Тарт с праз, бекон и ементал

Познавам много хора, които се страхуват от ронливото маслено тесто за тарт, независимо дали солено, сладко или универсално. Ако и ти имаш опасения за провал всеки път, когато се наемеш да го приготвяш, то ще ти кажа две неща. Първо, наистина е важно тестото да е добре приготвено, за да бъде пръхкаво след изпичане, което определено изисква практика, но дори да се нацепи на няколко места докато се оформя в съда за печене, може да го сглобиш като пъзел, да го наместиш и закърпиш тук-там и повярвай ми, никой няма да разбере.

Тарт с праз, бекон и ементал

Второ, ако наистина имаш страх към приготвянето му, то погледни следващата рецепта, за която всички съставки за тестото се смесват заедно до еднородно, а оформянето му във формата за печене може да стане без разточване – може просто да се разпредели с ръце. Обнадеждих ли те вече да си изпечеш този тарт с превъзходен пълнеж от сотиран праз, бекон и жълто сирене?

Тарт с праз, бекон и ементал

Надявам се да е така, защото пълнежът, състоящ се от омекотен праз лук, пушен бекон и ементал е толкова вкусен и ароматен! Основните съставки се обединяват с яйца и заквасена сметана, така че пълнежът да стане кремообразен и лек. Овкусяването му с прясно смляно индийско орехче е моята одисея във вкуса и ми дава завършеността, която търся. Нещо като малката съставка, която преобръща усещанията.

Тарт с праз, бекон и ементал

Комбинацията така или иначе е перфектна и дори си мисля, че би могла да се приложи самостоятелно, без основата от хрупкаво тесто. Но ето, докато пиша хрупкаво се замислям отново, че това пък е единственият такъв елемент в тарта – кората от ронливо маслено тесто с масло, която едновременно държи пълнежа и носи контраста в текстурите. Не, не бих казала, че ще го изпусна, още повече че е толкова лесно за приготвяне и нанасяне във формата.

Тарт с праз, бекон и ементал

Тарт с праз, бекон и ементал

Рецептата адаптирам от книгата Classic German Baking.

За да бъде добре изпечено тестото за основата, необходимо е предварително изпичане на кората, което може да стане и от предния ден.

Вместо ементал, може да се използва гауда, кашкавал, чедар или други меки или полутвърди жълти сирена.

За форма с диаметър 23 см или 6 порции.

За тестото:

  • 250 г брашно
  • ½ чаена лъжица сол
  • 130 г масло, нарязано на кубчета и оставено на стайна температура за 10-15 минути
  • 1 голямо яйце

За пълнежа:

  • 50 г масло
  • 3 стръка праз, почистени и нарязани на парчета 6 мм
  • 60 мл сухо бяло вино
  • 2 големи яйца
  • 250 г заквасена сметана
  • 1 супена лъжица (10 г) царевично нишесте
  • 100 г бекон, нарязан на ситно
  • 130 г ементал, настърган на едро
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • прясно настъргано индийско орехче

Приготвяне на тестото и изпичане на кората

За тестото всички продукти се смесват в статичен миксер и се разбъркват с приставката листо докато се образува тесто. Ако тестото стои сухо и твърде ронливо се добавят 1-2 чаени лъжици вода. При мен обикновено няма нужда. Тестото се слага във форма за тарт с диаметър 23 см, като е хубаво формата да бъде с подвижно дъно. Разстила се с ръце във формата, като първо се оформя борда, а след това дъното. Покрива се със стреч фолио и се охлажда в хладилник 30 минути до 1 час.

Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Върху тестото във формата се поставя лист хартия за печене и се запълва с тежести – керамични топчета за печене, зърна боб или леща. Формата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и кората се пече с тежестите 15 минути. След това тежестите се отстраняват заедно с хартията за печене под тях и кората се допича още 10-15 минути или докато придобие бледо розов цвят. Ако тестото започне да се надига се надупчва на няколко места с вилица. След като се извади от фурната се охлажда, преди в нея да се сложи пълнежа.

Предварителното изпичане на кората може да стане от предния ден. Съхранява се на стайна температура, без да се отделя от формата за печене.

Приготвяне на пълнежа и изпичане на тарта

За пълнежа в тиган се разтопява маслото на умерен към силен котлон. Добавя се празът и се готви 5-7 минути докато омекне. Добавя се виното, разбърква се хубаво с праза и се готви още 2-3 минути или докато течността се изпари. Тиганът се отстранява от котлона и празът се посолява със сол, черен пипер и прясно смляно индийско орехче. Оставя се да се охлади леко.

Отделно в купа се смесват яйцата, заквасената сметана и царевичното нишесте. Разбъркват се хубаво с телена бъркалка. Към тях се добавят празът, беконът и сиренето. Разбъркват се с шпатула. Сместа се изсипва в изпечената кора и се разпределя равномерно. Тартът се пече 40-45 минути на средно ниво в предварително нагрята фурна на 180ºC с опция горен и долен реотан.

След като се извади от фурната се оставя във формата 30 минути и тогава внимателно се освобождава от нея. Сервира се веднага или със стайна температура.

Тарт с праз, бекон и ементал

Още рецепти включващи праз

Виж други рецепти за солени-тартове

9 коментара

  1. Тази публикация е написана точно за мен- не понасям да точа тесто, поради което не съм пробвала нито едно от досегашните ти прекрасни предложения за тарт. Но това задължително ще се поправи. Изключително благодаря, Йоана! Успешна седмица!

    1. Да, става! Първо смеси брашното и солта с маслото и ги намачкай с вилица докато се образуват трохи. След това добави яйцето и объркай с ръце докато се образува тесто. Може да се измеси леко, без да се прекалява.

  2. Тартът се получи чудесен, Йоана. Правих го без бекон, защото не ям – и пак беше много богат и органично вкусен.
    Използвам повода да споделя как понякога пека маслен тесто (и тук така процедирах, защото нещо не намерих тежест за печенето) – след разточване и разстилане във формата, набождам на доста места с вилица дъното и стените. След това слагам формата с тестото във фризера за около 30 мин, и пека директно в нагрява фурна. При мен с този метод тестото не се надува и не се смъква от стените.

    Поздрави, Мария

  3. Този тарт е великолепен! В рецептата промених единствено бекона, тъй като имах такъв на кубчета, който предварително запържих и после задуших праза в мазнината от бекона. Стана страхотно! Другата ми любима рецепта с тиква е тази с брюкселското зеле и бекон 🙂

  4. Харесала съм си да пробвам рецептата, но се чудя каква е причината в някои рецепти за тартове основата да се пече първо отделно и след това да се пече още при добавяне на плънката, а в други да се пекат заедно наведнъж? В случай на по-течна плънка ли се прави изпичането на тестото самостоятелно? Благодаря предварително!

    1. Да, предварително изпичане на кората се прави, когато пълнежът е по-течен. Отнася се за кишове и сходни солени тартове, практикува се и при повечето сладки тартове, когато пълнежът се състои от яйца, сметана, крем сирене, маскарпоне… При повечето плодови пайове и галетите, чиито плънки се състоят от парчета плодове или зеленчуци, разбъркани само с подправки и без добавяне на яйца, сметана или други течни съставки, не е необходимо предварително изпичане.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *