Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука

Моят дом е моята крепост! Там се чувствам комфортно и сигурно, но и със свобода да излизам, да се разхождам, да се събирам с приятели или просто да обикалям магазините. След това отново се прибирам в моето уютно място с планове къде ще отида утре, с кого ще се срещна. Малко по-различно звучене има този израз сега, в тази трудна ситуация на извънредно положение. Но всичко си има две страни и предпочитам по-често да поглеждам към светлата. Докато моят дом остава най-сигурното място, прекарвайки времето предимно в него с моето семейство, имам възможността да играя и уча с детето ми повече, да си обръщаме повече внимание един на друг (да си говорим и споделяме), да чета повече, да правя неща, за които все казвам, че нямам време или не ми достигат сили. Едно такова нещо за повечето хора е редовното приготвяне на полезна храна за семейството. Затова зарязах плануваните ми публикации, за да предложа нещо сезонно (пролетни моркови), с нещо имуностимулиращо (тахановия сос с джинджифил и куркума) и с още нещо, което да ги допълни като хранителна стойност, вкус и отново за добро здраве (египетската смес от ядки, семена и подправки дука). В това ястие се включват три рецепти, като всяка една от тях може да се приложи самостоятелно.

Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука

Освен тези рецепти, ще ти дам идеи с какво още може да се съчетаят тахановият сос и сместа дука (duqqa, دقة). Независимо дали продължаваш да посещаваш работното си място физически или работиш от къщи, това ястие е подходящо за всеки един ден от седмицата, защото не отнема време. А и с повече пъстрота и вкус, вярвам, че допълващи ястия като това повишават силите и духа.

Пролетни моркови

Морковите

Вярвам в силата на продуктите, не само като хранителна стойност. Виж тези моркови! Виж цветовете им! Те могат да радват и това е първото нещо, което получавам, когато ги поглеждам и взимам. Следва изборът ми как да ги приготвя и с какво да ги съчетая. Те могат да бъдат настъргани сурови и да се използват в салата, могат да бъдат запечени и комбинирани с други зеленчуци, могат да бъдат сварени и пасирани в супа, могат да влязат в състава на кекс, който да приготвя за закуска или да се трансформират във вкусни бонбони. Без значение точно как ще ги използваш, радостта, която носят цветовете им ще се предаде и на храната, която приготвяш с тях.

Запечени пролетни моркови

Напоследък имам два любими начина да включа слънчевите моркови в менюто си. Първият е сурови в салата, разбира се след като са старателно измити и обелени и вторият е печени в силна фурна, колкото да омекнат. Тази рецепта е с вторият начин и ми е любим, защото:

  1. се сготвят бързо
  2. естествено сладкият им вкус се засилва
  3. мога да ги предложа топли като гарнитура или със стайна температура в салата.

Съставки за таханов сос с джинджифил и куркума

Тахановият сос с джинджифил и куркума

Този път комбинирам слънчевите моркови със също толкова слънчев на цвят сос. Основата му е от сусамов тахан и включва още чесън, лимонов сок, куркума и джинджифил. Все подправки, които засилват имунитета – нещо, от което имаме огромна нужда сега, не само защото е края на зимата и трябва да преодоляваме пролетната умора.

Разбърканият тахан с чесън и лимонов сок

Разреденият таханов сос с вода

Сосът се приготвя бързо и това може да стане докато морковите се пекат. Но този сос не е предназначен само за моркови, разбира се. Той е подходящ и като дресинг за зеленолистни салати или настъргани сурови кореноплодни зеленчуци, салата с печена тиква или всякакви печени зеленчуци като карфиол или картофи (скоро на пазара ще излязат пресните картофи). Затова сосът може да се използва самостоятелно от настоящата рецепта и да се приготви по-голямо количество от него, което да се съхрани в хладилника до една седмица и да се използва за овкусяване на каквото предпочиташ.

Добавяне на подправките към тахановия сос

Готовият таханов сос

За да бъде удобен като дип (по-гъст сос) или като дресинг (по-рядък сос), необходимо е само да се добавя различно количество вода. Когато сусамовият тахан се разбърка с лимоновия сок и чесъна, той ще се сгъсти. С добавянето на вода, сосът се разрежда и може да се направи с гъстота, която предпочиташ. След това се добавят останалите подправки, като разбира се и тяхното количество може да варира, според вкуса на всеки.

Египетска смес дука

Египетската смес дука

Всичко това – изпечените моркови и тахановия сос джинджифил и куркума – завършвам с още една любима напоследък подправка. По-точно е египетска смес от ядки, семена и подправки с име дука. Първият път, когато я приготвих беше по рецепта от книгата на Дейвид Лебовиц My Paris Kitchen и беше комбинирана с печен карфиол. Хареса ми много и така и така разполагах с добро количество от нея, започнах да я слагам на каквото ми хрумне. Това бяха салати, други печени зеленчуци, пържени картофи, печена риба. Установих, че подправката е приятна с всички с тях, но и не спирам дотук, защото със свински котлети и яхнии от варива също е много добре.

Сместа в случая се състои от лешници, сусам и тиквено семе, както и няколко подправки, които дават превъзходния ѝ аромат. Те са кимион, кориандър, семена резене и голямо количество черен пипер, чиято пикантност в случая предпочитам пред лютата чушка. Много от съставките могат да се променят, не само от това, с което разполагаш, но и от това, което предпочиташ. Например лешниците могат се сменят с бадеми, фъстъци или кашу, а тиквеното семе със слънчогледово. Ако не харесваш анасоновия вкус, не слагай семена резене, но за свежест може да се добавят суха мента или майорана.

Съставки за египетска смес дука

Независимо кои точно ядки или семена решиш да използваш, за да бъде вкуса на дука наистина добър, необходимо е те да се запекат в сух тиган, колкото да се подсилят ароматите им. Това важи и за семената кимион и резене, и зърната кориандър и черен пипер. Тъй като всяка ядка, семе и подправка има нужда от различно време на котлона, те се запичат поотделно. Това не е трудоемко, защото става в един и същи тиган последователно. Колко време да ги печеш? Просто надушвай! Или както казват французите, задействай своя au pif.  Когато семената или зърната започнат да ухаят приятно, значи са готови. Смесват се всички заедно. Ако се добавят сухи билки, не ги запичай, а ги смеси с останалите съставки накрая. После всичко се смила в кафемелачка за подправки или на ръка в хаванче. Сместа трябва да остане груба и не напълно смляна или на каша. Една от причините да харесвам тази смес, e защото се усеща текстура от запечените ядки, семена и подправки.

Тъй като на мен ми допада рецептата за дука от My Paris Kitchen и опитвайки най-разнообразни храни с нея, смятам я за универсална. Точно тази рецепта предстои да видиш по-долу, но ако желаеш, винаги може да промениш нещо в нея по твой вкус, както вече описах. Също като соса, сместа може да се направи предварително (няма нужда от по-голямо количество, отколкото е в рецептата) и да се съхрани в буркан в кухненския шкаф, за да бъде винаги подръка за всичко, което ти хрумне да овкусиш с нея.

И не на последно място, плануването за готвене сега е повече от необходимо. Когато имаш идеи за седмица напред, може да направиш списък за пазар с необходимите продукти, който пазар да направиш с едно посещение в магазина или една поръчка онлайн. По този начин ще се намали риска да се разпространяват вируси. Разбира се, хубаво е да внимаваш и да не се презапасяваш, особено с пресни и малотрайни продукти. Пазарувайки от супермаркета, кварталната бакалия или онлайн, погрижи се за продуктите с повече внимание. Разгледай рецептите от блога и направи своя план. Оставам на разположение за въпроси свързани с организацията и плануването на меню за семейството, ще се радвам да бъда от полза. Пази се и остани със здраве!

Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука

Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука

Това ястие е по идеи от food52.comloveandlemons.com и книгата My Paris Kitchen.

Количеството моркови е за 2-4 порции като допълващо ястие или гарнитура. Тахановият сос с джинджифил е за 4-6 порции, в зависимост дали се използва като дип (както в случая) или като дресинг за салата. Количествата в рецептата за египетската смес дука е за 150 грама смес.

За морковите:

  • 10 броя дребни моркови
  • 1 супена лъжица зехтин
  • ½ чаена лъжица люспеста сол или ¼ чаена лъжица смляна морска сол

За тахановия сос с джинджифил и куркума:

  • 80 г сусамов тахан
  • прясно изцеден сок от ½ лимон
  • 1 скилидка чесън, пресована
  • ½ чаена лъжица смляна морска сол
  • 60-80 мл вода или повече, ако е необходимо
  • ½ до 1 чаена лъжица куркума
  • 1 чаена лъжица настърган пресен джинджифил
  • 1 чаена лъжица кленов сироп или мед
  • 1 чаена лъжица зехтин

За египетската смес дука:

  • 50 г лешници (може да се използват и други ядки като бадеми, фъстъци или кашу)
  • 50 г сусам
  • 35 г тиквени семена (може да се използват слънчогледови семена)
  • 2 супени лъжици зърна кориандър
  • 1 чаена лъжица семена кимион
  • 1 чаена лъжица семена резене
  • 1 ½ чаена лъжица зърна черен пипер
  • 1 чаена лъжица смляна морска сол

Приготвяне на печените моркови

Ако морковите са пресни и с листа, измиват се хубаво и листата се срязват на 2 см от края на моркова. Фурната се нагрява на 250ºC. В тиган, достатъчно голям да побере всички моркови наведнъж и подходящ за фурна, се нагрява зехтинът. Добавят се морковите и се посоляват. Сотират се на силен котлон за 6-8 минути, като се обръщат периодично, така че да придобият загар от всички страни. На този етап морковите ще бъдат все още твърди. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се готвят още 10-12 минути или докато омекнат, но без да се разкашкват. Сервират се топли или със стайна температура гарнирани с тахановия сос и поръсени с дука.

Приготвяне на тахановия сос с джинджифил и куркума

В купа се смесват сусамовият тахан, пресованият чесън, солта и лимоновият сок. Сместа ще се сгъсти при разбъркване. Добавя се по малко вода, докато се получи желаната гъстота на соса. Тогава към него се добавят куркумата, джинджифилът, кленовият сироп или медът и зехтинът. Разбъркват се хубаво. В зависимост от сусамовия тахан, който се използва, сосът с него може да има нужда от допълнително подправяне и ако това е необходимо, вкусът се балансира с още лимонов сок или кленов сироп (или мед). Може да се приготви предварително. Съхранява се в хладилник до една седмица. Преди да се използва се изважда на стайна температура поне 30 минути предварително.

Приготвяне на египетска смес дука

Аз използвам бланширани лешници и съм доволна от резултата, но ако се използват сурови ядки те трябва да се запекат предварително за по-интензивен вкус. Същото се отнася и за всички останали семена и подправки за тази рецепта, с изключение на солта. За повече опции, виж текста преди рецептата.

Ядките се запичат в предварително нагрята фурна на 180ºC за 8-12 минути. Ако се използват сурови лешници те се претриват в кухненска кърпа, така че люспите да се отделят. Ядките се оставят настрана.

Тиган се нагрява на умерен към силен котлон. В него последователно се запичат сусамът, тиквените семена, кориандърът, кимионът, резенето и зърната черен пипер. За всяка ще бъде необходимо различно време за запичане, затова подушвай и когато усетиш приятен аромат от съответната подправка, значи е готова. На кориандъра ще отнеме най-много време, но средно подправките ще бъдат готови за около минута на котлона с често разбъркване.

Когато са готови се оставят да се охладят и се смесват заедно със солта. Могат да се смелят в кафемелачка, която се използва за смилане на подправки. Смилането става на дози, а не наведнъж. В този случай трябва да се внимава, защото сместа трябва да остане груба, а не да става на прах. Ако не разполагаш с подобна кафемелачка или сходен уред като малък блендер, тогава разтрий ядките в хаванче, като отново работиш на порции.

Готовата смес се съхранява в буркан на стайна температура до 1 месец.

Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука

Още рецепти с моркови

Други рецепти за предястия

4 коментара

  1. Всъщност, ако ни разкажеш как планира Йоана седмичното си меню, ще е много интересно. По принцип, не с оглед на ситуацията само.

  2. Прекрасна рецепта! Ще се пробва! Само един уточняващ въпрос: Дали трябва ядките преди запичане да са били предварително накиснати?
    Благодаря!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *