Предлагам ти една много лесна рецепта за зеленчукови кюфтета, за която се изискват само две основни съставки. Първата, разбира се е някакъв зеленчук по твой избор и сигурно вече се чудиш коя е втората? Втората е брашно от нахут. И това е. Кюфтетата се изпържват в малко растителна мазнина и са готови за сервиране.
Звучи невероятно, а сега ще ти разкажа по-подробно за тези малки цветни кюфтета. Научи какви зеленчуци може да се използват за тях и колко бързо и лесно се приготвят. Вкусни са и само посолени със сол и черен пипер, но аз не мога да се въздържа да не добавя и някои подправки. Ти също може да ги подправиш с каквото предпочиташ. За улеснение и повече идеи, виж моите рецепти за 4 вида кюфтета, приготвени с различни зеленчуци и подправки или направи своя собствена версия на зеленчукови кюфтета.
Какви зеленчуци могат да се използват и как се подготвят за тези кюфтета?
На практика, за тези кюфтета би могло да се използва всеки един кореноплоден зеленчук, всеки един листен зеленчук, зеле, карфиол, броколи и дори царевица. Всички те се използват сурови, предимно настъргани или накълцани на ситно като изключение правят листните зеленчуци като спанак и кейл, които е необходимо да се бланшират предварително. Ето ги групирани, с подробности за подготовката им:
- Моркови, пащърнак, червено цвекло, земна ябълка, картофи, батати, алабаш – обелват се и се настъргват сурови на едро ренде.
- Тиквички – настъргват се сурови, поставят се в тензух и се отцеждат от водата им, колкото може повече.
- Броколи, карфиол – суровите розичките се разделят и накълцват на ситно. Може да се използва кухненски робот, за да се раздробят, но трябва да се внимава да не стават на пюре. Може да се използват замразени, като се размразяват предварително и отцеждат от водата.
- Зеле – нарязва се на тънки ленти, като за целта е най-добре да се използва мандолина или друго V-образно ренде. Аз използвам мандолината на OXO и съм доволна от нея. Поръсва се с малко сол и се намачква, както се прави за салата.
- Царевица – използват се цели зърна, като може да бъде прясна или замразена. Когато е прясна, зърната се изрязват от кочана и се разрохкват с пръсти, така че да се разделят едно от друго. Когато е замразена се размразява предварително и се отцежда.
- Спанак, кейл, листа от червено цвекло – необходимо е да се бланшират предварително. За целта се слагат в голямо количество вряща леко подсолена вода. Готвят се 2-5 минути в зависимост от вида. Изваждат се с решетъчна лъжица и веднага се потопяват в купа с ледена вода. Така ще запазят зеления си цвят свеж. Отцеждат се много хубаво и се нарязват на ситно.
Колко зеленчуци и колко брашно от нахут да използвам?
Тук няма строга рецепта, но нека се има предвид следната пропорция – на 200 грама вече подготвен зеленчук се добавя 50 грама брашно от нахут. Това означава, че зеленчукът се измерва след като е настърган, накълцан или бланширан, а ако е замразен – размразен и отцеден. Тиквичките се измерват след като се отцедят много добре от водата.
Вероятно ще ти се наложи да измерваш зеленчуците само първият път, когато приготвяш тази рецепта, колкото да добиеш представа какво трябва да се получи като смес. След този опит, вече ще може да ги готвиш по усет, като в зависимост от използвания зеленчук, съдържанието му на вода и количеството, което използваш, добавяш необходимото количество брашно от нахут.
Как се оформят зеленчуковите кюфтета?
След като се смесят зеленчуците и брашното от нахут се добавя малко вода, около 1-2 супени лъжици, колкото сместа да стане лепкава и когато се притисне в дланта, да може да се събира. Това описание е доста образно казано, защото зърната царевица или нарязаното зеле не се събират така, както настърганите моркови, например. Просто трябва да се получи сплотена смес, която не се разпада, но и да не натежава от брашно. Целта е зеленчукови кюфтета, нали?
В този момент не забравяй да посолиш сместа със сол и ако желаеш черен пипер.
Как се готвят зеленчуковите кюфтета?
От сместа се взима топка с размери като на топка за голф и се слага в нагорещен тиган с 2-3 лъжици растителна мазнина. Топчетата се притискат с плоска дървена шпатула, така че да се сплескат. Ако в този момент се пръснат леко по краищата и не са равни, това не е никакъв проблем. Дори, тези стърчащи зеленчуци по края, са любими за мен, защото са по-изпържени и хрупкави, особено докато кюфтетата са топли.
Кюфтетата се готвят 2-3 минути от всяка страна. Обръщането им е много лесно и те уверявам, че не се разпадат. Важно е обаче да се пържат на умерен към силен или даже умерен котлон, за да се сготвят хубаво отвътре без да изгарят на повърхността. Ако имаш опит с американските палачинки, значи като тях трябва да ги готвиш.
Колко кюфтета се получават от 200 грама зеленчуци?
Ако се приготвят с големина на топка за голф, от 200 грама подготвени зеленчуци + 50 грама брашно от нахут + 1-2 супени лъжици вода се получават 4-5 броя кюфтета.
Може ли да добавя повече подправки в сместа за зеленчуковите кюфтета?
Да! И даже препоръчвам да го направиш. Основната рецепта за тези зеленчукови кюфтета се състои от две съставки – зеленчуци и брашно от нахут. И това е супер! Но аз не бих могла да се огранича само до това и си правя различни комбинации от вкусове единствено като допълвам с подправки. Те могат да бъдат билки като мащерка, розмарин и риган (пресни или сушени); свежи зелени подправки като магданоз, копър, мента; смлени семена, зърна, шушулки или готови смеси от тях като гарам масала; пресен джинджифил, пресни пера лук и чесън… Използвай онова, което ти харесва или имаш подръка. Възможностите тук са неограничени. И това е моментът да направиш своята собствена версия на зеленчукови кюфтета.
Как изглежда основната рецепта за зеленчукови кюфтета с две съставки?
- 200 г подготвен зеленчук по избор
- 50 г брашно от нахут
- 1-2 супени лъжици вода
- сол и прясно смлян черен пипер + други подправки по избор
Ако прочете добре всичко дотук, значи още сега може да започнеш да приготвяш тези лесни зеленчукови кюфтета с какъвто зеленчук предпочиташ или разполагаш и може да ги подправиш както ти харесва. Ако желаеш, може да последваш и някоя от моите версии, които следва да ти представя подробно в рецепти. Ще видиш и моя обичаен избор за сервиране на тези кюфтета – с млечен сос. Ако желаеш обаче да ги запазиш постни, погледни и списъка с рецепти за постни сососве и дипове най-отдолу на тази публикация.
Независимо какво решиш да предприемеш, знаеш аз какво ще кажа – храната е по-вкусна, когато е споделена. Още по-вкусна е, когато се погрижим лично за нея. Наслади се с всичките си сетива. Това, както зная, действа добре и на имунитета. Остани със здраве!
Вариации на зеленчукови кюфтета в рецепти
По идея от thekitchn.com.
За 4-5 броя от вид.
Кюфтета от тиквички
- 1 брой средно голяма тиквичка, около 300 г, настъргана на едро и много добре отцедена от водата, така че да се получат около 200 г
- 50 г брашно от нахут
- 1 супена лъжица нарязана прясна мента
- 1 супена лъжица нарязан пресен копър
- по 1 стрък пресен лук и чесън, нарязани на ситно
- сол и прясно смлян черен пипер
- олио за пържене
Тиквичката се настъргва на едро ренде и се поставя в средата на парче тензух. Краищата на тензуха се събират и усукват силно в основата, така че настърганата тиквичка да се притисне максимално и отдели колкото се може повече вода.
Отцедените тиквички се слагат в купа. Добавят се брашното от нахут и всички подправки. Разбъркват се хубаво, така че да се покрият с брашно равномерно и сместа да започне да се събира. Ако има нужда се добавя малко вода, но обикновено тиквичките остават достатъчно влажни, дори след отцеждането им. Когато се разбъркат и със солта, продължават да отделят вода, затова аз обикновено не добавям.
В тиган с незалепващо покритие се нагряват 2-3 супени лъжици олио на умерен котлон. Когато мазнината е добре нагрята, в нея се слагат топки от сместа с тиквичките. Те могат да бъдат оформени грубо на ръка или да се използва лъжица за сладолед. Топките се притискат с плоска дървена шпатула, така че да се образуват кюфтета с дебелина около 14 мм.
Пържат се от едната страна 2-3 минути, без да се местят през това време. Трябва да придобият приятен златисто кафяв цвят от долната страна. Тогава се обръщат от другата страна с помощта на плоска шпатула и се пържат още 2-3 минути. Ако твоят котлон е твърде слаб на умерена степен, тогава го усили на умерена към силна. Готовите кюфтета се изваждат от тигана и се поставят върху кухненска хартия да се отцедят от излишната мазнина. Сервират се топли или със стайна температура.
Кюфтета от моркови и/или червено цвекло
- 1 голям морков, около 100 г, обелен и настърган на едро
- 1 малка глава червено цвекло, около 150 г, обелена и настъргана на едро
- 50 г брашно от нахут
- ½ чаена лъжица смлян кимион
- 1 супена лъжица нарязан пресен магданоз
- сол и прясно смлян черен пипер
- 1-2 супени лъжици вода
- олио за пържене
За тези кюфтета може да се използва само морков или само червено цвекло, но аз вече два пъти ги приготвям като смесвам двата зеленчука. На каквото и да се спреш, трябва да стартираш с около 200 грама настърган зеленчук.
В купа се смесват морковите, цвеклото, брашното от нахут и подправките. Разбъркват се хубаво, като разбъркването е по-скоро разрохкване с пръсти, така че зеленчуците да се покрият хубаво с брашно. Сместа ще започне да лепне малко, но за да може да се събере се добавя по малко от водата. Водата се добавя по няколко капки, като сместа се разбърква през това време. Когато брашното се усети достатъчно овлажнено и сместа започне да се събира, значи е готова.
В тиган с незалепващо покритие се нагряват 2-3 супени лъжици олио на умерен котлон. Когато мазнината е добре нагрята, в нея се слагат топки от сместа. Те могат да са оформени грубо на ръка или да се използва лъжица за сладолед. Топките се притискат с плоска дървена шпатула, така че да се образуват кюфтета с дебелина около 14 мм.
Пържат се от едната страна 2-3 минути, без да се местят през това време. Трябва да придобият приятен златисто кафяв цвят от долната страна. Тогава се обръщат от другата страна с помощта на плоска шпатула и се пържат още 2-3 минути. Ако твоят котлон е твърде слаб на умерена степен, тогава го усили на умерена към силна. Готовите кюфтета се изваждат от тигана и се поставят върху кухненска хартия да се отцедят от излишната мазнина. Сервират се топли или със стайна температура.
Кюфтета от батат
- 200 г батат, обелен и настърган на едро
- 50 г брашно от нахут
- 1 чаена лъжица гарам масала (виж как да си направиш в края на тази публикация)
- сол и прясно смлян черен пипер
- 1-2 супени лъжици вода
- олио за пържене
В купа се смесват настърганият батат, брашното от нахут и подправките. Разрохкват се с пръсти, така че бататът да се покрие хубаво с брашно. Сместа ще започне да лепне малко, но за да може да се събере се добавя по малко от водата. Водата се добавя по няколко капки, като сместа се разбърква през това време. Когато брашното се усети достатъчно овлажнено и сместа започне да се събира, значи е готова.
В тиган с незалепващо покритие се нагряват 2-3 супени лъжици олио на умерен котлон. Когато мазнината е добре нагрята, в нея се слагат топки от сместа. Те могат да са оформени грубо на ръка или да се използва лъжица за сладолед. Топките се притискат с плоска дървена шпатула, така че да се образуват кюфтета с дебелина около 14 мм.
Пържат се от едната страна 2-3 минути, без да се местят през това време. Трябва да придобият приятен златисто кафяв цвят от долната страна. Тогава се обръщат от другата страна с помощта на плоска шпатула и се пържат още 2-3 минути. Ако твоят котлон е твърде слаб на умерена степен, тогава го усили на умерена към силна. Готовите кюфтета се изваждат от тигана и се поставят върху кухненска хартия да се отцедят от излишната мазнина. Сервират се топли или със стайна температура.
Кюфтета от царевични зърна
- 200 г царевични зърна (ако са замразени се размразяват и отцеждат)
- 50 г брашно от нахут
- 2 супени лъжици нарязан пресен копър
- сол и прясно смлян черен пипер
- 1-2 супени лъжици вода
- олио за пържене
В купа се смесват царевичните зърна, брашното от нахут и подправките. Разрохкват се с пръсти, така че царевичните зърна да се покрият хубаво с брашно. Сместа ще започне да лепне малко, но за да може да се събере се добавя по малко от водата. Водата се добавя по няколко капки, като сместа се разбърква през това време. В сравнение със смесите за кюфтета с другите зеленчуци, тази с царевичните зърна е по-рехава и ще изглежда трудна за оформяне . Затова водата се добавя по малко, докато брашното се усети достатъчно овлажнено, но компактно.
В тиган с незалепващо покритие се нагряват 2-3 супени лъжици олио на умерен котлон. Когато мазнината е добре нагрята, в нея се слагат топки от сместа. Най-лесно се оформят тези кюфтета с лъжица за сладолед или просто с по-голяма лъжица за супа. С някоя от тях се гребва от сместа и се изсипва директно в тигана. Получените купчинки се притискат леко с плоска дървена шпатула, така че да се образуват кюфтета с дебелина около 14 мм.
Пържат се от едната страна 2-3 минути, без да се местят през това време. Трябва да придобият приятен златисто кафяв цвят от долната страна. Тогава се обръщат от другата страна с помощта на плоска шпатула и се пържат още 2-3 минути. Ако твоят котлон е твърде слаб на умерена степен, тогава го усили на умерена към силна. Готовите кюфтета се изваждат от тигана и се поставят върху кухненска хартия да се отцедят от излишната мазнина. Сервират се топли или със стайна температура.
Предложения за сервиране със зеленчуковите кюфтета
Млечни сосове
Моят избор най-често е млечен сос. Просто разбърквам кисело мляко с чесън, зелени подправки и лимонова кора. Понякога, ако ми се иска по-плътен сос, смесвам киселото мляко със заквасена сметана, както е при това предложение за сос (с карамелизирания лук е още по-вкусно!). Кюфтетата са превъзходни комбинирани с бяло саламурено сирене, от което също може да се приготви млечен сос, както ще видиш в тази публикация. Или винаги може да смесиш просто кисело мляко с пресен лук и чесън и всякакви зелени подправки, но какво ще кажеш за млечен сос с маточина?
Постни сосове (за да се запази постния характер на тези зеленчукови кюфтета, избери някой от тези постни сосове)
- таханов сос с джинджифил и куркума
- друг таханов сос
- дип от авокадо със сусамов тахан и сумак
- чатни от ябълки и домати (прекрасна комбинация с кюфтета от батат)
- хумус с бавно печени домати
Други рецепти за всякакви кюфтета
- Печени кюфтета от киноа с рикота и билки
- Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки
- Кюфтета от сьомга
- Кюфтета от зеле и картофи със сос ремулад
- Кюфтенца с карамелизиран лук, билки и сирена
- Агнешки кюфтенца, хрупкави печени тиквички с пармезан, млечен сос с карамелизиран лук и мента
- Суджукакя – гръцки кюфтета в доматен сос
- Печени кюфтенца с кисело зеле
- Печен карфиол, кюфтенца с червени боровинки и млечен сос с мента и нар
- Спагети с кюфтенца
- Веган кюфтенца от амарант и пресен грах с таханов сос
- Кюфтета от киноа и батат
- Фалафел или кюфтенцe? А кимион обичаш ли?
- Агнешки кюфтенца и таханов сос с шамфъстък
- Йоана на Земята – Картофени кюфтета със сирене
- Оризови кюфтенца с пикантен сос от лайм
- Кюфтенца от тиквички, тофу и ядки
- Телешки кюфтенца със сос от целина
Йоана,
лесни и много красиви са тези кюфтета.Бих ги поднесла и с едно кисело мляко, което правя от белени слънчогледови семки.Става досущ като животинското мляко на вкус.Просто семките се накисват във вода, след това се смилат и тази гъста каша се оставя на топло 24 – 36 часа докато придобие кисел вкус подобен на киселото мляко.Понеже сега е Велик пост ако някой желае да използва и този вариант на поднасяне.Специално за кюфтетата от тиквички и от моркови или червено цвекло.
Благодарности за вкусната идея ! Бъди здрава !
Благодаря за идеята, Елена! Ще бъде полезна за читателите на постен режим.
Пропуснах да добавя към смления белен слънчоглед добавям лимонов сок.Така кашата ферментира заедно с лимоновия сок и става на вкус като кисело мляко.И още една идея – добавете към соево прясно мляко 1 литър сок от 2 – 3 лимона и ще получите кисело соево мляко подобно на животинското.
Поздрави, лека и спорна седмица !
Страхотно изглеждат Йоана!
Искам да попитам – стават ли печени на фурна? Ако да, колко дълго и на какви градуси? Макар и бързо, пържене на кюфтенца с две малки хлапета наоколо (и работа от вкъщи заради карантината) е твърде много суетня 🙂
Не съм опитвала да ги пека във фурна, но мисля, че ще се получи добре. Опитай на 220ºC със загряване на горен и долен реотан (тавата на средно ниво) или на 200ºC с долен реотан и вентилатор (тавата на най-долно-ниво). За да бъдат хрупкави, поне от долната страна, загрей олио в тавата преди да сложиш кюфтенцата в нея. Провери ги след 5-6 минути и ако има нужда им дай още малко време и/или ги обърни и от другата страна. Успех! Ще се радвам на обратна връзка.
Благодаря за чудесните рецепти,направих ги с тиквички и вместо брашно от нахут сложих 50:50 кокосово и ленено брашно,станаха чудесни😊
Следващите ще са със зеле😊
Стояна, благодаря за обратната връзка и споделения опит. Вариацията ще бъде полезна за читатели с кето режим на хранене. Остани със здраве!
Бих ли могла вместо да ги пържа да ги изпека във фурната?
Малко по-горе в коментар може да видиш моите съвети за това.
Най-ценният съвет за мен е:
200гр зеленчуци – 50гр нахутено брашно
Статията е така добре написана, че да ти развихри въображението!!
Направих смес от цвекло, морков и целина с добавен слънчоглед и децата не ни оставиха 🙂
Един въпрос: можеш ли да препоръчаш смес за сладки кюфтенца?
Благодаря, Йоана!
Здравей, Йоана!
Преди час видях и прочетох публикацията ти. Минути по-късно, отваряйки хладилника, видях червеното цвекло…веднага запретнах ръкави…много лесна и точно описана рецепта. Получиха се невероятно вкусни кюфтенца! Ще пробвам и с другите зеленчуци. Благодаря ти!
Здравей Йоана, получиха се страхотни кюфтенца от червено цвекло и моркови. Благодаря за постното предложение!
Бъди здрава!
Страхотна рецепта! Поздравления:) По време на пости ,така добре хапнах с таханов сос с лимон.
Здравейте,
Какви подправки ще подхождат според вас на кюфтенца от карфиол?
Бих използвала някоя от тези или смес от няколко – кимион, ким, бахар, индийско орехче, кориандър, пушен пипер, куркума, магданоз, мащерка, лимонова кора, чесън.
Дали може брашното от нахут да се замени с нещо?
Благодаря. 🙂
Изпробвала съм много пъти рецептата и я намирам за много успешна.
Чудя се дали ще станат само от магданоз?
Не съм опитвала, но мисля, че ще се получи добре. Защо не, ако разполагаш с повече магданоз. Идеята е чудесна и ще се радвам да споделиш опита си, ако ги направиш така.