Кремообразна супа от броколи с чедар

В края на този студен януари у дома предпочитаме топли гъсти супи поради две причини. Първата е ясна – имаме нужда от топла и засищаща храна. Втората причина е бързината, с която се приготвят повечето такива супи, така че да бъдат подходящи за вечеря през седмицата. В този смисъл, оставям френската лучена супа и риболитата за почивните дни, докато след работа залагам на любимата на Даниел супа топчета, пилешка супа с останало месо от печено пиле през уикенда и всякакви кремообразни зеленчукови супи, които не само се приготвят бързо, но и вдъхновяват за използване на налични продукти от хладилника и килера.

Кремообразна супа от броколи с чедар

Също една любима супа се оказа и тази с броколи, в която има и още зеленчуци, сготвени в гъст бульон, а най-хубавата ѝ част е богатството от сирене чедар, което я сгъстява и обогатява с много вкус. С такава гореща супа, януари е топъл и вкусен у дома, а вечерята през седмицата е бързо приготвена.

Кремообразна супа от броколи с чедар

Преди всичко, броколите обичат всякакви сирената. А аз обичам и двете. Комбинирам ги често, независимо дали в салата, семпло изпечени и поръсени с пармезан, в гратен със сос от сирене или с няколко вида жълти сирена, например. Има толкова много възможности за съчетаването им и тази супа е един от прекрасните варианти за съчетаване на броколи с жълто сирене.

Зеленчуци, чедар, сметана и бульон за кремообразна супа от броколи с чедар

Супата е плътна и засищаща. Още по-хубавата част, е че за нея се използват не само розичките, но и цялото стебло на броколите. Като се замисля, трябва да го правим винаги, когато купуваме глава броколи, не само защото кочанът е ⅓ от грамажа, за който плащаме, но и защото е също толкова вкусен и полезен, стига да съумеем да го използваме. Обелен, за да се премахнат по-дебелите и твърди части, и нарязан на по дребни или тънки парчета, кочанът е също толкова вкусен и се сготвя също толкова добре. Използвай го независимо какво приготвяш с броколи!

Кремообразна супа от броколи с чедар

А за тази прекрасна супа броколите се готвят в бульон сгъстен с бешамел, който я прави кремообразна. Към тях, освен лук и чесън се добавят моркови и селъри, които обогатяват супата, но най-голямото богатство наравно с броколите е добавянето на чедар в края на приготвянето ѝ. Той я сгъстява още и дава повече вкус и соленост. Съчетанието им е толкова добро, че мога да кажа, че е всичко което искам сега от една супа през януари обаче нека ти издам и още нещо. На такава супа със зеленчуци и жълто сирене, които са къкрили в гъст бульон с основа бешамел, много, ама много им отива прясно настъргано индийско орехче. То естествено ги допълва като принася ядковия си пикантен аромат върху млечната основа, с която винаги са били в неоспорим синхрон. Нека това бъде нашата малка тайна.

Приготви си топла и питателна супа с броколи! Дай и достатъчно сирене и поръси хубаво с прясно смляно индийско орехче. Приготвянето на вечеря през седмицата е леко и много ароматно, че съм сигурна, че тази супа ще стане не само част от репертоара ти, но и ще започнеш да импровизираш по нея. Толкова е добра!

Кремообразна супа от броколи с чедар

Кремообразна супа от броколи с чедар

Супата може да се приготви само със сметана или смес от сметана и прясно мляко. За по-лек вариант, използвай само прясно мляко.

Сиренето, което предпочитам е полутвърд бял чедар. Харесвам вкуса му, маслената текстура и ядковия привкус, но и внимавам със солеността, която носи, така че добавям много малко сол в супата. Без проблем може да се използва и червен чедар.

Когато супата е готова, пасирам я частично, така че в нея да остане известно количество цели зеленчуци. Това я прави и по-кремообразна, но и с повече текстура. Ако желаеш, може изобщо да не пасираш супата или да я направиш изцяло кремообразна като всичко се пасира добре.

Ако се наложи супата да се претопли на следващия ден, направи го на умерен към силен котлон с непрекъснато разбъркване, за да не се образува нагар от сиренето и гъстия бульон на дъното на тенджерата.

За 4-6 порции.

Продукти:

  • 3 супени лъжици зехтин
  • 1 малка глава лук, нарязана на ситно
  • 1 скилидка чесън, нарязана на ситно
  • 30 г брашно
  • 180 мл сметана 30% или смес от сметана и пълномаслено прясно мляко
  • 1,200 л зеленчуков бульон
  • 1 дафинов лист
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • 600 г броколи, нарязани на дребно и розичките, и стеблото
  • 1 голям морков, нарязан на дребни кубчета
  • 1-2 стръка селъри, нарязано на дребни кубчета
  • 200 г бял полутвърд чедар, настърган на едро ренде + допълнително за сервиране
  • прясно настъргано индийско орехче, за сервиране

Начин на приготвяне

Зехтинът се нагрява в тенджера на умерен към силен котлон и в него се сотира лукът 3-5 минути. Добавя се чесънът и се разбърква няколко секунди докато отдели аромата си. Изсипва се брашното и се разбърква около минута докато стане златисто. Тогава по малко се добавя сметаната, като се разбърква непрекъснато. Добавят се бульонът, дафиновият лист, сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Внимава се със солта, защото сиренето, което ще се добави след това ще даде доста соленост. Сместа се оставя да заври и се вари на умерен котлон около 10 минути.

Броколите се разделят на розички, като стеблото се запазва. Розичките и стеблото се нарязват на дребно, като аз нарязвам стеблото на по-дребни кубчета, за да уври наравно с розичките. Добавят се в тенджерата при бульона заедно с морковите и селърито. Оставят се да заврат и се варят 15-20 минути докато зеленчуците омекнат.

Тенджерата се сваля, дафиновият лист се отстранява и супата се пасира частично, така че в нея да останат парчета от зеленчуците. Ако желаеш, супата може да се пасира напълно. Връща се на умерен към силен котлон и се добавя чедара. Разбърква се около минута докато сиренето се разтопи.

Супата се сервира топла поръсена с допълнително настърган чедар и прясно настъргано индийско орехче.

Кремообразна супа от броколи с чедар

Още рецепти с броколи

Още рецепти за супи

10 коментара

  1. С цел бързото приготвяне на супата, зеленчуковия бульон го вариш предварително или използваш купен такъв?
    Ако се използва само вода, може би супата ще стане малко бедна на вкус…

    1. Обикновено поддържам бульон, който приготвям. Когато разполагам с разнообразни зеленчуци, правя 2-3 литра бульон. Оставям известно количество в хладилника за ползване до седмица, а останалото замразявам за по-късно ползване.
      Супата може да се приготви и с вода, вместо бульон, ако не се разполага с такъв в момента.

  2. Концепцията за гъста супа, обогатена със сирене много ми допада. Проблемът са броколите. През годините възпитавам небцето си и проядох на практика всичко освен… броколи, карфиол и прочее зелета. Миризмата им, когато са сварени просто ме отвращава. С какво бих могла да заменя главния герой? Картоф? Спанак? Гъби? Нещо, за което не подозирам? Ще съм много благодарна за идеи:)

    1. С толкова сирене, бих заложила на праз на мястото на броколите. Бих го сотирала предварително. Жълт лук, който е предварително задушен, че даже карамелизиран, също. И със спанак би се получило отлично. И трите може да комбинираш с гъби, които да бъдат предварително сотирани за по-добър вкус. Предлагам ти и тиквички, за по-лек вариант.

  3. Правила съм почти същата супа и действително е много питателна и вкусна. Мисля си обаче, че е по-удачно да се пише „чедър“ 🙂

  4. Супата е много вкусна, със сигурност ще присъства редовно на трапезата ни, благодаря за поредната страхотна рецепта!!!

  5. Здравей, Йоана! Винаги възхвалявам твоите рецепти и като видях тази очакванията ми удариха небето…допринесе и това, че напоследък умирам за кремсупи!
    С много любов и старание приготвих супата, но за съжаление тя се размина с моя вкус. Всъщност супата беше много вкусна, текстурата и гъстотата бяха проблемът. Чудя се дали по-малко броколи и повече моркови биха оправили нещата…? Какво ли ще стане, ако добавя картоф…това също ми се въртеше в главата, тъй като супата не беше гладка, а с по-зърнеста текстура…не знам, но със сигурност ще пробвам.
    Благодаря за рецептата, Йоана! Ще пробвам да я модифицирам мъничко, за да и се радваме в студените зимни вечери!
    Моля те само за техники за почистване на селърито, тъй като имаше останали жилки в супата.

    1. За да не се усеща влакнесто, на стръковете селъри отстранявам жилите по следния начин – с малък нож, като започна от дебелия край в основата на стръка, захващам 2-3 от жилите (които са видими с просто около и изглеждат като конец по цялата дължина на стръка) и ги издърпвам до другия край. Така минавам по цялата повърхност на стръка. Изгледай това видео. Другият вариант е да се обели с белачка, но така се взима много от зеленчука.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *