Сицилиански коледни сладки – кучидати

Средата на декември е, празниците наближават и се предполага сега от мен едни романтични постове за Коледа и за коледни сладки и за свежи идеи и за отговори на всякакви въпроси, включително колко дълго време издържат различните видове сладки и какво ли още не. Вероятно вече те обзема и суетене какво и как да се приготви, как по дяволите да се организираш с това работно време, график, срещи и всякакви други щуротии, за които ти най-добре си знаеш. Обаче аз мисля, че има достатъчно време да обмислиш всичко, което имаш наум, да направиш списък с гостите, да подготвиш менюто и списък за пазар и разбира се неотложните заготовки, които ще ти бъдат от помощ. Но за да не бъдеш под напрежение, има едно просто правило. Просто включи това в графика си. Иначе, свободното време, за което мечтаеш, за да изпълниш всичко намислено, така или иначе няма да дойде. И ако покрай цялата какофония си мислиш да приготвиш едни бързи меденки с коледна декорация, ще имаш основание за това. Но ако искаш да избягаш от всяка една предишна Коледа и имаш желание да изпробваш нещо различно, което на вкус ти е толкова познато, то аз имам нещо за теб, което да включиш в предколедния си график – сицилиански коледни сладки наречени кучидати (Cuccidati).

Кучидати - сицилиански коледни сладки

Най-познатото, което ще се усетиш в кучидати е сборът от ароматните подправки, разнасящи се всяка Коледа – портокал и лимон, канела, карамфил, индийско орехче, бренди. Но за да ти ги представя по-добре ще се съсредоточа не точно върху подправките, които така или иначе са неизбежни, а в основните два компонента – тесто и пълнеж.

Кучидати - сицилиански коледни сладки

Тестото е бисквитено, което на почти разбираем език може да се обозначи като гладко маслено тесто, макар да съществува вариант и с ронливо тесто, който първо опитах. От едни и същи продукти, но с различна техника на замесване се получават две различни теста. Първият ми опит беше с ронливия вариант, но от голямото количество захар в тестото, то е доста трудно за работа и постоянно трябва да се охлажда, за да се работи лесно с него. Затова реших да опитам другия вариант, в който от същите съставки, но с малко по-различен метод се получава бисквитено тесто, с което вече се работи много по-лесно, макар и то да има нужда да стои охладено. Плюсът му обаче е, че то също стой пръхкаво след изпичането, както се случва с ронливото тесто, но за разлика от него, оформянето на сладките е много по-лесно.

Кучидати - сицилиански коледни сладки

Но нека разгледаме какво се крие в сърцевината на това пръхкаво маслено тесто. Пълнежът им ми напомня на класическите английски коледни пайове mincemeat pie и се състои от смлени сушени плодове, в който задължително има смокини; ядки, мед, смес от коледни подправки и ароматен алкохол като бренди, тъмен ром, уиски или подсилено вино. Точно това ме привлече в кучидати и без да съм имала възможността да ги опитам, знаех, че ще ми харесат.

Кучидати - сицилиански коледни сладки

Идеята за тях и всъщност личното ми откритие за съществуването на тези сладки започна в края на това лято, по време на ваканцията в Гърция, когато в Кавала, в една книжарница попаднах на много добра книга за историята и традициите на гръцкия хляб и сладкиши Το ψομι και τα γλικιςματα τον Ελληνων. Нищо общо със Сицилия ще кажеш, но след като прегледах обстойно всички рецепти за гръцки сладки, курабии и сладкиши, включително и традиционните за Коледа, написани или по-точно издирени от домакини, които са ги приготвяли цял живот, страшно много се впечатлих и заканих да се поровя и онлайн за подобни рецепти, които да сравнявам и изпробвам. При търсенето си на традиционни коледни рецепти открих кучидати. Прозвучаха ми много вкусно и затова започнах опити с рецепти именно за тях и почти зарязах гръцките курабии (което не означава, че съм се отказала от пробите с тях, просто кучидати ми станаха приоритет).

Кучидати - сицилиански коледни сладки

Резултатите от приготвянето на кучидати ми хареса и накрая оформих рецепта, така че да бъде удобна за работа и да допадне на моя вкус без да се отклонявам от основната идея. Затова ако имаш желание да опиташ нещо различно, включи тях в графика си, пък меденките може да почакат за някой друг път.

Кучидати - сицилиански коледни сладки

Кучидати – сицилиански коледни сладки

Рецептата е изготвена по идеи от epicurious.com и tasteofhome.com

Рецептата е удобна с това, че двата основни компонента – тестото и пълнежът могат да се приготвят предварително и поетапно. Това, на което трябва да се обърне внимание, е че пълнежът има нужда от поне едно денонощие в хладилник, за да се даде възможност на всички аромати да се смесят и на самият пълнеж да стегне, за да бъде лесен за оформяне. Пълнежът е доста издръжлив и може да се направи до една седмица преди оформянето на сладките, ако се налага. На тестото е необходимо поне един част охлаждане, но и то може да се приготви от предния ден заедно с пълнежа или дори 2-3 дни по-рано, като се съхрани добре опаковано в хладилник. Оформянето и изпичането на сладките разбира се става наведнъж, но декорацията може да се остави за следващия ден. Прочети подробно рецептата и направи план, така че да ти бъде лесно и възможно най-ненатоварено.

За 56-60 броя сладки.

За тестото:

  • 250 г меко масло
  • 200 г захар
  • 2 големи яйца, със стайна температура
  • 60 мл прясно мляко, със стайна температура
  • 2 чаени лъжици ванилов екстракт
  • 1 чаена лъжица настъргана портокалова кора
  • 1 чаена лъжица сол
  • 1 супена лъжица (15 г) бакпулвер
  • 600 г брашно + допълнително за разточване

За пълнежа:

  • 200 г сушени смокини, с отстранени дръжки
  • 100 г стафиди
  • 200 г обезкостени фурми
  • 150 г бадеми
  • 150 г орехи
  • 2 супени лъжици мед
  • 60 мл бренди
  • 1 чаена лъжица настъргана портокалова кора
  • 1 чаена лъжица настъргана лимонова кора
  • 2 чаени лъжици канела
  • 1/4 чаена лъжица смлян карамфил
  • 1/8 чаена лъжица настъргано индийско орехче

За декорация:

  • 150 г пресята пудра захар
  • 25-30 мл прясно изцеден портокалов сок, прецеден през фина цедка
  • захарни перли за декорация

Приготвяне на тестото

В купа се смесват маслото и захарта. Разбиват се с миксер докато сместа стане кремообразна. Към нея се добавят яйцата едно по едно, като след всяко сместа се разбива хубаво. Добавят се прясното мляко, ваниловият екстракт и портокаловата кора и сместа отново се разбива.

Отделно се смесват брашното с бакпулвера и солта. Добавят се към маслената смес и се разбъркват на ниска скорост с миксера или на ръка с дървена лъжица докато се образува меко тесто, което да не лепне. Тестото се разделя на 4 равни части. Всяка част се оформя на топка, след това ѝ се придава квадратна форма и се увива със стреч фолио. Оставят се в хладилник за минимум 1 час. Тестото може да се приготви 2-3 дни предварително и да се съхрани в хладилник. Ако стегне твърде много се изважда 15-20 минути от хладилника преди да се работи с него.

Приготвяне на пълнежа

В кухненски робот се смесват всички сушени плодове, като по-едрите се нарязват на по-малки парчета и ядките. Смилат се докато започне да се образува ронлива смес, която като се притисне с пръсти се слепва и събира. За тази цел трябва да се използва мощен кухненски робот и предупреждавам, че чопърите няма да свършат добра работа и дори може да се счупят. Когато сушените плодове и ядките се смелят, към тях се добавят всички останали съставки и се разбиват в робота докато всичко се смеси добре. Образуваната паста се прехвърля в купа, покрива се хубаво със стреч фолио и се оставя за една нощ в хладилник, за да се смесят всички аромати и за да стегне, така че да бъде лесна за оформяне. В този ден може да се приготви и тестото и да се остави в хладилника до следващия ден, когато сладките ще се сглобяват. Сместа може да се приготви и 2-3 дни по-рано, като се съхранява в добре затворена кутия в хладилник.

Сглобяване

С четирите части от тестото се работи последователно, като първо се взима една част и се оформя с 1/4 от пълнежа. През това време останлите части от тестото стоят в хладилника, за да не се затоплят. Ето как става самото оформяне:

Взима се една част от тестото и се разточва върху набрашнена повърхност на правоъгълник 30×14 см. Ако тестото е по-студено е възможно по време на разточването краищата му да се разцепят, но това не е проблем. Просто го оформи с ръце, така че да се получи правилна форма.

Оформяне на кучидати

От пълнежа се взима 1/4 част и се оформя на фитил с дължина 30 см. Фитилът се поставя в единия край по дължина на разточеното тесто и се завива на руло.

Оформяне на фитила

Краищата на тестото се залепят с пръсти и полученият фитил с пълнеж вътре се търкаля няколко пъти по работния плот, за да се изглади и оформи добре.

Нарязване на сладките

Фитилът се нарязва на парчета с дебелина 3 см, като се поддържа лек ъгъл при рязането.

Подредените сладки за печене

Сладките се подреждат в тава върху хартия за печене на разстояние една от друга.

По същия начин се оформят останалото тесто и пълнеж.

Сладките се пекат в предварително нагрята фурна на 180ºC за 16-18 минути. Трябва леко да порозовеят по краищата, но на повърхността да останат светли. След като се извадят от фурната се прехвърлят върху решетка и се оставят да изстинат напълно.

Декориране

За декорацията пудрата захар се изсипва в купа и към нея по малко се добавя портокалов сок докато се получи леко течна глазура. За повече удобство при нанасянето на глазурата, тя може да се постави в сладкарски пош с тесен кръгъл накрайник.

Декориране на кучидати

Охладените сладки се поръсват с глазурата и веднага след това се поръсват със захарни перли.

Декориране на кучидати

Вместо да се поръсят, особено ако глазурата стяга по-бързо, може да се потопят от страната с глазурата в купа, в която са изсипани захарните перли. Сладките се изтръскват от излишните перли. Оставят се докато глазурата стегне. Съхраняват се в кутия за около 2 седмици.

Кучидати - сицилиански коледни сладки

Още рецепти включващи сушени-плодове

Рецепти за дребни сладки и бисквити

26 коментара

  1. Здравей, Йоана! Харесах много рецептата и искам да направя сладките. Това, което ме притеснява е, че нямам кухненски робот, а само 2 чопъра. Какъв съвет би ми дала за да мога да раздробя сместа за пълнежа с тях? Може ли да се сложи малко захар на принципа на ядките, която да е абразив и да не позволява сушените плодове да полепват по ножчетата? Или да се накиснат малко във вода или друга течност?

    1. Моят опит показва, че накисването на плодовете в подобни рецепти не е удачно, защото стават по-скоро мокри, а не сочни и не се смилат до паста, особено с чопър или по-слаб кухненски робот. Ако все пак се образува някаква смес, тя е с едри парченца от ядките, които също не могат да се смелят добре, следователно не може да се образува паста.
      Моят съвет е да смесиш всички сушени плодове и ядки в една купа и да смилаш по малко в чопъра, докато се образува лепкава маса. Събери тази маса в друга купа и я омеси на ръка с всички останали продукти.

    2. Много благодаря за съвета! Весели празници!
      П.П. Лесният за разчупване хляб с билки е от любимите рецепти в семейството ни 🙂

  2. Здравейте, Йоана, благодаря Ви за чудесната рецепта и детайлните обяснение. Беше истинско удоволствие да направя страхотните кучидати 🙂 Много, много вкусни, ефектни и лесни за приготвяне сладки. За първи път от двайсетина години „изневерих“ на меденките. И съвсем не съжалявам 🙂

  3. Здравей,Йоана! И аз да споделя,че приготвих сладките,вместо бадеми сложих лещници,а вместо сушени смокини-сушени сливи, това имах в наличност. Станаха страхотно ароматни,дори изпекох наколко бисквити без плънката,невероятни! Благодаря ти 🙂

  4. Здравей Йоана,
    Нямаше как да пропусна това изкушение…
    Но и аз имам проблем с липсата на кухненски робот – затова взех бадемово брашно и смелих отделно орехите с ръчна машинка.
    Та, образува се паста но все пак има сравнително по-големи парчета от фурмите, с които чопъра не успя да се справи добре.
    Въпросът ми е дали според теб това ще се отрази на плътността и съответно на вкуса на сладките?

    1. Никакъв проблем. Може сместа да бъде по-трудна за оформяне на фитил, но не би повлияла негативно на сладките. Всъщност, в един от опитите ми с тези сладки приготвих пълнежа с доста едри парченца от плодовете и ядките. Минусът е че не може да се оформят на фитил, а трябва да се разпределят по малко в редичка, но плюсът е че ядките се усещат хрупкави в сместа.

  5. Здравейте, Йоана, и аз благодаря за страхотната рецепта. Малко се отчаях, когато се оказа, че моя робот не може да смели пълнежа, но после си направих експеримент и го прекарах през месомелачката. Стана много бързо и много добре 🙂 Всички вкъщи ги харесаха! Весели празници!

  6. Здравей отново, Йоана! Послушах съвета ти за сместа и нещата се получиха безпроблемно! Много благодаря отново за съвета. Тъй като постя, все още не съм опитала сладките, но ароматът им е страхотен. Близките ми, които ги опитаха също ги харесаха. Светли празници!

  7. Страхотен вкус! Направих ги без проблем. Искам да споделя как смлях плънката. Смесих всички продукти и по малко слагах в кухненския робот. Ядките не позволиха сушените плодове да се слепнат и се смляха много добре на най-ниска скорост.

  8. Честито Рождество Христово Йоана!
    Бъди здрава, много щастлива и обичана!
    Сладките станаха въпреки не толкова добре смлените фурми 🙂 бяха божествени!
    Тази година направих и маслените и шоколадовите с крема от маскарпоне и джинджифиловите и сицилианските :), направо се взривихме от сладки 😉

    Не знам за кой стотен път ще благодаря за страхотните ти предложения 🙂
    Топли празници желая 🙂

    1. Благодаря за пожеланията, Плами! За мен е чест, че сте опитали толкова много предложения от блога.
      Весели празници и всичко най-хубаво!

  9. Здравей, Йоана! Благодаря за страхотните рецепти. За Коледа направих тези прекрасни сладки, също така Джинджифиловите човечета, Пуричките с локум и тъмна бира и Вариациите на коледни сладки 🙂 – Получиха се божествено! Благодаря за точните пояснения и обяснения! Весело посрещане на Новата година!

  10. Направихме ги за Коледа с децата. Заедно с маслените ти коледни сладки, джинджифилковците, коледните звезди, щолена и др. влизат в задължителния празничен списък. А още повече ни се харесаха след няколко дни. Лесна и позволяваща всякакви импровизации рецепта. Тъй като от няколко години правим и mincemeat pies, се упасявах да не се припокриват, но имат различно звучене, въпреки сходните съставки, и изобщо не ни бяха в повече. Вече ме атакуват с молби за нова доза.
    Благодаря от сърце и желая здрава и щастлива 2016!

  11. Здравейте, Йоана! Прекрасна рецепта, мисля да я пробвам. Ако в пълнежа вместо фурми и мед, добавя сладко от цели сини сливи, които да раздробя, дали ще се получи? Притеснява ме, че ако не спазя точните пропорции, може да не се получи добро изпичане на сладките (макар че са достатъчно дребни, не би следвали да има проблем). Благодаря за великолепните идеи! 🙂

    1. Мисля, че ще се получи добре. Отцеди възможно повече течност от сливите. В кухненския робот смели първо ядките и когато станат на дребни парченца, добави към тях сушените плодове, които ще използваш. След като ги смелиш до ронлива маса, която се слепва при притискане с пръсти, тогава добави сините сливи от сладкото и всички останали продукти.

  12. Здравейте, Йоана! Страхотна рецепта! Въпросите ми вероятно не са мн.умни, но не искам да сбъркам. Стафидите трябва ли да са киснати отделно в коняк или бренди или се слагат направо с останалите сушени плодове? И да махам ли обелката на фурмите или няма смисъл?

    1. Всички въпроси относно технологията на рецептите или продуктите за тях са важни, затова въпросите ви не са неуместни.
      За тази рецепта не е необходимо стафидите да бъдат предварително накиснати в алкохол; алкохолът се добавя в общата смес.
      За люспата на фурмите съм чувала какво ли не. Моето мнение е, че не е необходимо тя да се отстранява. Това не би повлияло нито на текстурата, нито на вкуса. Като цяло, би била една излишна и отнемаща време манипулация.

  13. Благодаря Ви за бързия и изчерпателен отговор! За люспите на фурмите имах някакви подозрения, но ще се доверя на опита и професионализма Ви и ням да си играя да ги махам. Започвам пълнежа и след някой ден се надявам да се похваля с резултата :))

  14. Резултатът – Страхотни станаха! Направо bellisima 🙂 Доминира смокиновият вкус, вероятно ще намаля количеството следващия път. Затворих ги в кутия и плик, да чакат Коледа. Надявам се да не се вкочанят до тогава. Бяха приятно меки днес. Gracie mille, Йоанна!

  15. Още един предколеден въпрос от мен – сушените ми смокини ми се струват доста сухи, и понеже те не се киснат в течност, мислиш ли, че ще добият достатъчно влага от останалите съставки в плънката – или ако не се събира достатъчно добре на лепкава топка след смилането, би могло да се добави още 1-2 лъжици бренди?

    1. Не ги накисвай предварително, защото събрани с останалите сушени плодове и ядките няма да се смелят добре. По-скоро ще бъде необходимо малко повече смилане и здрав робот. От загряването в робота, плодовете и ядките трябва да станат на ситна ронлива маса, която като се притисне в дланта да се слепва. По нататък следвай рецептата без да добавяш допълнително течности.

    2. Здравей, Йоана. Обожавам тези сладки, мисля да ги приготвя отново утре. Имам много смес със сушени плодове(различна от тази рецепта,но смятам, че е подходяща),която спешно трябва да оползотворя. Оттук следва и въпросът ми, понеже стават много като бройка, подходящи ли са за замразяване след изпичане, как мислиш? Благодаря ти

    3. Разкошни сладки! Вече трета поредна година ги приготвям за Коледа и винаги се получават добре.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *