Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки

Има рецепти, които остават вечни във времето, независимо на какви нови попадам и изпробвам. Така че, имам да ти говоря за тези кюфтета от тиквички, които вече не помня кога открих, но се спирам на тях винаги, когато разполагам с тиквички и точно в този момент не си мисля за тях като да ги изпека на грил, да ги приготвя с домати или да ги сложа в салата. Тези кюфтета са много сочни и прекрасно уханни от три подправки, които ги различават от всички останали кюфтета от тиквички. Това са смлени кориандър и кардамон и прясно настъргана лимонова кора. Създават прекрасно усещане за свежест и пикантност едновременно.

Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки

Разнообразието от пресни билки в млечния сос, с който се сервират допълват този приятно ободряващ вкус. Пролетта дойде рано тази година и макар че отново застудя (надявам се за кратко), нетърпеливо очаквам предстоящото топло време, все повече слънце и заниманията ми по любимите пролетно-летни рецепти. И най-после се намерих във време да ти разкажа и за тази.

Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки

Рецептата за тези кюфтета от тиквички е на Отоленги, който за мен винаги внася нещо различно и любопитно в рецептите си със сравнително достъпни съставки. Харесвам неговия стил, защото разнообразява и често дава нов поглед за вкусна домашна храна. Четейки и приготвяйки негови рецепти понякога се стряскам от количествата на подправките, които използва в някои, както и от комбинацията на съставки и подправки в други. Опитала доста от неговите идеи, почти съм сигурна, че няма да има предложение, което да не ми допадне или поне изненада приятно.

Тиквички, яйца, манури и подправки за кюфтета от тиквички

Мисля, че беше преди 3 или 4 години, когато за първи път опитах тази негова рецепта за кюфтета от тиквички и оттогава се спирам на нея, когато имам нужда от нещо бързо и познато за приготвяне за вечеря. Освен това, във времето си правих и разни експерименти с нея, като да сменям сиренето, да добавям пресни билки или други добавки в основната смес. От тези опити разбрах, че рецептата работи отлично при всички опити, стига да се спазват пропорциите на основните продукти. Овкусяването и добавките са бонус за моментното настроение и шанс за онова, с което разполагам в хладилника и искам да използвам в този момент. Така че, има наистина много опции за импровизация върху рецептата, всяка от която по-хубава, но реших да ти я представя в първоначалния ѝ вариант, който опитах и от който останах очарована и най-вече вдъхновена за още подобни опити.

Настъргани тиквички, оставени да се отцеждат

За толкова време научих няколко неща за тази рецепта. Първото се отнася за основния продукт в нея – тиквичките. За всички кюфтета от тиквички, те се настъргват, посоляват и оставят за известно време, след което се отцеждат от излишната вода. При тази рецепта се прави същото, но трикът тук е да не се изстискват напълно, до степен да останат съвсем сухи, а да останат леко влажни. Така и кюфтенцата с тях стават сочни. Изпробвано многократно!

Второто важно и онова, за което знам, че и ти ще направиш учудена физиономия е количеството на подправките и по-специално на смления кориандър и кардамон. Повярвай ми, тези кюфтенца заслужават всичките тези подправки и количества от тях, така че изобщо не мисли да намаляваш, камо ли да ги пропуснеш, независимо какви други импровизации ще ти хрумнат върху тях.

Смесените съставки за кюфтета от тиквички

Третото е опитите ми с различни сирена в сместа. Обичам тези кюфтета с манури, защото обичам и самото сирене, но не винаги разполагам с него. Затова през времето опитах рецептата с българско краве саламурено сирене; с фета; с нарязана на парченца моцарела към които добавям и малко настърган пармезан; с част краве сирене и част настъргани на едро различни видове полутвърди жълти сирена като чедар или манчего. С всички тях, кюфтетата се получават отлично. Свързано също с импровизациите на момента е добавянето на пресни зелени подправки и билки в самата смес и това е особено удачно, ако кюфтета ще се сервират с различен от млечния с билки сос. Също така могат да се добавят нарязани на ситно пресен лук и чесън.

Пържене на кюфтета от тиквички

Следващото е свързано с големината и пърженето на кюфтенцата. За да бъдат сочни се правят по-дебели и се пържат на умерен котлон, така че да станат хрупкави и златисто-кафяви отвън, докато в средата са достатъчно сготвени, но останали меки и сочни. Затова и предпочитам да ги правя във форма quenelle, която наподобява кнедла с яйцевидна форма и има три отчетливи страни, а не две като при стандартни кюфтета. Тези три страни дават повече хрупкава повърхност. От друга страна, приготвени в тази форма кюфтетата са по-дебели в средата, което им позволява да останат меки и сочни отвътре.

Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки

Тази техника на оформяне се постига с по-голяма и дълбока супена лъжица, с която се загребва от сместа и се дооформя с помощта на друга лъжица. Може да изгледаш това видео за техниката, а ако не се чувстваш достатъчно готов за нея, просто направи стандартни кръгли кюфтенца. Те се приготвят също с помощта на лъжица, с която се загребва от сместа и се пуска директно в тигана, като кюфтето се дооформя в него. Само се увери, че загребаното е достатъчно и при оформянето в самия тиган, не го изтънявай твърде.

Заквасена сметана, билки и лимон за соса за кюфтета от тиквички

Сосът, с който се сервират кюфтенцата е на млечна основа и отново в него присъства свежестта от смлян кардамон и настъргана лимонова кора, но вместо предложението на Отоленги за пресен кориандър, аз обичам да добавям други пресни подправки и билки като копър, магданоз, мента и босилек.

Млечен сос с билки за кюфтета от тиквички

Освен тази моя интерпретация върху рецептата, правя и още една като използвам лимонова кора и сок, вместо от лайм. С лайм също е много вкусно и свежо, но по-често разполагам с лимон, затова съм го включила в моята импровизация. Ако обичаш пресен кориандър и имаш лайм, не се колебай да ги използваш за соса.

Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки

Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки

Рецептата е адаптация по рецепта на Отоленги представена в thehappyfoodie.co.uk.

Като идеи за импровизация върху рецептата, прочети статията по-горе.

За 12-14 броя кюфтета (4 порции)

За кюфтетата:

  • 600 г тиквички, настъргани на едро ренде
  • ½ глава червен лук, нарязана на ситно
  • 2 скилидки чесън, пресовани
  • настъргана кора от ½ лимон
  • 60 г бяло или типово брашно
  • 5 г бакпулвер
  • 2 яйца
  • 2 ½ чаени лъжици смлян кориандър
  • 1 ½ чаени лъжици смлян кардамон
  • 150 г манури, натрошено
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • олио за пърженето

За млечния сос с билки:

  • 200 г заквасена сметана, гръцки йогурт или цедено кисело мляко
  • ½ чаена лъжица смлян кардамон
  • настъргана кора и прясно изцеден сок от ½ лимон
  • 2-3 супени лъжици нарязани пресни копър, магданоз и босилек
  • сол и прясно смлян черен пипер

Приготвяне на кюфтетата

Тиквичките се настъргват на едро ренде и се поставят в гевгир или цедка. Посоляват се хубаво със сол, разбъркват се и се оставят за 10 минути. След това се отцеждат от отделената вода като се захване част от тях с длани и се изстискват. Важно тук е да не се отцеждат прекалено, а да се оставят леко сочни. Отцедените тиквички се поставят в голяма купа.

В купата към тиквичките се добавят всички останали съставки. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер, като се внимава със солта, защото те вече имат известна соленост от първоначалното посоляване, а и се внимава за солеността на сиренето, което се използва.

В тиган се налива толкова олио, че да бъде на височина около 5 мм при приготвяне на стандартни кръгли кюфтета и малко повече, около 1 см при приготвяне на кюфтета в яйцевидна форма като кнедла. Тиганът с олиото се нагрява на умерен котлон.

При пържене на стандартни кръгли кюфтета. С помощта на лъжица се взима от сместа и се пуска в нагрятото олио. Сместа се потупва леко с лъжицата, така че да се изравни като се внимава кюфтето да не се изтънява прекалено. По същия начин в тигана се приготвят още 2-3 кюфтета, които ще се пържат наведнъж. Кюфтета се пържат по 3 минути от всяка страна. Обръщат се внимателно с шпатула, когато са добре запечатани и придобили златисто-кафяв цвят. Готовите кюфтета се изваждат върху кухненска хартия за да се отцедят от излишната мазнина.

При пържене на кюфтета в яйцевидна форма като кнедла. С широка и по-дълбока лъжица се загребва от сместа и с друга лъжица се оформя яйцевидна форма. Пуска се в нагорещеното олио и се внимава за трите страни на кнедлата. По същия начин се приготвят още 2-3 кюфтета в яйцевидна форма, които ще се пържат наведнъж. Всяка страна на яйцевидното кюфте се пържи по 2 минути. Обръщат се внимателно с шпатула, когато са добре запечатани и придобили златисто-кафяв цвят. Готовите кюфтета се изваждат върху кухненска хартия за да се отцедят от излишната мазнина.

Приготвяне на млечния сос с билки

За соса всички съставки се смесват и разбъркват хубаво. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер. На вкус се добавя още лимонов сок или се предвижда такъв при сервирането на кюфтетата. Сосът може да се приготви предварително в същия ден и да се съхрани покрит в хладилник.

Сервиране

Кюфтетата се сервират топли или със стайна температура поръсени с част от соса. Останалото количество сос се оставя на масата за допълнително сервиране. Предвиждат се резени лимон за допълнително лимонов сок.

Кюфтетата са прекрасни и сервирани самостоятелно (без соса) в комбинация с още пролетни зеленчуци или свежа салата.

Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки

Разгледай още рецепти с тиквички

Виж други предложения за предястия

8 коментара

  1. Откакто изпробвах лучения ти гратен с количеството карамфил, не правя учудени физиономии за нищо в твоите рецепти 😊

    Възхищавам ти се всеки ден и ти благодаря за старанието, което полагаш;
    променяш животи, категорично и необратимо ❤️

  2. С какво бих могла да заменя сиренето манури? Или пък къде бих могла да го открия?
    П.п.И аз съм на тиквичкена вълна и с радост ще пробвам твоята вариация на кютенца

    1. В самата статия описвам мои проби във времето на тези кюфтенца. Прочети и виж няколко импровизации на мястото на манури. Ако желаеш да опиташ с манури може да го намериш в специализирани магазини за гръцки хранителни продукти. Има няколко в София, потърси онлайн. Манури пуска и Лидл в гръцката им седмица. Надявам се да ти харесат и ще се радвам на обратна връзка. Успех!

  3. С тази рецепта се получи чудесна пролетна вечеря. Благодаря, Йоана!

    1. Не съм пробвала да ги пека, но би трябвало да стане добре в силно нагрята фурна с вентилатор. Поръсете ги с олио и когато се зачервят на повърхността ги обърнете. Бъдете до фурната и ги следете, за да не се изсушат.

  4. Вече за втори път правя кюфтетата от тиквички. Чудесни са. Аз ги правя със сирене Фета и добавям две три лъжици фини овесени ядки в сместа. Резултатът е супер. За гарнитура приготвям дзадзики, собствено производство.
    В допълнение, настърганата лимонова кора придава неповторим вкус на кюфтенцата.
    Хиляди благодарности за чудесната рецепта, Йоана!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *