Гъста бобена супа с манголд

Тази гъста бобена супа е вдъхновена от тосканската риболита – яхния от бял боб, няколко вида зеленолистни като кейл, савойско зеле и листа от цвекло, много и разнообразни зеленчуци, както и стар хляб, с който яхнията се сгъстява. Правила за приготвянето ѝ няма и може да се използва всякакъв зарзават, който е наличен. Това се определя най-вече от сезона и точно затова не е необходима толкова рецепта, колкото насоки и идеи за приготвяне на поредната версия.

Гъста бобена супа с манголд

В този случай, причината да приготвя тази гъста бобена супа са наличието на манголд, който свекър ми отглежда на село и на чиито пресни листа се наслаждаваме дори сега, през януари. Харесват ми сурови, като ги добавям към салатата. Харесват ми и в печива като при този киш и обожавам да ги добавям към варива като боб и леща.

Гъста бобена супа с манголд

Януари е и времето на супите и макар, че началото на месеца не беше чак толкова студен, сега в средата му настана истинска зима и една топла супа за вечеря винаги е добро решение, което носи наслада и повече домашен уют.

Сварен маслен боб

При подобни ястия следвам основни техники и разнообразявам с различни добавки. Харесвам гъстите бобени супи поръсени с настъргано жълто твърдо сирене, а понякога стартирам приготвянето им със запържване на бекон, преди да сотирам зеленчуците в останалата от него мазнина. При тази рецепта, супата е безмесна, но ако искаш да придадеш лек опушен аромат от малко животинска мазнина, нарежи бекон на кубчета и го запържи преди да сотираш всички зеленчуци след него. Зимата обича такива вкусове.

Когато не бързам, предпочитам да накисна и сваря боба сама. Ако не разполагам с време, тогава се спирам на боб от консерва, което разбира се е по-лесният и бърз вариант за всички, така че чувствай се свободно да използваш това, ако се налага. Харесвам масления бял боб, който накисвам за една нощ, а след това сварявам бавно – след като бобът заври намалявам температурата и го готвя час и половина-два до пълна готовност. Бавното къкрене позволява зърната да се запазят цели и да не се разцепват или скашкват.

Продукти за гъста бобена супа с манголд

Другото, което обичам да добавям на гъстата бобена супа са различни зеленчуци, много от които така или иначе поддържам в хладилника. Докато всички, които трябва да се сотират като лук, селъри и чушки нарязвам на кубчета, то морковите ми харесва да бъдат на шайби. И разбира се, звездата на рецептата – листата манголд. Нарязвам ги на едри ленти и ги слагам към боба в края на готвенето. Десетина минути са им достатъчни да омекнат, без да се разваряват. Все пак, ако не нимираш манголд, а искаш да опиташ този вариант на бобена супа, листа кейл или спанак са също добра добавка. Готвят се по същия начин за тази рецепта, както е при манголда.

Пресни листа манголд

Онова, което повдига още повече тази гъста бобена супа е сервирането и с настъргано твърдо или полутвърдо жълто сирене. Използвам каквото имам в наличност. Може да бъде пармезан, пекорино или гръцката гравиера. Препечен квасен хляб допълва ястието с вкуса си, хрупкавата текстура и е вкусната хапка, която да обере всички хубави сокове.

Гъста бобена супа с манголд

Гъста бобена супа с манголд

Използвам сух маслен боб, който накисвам за минимум 8 часа и след това сварявам на умерен котлон докато омекне напълно. От това количество сух боб се получава около 1 кг сварен и отцеден боб. Може да се използва същото количество отцеден консервиран боб. Водата, в която е врял бобът се запазва за супата. Ако се използва от консерва, той се добавя с течността от нея, но ще има нужда и от допълнително количество вода или зеленчуков бульон.

Вместо манголд, в супата може да се добави кейл или спанак.

За поръсване накрая използвам твърдо или полутвърдо жълто сирене, с което разполагам, като пармезан, пекорино или гравиера. Използвай онова, което обичаш и което имаш в наличност.

За 6-8 порции

За супата:

  • 400 г сух маслен боб, накиснат във вода за една нощ и сварен до пълна готовност
  • 3 супени лъжици зехтин
  • 1 средно голяма глава лук, нарязана на кубчета
  • 1 стрък селърри, нарязан на кубчета
  • 2 средно големи моркова, обелени и нарязани на шайби
  • 1 червена чушка, нарязана на кубчета
  • 2-3 скилидки чесън, нарязани на ситно
  • 2-3 стръка прясна мащерка, нарязана на ситно
  • 1 консерва (400 г) домати на кубчета
  • 6-8 листа манголд, средната жила се отстранява и листата се нарязват на едри ленти
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • по 2 супени лъжици нарязани пресен магданоз и девесил

За сервиране:

  • настъргано твърдо или полутвърдо жълто сирене като пармезан, пекорино или гравиера
  • филии препечен квасен хляб

Приготвяне на супата

Свареният боб се отцежда от водата, в която е сварен, като тя се запазва.

В голяма тенджера се загрява зехтинът на умерен към силен котлон. Добавят се лукът, селърито, морковите и чушката. Котлонът се намалява до умерен и зеленчуците се сотират 12-15 минути докато омекнат хубаво без да покафеняват. Разбъркват се от време на време. Добавят се чесънът и мащерката и се разбъркват за около минута докато отделят ароматите си.

Котлонът се усилва и тогава в тенджерата се изсипват консервираните домати, отцеденият боб и толкова от течността, в която бобът е врял, че да покрие всичко с около 3 см отгоре. Ако течността от боба не е достатъчна се добавя вода или зеленчуков бульон. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер и се оставя да заври. Когато заври котлонът се намалява до умерен и всичко се оставя да къкри 30-40 минути докато всички зеленчуци се сготвят и бульонът се посгъсти.

Накрая се добавят листата манголд и се оставят да къкрят още 10 минути. Тенджерата се отстранява от котлона и в супата се добавят магданоза и девесила.

Сервиране

Супата се сервира топла поръсена с настърганото жълто сирене и препечен квасен хляб.

Супата е още по-хубава ден-два след сготвянето ѝ. Съхранява се в хладилник и преди сервиране се затопля на котлона необходимото количество като се разбърква периодично. Готовата супа може да се съхрани до 4-5 дни в хладилника.

Гъста бобена супа с манголд

Разгледай и други рецепти с боб

Виж още предложения за супи

4 коментара

  1. Преди една година чак разбрах, че спанакоподобното в градината, което само си се отглежда през последните петдесет! години, всъщност е манголд. Винаги съм го готвила като спанак, но с боб наистина ще е вкусно. От няколко дни всъщност имам идея да го сготвя по подобна рецепта, но с нахут, по рецепта на Силвия Колока.
    Благодаря за идеята с боба!

    1. Манголдът наистина е много издръжлив. И постоянно растат нови свежи листа. Ще се радвам да го опитате в тази рецепта, Галина и да споделите впечатления.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *