Ако не си чувал за фюлетин, сега ще ти обясня какво е, за какво се използва и как може да си го приготвиш у дома. Фюлетинът е продукт, който се използва в сладкарството и по-специално при приготвяне на десерти като ентремета, монопорциони и бонбони. Представлява много тънки натрошени вафлички от бисквитено тесто. Ефектът, който правят в десерта, е че създават екстремно хрупкав слой. За съжаление фюлетин се предлага само в големи разфасовки от доставчици за сладкарското производство и не се намира в хранителните магазини.
В много десерти обаче, които могат да се приготвят у дома би могло да се включи фюлетин, чиито хрупкав ефект създава прекрасно усещане и дава контраст на останалите елементи от десерта. Ето затова може да си го приготвим у дома и да създадем още по-добри десерти с него.
Как се използва фюлетинът
Фюлетинът никога не се използва самостоятелно, а е част от смес, която се влага като елемент в десерта. Примери за такива десерти са ентремета и монопорциони, които по правило се състоят от няколко компонента и в тях се обхващат всички текстури – хрупкаво, дъвчащо, кремообразно, желирано и дори течно. Фюлетинът също така може да се използва в пълнеж за шоколадови бонбони.
Тъй като фюлетинът е податлив на влага и губи цялата си хрупкавост при овлажняване, той задължително се смесва с високомаслени продукти с минимално водно съдържание. Най-често това са пралини, тахани от ядки или семена и шоколад. Обикновено се прави комбинация между тях като се смесят например лешникова пралина, млечен шоколад и фюлетин. А може да бъде бадемов тахан, черен шоколад и фюлетин. Тази смес обикновено се позиционира в долната част на десерта като се разпределя върху избраната платка за основа на самия десерта – пандишпан, мадейра, джоконда или брауни например. Не се слага в средата или на повърхността на десерта, защото сместа освен хрупкава се втвърдява и би било трудно да се среже чисто, ако под нея има нещо кремообразно като мус, крем или ганаш. Затова се поставя в основата на десерта. При бонбони това правило не е от значение, защото самият бонбон се изяжда наведнъж или се отхапва от него, без да се налага да се реже.
Къде не може да се използва фюлетин
Предвид, че фюлетинът се овлажнява при контакт с продукти с по-високо съдържание на вода, това означава, че той ще загуби напълно хрупкавостта си когато се комбинира неподходящо. Ето и няколко примера за неподходящи комбинации: фюлетинът не се добавя към шоколадови ганаши (да, има шоколад, но сметаната съдържа и вода, затова фюлетинът се овлажнява и губи хрупкавостта си), кремове, мусове, сладоледи, смеси за сладки, бисквити и кексове, масло, тофи карамел. Фюлетин би могъл да се използва за поръсване на сладолед, крем или мус непосредствено преди сервиране, но не и да се смеси с тях предварително.
Как се приготвя фюлетин
Рецептата е много лесна и приложима в домашни условия. Приготвя се бисквитено тесто като се избиват масло с пудра захар. След това се добавя яйце, последвано от брашно, сол и сода бикарбонат. Получава се меко бисквитено тесто, което се разстила на много тънък слой върху силиконов или тефлонов килим и се запича до кехлибарен цвят. След като изстине се натрошава и се използва според рецептата. Може да се приготви предварително и при добро съхранение да се запази до около месец.
Как се съхранява фюлетин
Вече стана ясно, че фюлетинът омеква при влага, затова и съхранението му е по-сложната част. Вече изпечен и добре охладен, фюлетинът може да се съхрани на сухо и тъмно място за 2-3 дни и да се използва за това време. За по-дълго съхранение условията трябва да бъдат по-строги. За себе си установих, че затворен в кутия с вакуумен капак и прибран в килера, където е сухо, тъмно и сравнително по-хладно от останалите помещения в апартамента, фюлетинът остава отличен до месец. Повече от това време не би било подходящо не само заради евентуално овлажняване, но и заради възможността от гранясване и промяна на вкуса.
Примери от рецепти от блога, в които може да се използва фюлетин
Преди да започна да приготвям фюлетн у дома, бях намерила добра, макар и не с чак такъв ефект алтернатива. Когато приготвях някакъв десерт у дома, за който в рецептата се изисква фюлетин, аз го заменях с нарязани на ситно обикновени вафли, като предпочитах тези на Хармоника. Това определено вършеше работа за хрупкав ефект с вкус на вафлички, но не работи като сто процентов заместител. Опитвала съм също да го заменя с корнфлейкс, но хрупкавостта не е същата, а и вкусът вече е доста по-различен.
Публикувани рецепти, в които заменям фюлетина с нарязани обикновени вафли са за Шоколадова торта с пралина и сладко от горски ягоди и Торта „Лешников шоколад“, за която използвам вафличките при декорацията. И при двете торти нарязаните вафли могат да се заменят с фюлетин. При това ентреме с лешников мус и горски плодове обаче вече използвам фюлетин и ефектът е много по-добър.
Е, с тази рецепта вече имаме по-добрия вариант за влагане на хрупкавост. Приложен подходящо, фюлетинът е незаменим хрупкав момент в десертите.
Фюлетин
Рецептата адаптирам от loveandoliveoil.com
За около 120 г фюлетин
Продукти:
- 55 г меко масло
- 60 г пудра захар, пресята
- 1 голямо яйце, със стайна температура
- 60 г брашно, пресято
- 1/4 чаена лъжица смляна морска сол
- 1/4 чаена лъжица сода бикарбонат
Начин на приготвяне
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се широка плитка тава, която се покрива със силиконов или тефлонов килим. Хартията за печене няма да свърши добра работа тук, защото се овлажнява и нагъва, а това води до неравномерно изпичане.
Маслото и пудрата захар се избиват до гладък крем. Добавя се яйцето и се разбива докато се усвои хубаво от сместа.
Брашното, солта и содата се смесват и добавят към маслено-яйчната смес. Разбъркват се хубаво със силиконова шпатула докато се образува гладко меко тесто.
С помощта на палетен нож 1/4 от сместа (около 50 грама) се намазва на тънък слой върху силиконовия или тефлонов килим. Слага се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 4-6 минути като тавата се завърта по средата на печенето за по-равномерно изпичане. Фюлетинът се наблюдава постоянно за да не изгори. Трябва да придобие средно тъмен кехлибарен цвят.
След като се извади от фурната се оставя да се охлади 10-15 минути върху силиконовия килим. През това време ще стане хрупкав и чуплив. Като се отделя от килима се начупва на парчета, които може да бъдат по-големи или по-малки. Внимава се да не стават твърде малки и прахообразни, защото тогава няма да имат ефекта, който се постига с тях при влагането им в десерти.
Печенето се повтаря още 3 пъти, като за по-голямо удобство и бързина е хубаво да разполагаш с повече силиконови или тефлонови килими, така че докато едната тава изстива да може във фурната да се сложи следващата.
Съхранение
Фюлетинът е много чувствителен на влага и губи хрупкавостта си ако не се съхранява подходящо. Затова е добре да се прибере в добре затворена кутия или буркан (аз използвам кутия с вакуумен капак) и да се съхрани в по-хладна стая на тъмно и сухо място. Така съхранен може да издържи повече от месец. Ако нямаш възможност да го съхраняваш, тогава го използвай до 2-3 дни след приготвянето му.
Виж предложения за други десерти
- Печени дюли с рикота и бадеми
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Ентреме с лешников мус и горски плодове или тортата за единадесетия рожден ден на Даниел
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Сладолед „Забайон“
- Ванилов сладолед на клечка
- Торта с горски плодове, личи и шамфъстък или тортата за моя рожден ден
- Класическо клафути с череши
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Ентреме „Шоколад и ванилия“ или торта за рождения ден на Вальо
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Канелен кекс с ябълки
- Безглутенов бадемов тарт с мед и смокини
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Шоколадов сладолед
- Малинов сладолед
- Торта с ягодов шоколад и кокос
- Супер овесени сладки с тахан и рожков
- Морковени кексчета с кокос и фурми
- Ягодови кексчета с великденска декорация
Разгледай още от рубриката как да...
- Как да си направя безглутеново ронливо маслено тесто за тарт или галет
- Как да си направя ванилов сладолед
- Как да си направя солена гранола и за какво да я използвам
- Как да си направя смес от подправки за коледни сладки
- Как да си направя плодов пай – пълнежи, оформяне на решетка, печене
- Как да си направя тесто за пай
- Сироп от рози
- Бу! или как да си направя духчета от целувки
- Как да си направя бързо многолистно (бутер) тесто
- Как да си направя лесен карамелен сос
- Как да си направя чесън конфи
- Как да си направя моцарела
- Как да си направя дулсе де лече и кахета
- Как да си направя кроасани + видео
- Как да си направя декупаж със салфетки върху великденски яйца
- Как да си направя ароматно олио
- Череши в ром. Кой ще опита с мен?
- Как да си направя маскарпоне
- Как да си направя масло
- Как да си направя лимончело
Страхотно!