Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене

Когато стане въпрос за гръцки баници или всичко, което окончава на пита (πιτα), си мислех, че много знам и нищо ново, което ще науча не би могло да ме изненада. Оказа се голяма грешка. И освен че научих нещо ново, бях изненадана от това гръцко нещо алевропита (αλευροπιτα), което се приготвя от смес като за палачинки, прилича на тънък гарниран хляб, има изключително хрупкави краища (за които с Даниел може да проведем борба) и вкус на баница със сирене. Откакто открих всичко това в едно и то без кори, без месене, с бързо подготвяне и съставки, които винаги се намират подръка, не спирам да го приготвям и в събота за закуска и в сряда за вечеря.

Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене

Не знаех нищо за алевропита и дори не бях чувала за съществуването на подобно печиво, но веднага след като направих откритието си, започнах да търся повече информация. Така  научих, че е характерна за северната част на Гърция и има много варианти на рецепти, приготвяни от едни и същи съставки, но в различни пропорции. Съвсем разбираемо е. Това е като да сравним например баница от няколко места – съдържа едни и същи продукти, но се приготвя по различен начин.

Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене

Веднага улових основните съставки и начина на приготвяне на алевропита и започнаха опитите с различни варианти, като целта ми беше най-вече да направя колкото се може по-голямо количество на един път. Това ме постави в една ситуация като дежавю – винаги първоначалния избор дава най-добри резултати. Като например, първия кадър на храна, която снимам за публикация, почти винаги се оказва точния кадър и всички 176 снимки на същата храна в същия ракурс след това се оказват излишни. След това кратко отклонение, искам да кажа, че се спрях на една рецепта, върху която да поработя според моите условия, разбиране и очаквания. В това начинание Даниел винаги е до мен за да смесва и разбърква, и най-вече, докато наблюдаваме през стъклото на фурната как печивото набъбва и покафенява, да пита през две минути кога ще стане готово.

Даниел обича да разбърква сместа

Даниел обича да разбърква сместа

Даниел

Опитите ми да изпека алевропита в най-голямата тава, която имам, не ми харесаха, защото докато средата се запече добре, краищата изгарят, а ако следя краищата да не изгорят, средата остава мека и не толкова приятна, колкото би ми се искало, откъдето целта за по-голямо количество изпечена наведнъж алевропита стана обезкуражаваща. Затова се фокусирах върху опити с избраната рецептата в тавата от първата ми проба. Така получавам равномерно изпечено тесто, разбира се с по-хрупкави краища, но и с прекрасна хрупкава основа.

Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене

Даниел опитва алевропита докато правя кадри за публикация

За успешно изпичане и наистина отличен резултат е важно тавата, в която ще се пече тънкия хляб да бъде много добре намазана със зехтин и предварително нагрята в предварително нагрятата фурна. По този начин се образуват превъзходна хрупкава основа и краища. Освен това, тази стъпка ще предотврати залепване на хляба за дъното на тавата. Затова се увери, че тавата и зехтинът в нея са добре нагрети, преди да се сложи сместа. Ако разполагаш или намериш алуминиева тава, тя ще свърши най-добра работа. Аз съм в процес на издирване на такава и май трябва да отида на гости на баба.

Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене

Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене

Рецептата е адаптирана от mylittleexpatkitchen.blogspot.bg

За 4 порции.

Продукти:

  • 150 г брашно
  • щипка сол
  • 250 мл прясно мляко
  • 1 яйце
  • 150 г сирене фета или друго бяло саламурено сирене, натрошено
  • 30 г студено масло, нарязано на малки бучки
  • 2-3 супени лъжици зехтин, за тавата
  • сушен риган за поръсване (по желание)

Фурната се нагрява на 200ºC. Подготвя се тава с диаметър 30 см. Дъното и стените на тавата се намазват със зехтина. Ако той ти се стори повече от необходимото, всичко е наред, така трябва да бъде.

Всичко за приготвянето на алевропита е подготвено

Докато фурната загрява, в купа се смесват брашното, солта, прясното мляко и яйцето. Разбъркват се енергично с телена бъркалка докато се получи еднородна смес, малко по-гъста от тесто за палачинки. Не трябва специален уред и не трябва да се притесняваш за бучки. Просто смесваш всичко и разбъркваш хубаво с телената бъркалка.

Подготвят се сиренето, което се натрошава и маслото, което се нарязва на малки кубчета.

Когато фурната загрее в нея на най-долно ниво се слага празната тава намазана със зехтина. Нагрява се във фурната 3-4 минути или докато мазнината започне да пуши.

Изливане на сместа в загрятата тава

Изливане на сместа в загрятата тава

Изливане на сместа в загрятата тава

Тогава тавата се изважда от фурната (трябва да внимаваш тук и да държиш подръка ръкохватките или суха кърпа) и в нея се изсипва приготвената смес.

Върху сместа се разпределя натрошеното сирене

На няколко места се слага по една малка бучка от маслото

Веднага се поръсва отгоре със сиренето и се разпределя маслото. Тавата се връща във фурната на най-долно ниво (не забравяй, че трябва да я хванеш с ръкохватките) и питата се пече 45 минути или докато придобие интензивен златисто-кафяв загар.

Когато е готова се изважда от фурната, изчаква се пет минути и се нарязва на парчета. Може да се поръси с риган. Сервира се веднага.

Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене

Още рецепти със сирене

Други рецепти за хляб и тестени

44 коментара

  1. Здравей,

    Най-долнито ниво с решетка или без, т.е. директно върху дъното на фурната или върху решетката, но най-долу? С вентилатор или без?

    Благодаря!

  2. Гениална идея! Много обичам popovers (или йоркширски пудинг) и тази пита много наподобява на тях.При това рецептата звучи много по-лесна,имайки предвид единичната голяма тава.Ще изпробвам! Рядко ползвам комбинацията зехтин -кр.масло и се чудя каква би била разликата ако се поръси и върху сиренето зехтин ?

  3. Аз не устоях и я направих още снощи, въпреки че не трябва да ям глутен, но както казах не устоях 🙂 Много беше вкусна! Домашните я харесаха, а като се има предвид колко ЛЕСНО се прави отива директно в графата Любими рецепти 🙂
    Много благодаря, Йоана!
    Остава някой ден да се престраша да я пробвам и с безглутенова алтернатива някаква 🙂

  4. Направих я с айрян. Много добра рецепта! Ех, тези гърци, бе! Все има с какво да изненадат..

  5. Получи се страхотна алевропита! 🙂 Прекрасно предложение за закуска или вечеря!

  6. Йоана, според теб би ли се получило, ако се използва друго сирене, и ако да, какво би препоръчала? Мислех си за чедър?

    Благодаря ти!

    1. Предполагам, че не е невъзможно да се използва друго сирене, но според мен топящите се сирена биха се запекли твърде много за 45 минути на 200ºC. Все пак зависи от фурната, а и това е само моята теория. Трябва да се опита, за да знаем със сигурност. Аз ще го направя при следващото приготвяне върху част от питата, за да знам как се получава при мен. Ако желаеш и ти може да направиш същото, така ще може да сравним. Ще се радвам на обратна връзка, ако решиш да опиташ.

    2. Тъкмо приключих с опита. В една тава използвах моцарела, а в друга смес от ементал и проволоне. Сирената се запекоха добре след 30 минути печене. За това време питата стана хрупкава само в краищата. Дъното е добре изпечено, имам предвид не остава сурово, но не става и хрупкаво. Този мой опит е добро начало да пробваш и ти. В твоята фурна и съд за печене може да се получи по-добре. Обърни внимание единствено на времето за печене и следи какво се случва във фурната периодично.
      Ако е необходимо да дам мението си – предпочитам питата със саламурено сирене. То дава възможност тестото да стане хрупкаво, докато сиренето не се променя. Това дава възможност питата да се яде и със стайна температура. Със сирената, които се топят, питата остава мека. След като изстине, разтопените сирена се стягат и не са толкова примамливи, колкото когато са топли. Като цяло се губи идеята за тънък хрупкав хляб.

  7. Йоана, благодаря за рецептата! Направих я точно по твоите инструкции. Пекох я на 200 (с вентилатор) и отне около 35 минути. Питата беше невероятна!

  8. Йоана, страхотна и лесна рецепта! Много хрупкава и вкусна неделна закуска се получи! Само, че я направих с наличния айрян. Хубав ден и седмица!

    1. Още една обратна връзка, че рецептата е приложима с айрян, вместо прясно мляко. И аз ще опитам следващия път. Благодаря за споделения опит.

  9. Благадаря за чудесната рецепта, Йоана! Правя я вече наколко пъти , става чудесно… споделих и по съседски и сега това е неделната рецепта за закуска на блока 😉 ! Последните два пъти отгоре слагам освен сирене и нарязан на дребно кашкавал и колбас, така синът ми я харесва повече 🙂 … а на нас всякак ни харесва! Още веднъж благодаря и за тази, и за всички останали рецепти, и за вдъхновението! 🙂

  10. Привет, пиша, за да кажа, че я направих с безглутенови брашна, смесих оризово, царевично и елда. Стана страхотна, но ни дойде малко, та сега съм задилила тройна доза в голямата квадратна тава от фурната! С резерви съм, предвид описаните от теб опити с по-голямо количество, но пък си мисля в същото време, че няма какво толкова да не стане.😁

  11. Здравей Йоана, има един единствен проблем – малка е дозата, изчезна за секунди. Ще утроявам дозата, уникално вкусна.
    Хубав и усмихнат ден желая.

  12. ехе, та това е рецептата за мързелива баница или по- точно кашник на моята майка, която е родена и израснала в Северна Гърция- ако имаме предвид Ксанти ,Гюмюрджина, Димотика … и изселени насила в България през 1925 г. (цели семейства се загинали от глад и болести, селата са ограбени и опустошени, един от най-тъжните и мъчителни периоди в новата ни история) ,за да бъдат сигурни Гърция и Турция, че компактното българско население по тези места няма да има териториални и други претенции а тези, които са останали там са били асимилирани. Балкани! Историята ни е пълна с травми, които не трябва да ни разделят, но и събитията не трябва да се забравят и изкривяват. Беше ми приятно да видя тази рецепта, използвана и от моите деца, така запазваме автентичния бит на българите по тези места и съхраняваме традициите им.

  13. Аз съм от Кърджали, потомка на тракийски бежанци. И моите баби и мама правеха този хляб- ние му казваме кашник. Благодаря, че ми припомнихте рецептата! Цвета

  14. Много вкусна алевропита! Снощи я правих няколко пъти поради повишения интерес към нея. Бяхме 8 човека и се хареса на всички

  15. Бързо, лесно и невероятно вкусно!
    Благодаря за невероятната рецепта!

  16. Страхотна рецепта, вече два пъти я правя и определено ще се превърне във фаворит в къщи – и за закуска, и за вечеря (в комбинация с голяма салата). Полезни ми бяха коментарите за безглутеновия вариант и варианта с айран вместо прясно мляко. Аз пък ще споделя опита си да я направя без яйце (малкият ми син има алергия към яйца) – използвах заместител на яйце (веган яйце на прах). Вариантът без яйце става по-хрупкав, не е бухнал и вътрешността под хрупкавата коричка не е като хляб, а като палачинка, но отново е много вкусен. Може би като я правя без яйце трябва да сложа набухвател, за да се получи сходен резултат, ще пробвам следващия път с айран и сода, за да шупне тестото. Наистина е недостатък, че е малко количество и няма как да се изпече огромна тава или 3 тави в една фурна.

  17. Здравейте, Йоана.
    Преди известно време открих блога ви и да си призная само го разглеждах и слюноотделях :), тъй като далеч не съм опитен кулинар като вас, а мислех, че всички рецепти тук са за майстори.
    Обаче днес открих тази и я пробвах – изключителна вкусна, лесна и бърза. Особено за човек като мен, който умира за тестени нещица.
    Харесах си още доста, по-леснички рецепти, които ще пробвам.
    Като за начало – утре съм планирала риболита. Надявам се да се получи. Опитвала съм я в Италия и много ми хареса тогава.
    Поздрави и не спирайте да творите 🙂

    1. Благодаря за коментара, Мариана! Надявам се да опитате още много рецепти. Оставам на разположение ако изникнат въпроси.

  18. Метнала съм око на тази рецепта откакто е публикувана. Преди седмица баща ми беше на гости и реших да я направя за закуска. Той е много критичен, винаги има какво да каже като опре до готвене работата…пък и аз като имам въпрос все него питам. Започнах приготовленията. Въртя, сука – това нямало да стане. Как няма да стане, казвам, тази рецепта е на Йоана – няма как да не стане. И о, каква изненада (за него, де): алевропитата – перфектна. Всички си облизахме пръстите. Благодаря, Йоана!

    1. Милица, благодаря ти за тази обратна връзка. Развълнуваме ме и ми направи деня. Колко хубаво е да споделяш! Храна, преживявания, емоции… Пак заповядай! Ще очароваме баща ти. 🙂

  19. Аз също се канех на тази рецепта от момента, в който я публикува тук 🙂 Все ми се струваше, че има много неща за изпипване и че ще ми е сложна. А така обичам хрупкаво, и тесто и млечни също. Знаех, че ще е чудесна комбинация 🙂
    Направих я най-после, даже 2 пъти в рамките на няколко дни. Първия път спазих дословно рецептата, втория път промених продуктите за гарниране, отчасти поради липса на сирене, а и защото исках да опитам как ще се получи с други продукти. Пекох в керамична тава, защото другите ми са големите правоъгълни на фурната. За всеки случай загрях първо само тавата, после сипах и разнесох зехтина, и пак я загрях. Не бях сигурна дали не й трябва значително повече време да се загрее, отколкото на мазнината, затова се подсигурих. Не знаех и дали лесно ще се отдели изделието после, но и двата пъти беше идеално 🙂 Чудех се как се постига бордът, който виждаме на снимките, защото нямаше инструкции за него, но още при първия опит видях, че си се образува сам 🙂 Втория път гарнирах с продукти, които имах за оползотворяване – извара, сухичък кашкавал, лютеница, маслини и гъби. Получи се нещо като хрупкава по-плътна пица, без така изразен борд (вероятно защото разпределянето на всички продукти забави връщането на тавата във фурната), но отново вкусно и красиво 🙂
    Рецептата от раз влиза в „любими“ и „за споделяне“, мила Йоана 🙂 Благодаря ти за радостта, която носиш!

  20. Страхотно вкусно се получи, благодаря, Йоана, за пореден път! 🙂 Аз все пак пекох в голямата плитка тава на фурната, и с повече препичане се получи хрупкаво почти навсякъде. А забъркването и слагането във фурната отнема не повече от 5-10 минути! 🙂

  21. Невероятна рецепта, толкова лесна като продукти и такъв страхотен резултат! Сутринта отново я спретнах за закуска, преди работа, още един плюс – и толкова бързо се приготвя! Благодаря, Йоана! Любима!!! Хубав ден!

  22. Винаги прекрасни рецепти, винаги чудесни идеи с които много ми помагате)))Благодаря от сърце!

  23. Чудесна рецепта! Много прилича на бързата закуска от ихтиманския край – Дзивра. Ако някой иска да опита: Тестото вместо с прясно мляко се прави с кисело + сода бикарбонат. През годините открих, че ако част от брашното (50гр.) се замени с тип семолина, става по-вкусна, а и по-пухкава. Обичайно я нарязвам малко преди да бъде опечена напълно и в разрезите поливам с препържено (пречистено) масло.
    А техниката за загряването на тавата за печене е гениално – ще я изпробвам и за други печива. Благодаря!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *