Големите празници, на които се събира семейството и всеки носи по нещо, което да сложи на масата, за мен са идеалният случай за голяма доза от тези шоколадови трюфели. Всички им се насладихме тази Коледа.
Харесвам ги много, защото имат интензивен шоколадов вкус, който се смесва с ароматите на печени лешници и карамел, но преди всичко са с умерена сладост и топяща се в устата текстура. Покрити с различни поръски като шоколадови и цветни златни пръчици, оваляни в тъмно какао или обвити в черен шоколад, тези трюфели са празник за очите и вкусна хапка след вечеря.
В тази публикация ще ти разкажа как да си приготвиш лешникова пралина у дома, която може да използваш и за много други десерти. Пралината като цяло се състои от печени ядки, в случая лешници, които се смесват със захар, която се загрява до карамелизиране. Карамелът с ядките се изсипва върху хартия за печене или силиконов килим и се разстила на тънък слой. След като изстине се начупва на парчета и тогава те могат да се смелят по-едро, за да се получи крокан или смилането да продължи по-дълго, докато се образува паста – пралината. За да се случи това по-лесно се добавя и малко количество растително олио. Най-добре би се получило с лешниково олио, но ако не разполагаш или не намираш такова, олиото от гроздови семена е най-подходящото, защото има неутрален аромат и няма да повлияе на аромата и вкуса на пралината.
Пралината може да се приготви предварително и да се съхранява на хладно място до три месеца. Точно затова е хубаво да се приготвя по-голямо количество от нея наведнъж, а и по-голямото количество крокан (карамелизираните ядки) се смила по-добре до паста. В рецептата по-долу количествата на продуктите за пралината са съпоставени с необходимото количество пралина за дозата трюфели, но ако имаш възможност и намерение да използваш лешникова пралина и за друго в рамките на три месеца, тогава спокойно може дозите да се увеличат двойно.
Самата смес за трюфелите се състои от равни части лешникова пралина, черен шоколад със 70% съдържание на какао и сметана. Добавям и ароматен алкохол, който да допълва вкуса на шоколада и лешниците. Какъв по-добър десерт, не само за Коледа, но и за партито в новогодишната нощ или всеки един специален празник!
Завършването на трюфелите може да стане по различни начини, като тук ти представям 4 вида – оваляни в шоколадови пръчици, оваляни в златни пръчици (децата полудяха по тях, защото били редки – има се предвид по-малко бройки, отколкото останалите), оваляни в тъмно какао и в темпериран шоколад. Също подходящо би било да се овалят в едро смлени печени лешници или да се покрият с темпериран млечен шоколад за любителите на по-сладките десерти.
Шоколадови трюфели с лешникова пралина
За около 50 броя.
За лешниковата пралина (за около 280 г):
- 150 г бланширани лешници
- 150 г захар
- 5 мл (1 чаена лъжица) олио от гроздови семена или друго неутрално на вкус олио
За трюфел сместа:
- 250 г черен шоколад 70%
- 250 мл сметана 35%
- 250 г лешникова пралина
- 30 мл ароматен алкохол като уиски, бренди, метакса или ликьор с аромат на портокал или кафе
За овалване на трюфелите:
- темпериран шоколад
- шоколадови пръчици
- какао на прах
Приготвяне на пралината
Лешниците се запичат в предварително нагрята фурна на 180ºC за 8-10 минути. Прехвърлят се в касерола с дебело дъно. Към тях се добавя захарта и се слагат на умерен котлон. Разбъркват се докато захарта се карамелизира и придобие тъмен кехлибарен цвят. Сместа се изсипва в тава върху хартия за печене или силиконов килим и бързо се разстила на тънък слой. Оставя се да се охлади и карамелът да се стегне. Когато стегне се начупва на малки парчета. Смилат се в кухненски робот заедно с олиото докато станат на паста. Смилането до паста ще отнеме малко повече време. От време на време роботът се спира и с шпатула се остъргват стените, след това отново се пуска. От готовата пралина се измерват 250 грама за сместа за трюфелите.
Приготвяне на сместа за трюфелите и оформяне
Шоколадът се нарязва на ситно и се разтопява на водна баня. Внимава се да не се прегрява! Междувременно сметаната се загрява докато почти заври. Врялата сметана се добавя на три пъти към разтопения шоколад като се разбъркват с шпатула. При първото добавяне на сметаната сместа може да се стегне, това е нормално и просто се продължава с добавянето на останалата сметана. Накрая трябва да се получи гладък и лъскав ганаш. Към ганаша се добавят лешниковата пралина и ароматният алкохол. Разбъркват се с шпатула и сместа се пасира с пасатор докато се получи гладка и лъскава смес.
Сместа се изсипва в подходящ съд, покрива се плътно (с контакт) със стреч фолио и се охлажда в хладилник за поне една нощ.
От стегната смес се оформят топчета като се загребва с помощта на малка лъжица и след това бързо се оформя топче с дланите на ръцете. Топчетата може да се покрият с темпериран шоколад и се оставят шоколадът да се стегне. Или се овалват в шоколадови пръчици или какао. Съхраняват се добре покрити в хладилник.
Виж още идеи за бонбони
- Шоколадови трюфели със солен карамел, червени боровинки и бадеми
- Сурови веган бонбони в няколко вкуса
- Сушени смокини в шоколад с пълнеж от крем с горгонзола и лешник
- Шоколадови бонбони „Винен пунш“
- Великденска кошница с кексчета-яйца на клечка
- Малки коледни лакомства – шоколадови бонбони със сушени сини сливи и орехи
- Карамелeно–фъстъчени десертни блокчета
- Очарователните шоколадови бонбони
- Шоколадови бонбони с ванилов марципан и малинов ганаш
- Наистина ли шоколадът не обича вода?!
- Панфорте
- SOS – 3 сурови веган десерта
- Шоколадова терапия
- Импровизация с неочакван резултат
- Шоколадови бонбони със захаросани череши и още нещо
- Шоколадови бонбони с ягодов пълнеж
- Халва от грис с бадеми и сусам
- Бадемови бонбони с шоколад
- Шоколадови бонбони с овесени ядки, фъстъчено масло и лешници
- Бонбони от моркови и кокос
Разгледай други рецепти с шоколад
- Ванилов сладолед на клечка
- Ентреме „Шоколад и ванилия“ или торта за рождения ден на Вальо
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Шоколадов сладолед
- Торта с ягодов шоколад и кокос
- Шоколадови петифури с орехи пекан
- Шоколадова торта с пралина и сладко от горски ягоди или тортата за деветия рожден ден на Даниел
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Брауни със сушени смокини и орехи
- Шоколадови трюфели със солен карамел, червени боровинки и бадеми
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Сладоледена торта или тортата за осмия рожден ден на Даниел
- Козунак с локум и орехи + вариации
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Рогалах – вариации с различни пълнежи
- Празничен мраморен кекс
- Лебкухен
- Постни овесени сладки с череши и шоколад
- Шоколадов пудинг с поширани круши и орехов крокан
Поздрави за хубавата рецепта, а от къде взимате лешниковата пралина? Това всъщност лешников тахан ли е?
Лешниковата пралина приготвям сама, не се намира в магазина. Информация и рецепта за нея са описани в самата публикация. Различна е от тахана, който се състои само от смлени до паста ядки/семена. Пралината се състои от печени карамелизирани ядки, които се смилат до паста. Разликата е голяма. Отделете време, за да прочетете и опитате!
Изглеждат прекрасно! Благодаря за чудесните рецепти през годините – този блог е една от причините да се запаля по кулинарията.
Весело посрещане на новата година 🙂
С радост благодаря и аз! Весело да ви бъде! Щастлива и успешна да е новата година! А ако имате нужда от идеи и кулинарни предизвикателства, аз винаги съм тук! 😉