Поддържайки този блог от 8 години и публикувайки в началото му класическа рецепта с видео за приготвяне на козунак, всяка следваща година, рецептите за Великден започнаха да се явяват като експериментаторски на тема козунаци. Вдъхновения търся от целия свят, от всяка една култура и различни традиции. Не защото искам да избягам от класическото, а защото искам да открия нещо ново, нещо, което също може да се впише в нашите традиции и да ни донесе точно онова новото и интригуващото, за което предполагам всички бихме могли да бъдем готови сега. А ние сме готови, защото сме любознателни, нали? И искаме да откриваме нови вкусове, да създаваме комбинации от тях, да се впечатляваме от текстури и да се наслаждаваме на храната, не само когато я приготвяме и опитваме, но и когато виждаме същата тази наслада в погледа на онези, с които сме я споделили.
След публикацията за класически козунак през 2010 година, за следващите 6 години използвах рецептата за тестото като основа за нови рецепти, като например козуначени венчета с плънка от шоколадов марципан и кифлички с шоколадово-лешников пълнеж. Търсих идеи и вдъхновение от световните традиции и ти показах как да си приготвиш еврейска Бабка, полска Бабка и полското козуначено руло с мак – маковиец. Направих няколко експеримента във времето с пълнозърнест козунак с рози, шамфъстък и кардамон и представи си – козунак с квас и два пълнежа. Показах ти две сплитания с видео.
Освен тестените печива в козуначената тематика ти предложих и няколко десерта, които са толкова пъстри и красиви, че някои от тях дори се явяват като тематична декорация на масата – лимонови кексчета гнезда, шоколадови гнезда с марципанови яйца, великденска кошница с кексчета-яйца на клечка, морковена торта. Предложих идеи за великденски сладки като великденски сладки с бял шоколад и рози и ванилови бискивити с два вида великденска украса. За агнешкото няма да споменавам сега. И на него ще му дойде реда.
Изброявам всичко това, защото преди да дойде тазгодишният Великден идва нова идея за приготвяне на козунак. И той включва сусамов тахан, мед и халва. Не те питам какво мислиш за това, защото аз знам, че това е едно от най-добрите неща, които съм приготвяла досега. Чети докрай и тогава прецени дали ще се съгласиш с мен. И все си мисля, че ще бъдем на едно мнение. Стига да обичаш халва и да бъдеш любопитен за всичко извън установените практики.
Не би било учудващо за никого, в козунака да се сложи тахан халва, така както се добавят локум и стафиди, например. Работата е там, че никога не се бях сещала за това, въпреки че една от любимите ми закуски като дете се състоеше от филия хляб намазана с масло и мед (разбира се, маслото бе старателно разбърквано с меда, за да не потича медът от филията) и отгоре поръсена с натрошена тахан халва, от която се точеха едни бели дъвчащи нишки – друг любим момент за моята уста. Вероятно оттогава имам афинитет към много сладките и приятно дъвчащи храни, но признавам страстта към сладостта започва да залязва с времето, докато дъвчащият момент в храните си остава фаворит.
Когато обаче става въпрос за козунак, предпочитам го сладък. Още преди години, на пазара се появиха едни много сладки, въздушно-пухкави и жълти козунаци, за които не ти е нужно да разбираш от химия, за да се досетиш, че тази сладост не идва от захар. Достатъчно е да си имал няколко опита да направиш по-сладък козунак със захар, за да знаеш, че няма как да се получи добре – да бъде пухкав и обемен, да има конци. Затова решението е да се придържаш към любимата и изпитана във времето рецепта за козунак и да използваш сладка плънка в него, за да го направиш задоволително сладък.
Точно това видях като поредното решение и съответно ново предложение, когато се натъкнах на публикация за еврейски хляб хала с плънка от сусамов тахан с мед и халва. Представих си онези любими филии с масло, мед и халва и знаех, че тази рецепта ще ми хареса. Приготвих хлябa хала с плънката – беше вкусен и ароматен, но не толкова сладък, колкото ми се искаше. Затова реших да опитам да вмъкна плънката в козуначено тесто. И получих поредната версия на козунак – с неособено традиционна плънка, но все така вписващ се в традиционните предложения за Великден. Искаш ли да опиташ и ти? Разбира се, че искаш. Защото си любознателен и обичаш да откриваш нови вкусове. Нека да започваме тогава!
Козуначен хляб с плънка от сусамов тахан с мед и тахан халва
Рецептата за тестото е адаптация на рецептата за козунак, публикувана през 2010 година. Плънката е вдъхновена от рецептата за еврейски хляб хала, представена във foodandwine.com
Реших да не навлизам с подробности за приготвянето на козуначено тесто в предговора на рецептата, защото така или иначе в самата рецепта ще опиша всички стъпки подробно, придружени със снимки и видео, в което показвам техниката за измесване на тестото. Не само за козунак, но и всяко едно хлебно тесто. В конкретния случай намаслявам ръцете си и плота с растителна мазнина, за да не се утежнява тестото с допълнително брашно, но когато се меси тесто за хлябът, плотът може да бъде поръсен с брашно, за да не лепне тестото. С правилната техника, времето за месене се съкращава сравнително; в тестото се развива повече глутен, който е необходим да го държи еластично и здраво; създава се добра основа за „конците“ при козуначеното тесто.
В настоящата рецепта оформям цялото количество тесто в един козунак от 6 фитила и съм длъжна да спомена, че този козунак е много голям. Би могло да се приготвят два или три по-малки козунака, които да се изпекат наведнъж. В този случай, времето за печене няма да се промени, но за да бъдем всички сигурни в резултата, следи твоите козунаци. Те ще регистрират готовност, когато вътрешната температура, измерена в най-дебелата и средна част на козунака е между 92ºC и 95ºC.
За един много голям козунак, два средно големи или 3 малки.
За закваската:
- 20 г прясна мая за хляб
- 1 1/2 чаена лъжица захар
- 50 мл топло прясно мляко
- 3 супени лъжици брашно
За тестото:
- цялата закваска
- 700 г брашно с високо съдържание на белтъчини
- 1 чаена лъжица смлян махлеб
- 1/4 чаена лъжица сол
- 200 мл прясно мляко
- 100 г захар
- 3 големи яйца, със стайна температура
- 1 супена лъжица ванилов екстракт
- 100 г разтопено и охладено масло
- 100 мл неутрално на аромат олио като слънчогледово, от гроздови семена или рапица
- 1 жълтък, разбит в 2 супени лъжици прясно мляко, за намазване
- сусам и едра кристална кафява захар, за поръсване
За плънката:
- 150 г сусамов тахан
- 60 г течен мед
- 1/2 чаена лъжица канела
- 1 супена лъжица ванилов екстракт
- щедра щипка малдонска сол
- 150 г тахан халва, натрошена
За закваската
Маята и захарта се разтварят в прясното мляко. Добавя се брашното и се разбърква. Трябва да се образува каша. Покрива се със стреч фолио и се оставя 10-15 минути докато сместа шупне.
Приготвяне на тестото в статичен миксер
В купата на миксера се смесват брашното, махлеба и солта. Прясното мляко се смесва със захарта и се загряват докато захарта се разтопи. Ако сместа се загрее твърде много се оставя да се поохлади, преди да се използва. Трябва да бъде приятно топла, а не гореща. Яйцата се смесват с ваниловия екстракт и се разбиват леко с телена бъркалка или вилица. Маслото се разтопява, като се оставя да се поохлади, но без да стяга отново.
Към брашнената смес в купата на миксера се добавят закваската, прясното мляко със захарта, яйцата и маслото. Омесват се с куката за тесто на ниска към средна скорост на миксера за 8-10 минути.
Тестото трябва да бъде меко, гладко и еластично, но не лепкаво.
Тестото се изважда от купата и се поставя върху работен плот намазан с малко олио. Започва да се измесва с останалото олио като се добавя по малко от него докато се изчерпа цялото олио. Техниката на измесване може да проследиш в следващото видео:
Приготвяне на тестото на ръка
В голяма широка купа се смесват брашното, махлеба и солта. Прясното мляко се смесва със захарта и се загряват докато захарта се разтопи. Ако сместа се загрее твърде много се оставя да се поохлади, преди да се използва. Трябва да бъде приятно топла, а не гореща. Яйцата се смесват с ваниловия екстракт и се разбиват леко с телена бъркалка или вилица. Маслото се разтопява, като се оставя да се поохлади, но без да стяга отново.
Към брашното се добавят всички смеси и се замесва тесто. Тестото се изважда от купата върху леко набрашнен работен плот и се меси 8-10 минути докато стане гладко и еластично. Техниката за месене може да видиш на видео малко по-горе. Тестото трябва да остане меко, но да не бъде лепкаво. Ако лепне много, тогава се доизмесва с малко брашно, но ако лепненето е съвсем леко и тестото лесно се отделя от плота, когато се загребе с шпатула, тогава измесването продължава с олио и не се добавя повече брашно.
Втасване на тестото
Когато тестото поеме цялата мазнина се поставя в намаслена голяма купа или тенджера, покрива се със стреч фолио и се оставя на стайна температура (25ºC – 26ºC) за 2 часа. Тестото трябва почти да утрои обема си.
Приготвяне на плънката
В купа се смесват сусамовият тахан, медът, канелата, ваниловият екстракт и малдонската сол. Разбъркват се хубаво. Халвата се натрошава с пръсти (това може да стане и при процеса на приготвяне на рулата с плънката).
Оформяне на рулата и сплитане
Втасалото тесто се изважда върху намазан с олио работен плот и без да се премесва се разделя на 6 равни части. Ако тестото се премеси, то ще стегне и ще бъде трудно за работа. Ако това все пак се случи, тестото се оставя на спокойствие 10-15 минути и тогава се продължава работа с него.
Всяка част от тестото се разстила с длани на правоъгълник (точните размери и прави ъгли не са от значение тук).
Върху тестото се разпределя част от сместа със сусам тахан и част от халвата.
Правоъгълникът се завива на руло.
Рулото се разтегля с длани, така че да увеличи дължината си. Оставя се настрана и по същия начин се приготвят останалите 5 рула.
Шестте рула могат да се сплетат в един козунак, като стъпка по-стъпка как става това, може проследиш в публикация в thekitchn.com. Ако искаш да приготвиш два козунака от това количество тесто, те се сплитат на плитка с по три фитила. Разбира се, може да импровизираш с броя на фитилите и плетките. Ето още две предложения за сплитане.
Финално втасване
След като козунакът е сплетен се поставя в тава върху хартия за печене за финалното втасване. Козунакът се покрива със стреч фолио напръскано с мазнина за печене или намазано с растителна мазнина.
Финалното втасване продължава около 1 час. Пробата за добре втасало тесто е следната – върху тестото се прави лек натиск с показалеца. Ако вдлъбнатината, която се получава при този лек натиск бързо възвърне първоначалната си височина и тестото изглежда еластично (като пружиниращо), значи е добре втасало и е готово за печене. Ако при натиска с пръст, в тестото остане видима следа или то не възвръща бързо първоначалната си височина, значи му трябва още малко време за втасване. Ако след натиска с пръст остане трайна следа и дори дупка от пръста, значи тестото е превтасало. Да се надяваме, че няма да се стига до този момент.
Печене
Около 15 минути преди козунакът да е завършил финалното си втасване, фурната се нагрява на 200ºC. Преди печенето козунакът се намазва с жълтък разбит с 2 супени лъжици прясно мляко и се поръсва със сусам и едра кафява захар. Тавата с козунака се поставя на средно ниво на фурната. Температурата на фурната се намаля на 180ºC и козунакът се пече около 40 минути. Готов е когато вътрешната температура, измерена в най-дебелата и средна част на козунака е между 92ºC и 95ºC.
Козунакът се изважда от фурната и се оставя върху тавата за около 15 минути. След това се прехвърля върху решетка и се оставя да се охлади. Съхранява се добре опакован на стайна температура за 3-4 дни, но всички знаем, че е най-хубав, когато е прясно изпечен.
Още рецепти със сусамов-тахан
- Хумус с тиквички и магданоз
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Супер овесени сладки с тахан и рожков
- Салата от спанак с печени сладки картофи и билков дресинг със сусамов тахан
- Сурови веган бонбони в няколко вкуса
- Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг
- Салата с лимец, печени кореноплоди и кейл
- Еврейска Бабка с тахан и халва или с тахан и шоколад
- Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука
- Мутабал – арабски дип от патладжани
- Салата от печен карфиол, нахут с пушен пипер и таханов дресинг
- Брауни със сусамов тахан и халва
- Хумус с бавно печени домати и бързи овесени питки на тиган
- Агнешко бутче с рози и шафран, печени пресни картофи и аспержи, майонеза със сусамов тахан и сумак
- Двойно шоколадови сладки със сусамов тахан
Други предложения за тестени печива
- Безглутенов галет с боровинки
- Козунак с локум и орехи + вариации
- Галет с ягоди, моцарела и балсамова редукция
- Канелени рулца с тиква
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
- Еврейска Бабка с тахан и халва или с тахан и шоколад
- Галет с чедар, ябълки и розмарин
- Макова плитка
- Сладка сиропирана баница със сирена
- Чурос с мексикански шоколад
- Шведски шафранови кифлички (Lussekatter)
- Канелени рулца с ябълки и глазура от крем-сирене
- Френски понички от парено тесто
- Полско козуначено руло с макова плънка – маковиец
- Понички с мармалад
Ей-й-й, браво, че публикува този козунак!
Аз обаче имам няколко питания след миналогодишните кулинарни банкрути на великденска тема. Най-голямо доверие имам на теб и на сп. „Меню“, но има две основни разлики във вашите рецепти. В списанието пише, че козунакът трябва да се замеси първо с олиото, а после постепенно му се добавя маслото. И основното втасване да е двойно, а на почти тройно. Къде е истината?
И последно: имам невероятна домашна свинска мас. Може ли да заменя напълно маслото с нея, или поне частично?
Предварително много благодаря и извинявай за лаишките ми въпроси.
Сърдечен поздрав!
Благодаря, Джулиано!
Относно рецептите – няма от какво да се тревожиш. Аз също съм фен на „Меню“ и често се допитвам и използвам за вдъхновение рецептите на Ивелина. Различни хора, различни гледни точки и практики, различни рецепти – това е в реда на нещата. По-важното е, че си избрал добри източници за своите идеи и импровизации. Моят съвет е – избираш рецепта и я следваш. Ако искаш да разгледаш няколко варианта на едно и също предложение – приготви и ги двата и виж кое ще работи за теб, кое ще ти допадне повече. Разбира се, има правила в рецептите, но и самите рецепти могат да търпят много вариации.
За мазнината в тестото за козунаци – хубаво е да се смесят два вида мазнини – растителна и животинска. И пак ще се върна на предишната точка – изпробвай различните техники, за да разбереш кое най-ще ти допадне.
За мастта – предполагам, че ще бъде добър заместител на животинската мазнина в тестото, в случая на мястото на маслото.
Страхотно предложение за плънка от тахан,мед и халва.Задължително ще опитам.Имам въпрос за брашното.Аз почти не намирам такова с повече от 10.5% протеин.Също и към халвата съм много критична,защото тези,които съм опитвала все не са ми достатъчно дъвчащи.
Христина, мисля, че брашното на София Мел за баници е с най-високо съдържание на белтъчини, което съм срещал на нашия пазар, но ще те излъжа колко точно. И пак не е толкова колкото има в т.нар. strong/bread flour де 🙂
Христина, потвърждавам коментара на Борис. На нашия пазар единствено София Мел обозначават на опаковките си процентното съдържание на белтъчини в брашното. Брашното предназначено за баници е с най-високо съдържание на белтъчини, затова използвай него за козунаци.
Иначе, съществуват брашна с много по-високо процентно съдържание на белтъчини, но то се предлагат от фирми зареждащи производството и съответно в големи разфасовки.
За халвата – услажда ми се Златея на „Захарни заводи“. Опитай и класическата тахан халва от Ябланица.
Обожавам сладките плънки със сусамов тахан!!!
Първата ми среща с такава плънка беше тук в Кипър, когато опитах Кипърските за острова тахинопитес (сладка закуска с плънка от сусамов тахан и захар) – влюбих в комбинацията!!! Горещо я препоръчвам!
Опитвала ли си сусамов тахан с шоколад?
Да, в Слънце Луна приготвях един сладкиш наподобяващ брауни със сусамов тахан и натурален шоколад. Наистина великолепна комбинация. Рецептата за двойно шоколадови сладки със сусамов тахан също си я бива.
Как комбинирате сусамов тахан с шоколад? Може ли рецепта или по-подробни обяснения?
Благодаря предварително!
Фен съм и на вашата страница и не знам кога, но един ден ще стигна да местоживеенето Ви и ще се постарая да ви намеря.Ще ми бъде приятно да изпием по кафе и да си побъбрим по женски за рецепти, за Кипър, за България, за децата и каквото още се сетим.Бъдете живи и здрави!Поздрави!
Направих козунака още вчера, стана изключително дъхав и сполучлив, за което благодаря. Единство аз увеличих сладостта в тестото, но за да не тежи захарта сложих 100 гр.захар и 80 гр. стевия, и се получи онова пухкаво и с конци тесто. Това ще е козунака за този велкиден:)
Уау, браво на теб, Люси! Много се радвам, че импровизацията ти е харесала. Пожелавам ти светли и спокойни великденски празници!
Аз миналата година правих подобен козунак и много ми хареса, обичам аромата на тахана.
Много добре си обяснила всичко:)
Страхотна идея за предстоящите празници!
Така. Отново провал, но се опитвам да си го обясня. Станаха перфектни „конци“, консистенцията на козунака е точно тази, която си представях. Проблемът е, че няма абсолютно никаква сладост. Обяснявам си го с маста, защото освен нея друго не съм заменял в рецептата и дори втасването и печенето станаха до минутата, както си описала. Плънката е сладка, но май малко ми е тежка. Или може би желанието ми да направя традиционен козунак надделява.
Определено с тази техника на месене става по-бързо, отколкото с описаната в сп. „Меню“, поне така си мисля, а и резултатът е впечатляващ. Затова въпросите са ми следните – искам да добавя лимонови кори и стафиди. Корите в яйцата ще ги сложа преди замесването. А стафидите да ги добавя след като втаса веднъж, нали? И след това да оставя козунака за 15 минути да почине, нали?
Тази година просто няма да се откажа!
Ето снимка да видиш: https://scontent.fsof2-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/13076985_10208983093518537_6163543926650205418_n.jpg?oh=cc0fa011ee3b60b98fe4da1d5e6193ea&oe=57A1696B
Поздрави!
Добре. Започвам да обяснявам отначало. За да има много добре изразени конци, едно от условията е в тестото за козунака да не се добавя много захар. Следователно – по-малко сладост = по-изразени конци. Точно затова, добавям сладка плънка. Ако искаш, обаче, нищо не ти пречи да добавиш още захар в тестото. За да имаш все пак някакви конци, използвай брашно с високо съдържание на белтъчини и меси, меси, меси…. след това премесвай дълго с мазнината, която да добавяш по малко.
На следващите ти въпроси, отговорите са в публикацията за козунак със стафиди.
Привет Йоана;) Вчера направих козунака -един вид проба преди Великден:). Нямах сусамов тахан и халва, затова импровизирах и взаимствах от плънката на кучидатите. Направих мармалад от фурми, сушени смокини, домашно сладо от праскови, едн с.л. мед, малко канела и кората на един лимон. Отделно поръсих със стафиди, червени боровинки и едри орехови ядки, и навих на рула. В сместа за тестото добавих и 1 с.л. розова вода. След като измесих тестото с олиото го ударих и 200 пъти в масата. Много съм доволна от крайния резултат, имах и ясно изразени конци:)).
Направих го във варианта два козунака по 3 фитила. Единственото, което промених от рецептата беше, че пропуснах махлеба и разделих тестото на 6 топки, които втасваха индивидуално. Много вкусен се получи. Досега това е най-успешния вариант за козунаци, който съм правила! Благодаря Йоана за поредната вкусна рецепта!
И аз направих този невероятно вкусен козунак, много ни хареса, невероятен е! 🙂 Много благодаря за рецептата и точното обяснение.!Тук е мястото да споделя,че от както влизам „В кухнята на Йоана“ съм опитвала доста от предложенията ти и всичко без изключение е било фантастично, но определено това няма как да стане без изключително точното обяснение и интересното преставяне.
Благодаря ти от сърце! Позволявам си да използвам “ ти“формата, защото си моята любима кулинарна приятелка 🙂
Христос Воскресе!
Здравей Йоана,
имам въпрос относно брашното с високо съдържание на белтъчини. Според Гугъл пълнозърнестото брашно е с най-високо съдържание на белтъчини. Ти с какво брашно миксираш бялото, за да направиш този козунак? Благодаря ти предварително и бъди здрава!
Брашното с високо съдържание на белтъчини е бяло и е онова брашно, което се използва, когато се иска създаване на по-здрави глутенови връзки. То не е подходящо за кексове, сладкиши или бискивити, защото вместо леки, пухкави, въздушни или хрупкави, те ще бъдат сбити, твърди и жилави. Такова брашно обаче е идеално за хляб, пица, баница и други тестени като козунака.
Пълнозърнестото брашно съдържа обвивката и ендосперма на зърното. Обвивката е с ниско съдържание на белтъчини, докато ендосперма е с високо. За брашно с високо протеиново съдържание се използва ендосперма, като обвивката (триците) се отделят. Ако те са заедно, процентното съдържание на белтъчини ще спадне.
В търговската мрежа ще забележиш, че някои марки отбелязват хранителната стойност на брашната изразена в мазнини, въглехидрати и белтъчини. За целите на тази рецепта търси брашно с минимум 11% съдържание на белтъчини. Брашното, което се отбелязва „за козунаци“ всъщност не е подходящо. Неговите белтъчини дори са по-малко от класическото тип 500.
За козунаци използвам брашно „за баници“ (около 13% белтъчини) или друго със сходни белтъчини, за да могат да се създадат хубави конци и козунакът да запази формата си, както може да проследиш във видеата в в тази публикация.
А за образуването на конци е важно първо в тестото да се създадат здрави глутенови връзки, а след това, чрез измесването му с мазнина, тези връзки се обвиват в нея (мазнината) и по този начин стоят разделени след изпичането на тестото – това, което ние виждаме като конци.
Тъй като темата е наистина дълга, а съм сигурна че ще ти изникнат още въпроси, прочети тази статия на Бакхус, в която се описва всичко свързано по темата брашно, протеини и подходящо използване.
Здравейте , Йоана,
решила съм днес да приготвя този козунак и от снощи съм си приготвила продуктите. Бих искала да попитам няколко неща: както пишете , може да се приготвят два или три козунака от даденото количество тесто. Ако искам да направя два средно големи козунака , мога ли да ги изпека във форми за хляб , за да станат по-високи –защото на снимката този козунак ми изглежда по-скоро широк , отколкото висок? И ако може , времето за печене остава ли същото? И още един въпрос – може ли вместо халва да сложа шоколад както при еврейската бабка със сусамов тахан и шоколад , която правих и стана много вкусна?
Благодаря предварително за отговора.
Желая светли празници на цялото Ви семейство!
Бъдете живи и здрави!
Ако се използват от по-големите форми 30x11x7 см, може да се оформят два козунака в тях. Ако формите са от по-малките, по-скоро са за три козунака.
Времето за печене ще се запази горе-долу, имайте едно наум да проверявате. Освен това, от две години насам пека козунака на 160ºC за малко повече време или докато вътрешната температура в най-дебелата му част достигне 90ºC. По този начин не изгаря на повърхността, но и трябва да изстине много хубаво, преди да се среже или разчупи.
Разбира се с плънките може да се импровизира. Добавете онова, което ви харесва. За разлика от Бабка обаче, тук не прекалявайте с количеството плънка.
Успех! Ще се радвам на обратна връзка.
Светли великденски празници пожелавам!
Здравейте, Йоана!
Правила съм този козуначен хляб, страхотен е, тестото съм го разделяла и за два козунака, просто е много добра рецепта!
Сега ми се иска да направя от същото тесто козуначени мъфини, но не знам какъв да е грамажа за всеки мъфин и какво да е времето за печене. Бих се радвала, ако можеш да ми отговориш, или поне да предположиш, предвид опита и професионализма ти.
Благодаря предварително и дерзай все така!
Здравейте, Анна! Тъй като има различни размери форми за мъфини, грамажът може да варира. Преценете според вашите и нарежете така рулца, че на височина да бъдат на височината на гнездата, но да има разстояние от тестото до стените на гнездата около 1 см. След като втасат, трябва да запълнят формите, а докато се пекат да се надигнат леко от тях. Печете 20-25 минути и проверете с дървено шишче или измерете темпертурата. Ако има нужда добавяйте по 5 допълнителни минути за печене, след което време отново проверявайте.
От това количество тесто, вероятно ще излязат над 40 мъфина.
Прощавай, нямаше как да не споделя, махлеб стана любимата ми подправка за сладки печива! Благодаря ти. че ни откриваш нови хоризонти!