обаче смятам новата идея за още по-добра, заради изпичането на цвеклото и олекотяването на салатата със замяната на майонезата със заквасена сметана и балсамов оцет.
Препоръката за соса е да бъде наистина много чеснов, а червеното цвекло дори с хрупкави краища. За гарниране вместо пресен кориандър може да се изберат пера зелен лук, а аз вече я приготвям и с магданоз, когато не откривам кориандър на седмичното ми пазаруване.
Салата от печено червено цвекло със сушени сини сливи, орехи и млечно-чеснов сос
Рецептата е адаптация от книгата Mamushka: Recipes from Ukraine & beyond.
За 4 порции
За цвеклото:
- 600 г червено цвекло (2 средно големи глави или 3 по-малки)
- 1-2 супени лъжици слънчогледово олио
- сол и прясно смлян черен пипер
За млечно-чесновия сос:
- 150 г заквасена сметана
- 1 супена лъжица балсамов оцет
- 2-3 скилидки чесън, пресовани
- сол и прясно смлян черен пипер
За завършване:
- 40 г сушени сини сливи (5-6 броя), нарязани на ленти
- 40 г орехови ядки (2-3 супени лъжици), запечени
- пресен кориандър (или пера зелен лук, или магданоз, ако предпочиташ)
Приготвяне на цвеклото
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Главите червено цвекло се обелват и срязват на две. Всяка половина се срязва на четири. Парчетата цвекло се разбъркват с олиото и се посоляват със сол и прясно смлян черен пипер.
Цвеклото се разпределя на един ред в тава върху хартия за печене. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и цвеклото се пече 45 минути или докато омекне и краищата му започнат да се карамелизират. Охлаждат се на стайна температура.
Приготвяне на соса
Заквасената сметана се смесва с балсамовия оцет и чесъна. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Разбърква се хубаво и ако сосът е много гъст се разрежда с малко количество вода.
Може да се приготви предварително и да се съхрани в буркан в хладилник.
Завършване на салатата
Червеното цвекло се смесва с нарязаните сливи и орехите. Гарнират се със соса и пресни листа кориандър. Сосът би могъл да се поднесе отделно и всеки да добавя от него колкото желае.
Още рецепти с червено-цвекло
- Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)
- Тарт Татен с червено цвекло и салца верде с магданоз
- Печени зеленчуци с лабне, солена гранола и портокалов дресинг
- Зеленчукови кюфтета само с две съставки
- Салата от спелта и печени зеленчуци
- Кускус с печени зеленчуци и козе сирене
- Салата от зелена леща и червено цвекло с джинджифилов дресинг и едно предстоящо събитие
- Два начина за приготвяне на гравлакс (маринована сьомга) и многозърнест ръжен хляб
- Борш по московски, май
- Ризото от спелта с червено цвекло и печена сьомгова пъстърва
- Любов през есента
- Изненадай Коледа! – Салатата
- Салата от червено цвекло и портокали
- Салата от червено цвекло
- Пъстра зимна салата
- Борш
Благодаря за рецептата, Йоана! Червеното цвекло е един от най-консумираните от нас продукти през този сезон. Бихте ли споделили мнението си за консумацията му сурово?
Суровото червено цвекло има изразен землист вкус, затова ако е доминиращ продукт му е необходим подходящ дресинг. Вкусът му ще се уравновеси от малко повече киселинност, сладост и/или мазнина. Например млечен, майонезен или добре балансиран на киселинност и сладост винегрет.
Използвам го при салата от зеле с моркови; към зелени салати, в които добавям моркови, репички, кълнове, печени ядки или семена, а скоро опитах и тази раита, която много ми хареса.
По-често обаче го използвам печено, заради по-големите му възможности за съчетаване с други продукти и най-вече защото вкусът му от землист става сладък.
Вареното цвекло ми напомня вкуса на сварена млечна царевица и освен в студена салата също може да се съчетае в топла салата, зеленчукови и месни супи, ястия.
Виж някои публикувани предложения с цвекло в края на тази статия (точно след края на рецептата).
Благодаря за отговора! По-рано разгледах и записах някои от рецептите. Ще ги пробвам. 🙂
Чудесна е салатата, наскоро опитах подобна, с цвекло и сини сливи, комбинацията е разкошна.
Йоана, тази книга я гледах два пъти през последните месеци с такова желание да си я взема от Ориндж, но нещо все ме спираше – въпреки прекрасното издание и някои доста интересни рецепти… и ето, сега съжалявам, че не си я взех, защото още преди време изчезна (вероятно са били 1-2 бройки, а като нищо ти да си се сдобила с едната, докато се наумувам ;)) С интерес ще следя, ако решиш да направиш и друга рецепта от нея в бъдеще.
Страхотна салата !
Страхотна салата. Аз увеличих продуктите за дресинга и прибавих малко майонеза. Наистина чудесно съчетание на продукти. Благодаря за рецептата. Влиза в списъка ми със зимни салати.
Обожавам цвекло. Но това беше едно от най-гадните неща, които съм яла. Съжалявам за използваната дума – просто съм откровена, а разочарованието ми беше огромно. Хвърлихме салатата.
И аз съжалявам за разочарованието. Бихте ли споделили кое точно в тази салата не ви хареса (изпичането на цвеклото, дресингът, комбинацията от двете, друго) и защо? Ще ми бъде интересно също да разбера по какъв начин обичате да приготвяте червено цвекло.
Здравейте отново. Цвеклото, печено по този начин, е с много концентриран вкус, което заедно със сушените сливи и орехите прави салатата много тежка. Може би ако се изпече цялата глава, ще е по-добре. Вкъщи любимата ни салата с цвекло е: леко сварено цвекло (придобило е вкус, но остава свежо), rukola (задължително дива), запечено козе сирене (с малко мед), запечени орехи и дресинг, който включва зехтин и редуциран балсамов оцет или сос от нар.
Благодаря за обратната връзка. Предложението ви за мен звучи фантастично, със сигурност ще ми хареса. Сигурна съм и обаче, че за някои хора (познавам такива) козето сирене и редуцираното балсамико ще им дойдат тежки. За техния вкус. Не бива да се изразяваме крайно за вкуса.
Като занимаваща се професионално с това, всеки ден се сблъсквам с подобни случаи. Едно предложение се харесва на едни, на други не. При дегустациите просто казваме, че това не е за нашия вкус и не ни допада, като е добре да обясним защо. Не бих предложила нещо за ядене, ако аз не го харесвам. Въпреки това, вкусът винаги си остава субективен елемент. Личните предпочитания ни водят към нашия избор, независимо кой какво ни говори.
Ще се радвам да се осмелите да опитате и други рецепти от блога и да дадете обратна връзка за тях или пък да споделите своите импровизации върху тези рецепти.
а ако заменим сметаната с кисело мляко? аз мисля да пробвам.
Аз бих използвала цедено кисело мляко. И заради по-високата плътност, и заради по-високата масленост. Ще се радвам да споделиш впечатленията си след този опит.
Направих я с кисело мляко и стана много добре. Много вкусна салата!