Дюлите в тази рецепта се пекат бавно в ароматен захарен сироп докато омекнат и придобият онзи характерен топъл оранжев цвят. Точно този цвят ме подканя след като ги извадя от фурната и знам, че следва да опитам нещо много вкусно и благоуханно. Този цвят и сладкия плодов мирис са едни от най-запомнящите се вкусове от моето детство – от домашното сладко от дюли, което мажех на филии, както и компотът от дюли, нарязани на кубчета с оставена кора и ароматизирани с индрише. Точно тази сготвена коричка е отличителна, придаваща леко дъвчащо усещане. Самият плод, когато е суров има характерен аромат, а когато се сготви става още по-силен и вълнуващ. Текстурата също се променя и от твърда и стипчива става мека и сладка.
В тази рецепта за бавно печени дюли те се сготвят по същия начин, с разликата че не се ангажирам толкова, както когато приготвям сладко. Използвам малко количество дюли, които разполовявам и изпичам във фурната покрити в захарен сироп.
Сиропът е ароматизиран с ванилова шушулка, канела, малко карамфил, кардамон и портокалова кора. Комбинацията от тези аромати напомнят за коледни подправки, но като цяло присъстват в повечето зимни печива.
Харесвам комбинацията от тези подправки с дюлите като наблягам на ванилията, канелата и портокаловата кора. Карамфил добавям малко, защото той има силен мирис и не искам да се натрапва. Кардамонът ми дава свеж и леко пикантен нюанс. Може например да се добави топлия анасонов аромат от звездовиден анасон, да се използва лимонова кора наравно със или вместо портокалова. Използвай онези подправки, които обичаш. Известно количество ароматен алкохол като тъмен ром, бренди, марсала или десертно вино също може да се добавят към сиропа.
Възможността на дюлята да се съхранява дълго време след като е откъсната я прави удобна за използване когато имам нужда от нея. Затова, когато попадна на добре узрели и ароматни дюли, взимам повече от тях. Ако са отглеждани в топъл климат и не са откъснати преждевременно от дървото, дюлите дори са сладки и сочни, подходящи за ядене и сурови. Тогава стипчивият им вкус почти не се усеща. Ако ми омръзне обаче да ги ям като ябълки, ги сготвям, като най-често ги изпичам във фурната по този начин.
След като станат готови могат да се съхранят до десетина дни в хладилника. Могат да се ядат самостоятелно, полети с концентрирания захарен сироп. Може да се нарежат на кубчета и добавят към закуска с кисело мляко. Могат да се сервират като десерт, както е показано тук, като се гарнират с кремообразна рикота и ядки. Опитай и ти! А ако ти се иска нещо по-различно с дюли, погледни за още някои предложения с тях под рецептата.
Печени дюли с рикота и бадеми
Идеята за тази рецепта взаимствам от блога viktoriastable.com, където изпечените дюли се сервират с рикота, мед и шамфъстък. Използвам техниката на сготвяне като добавям подправки и количества от тях по мой вкус и тъй като сиропът, в който дюлите се пекат става много ароматен и се сгъстява достатъчно, сервирам изпечените плодове полети с него, вместо с мед. Също така, за гарниране използвам видове ядки, с каквито разполагам. С шамфъстък са чудесни. Обичам ги и с бадеми, и с орехи. Използвай каквито предпочиташ.
За 8 порции
За дюлите:
- 4 дюли, разполовени и почистени от семенниците
- 500 мл вода
- 120 г захар
- 1 ванилова шушулка
- 2-3 пръчки канела
- 5-6 гвоздейчета карамфил
- 3-4 шушулки кардамон, смачкани с ножа
- ленти кора от 1 портокал
- сок от ½ лимон
За сервиране:
- рикота
- сиропът от печенето на дюлите
- нарязани бадеми
- канела на прах
- сушени цветове шафранка
Приготвяне на дюлите
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан.
Дюлите се измиват хубаво. Срязват се на две и семенниците се почистват. Дюлите се подреждат в дълбока тава със срязаната част нагоре.
Приготвя се ароматен захарен сироп. За целта ваниловата шушулка се разполовява с остър нож и семенцата се остъргват. Слагат се в касерола заедно с шушулката. Добавят се водата, захарта, пръчките канела, карамфилът, кардамонът, портокаловата кора и лимоновият сок. Касеролата се слага на силен котлон и сместа се разбърква докато захарта се разтопи.
Захарният сироп се излива в тавата върху дюлите. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Дюлите се пекат 2½ – 3 часа като периодично се поливат със захарния сироп в тавата. Когато са готови трябва да са омекнали, но със запазена форма и стегнати. Цветът им трябва да бъде кехлибарен с евентуално загорели места по крайчетата на дюлите. Сиропът трябва да се е редуцирал до около 1/3 от първоначалния обем и да бъде по-гъст.
Готовите дюли може да се сервират топли, но аз ги предпочитам напълно охладени на стайна температура. Прецеждам сиропа от тавата, с който по-късно сервирам дюлите.
Сервиране
Предвижда се по една половинка дюля за порция. Върху всяка половинка се поставя по една лъжица рикота. Поливат се с ароматния захарен сироп от тавата и се поръсват с нарязани бадеми. При желание може да се поръсят и със смляна канела и сушени цветове шафранка.
Съхранение
Изпечените дюли могат да се съхранят до десетина дни в хладилник. Сиропът може да остане с тях или да бъде отделно на стайна температура за 2-3 дни и в хладилник след това. Преди сервиране дюлите се изваждат час-два предварително от хладилника, за да се затоплят на стайна температура. А може и да се загреят леко във фурната на 180ºC.
Разгледай още рецепти с дюли
- Сладкиш с ябълки и дюли
- Печена патица с червено зеле и дюли
- Баклава с дюли и лешници
- Коледно пънче в модерен вариант
- Тарт или тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера
- Пай с дюли
- Глиганско месо в тъмен белгийски ейл с мед и задушено червено зеле с ябълки и дюли
- Крем брюле с поширани дюли в ликьорно вино от мускат
- Изненадай Коледа! – Салатата
- Йоана на Земята – Постен сладкиш с ябълки и дюли
- За есенните ангели, приятните изненади, любовта и един божествен елексир с дюли
- Жeле от дюли
- Постен тарт с ябълки, дюли и…
Виж други предложения за десерти с плодове
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Класическо клафути с череши
- Канелен кекс с ябълки
- Безглутенов бадемов тарт с мед и смокини
- Малинов сладолед
- Ягодови кексчета с великденска декорация
- Безглутенов галет с боровинки
- Праскови на грил с крем от козе сирене и тюли от киноа
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Веган гранола тарталети с летни плодове
- Сладкиш с ябълки и дюли
- Веган гранола тарт с къпини
- Веган овесени барчета с праскови
- Печен камамбер с череши в хрупкави кори
- Крамбъл с череши (с опция за без глутен)
- Галет с ягоди, моцарела и балсамова редукция
- Шоколадов пудинг с поширани круши и орехов крокан
- По-добрият тарт Татен
- Панирана фета в сусам със сладко от смокини и хрупкава салвия
- Петифури с шамфъстък и смокини
Прекрасни! Даже и без рикота! Цялата къща ухае на Коледа!
Наистина превъзходна рецепта! Нямах портокал, но ги гарнирах със заквасена сметана и шамфъстък.
Привет, Йоана,
Благодаря за страхотната идея. При мен дюлите омекнаха доста по-рано (около час и половина се готвиха на същите градуси) и съответно сиропът не успя да се редуцира до степен да стане гъст. Но все пак резултатът беше супер 🙂
Можеш ли да споделиш как успя да запазиш половинките цели при чистенето на семенниците? има ли някакъв чалъм? половината ми се начупиха на парчета, а мислех, че съм достатъчно сръчна 🙂
Здравей, Илка! Радвам се, че опита рецептата.
И двата въпроса са свързани със сорта и зрелостта на дюлите. По-зрелите, разбира се, ще омекнат по-бързо. Затова се следят по време на печенето, но целта не е само да омекнат, а и да придобият златисто-червения цвят, характерен за тях, когато са сготвени.
Семенниците на дюлите премахвам с лъжица за пъпеш. Ако е необходимо си помагам и с нож. Все пак, и тук в зависимост от сорта, колко е зряла, твърда или омекнала, може да има повече или по-малко съпротивление при отстраняването на семената. По-твърдите дюли биха се сцепили, наистина. Ако се случи, не е проблем да се срежат на четвъртини. Тогава времето за печене се следи повече.
Ако се случи пак дюлите да станат готови преди сиропът да се е сгъстил, той може да се прехвърли в касерола и да се редуцира на котлона.