Като редовен читател на този блог, или поне от осем години насам, знаеш, че всяка година публикувам рецепта за тортата от рождения ден на моя син Даниел, която приготвям у дома. Като редовен читател на тази рубрика или поне от 5-6 години насам, аз няма с какво да те изненадам, защото тортата отново е шоколадова. Такава си избира моят син. Обича шоколад, ама то, кой не обича!? При все това, старая се той да бъде наистина вкусен и в повечето случаи избирам черен, когато приготвям десерти у дома.
Това лято, дали заради порастването (най-вероятно е заради това) проявяваше известен интерес да опитва храни или комбинации от тях, които до преди година не поглеждаше и отричаше като нещо вкусно. Като негова майка следяща с какво се храни, аз съм щастлива от опитите му, макар не всеки път да одобряваше, независимо дали се храни у дома с храна приготвена от мен или навън. Знам какво харесва най-много, но предвид неговото предразположение напоследък да опитва нови неща, реших (отново) да го попитам с какъв вкус би искал да бъде тортата за рожденият му ден тази година. Отговорът не ме изненада – „Знаеш каква, мамо, защо питаш?“. Е да, аз отлично знам каква – шоколадова! Защо ли питам?
Проследявайки вкусовите му предпочитания като например избор предимно на лешников сладолед или джандуя това лято, знаейки че обича от дребните червени плодове и желанието му тортата да бъде с мотив на една от последните му мании по игрите – Roblox, изготвих рецептата за шоколадовата торта за деветия му рожден ден.
В тази публикация ще ти представя рецепта за торта с диаметър 20 см, която се равнява на 8-10 парчета и е съпоставена за приготвяне в домашни условия. Същата торта, но доста по-голяма по размер приготвих и в професионалното ми място в Сладки Сезони за партито за рождения ден с негови съученици и приятели. Всички деца, а и родителите на децата бяха въодушевени от вкусната шоколадова торта и аз знам защо. Защото наистина е вкусна. Лека текстура, минимално блатове, хрупкава основа с лешников вкус и сладко от ягоди между слоевете.
Декорацията е много семпла и представлява логото на играта Roblox. Тя също е вкусна, защото я приготвих от шоколадова бисквита, която покрих с шоколад и сребърен брокат, за да се доближи до сребристия цвят на логото. Без фондан, захарно тесто и неядливи елементи!
И след като Даниел духна свещта върху тортата, докато всички пляскахме, едно от децата се провикна „Може ли да изядем Roblox?“. А! Не ми беше хрумнало, че някой би искал да изяде декорацията, макар че по-ядлива и вкусна от това не бих могла да я направя! Идеята ми хареса и в същия момент отлепих бисквитата-лого от тортата и разчупвах от нея на всички деца. Те бяха щастливи, аз също.
Нека сега ти разкажа повече за самата торта. Ясно е, че е шоколадова, но не е от онези шоколадови десерти само за шоко-маниаци. Защото тортата е лека и не прекалено сладка. Основата ѝ е хрупкава и се състои от пралина с лешници и бадеми, млечен шоколад, какаово масло и фюлетин, който за приготвяне на тортата в домашни условия замених с нарязани обикновени вафли. Използвах от вафлите на Harmonica, защото ни харесват по принцип, а и остават хрупкави в шоколодово-пралиновата смес.
Платките в тортата са Генуа – два тънки слоя пандишпан обогатен с масло. Върху тях има тънък слой сладко от горски ягоди. Всичко това се обединява от шоколадов мус, за който се приготвя шоколадово кремю с черен шоколад, а след това към кремюто се добавя избита сметана за въздушност. Тортата покривам с шоколадова огледална глазура, чиито изключително черен цвят се постига от тъмното алкализирано какао. То също така има и по-интензивен шоколадов вкус от натуралното какао, с което допринася и за по-богатия шоколадов вкус на тортата.
На моето момче пожелавам още много игри и щастливи мигове!
Да продължава да бъде мил и всеотдаен във всичко, което прави!
Шоколадова торта с пралина и сладко от горски ягоди
Последователността на приготвяне на елементите за тортата е тази, с която са описани в рецептата.
От пралината се получава по-голямо количество от необходимото, което може да се съхрани в буркан на стайна температура до един месец или в хладилник за по-дълго.
От шоколадовата огледална глазура остава, разбира се. След като се залее тортата, останалото количество се съхранява в хладилник до 2-3 седмици и след затопляне до 75ºC може да се използва за сервиране върху кекс, сладолед или плодове.
Всички продукти, които не се намират в супермаркетите могат да се потърсят в специализираните магазини за сладкарство и онлайн.
Логото на Roblox не е включено в рецептата на тортата. Трюфелите, които се виждат на някои от снимките приготвих от изрезките от пандишпан Генуа смесени с още сладко от горски ягоди, и шоколадов ганаш.
За торта с диаметър 20 см или 8-10 парчета.
За шоколадовата огледална глазура:
- 40 мл вода
- 50 г подсладено кондензирано мляко
- 200 мл сметана 35%
- 180 г захар
- 240 г неутрална фарситура (кристалина; кристално желе, сладкарско желе)
- 75 г алкализирано какао 22-24% масленост
- 20 г желатин, накиснат в 100 мл студена вода
За пралината (за около 280 г):
- 150 г смес от лешници и бадеми
- 150 г захар
- 5 мл (1 чаена лъжица) олио от гроздови семена или друго неутрално на вкус олио
За хрупкавия пралинов слой (основата на тортата):
- 80 г млечен шоколад
- 10 г какаово масло
- 70 г пралина (рецептата горе)
- 60 г вафли Harmonica, нарязани на дребно
За пандишпан Генуа (за тава 30×40 см):
- 150 г яйца (приблизително от 3 броя)
- 150 г захар
- 150 г пресято брашно
- 60 г разтопено масло
За сладкото:
- около 150 г сладко от горски ягоди или друго сладко по избор
За шоколадовия мус:
- 75 мл сметана 35% (1)
- 75 мл прясно мляко
- 2 жълтъка
- 15 г (1 супена лъжица) захар
- 160 г черен шоколад (между 56%-66%)
- 150 мл сметана 35% (2)
Приготвяне на шоколадовата огледална глазура
В касерола се смесват водата, подсладеното кондензирано мляко, сметаната и захарта. Загряват се докато захарта се разтопи и сместа се оставя да кипне. Добавя се фарситурата и сместа отново се оставя да кипне. Добавя се какаото и сместа отново се кипва. Отстранява се от котлона и се добавя желатинът. Разбърква се хубаво докато се разтвори и глазурата се пасира. Покрива се плътно със стреч фолио и се охлажда на стайна температура, а след това в хладилник поне една нощ, преди да се използва.
Приготвяне на пралината
Ядките се запичат в предварително нагрята фурна на 200ºC за 8-10 минути. Прехвърлят се в касерола с дебело дъно. Към тях се добавя захарта и се слагат на умерен котлон. Разбъркват се докато захарта се карамелизира и придобие тъмен кехлибарен цвят. Сместа се изсипва в тава върху хартия за печене или силиконов килим и бързо се разстила на тънък слой. Оставя се да се охлади и карамелът да се стегне. Когато стегне се начупва на малки парчета. Смилат се в кухненски робот заедно с олиото докато станат на паста. Смилането до паста ще отнеме малко повече време. От време на време роботът се спира и с шпатула се остъргват стените, след това отново се пуска.
Приготвяне на пралиновия слой (основата на тортата)
Подготвя се форма с подвижни стени с диаметър 20 см. Дъното на формата се покрива с хартия за печене.
В купа се смесват млечният шоколад и какаовото масло и се разтопяват на водна баня. Отстраняват се от водната баня и към тях се добавя пралината. Разбъркват се хубаво и накрая в сместа се добавят нарязаните вафли.
Сместа се изсипва в подготвената форма и се заравнява. Охлажда се в хладилник 2-3 часа или докато се стегне. Може да се подготви от предния ден и да се съхрани в хладилник. За да се отдели, внимателно се минава с нож по края на формата и слоят се отделя от хартията за печене.
Приготвяне на пандишпан Генуа
Фурната се нагрява на 190ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се тава с размери 30×40 см. Покрива се с хартия за печене и се напръсква със спрей за печене.
В голяма купа се смесват яйцата и захарта и се разбиват на водна баня с телена бъркалка докато захарта се разтопи. На този етап не е необходимо да се постига обем, а само яйцата да се затоплят и захарта да се разтвори.
Купата се отстранява от водната баня и яйцата се разбиват с миксер докато се сгъстят и увеличат обема си. Тогава към тях се прибавя пресятото брашно и се разбърква внимателно с шпатула.
Към разтопеното, но хладко масло се добавя малко от яйчената смес и се разбърква хубаво с шпатула. Тази смес се връща към по-голямата и всичко се разбърква добре.
Сместа се разпределя в тавата и се заглажда с палетен нож. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и платката се пече 12-14 минути или докато стане розова на повърхността. Внимава се да не се пресуши. Когато е готова се изважда от фурната и се охлажда 8-10 минути в тавата. От платката се изрязва един кръг с диаметър 20 см и един кръг с диаметър 15 см. Оставят се върху решетка да се охладят хубаво. Могат да се подготвят от предния ден. Съхраняват се покрити на стайна температура.
Приготвяне на шоколадовия мус
Шоколадовият мус се приготвя непосредствено преди сглобяването на тортата, което означава, че всички елементи от нея до момента трябва да бъдат готови.
Шоколадът, ако е на калети се слага в купа, а ако е от блок се нарязва на ситно и се слага в купа. Върху купата се слага цедка.
Приготвя се крем англез като в касерола се смесват сметана (1) и прясното мляко. Загряват се на умерен към силен котлон докато заврат. Междувременно жълтъците и захарта се разбиват докато изсветлеят и се сгъстят. Когато млечните заврат се добавят на тънка струя към жълтъчната смес при непрекъснато бъркане. Всичко се връща в касеролата и се разбърква с телена бъркалка докато достигне 82ºC. Веднага се сваля от котлона и англезът се излива върху шоколада през цедката. Изчаква се 15-20 секунди и всичко се разбърква с шпатула докато сместа стане еднородна. Това е кремю, което се оставя се да се поохлади до около 32ºC-35ºC.
Сметана (2) се избива до степен меки връхчета. От нея се добавя ⅓ към кремюто и се разбърква внимателно с шпатула. Добавя се още ⅓ от сметаната и отново се разбърква. Добавя се последната ⅓ и се разбърква с шпатулата. Мусът се използва веднага!
Сглобяване на тортата
Подготвя се форма с подвижни стени с диаметър 20 см. По страните на формата се слага ацетатна лента.
На дъното на формата се поставя охладения пралинов слой.
Върху него се разпределя тънък слой от шоколадовия мус. Върху него се залепя платката Генуа с диаметър 20 см. Върху платката се разпределя тънък слой от сладкото.
Всичко се покрива с половината от останалия шоколадов мус. Ако има нужда се оставя в хладилник докато мусът се стегне леко.
Върху него се поставя втората платка Генуа с диаметър 15 см. Върху нея се разпределя тънък слой от сладкото и всичко се покрива с останалия мус. Формата с тортата се замразява, като е хубаво да постои поне 2-3 дни във фризера.
Завършване на тортата с огледална глазура
Огледалната глазура се слага в купа и се загрява на водна баня докато се втечни отново. Внимава се да не се прегрява и се разбърква често докато се хомогенизира. Отстранява се от водната баня и се охлажда до 32ºC-35ºC преди да се залее тортата с нея.
Междувременно замразената торта се освобождава от формата и ацетатната лента. Всички ръбчета се заглаждат с дланта на ръката (от топлината на тялото това ще се получи бързо) и тортата се връща във фризера докато глазурата стане готова за покриване.
Когато глазурата е готова, тортата се поставя върху решетка под която има съд, който да събира стеклата се глазура. С едно бързо движение глазурата се излива в средата на тортата и се оставя да се стече по страните ѝ. С дълъг палетен нож внимателно, но с бързо движение се минава по цялата повърхност на тортата, така че излишната глазура да се премахне. Оттук насетне глазурата не се пипа повече! Тортата се оставя така за 2-3 минути докато всичката излишна глазура изтече и покритието, което остава върху нея се стегне. Тортата се повдига, като се придържа отдолу с една ръка, а с другата ръка с помощта на малък палетен нож се обират остатъците от стеклата се и вече стегнала глазура в долната част на тортата. Тогава тя се премества върху сервизен поднос и се оставя в хладилник за поне 3-4 часа докато отпусне.
След това тортата е готова за декорация и поднасяне. Може да се приготви финално до 2-3 дни предварително и да се съхрани покрита в хладилник, без декорация. Декорира се възможно по-близо до времето на сервиране, като в зависимост от сезона и повода могат да се използват пресни плодове, карамелизирани ядки, френски макарони или друго, което се има наум.
Другите торти от рождените дни на Даниел
- Торта с крем муселин и пюре от круши и фурми
- Шарлота с поширани круши в шафран
- Шоколадова торта с мус от крем сирене и сладко от горски ягоди
- Шоколадова торта с френски макарони и плодове
- Торта с шоколад, меренг и ванилов мус с маскарпоне
- Торта „Лешников шоколад“
- Ентремета „Елементи на любовта“
- Сладоледена торта
Прегледай още десерти с шоколад
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Ентреме с лешников мус и горски плодове или тортата за единадесетия рожден ден на Даниел
- Ванилов сладолед на клечка
- Ентреме „Шоколад и ванилия“ или торта за рождения ден на Вальо
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Шоколадов сладолед
- Торта с ягодов шоколад и кокос
- Шоколадови трюфели с лешникова пралина
- Шоколадови петифури с орехи пекан
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Брауни със сушени смокини и орехи
- Шоколадови трюфели със солен карамел, червени боровинки и бадеми
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Сладоледена торта или тортата за осмия рожден ден на Даниел
- Козунак с локум и орехи + вариации
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Рогалах – вариации с различни пълнежи
- Празничен мраморен кекс
- Лебкухен
Тази торта дълго ще остане в съзнанието ми, беше невероятна!
Здравейте, бихте ли ми казали, за торта 26 см, с колко да увелича продуктите?
Използвайте този калкулатор, за да пресметнете коефициент според формата, която искате да използвате и умножете всички продукти по него на дадената рецепта. В случая, от форма с диаметър 20 см към форма с диаметър 26 см, коефициентът е 1,69.
Йоана, както всеки път – впечатляващи идея и изпълнение …
На Даниел желая здраве и безгрижие!
На семейството – здраве и споделеност!
А на теб – благодаря за вдъхновението!
Благодаря за поздравите и пожеланията, Пламена!
Веднъж правих торта с огледална глазура. Много е впечатляваща, но не е никак вкусна – има един такъв особен, леко синтетичен вкус.
Каква друга глазура би подхождала за завършек, па макар и не толкова ефектна?
Ако продуктите за глазурата са добри, то и глазурата ще е вкусна. Не знам каква рецепта и продукти сте използвали, за да може да ги обсъдим. Иначе, тази торта може да се залее с всяка една глазура или (без да се замразява, но след като е добре стегнала) да се измаже с шоколадов ганаш или лек маслен крем, след което да се панира със смлени ядки, филиран бадем, крокан, кокосови стърготини… Изберете онова, с което имате опит и ви допада.
75г вода
150г захар
150г течна глюкоза
100г подсладено кондензирано мляко
100г черен шоколад
50г бял шоколад
70г желатинова маса
Това е рецептата за огледалната глазура, която ползвах. На Ирина Купенска. Предполагам, че глюкозата основно доминира във вкуса.
Мислите ли, че ползвайки фарситура, вкусът ще е по-добър?
Мислите ли, че Вашето предложение ще има
Добра е тази глазура!
Глюкозата дава само сладост като вкус, а ролята ѝ основно е пластичност на глазурата, както и предотвратяване на кристализация на захарта. Фарситурата прави същото, но разликата между двете се отразява върху текстурата. Докато глазурата с глюкоза е по-течна, тази с фарситурата е по-гелообразна.
Разлика между двете глазури дава и използването на шоколад при едната и само какао при другата. Оттук идва известна разлика във вкуса. Разбира се, хубаво е да се уверите, че използвате наистина добър и вкусен шоколад за едната, както аз препоръчвам да се използва тъмно алкализирано какао за другата.
За да разберете разликите, най-добре е да направите сравнение. За мен и двете глазури са добри, зависи какво искам да постигна с тях.
страхотна торта, няма спор. и аз съм на мнение, че огледалната глазура не е вкусна и поради тази причина я избягвам. както и фонданът – ужасен. според мен ганашът е отлична идея.
Здравей Йоана,
Можеш ли да препоръчаш рецепта за правене на фарситура кристалина в домашни условия? Знам, че се продава и не е скъпа, но я използвам в малки количества веднъж на няколко месеца и купуването дори на половин килограм означава да изхвърля 80-90% от него. В интернет намерих само един вариант, който не съм сигурна доколко се доближава до истината. По същество е глюкоза с желатинова маса…
Хубав ден и благодаря предварително!
Рецептата, която пиша е за лек напаж, който е подходящ за глазиране на плодове за декорация и сходни. Получава се около 600 грама и се съхранява в хладилник до десетина дни. Ако има нужда, намали си количествата.
300 мл вода
300 г течна глюкоза
40 г захар
20 г ябълков пектин
Водата и глюкозата се кипват. Захарта се смесва с пектина и се добавят към тях. Вари се 2-3 минути.
Здравейте, винаги се възхищавам на умението Ви да обяснявате всеки детайл до най-малката подробност. Въпросът ми е- може ли да се използва декорация от изомалт върху огледалната глазура? Благодаря предварително за отделеното време.
Тази огледална глазура стои стегната, затова мисля че декорация от изомалт ще издържи върху нея. Успех, Деси!