Любител съм на всякакви сирена, дори и на най-миризливите (които впрочем много често имат много силен аромат, но вкусът им е мек), затова никога не оставам у дома без бяло саламурено сирене и някакъв вид жълто твърдо сирене. Докато бялото присъства на всяка вечеря със салатата, жълтите сирена най-често използвам за основни ястия като гратени, върху печени зеленчуци, всякакъв вид мусака, паста. А ако имаш един малък Даниел, според него, за макароните задължително се полага двойна, понякога тройна доза пармезан за поръсване. Но с един друг тип сирена – кремообразните с кора от бяла благородна плесен като бри и камамбер съм по-пестелива.
Не защото не ги харесвам, а защото доста често идеите за тях се изчерпват със стандартните им приложения като намазано бри върху бял препечен хляб, гарнирано с ядки, сушени плодове и мед. Понякога използвам бри или камамбер като допълнение, както върху този тарт с любимия ми карамелизиран лук.
Имам и още няколко идеи от репертоара ми с това сирене, което присъства в дресинга на тази прекрасна зелена салата или в соса на тези индивидуални порции с романеско и пътпъдъчи яйца, но отново става въпрос за допълнение. А как ли бих могла да направя порция, в която основният продукт да бъде точно това бяло кремообразно сирене с плесен?
Мисля, че намерих точно това, което ми трябва, като при това имам голяма възможност за импровизации и допълнителни съставки. Според това, с каквото разполагам и с каква цел искам да сервирам сирената. Докато настоящата рецептата се отнася за солен вариант на бри изпечено в многолистно тесто, има още няколко мои любими допълнения към него, които включват сладки храни. По-надолу ще ги срещнеш като вариации със сладък вкус.
Но нека разгледаме първо основните компоненти на това ястие – сирене и многолистно тесто. Какво сирене да избера? Има ли разлика между бри и камaмбер и могат ли да бъдат взаимозаменяеми? Какво многолистно тесто да използвам – мога ли да използвам готово от магазина или трябва да си го приготвя? Каква е разликата между двете?
Бри или камамбер?
И двете сирена се водят френски, макар че се произвеждат и в други страни, откъдето разфасовките може много да варират. И двете се приготвят от краве мляко и имат кора от бяла благородна плесен. И двете изглеждат по един и същи начин отвън и отвътре, с нюанси на цвета от млечнобял, кремав до сламеножълт. Вкусът и ароматът на двете сирена е идентичен – долавят се плодове, ядки, гъби, почва, масло. Добре, все пак къде е разликата? Освен че бри е с по-дълга история, другата разлика между двете сирена понякога е в съдържанието на мазнини, съответно различна текстура и нюанси в сходния вкус. Сиренето бри е с по-мек, маслено-сметанов вкус и по-кремообразна консистенция, докато камамбер е с малко по-остър аромат напомнящ на почва и гъби. Въпрос на лично предпочитание е кое сирене да се избере от двете, така или иначе те са взаимозаменяеми за настоящата рецепта.
Какво многолистно тесто да използвам?
Когато стане въпрос за многолистно тесто, освен тесто в което се съдържат слоеве масло, които допринасят то да бухне и след изпичане да бъде хрупкаво, аз очаквам то да има вкус именно на масло. Какво прави вкусно многолистното тесто? Маслото разбира се. Останалото в него е просто тесто от брашно, сол и вода. Точно поради тази причина не купувам бутер тесто от магазина, защото „бутер“ в него няма. Каква е опцията тогава? Приготвям си го у дома. Имам хубава рецепта, която следвам и когато разполагам със свободно време у дома, приготвям по-голямо количество тесто, разделям го на порции и ги замразявам. Още по-лесно е бързото многолистно тесто, с което процедирам по същия начин. Точно него ще използвам в настоящата рецепта.
Печено бри с карамелизиран лук и гъби в кора от многолистно тесто
Използваните източници като навигация и вдъхновение за тази рецепта са thekitchn.com, homecookingadventure.com, seriouseats.com и joythebaker.com като предложение за индивидуални хапки бри изпечени в многолистно тесто (клечките могат да се пропуснат).
Независимо кое от двете многолистни теста избереш да приготвиш – класическо или бързо, то може да се съхрани в хладилник до три дни. Ако се замрази, може да се съхрани до три месеца. Когато тестото е замразено се изважда от фризера и се оставя в хладилника от предния ден, за да се размрази правилно.
Плънката от карамелизиран лук и гъби може да се приготви от предния ден или по-рано на същия ден.
Пакетите от тесто с бри и плънката могат да се направят няколко часа предварително и да се съхранят в хладилник, докато дойде ред да се пекат. След като се изпекат се оставят да починат 5-10 минути преди да се сервират.
За 4-8 порции, в зависимост от останалата част от менюто.
Продукти:
- 1 доза бързо многолистно тесто или 1 доза бутер тесто, ако са замразени, се размразяват в хладилник една нощ
- 1 яйце, разбито с вилица за намазване на тестото
- 4 броя малки пити бри (или камамбер)
- 2 супени лъжици зехтин
- 1 супена лъжица масло
- 4 глави жълт лук, нарязан на полумесеци
- 1 супена лъжица балсамов оцет
- 200 г гъби, нарязани на филийки с дебелина 3 мм (може да се използва един вид или смес от няколко; аз използвам печурки, бейби кладница и шийтаке)
- 1 супена лъжица нарязана прясна салвия или 1 чаена лъжица сушена салвия
- 2 супени лъжици нарязан пресен магданоз
- сол и прясно смлян черен пипер
За плънката в тиган се нагрява една супена лъжица зехтин на умерен котлон. Добавя се лукът, посолява се със сол и се готви 15-20 минути с често разбъркване. Лукът трябва да омекне и да придобие кафяв цвят, но не трябва да загаря и да се пържи. Ако е необходимо, силата на котлона се намалява. Когато лукът омекне и е започнал да се карамелизира към него се добавя балсамовият оцет. Разбърква се още около минута и се прехвърля в чиния.
В същия тиган, вече на силен котлон се нагрява останалият зехтин и маслото. Добавят се гъбите и се разбъркват 3-4 минути докато се зачервят от всички страни. Добавят се салвията, сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Към гъбите се изсипва лукът и се разбъркват заедно 30 секунди. Тиганът се отстранява от котлона и в плънката се добавя магданозът. Плънката може да се приготви от предния ден и да се съхрани в хладилник или да се подготви по-рано на същия ден, като в случая се покрива хубаво и се оставя на стайна температура.
Тестото се разточва върху леко набрашнен плот на квадрат с дебелина 3 мм. Квадратът се разрязва на кръст, така че да се получат четири по-малки квадрата (със страни приблизително 15 см). В средата на всеки квадрат се поставя по една от питите бри. Върху сиренето се слагат 3-4 супени лъжици от плънката. Краищата на тестото се загъват към средата върху плънката, като се прищипват хубаво, за да се залепят и с четка се премахва брашното полепнало по тестото от разточването.
Така подготвените пакети са готови за печене. Ако тестото е омекнало по време на работа, хубаво е пакетите да се охладят 15-20 минути в хладилник, преди да се сложат във фурната. Могат да се подготвят до този етап до няколко часа предварително и да се съхранят в хладилник.
Фурната се нагрява на 220ºC. Пакетите се поставят в тава върху хартия за печене и се намазват с разбито яйце и по желание може да се поръсят със семена (мак, нигела, сусам). Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 35 минути или докато тестото се изпече и придобие златисто-кафяв цвят. Изваждат се от фурната и се оставят 5-10 минути преди да се сервират.
Вариации със сладък вкус
Печено бри или камамбер в многолистно тесто може да се гарнира и с други солени или сладки допълнения. Едно от любимите ми е смес от сладко от кайсии, сушени червени боровинки, орехи и пресен розмарин.
За една порция се смесват по една супена лъжица сладко от кайсии, сушени червени боровинки и орехови ядки. Ядките се запазват цели или се нарязват на едро, не е необходимо да се смилат. Добавя се малко ситно нарязан пресен розмарин. Плънката се разпределя върху сиренето, което е поставено върху многолистното тесто, както в рецептата по-горе и се пече по същия начин. Ето какво още може да се използва:
- карамелизирани ябълки или круши (може също така да използваш тази рецепта за конфитирани ябълки с портокал)
- мед и ядки
- пресни смокини, мед и мащерка
- сладко от любим плод и ядки или желе от грозде с ядки
- пълнежа за мини коледни пайове
Още рецепти с бри
- Полпетоне – италианско месно руло със сирена и сушени домати
- Два вида парти хапки – фурми с козе сирене в бекон и сини сливи с бри и орех в бекон
- Тарт от бързо многолистно тесто с карамелизиран червен лук, гъби и бри
- Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца
- Аспержи в пармезанова кора и сос муселин
Още рецепти с камамбер
- Печен камамбер с череши в хрупкави кори
- Зеленa салата с хрупкав бекон, ябълки и дресинг с камамбер
- Баварска салата от сирена
Други рецепти с многолистно-тесто
- Тарт от бързо многолистно тесто с карамелизиран червен лук, гъби и бри
- Тарталети от бързо многолистно тесто с тиква, ябълки и карамелен сос
- Как да си направя бързо многолистно (бутер) тесто
- Как да си направя кроасани + видео
- Как да си направя бутер тесто
- Как да си направя датско тесто
- Тарт с круши и синьо сирене
Благодаря за насърчаването да си правим бутер тестото сами! Всеки път го купувам с подозрителен поглед върху съставките и въпреки това мисълта за бързо и лесно побеждава. Но ти си напълно права и много хубаво си го пишеш, че в него „бутер“ няма. Сега с идеята за лесното тесто се запалих да пробвам. А бри-то дълги години ми беше много чуждо понятие, но неочаквано се оказа, че ми харесва.
Не обичам бри. Нито салвия. Но съм убедена, че ако приготвя тази рецепта, ще размисля. Ужасно ми се прииска да опитам и соления и сладкия вариант с розмарина. С хубаво вино.
Както винаги перфектна!
Благодарности за споделената рецепта! Пробвах я, но с купешко тесто от Lidl и въпреки това резултата беше страхотен 🙂 Аз пропуснах гъбите и даже подправките и пак стана супер вкусно. Много благодаря! Много сполучливо попадение!
Направих го с камембер и купено бутер тесто и въпреки това, съм влюбена в тази рецепта! Благодаря за идеята
Откакто видях рецептата, реших да я направя за рождения си ден. И интуицията не ме подведе, нито пък ти, Йоана, естествено 🙂 Изключително вкусно се получи, всички бяха възхитени. Използвах готово тесто, както и два вида плънка – горепосочената с лук и гъби и сладка (всъщност, нямах време и просто положих дебел пласт сладко от малини върху сиренето). И двата варианта бяха просто изключителни! 🙂 Благодаря за рецептата, със сигурност ще се прави отново!
Много вкусна идея!
Половината ги направих без гъби (заради неядящи гъби дегустатори) и, честно казано, ми харесаха повече. Единственото, което бих променила, е да ги направя 8 броя по-малки вместо 4 големи от една доза тесто.
Здравей, Йоана, дали би се получило с обикновено тесто,понеже никак не обичам бутер тесто.
Тесто за пица може би ще е подходящо. Виж любимата ми рецепта за него.