Как да си направя солена гранола и за какво да я използвам

Знаем гранолата като смес от ядки, семена и сушени плодове, която най-често се добавя към закуската. Обикновено ядките и семената се запичат с малко мазнина, подсладител и подправки като канела и ванилия, а също така им се добавя белтък, който да ги слепи. По този начин стоят на купчинки, към които може да се добавят сушени плодове и парченца шоколад. Позволява приготвяне на по-голямо количество и се съхранява добре за няколко седмици, а за това време може да се използва не само за закуска върху йогурт, например, но и за поръсване на десерти като печени плодове или сладолед.

Солена гранола

Аз много обичам гранола, просто защото много обичам ядки и хрупкаво и когато попаднах на соления ѝ вариант преди време си казах, че това ще бъде моята нова добавка към почти всичко.

Обикновено съм така – откривам нещо много вкусно, започвам да го приготвям редовно, съответно да го добавям навсякъде и намирам добри съотношения на съставките, както и любими комбинации от тях. Така се случи и с гранолата и то не само със сладкия ѝ вариант, но и със соления. Сега ще си говорим само за соления, а това, което е необходимо за него се свежда до твоите лични предпочитания.

Ядки, семена и подправки за приготвяне на солена гранола

Какво се включва в солената гранола?

Гранолата обикновено се приготвя със смес от овесени ядки, ядки и семена. Към тях могат да се добавят най-различни подправки – още ароматни семена, пресни билки, пушен или сладък пипер. Всичко това се обединява с белтък и мазнина, а на мен ми харесва да добавям и малко количество от някакъв течен подсладител. Сместа се разстила в тава на един ред и се запича. Запичането на ядките разгръща ароматите им, а когато при тях има белтък и подсладител ги прави още по-хрупкави и ги слепва на купчинки. Ето какво може да се включи в една солена гранола:

  • Овесени ядки – обикновено разполагам с фини овесени ядки, с които най-често правя десерти, но и по-едрите също ще свършат работа. Могат да се използват пресовани ядки и от други житни и зърнени култури като ръж, спелта, ечемик, а сега на пазара не липсват и безглутенови варианти на овесени ядки или продукти от ориз, киноа и други, ако това е необходимо.
  • Ядки – могат да се включат всякакви ядки – един вид или смес от тях.
  • Семена – също като при ядките, използвай онези, които обичаш или имаш в наличност.
  • Подправки – освен сол в солената гранола, могат да се включат най-разнообразни подправки за допълнително овкусяване. Разделям ги на ароматни семена, смлени сухи подправки и пресни билки. От ароматните семена могат да се включат кимион и резене. От подправките на прах могат да се използват червен пипер – сладък, пушен или лют, куркума, джинджифил, кориандър… От билките най-удачни са розмарин, мащерка, риган и салвия. С какво ще овкусиш твоята гранола зависи от това в какви ястия би я добавял най-често.
  • Мазнина – моите предпочитания са за лек зехтин, но всяка една мазнина, включително и разтопено масло ще бъде добре.
  • Подсладител – най-често добавям билков мед, а неговата роля е за лека карамелизация и балансиране на вкусовете. Кленов сироп би дал малко по-карамелен вкус, а за неутрален може да се използва агаве.
  • Белтък – това е слепващата съставка, но ако желаеш гранолата да бъде веган, може да се пропусне, като в този случай ще се получи смес от овкусени печени ядки и семена без да имат възможността да се събират на купчинки. Изпускането на белтъка няма да повлияе на вкуса или за успеха на гранолата.

За какво да използвам солена гранола?

Солената гранола може да се използва за поръсване навсякъде, където искаш овкусени хрупкави ядки и семена. Аз я обичам в салати, върху всякакви печени зеленчуци и бяло саламурено сирене. Може още да се добави при запечено бри или камамбер или да се поръсят крем супи, на мястото на крутони. Солената гранола е чудесна добавка за поръсване и върху всякакви дипове, хумуси и пюрета, защото дава контраст на текстурата им и може да допълни вкуса им. Ето накратко:

  • в салати
  • върху печени зеленчуци
  • със сирена
  • върху крем супи
  • върху дипове

Рецептата, която следва е примерна и може да бъде използвана като насока да създадеш твоята любима версия на солена гранола.

Солена гранола

Солена гранола

Тази рецепта е примерна и показва пропорциите на различните съставки. Те могат да се променят според предпочитанието и наличностите. Ако не желаеш пушен пипер, може да добавиш сладък или лют. Към ядките и семената може да се добавят и нарязани пресни билки като розмарин, мащерка, риган или салвия.

За около 300 г гранола.

Продукти:

  • 50 г овесени ядки
  • 50 г ядки (лешници, бадеми, орехи, кашу или други)
  • 50 г слънчогледови семена
  • 50 тиквени семена
  • 1 супена лъжица сусам (бял и/или черен)
  • 1 супена лъжица просо и/или ленено семе
  • 1 чаена лъжица семена кимион
  • 1 чаена лъжица семена резене
  • ½ чаена лъжица пушен пипер
  • 1 супена лъжица мед, кленов сироп или агаве
  • 1 супена лъжица зехтин
  • 1 белтък
  • сол

Начина на приготвяне

Фурната се нагрява на 180º с опция горен и долен реотан. Подготвя се широка плитка тава, която се покрива с хартия за печене.

В купа се смесват белтъкът, зехтинът, медът и сол на вкус. Разбъркват се, колкото да се смесят. Добавят се всички останали продукти и се разбъркват хубаво, така че да се навлажнят равномерно.

Разпределената смес за гранола в тавата

Сместа се разпределя на един ред в подготвената тава. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Гранолата се пече 10 минути, след това се разбърква хубаво и отново се разпределя на един ред. Допича се още 5-10 минути докато ядките и семената се запекат хубаво и стоят сухи.

Изпечената гранола

Готовата гранола се охлажда в тавата. Съхранява се в буркан на стайна температура до 2 седмици.

Още от рубриката Как да...

Други рецепти с ядки

2 коментара

    1. За подобен тип гранола барчета се използва по-голямо количество мед, кленов сироп и/или глюкоза, които са като слепващ агент, но дават и сладост, разбира се. Не ми хрумва сега с какво друго биха могли да се оформят, за да се запазят солени, без да се ронят.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *