SOS – Баклава

В рубриката на читателите SOS, този път ще готвим баклава по желание на Мира. И тъй като предстоят много празници, в които е добре да се подготвим отрано, една хубава баклава винаги е добро решение. Може и дори е по-добре да се приготви няколко дни предварително. Малко количество от нея дава голяма доза сладост, а и приготвянето ѝ е лесно, стига да знаем добри пропорции между корите, маслото, ядките и захарния сироп. Виж как аз обичам да приготвям класическа баклава и не пропускай вариациите с различни видове ядки и аромати в сиропа за нея.

Баклава

В тази публикация очевидно няма да си говорим за нещо непознато и ново. Всички знаем какво е баклава. Всички знаем колко много разновидности може да има. Всички, предполагам сме опитвали и добри и не чак толкова лоши такива. Предполагам също, че където има ядки, масло и захар няма как да не е вкусно. И все пак, предполагам и че всеки един от вас има своите предпочитания за този толкова познат и достъпен десерт като баклавата.

Баклава

Сега просто ще ти покажа моя начин за приготвяне на баклава. Обичам я умерено сладка, достатъчно подправена и с толкова сироп, че повърхността ѝ да остане с хрупкави кори, а вътрешността ѝ да се усеща приятно дъвчаща. Обичам ядките да бъдат нито едри, нито много фини, така че да се долавя текстурата им, но и да не стоят груби или размити между корите. Обичам да добавям розова вода в сиропа ѝ иначе няма да съм аз.

Баклава

Тази публикация за баклава, по мои намерения, трябваше да се случи много отдавна и най-после е осъществена благодарение на запитването на Мира. Благодаря, Мира! Мисля че този класически вариант ще ти допадне. Наслади се! А за всички, които обичат да експериментират и да опитват нови вкусове и комбинации, по темата баклава ще последва още една публикация. Тя ще бъде с дюли, лешници и ликьорно вино. Ако вече те заинтригувах, стой наблизо! Обновяване от 11 декември 2019 – ето и рецептата на прекрасната баклава с дюли и лешници. Наслади се отново!

Нарязана баклава

Баклава

Рецептата е изготвена за тава с диаметър 24 см. Може да се приготви и в правоъгълна форма с приблизителни размери 28 x 16 см. Може да се приготви и в по-голямо количество, като количеството продукти се увеличава спрямо размера на формата за печене. За целта може да използваш този калкулатор.

Хубаво е да се използва смес от няколко вида ядки, но ако предпочиташ само един, баклавата ще бъде отново вкусна. В захарния сироп освен канела и лимонова кора, обичам да добавям кардамон и розова вода. Последните две са пожелателни, но аз ти препоръчвам да ги използваш, особено ако включиш и шамфъстък към твоята смес от ядки.

За 8-10 порции

За сиропа:

  • 350 г захар
  • 300 мл вода
  • 1 чаена лъжица лимонов сок
  • 1 лента лимонова кора
  • 1 пръчка канела
  • 2 шушулки кардамон, смачкани
  • 2 чаени лъжици розова вода

За баклавата:

  • 280 г фини кори (12 броя листа)
  • 300 г ядки (орехи, бадеми, лешници, шамфъстък, кашу или най-добре смес от някои от тях)
  • 1 супена лъжица захар
  • ½ чаена лъжица канела
  • 150 г масло, разтопено

Приготвяне на сиропа

В касерола се смесват всички продукти за сиропа с изключение на розовата вода. Слагат се да заврат и се варят 10 минути на умерен котлон. Сиропът се отстранява от котлона и се оставя да се охлади на стайна температура. Тогава се добавя розовата вода и се разбърква хубаво. Оставя се настрана.

Приготвяне на баклавата

Фурната се нагрява на 160ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се кръгла форма за печене с диаметър 24 см. Дъното и стените на формата се намазват с малко от разтопеното масло.

Ядките се смесват със захарта и се смилат средно. Не трябва да има големи парчета ядки, за да се реже баклавата по-удобно и за да не се разпада, но не трябва да бъдат и много фини, за да може да се усеща текстура. Към смлените ядки със захарта се добавя канелата. Разбъркват се хубаво.

Заради размера на формата, в която ще се реди баклавата, корите трябва да се срежат по следния начин. Както са една върху друга, корите мислено се разделят на три части и с ножица се отрязва ⅓ от тях. Така ще се получат 12 листа с размер ⅔ и 12 листа с размер ⅓. Дванадесетте с размер ⅓ ще бъдат съчетани заедно при реденето на баклавата. Корите се покриват с влажна кухненска кърпа за да не изсъхват докато се работи с тях.

Взимат се 6 кори с размер ⅔ и се редят в подготвената форма, като всяка кора се намазва с разтопено масло с помощта на четка. Върху първите 6 кори се разпределят половината от смлените ядки. Реденето продължава с 12 кори с размер ⅓, като две по две се подреждат една до друга, така че да се получат отново 6 реда от кори. Също се намазват с масло между тях. Върху тях се разпределя втората половина от ядките. Нареждат се последните 6 кори с размер ⅔, като отново всяка се намазва с масло. Завършва се с масло. Наредената баклава се нарязва с остър нож на желани парчета. Те могат да бъдат триъгълници като торта или на квадрати като петифури.

Баклавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 50 минути до 1 час или докато придобие приятен златисто-кафяв цвят на повърхността.

Когато се извади от фурната, още гореща се залива с охладения прецеден сироп. Оставя се така поне 12 часа, но е най-добре да се приготви два дни предварително.

Преди сервиране баклавата отново се нарязва по предварителните разрези. Поръсва се със смлян шамфъстък и захаросани розови листенца, ако предпочиташ.

Нарязана баклава

Още десерти

13 коментара

  1. По-добре е да се пече (по-точно да се суши) на 140 градуса за по-дълго време – около 1 час и 30/45 минути. Също така е пожелателно сиропът да не е просто охладен на стайна температура, а много студен, например, да се охлажда на терасата, докато се изпече баклавата.

  2. Благодаря за рецептата. От три дни ми се прави / хапва / баклава. Е, днес я направих, изглежда страхотно.
    Имам само един въпрос относно сиропа, кога се прецежда, непосредствено след като е готов или преди да се сложи върху топлата баклава?
    Имате разкошни рецепти. Благодаря Ви!

    1. Аз оставям подправките в сиропа докато той изстива. Така става по-ароматен. Преди да залея баклавата добавям розовата вода и прецеждам направо при заливането.

  3. Благодаря ти, че откликна на молбата ми, Йоана! В най-скоро време ще изпробвам рецептата. Пожелавам тихи, уютни и смислени Коледни празници на теб и читателите блога ти!

  4. Йоана, изглежда повече от зашеметяваща баклавата ти! А в същото време толкова лесна за правене – ще ми е първият опит за баклава и се надявам да се доближи поне малко до твоята. 🙂
    Пръчката канела и шушулката кардамон има ли възможност да се замененят със смлени такива (евентуално запечатани в нещо, защото после трудно ще се отървем от „прашинките“) или вкусът ще стане прекалено натрапчив?
    Под розова вод имаш предвид концентратите или тези, които са в шишета като от минерална вода? Ти от къде си набавяш такава?

    Благодаря и с пожелания за топли и уютни празници!

    1. Вместо да добавяш канела и кардамон в сиропа, добави малко повече канела и 1/8 чаена лъжица смлян кардамон при ядките.
      Розовата вода е дестилат получен от розовите листа. Концентратите са розово масло. Розова вода може да се купи от аптеката. Увери се, че е 100% дестилат и няма козметични добавки в нея.
      Весели празници!

  5. И за тази Коледа заложих на тази прекрасна рецепта за баклава, както винаги описана и показана чудесно! … И е готова, и чака да носи наслада 😉
    Благодаря, Йоана, за невероятните, много интересни и винаги супер точни рецепти!
    Пожелавам на Вас и семейството Ви светли, топли и обичливи празнични дни! Бъдете здрави!

  6. Здравей!
    Миналата година правих тази баклава и беше страхотна, но тази година се замислям следното: масово в рецептите технологията е заливане на изстиналите (и дори престояли) кори с горещ сироп; тази рецепта казва обратното, сиропът да бъде охладен, а корите горещи. Според теб ще има ли разлика между резултата от двете техники или би трябвало да няма?

    Поздрави и светли празници!

    1. Не, няма разлика. По правило едното трябва да е горещо, другото студено. Приготвяла съм и вряла баклава с врял сироп, която научих от моя възрастна колежка сладкар. При тази баклава се правят много малки „гъсенички“, подобно на тези, заливат се с доста масло и почти се пържат в него, докато се пекат. Беше божествена , когато тя я приготвяше, но се иска доста търпение за правенето на миниатюрните гъсенички.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *