Скоро баба ми се обади да ми каже (отново), че ми е заделила няколко щайги с есенни плодове. Питам се – какво да ги правя толкова много. За щастие все още има някой, който си отглежда сам продукцията и който няколко пъти в годината ме зарежда с пресни плодове и зеленчуци. Но понякога (от престараване на баба) ми идват в повече. И не съм само аз. Има и друг такъв случай, в който читателка ми писа, че е затрупана от ябълки и дюли. Може би и на теб ти се е случвало. Започваш да ядеш по три пъти на ден от тези плодове, да приготвяш различни сладкиши, а те, плодовете все не свършват. Какво остава тогава, освен да ги консервираме.
По принцип не съм голям фен на консервирана храна и туршии. Не приготвям в къщи зимнина, защото предпочитам да се храня сезонно. Ако сложа нещо в буркан, то ще бъде за 1-2 месеца съхранявано в хладилник. Но предизвикана от моята читателка и от загрижената ми баба се зачудих какво бих направила с тези плодове.
Става въпрос за дюлите. Стипчиви, малко трудно се ядат сурови. Но пък още помня онзи бабин компот от дюли с индрише или дюлевото сладко. Проблемът с многото плодове е решен. Дюлево желе. Без консерванти и Е-та.
Желе от дюли
Продукти:
- 1.200 кг дюли
- сокът от 1 лимон
- захар, пропорционално на количеството пюре от дюли ( в моя случай – 1,300 кг)
Дюлите се измиват добре и се почистват от семената. Нарязват се на едри парчета. Заливат се с вода, колкото да ги покрие и се варят 1 час.
Оставят се леко да се охладят и се пасират в кухненски робот. Количеството на пюрето се измерва и към него се добавя толкова захар. Изсипва се и лимоновият сок. Пюрето се връща на котлона и се вари на тих огън около 1,5-2 часа, докато се сгъсти и промени цвета си. Разбърква се периодично за да не загори.
Докато е топло се изсипва в стерилизирани буркани, затваря се и се оставя да се охлади. Съхранявам го в хладилник.
Здравей Йоана,
Страхотно изглежда желето от дюли, точно такъв му беше цвета, когато майка ми го правеше! Сигурно е много вкусно и ароматно…
Спомням си как мама печеше дюлите, разрязани на половинки, във фурната, със захар, която се карамелизира. След това, като изстинат, им слагаше бели калпачета от разбити белтъци… и поканваше приятелки у дома да си бъбрят и да ги почерпи :)) Пиеха чай.. с коняк в него:)) Веднъж имаше и инцидент, когато чистеше семките в средата с твърдата част около тях, си сряза много лошо палеца… А от тази средна част със семките правеше желе, което беше бистро, прозрачно и точно такова на цвят. Много го обичахме със сестра ми, върху препечена филийка с масло……ммммм………Моите момчета май нямат такива спомени за мен:((…
Тези ретро сбирки звучат фантастично за мен. Представям си дамите с големи капели и бели дантелени ръкавици, които бавно отпийват от чаят с коняк. 🙂
Сигурна съм, че твоите момчета са запазили в спомените си други хубави моменти.
Ммм,в избата на баба:)И майка и баба преди години приготвяха компот от дюли,задължително с индрише,леко кисел,свеж и много ароматен.А в желето от дюли слагаха орехови ядки.Е,аз предпочитам дюлите като естествени „ароматизатори“,наредени върху шкафовете:)И тъй като днес е Варвара,пожелавам ти все да ти върви на много и изкусителни кулинарни „приключения“ и през новата година:)
Благодаря ти Милена. Аз винаги се вкарвам в приключения. Няма да ми е скучно. 🙂
Да, съгласна съм с останалите, прекрасно изглежда, а и е такова на вкус. Обожавам дюлите, дори най – обикновения компот от дюли е радост за сетивата. Моята баба също правеше прозрачно желе от семките, което освен много вкусно, е изключително полезно за всички, които са болни и силно кашлят. Прекрасен сайт, доста рецепти са приготвяла вече и съм щастлива, че стават точно, както описваш. Поздравления! Пожелавам ти много кулинарни и други вдъхновения.
Лили, добре дошла в моята кухня. 🙂 Благодаря ти за пожеланията.
Чудех се… ако Вальо ще ме познае по ангелите, той ще носи ли бурканче желе да го разпозная аз 🙂 🙂 🙂
Рос, разсмя ме с глас.
Не съм сигурна дали идеята ще се осъществи (по непредвидени причини), но се надявам все пак, някой ден да се срещнем.
Привет Йоана,
Отново се обръщам към теб за съвет 🙂
При баба ми има една череша която е с леко кисел вкус (напомня за вишна но е череша) и очаквам през уикенда да ми изпрати доста голямо количество. Тъй като няма как да ги изядем всичките бих искала да ги съхраня по някакъв начин. Прегледах рецептите които излизат през Google, но от опит знам че не всичко написано се получава сполучливо, а до сега от твоите рецепти всичко е излизало точно както ти го представяш. Та въпросът ми е дали имаш някаква изпитана рецепта за сладко от череши или замразени череши …
Предварително благодаря за съдействието.
Хубав ден
И при двата случая (замразени или сладко), черешите трябва да се изчистят от костилките. Може да ги замражиш, като добре подсушиш водата от тях и ги разфасоваш в пликове, в грамажи подходящи за едно ползване. Например 300-400 грама в пликче.
За сладко ще ти трябва захар и лимонена киселина (лимонтозу). В най-общия случай при повечето дребни червени плодове за сладко първо се посипват със захарта и се оставят за една нощ. Може да се разбъркват от време на време. След това се варят заедно с образувалата се течност (сокче от плодовете и разтопена захар). Варят се докато сиропа се сгъсти. (Капната капка от сиропа върху порцеланова чиния да не се разлива.) Малко преди края на варенето (3-4 минути) се добавя лимонена киселина.
Пропорциите са горе-долу следните: на 1 кг. череши – 1 кг. захар – 1 чаена лъжица лимонена киселина.
В случая по желание може да добавиш пръчка канела или индрише за аромат.
Страхотна си Йоана,
Много ти благодаря за съдействието.
Най-вероятно ще замразя по голямото количество и с малко ще се опитам да направя сладко.
А за замразените плодове според теб без захар дали ще могат да се съхранят?
За замразяване на плодове не трябва захар. Единствено нужно е да се изберат здрави, узрели плодове и да се подсушат добре след като се измият, преди да се сложат в пликове и да се замразят.
По начало тези плодове и зеленчуци, в които има много вода (пъпеш, диня, краставица, тиквички) не се замразяват, тъй като след като се размразят губят вкусовите си качества и изглеждат ужасно. 🙂
Много ти благодаря Йоана.
Ще те информирам за резултата.
Хубав ден!
Здравей Йоана, благодаря за обикновената, но прекрасна рецепта… обожавам някой да ми препоръча нещо, вместо да гледам снимки и суховати рецепти от книжки.
Между другото твой фенове Лили и Милена Чолакова, споменават за прозрачно сладко от дюля… пробвах преди доста време в моя роден град, дали не ти се намира някоя рецепта ….знам, че беше освен вкусно и полезно…
Благодаря предварително,
Теодора
Лили и Милена Чолакова
Здравейте, Теодора,
Ще си позволя аз да Ви отговоря, тъй като точно в момента (3 сутринта 🙂 ) правя такова – прозрачно желе.
Моят вариант: всичко (здраво), което остане при почистването на дюлите за сладко – семенници + корите на плода, слагам в тенджера и заливам със студена вода. Сварявам до омекване, след което прецеждам. Получава се бистра течност, която отново слагам на котлона, и добавям пропорционално количество захар: на 1 л течност – 1 кг захар. Варя до сгъстяване (проверката с капката на чинийка) и насипвам в затоплени буркани. Красиво, вкусно и полезно 🙂
Желая Ви успех!
Поздрави,
Ралица
Много хубаво става! Опитайте го, мили хора:)
Така се получи че ми донесоха 2 торби с дюли и се хванах за главата.Рязах кълцах стъргах .И направихме бая компоти и конфитюр.Обелките и семената също бая купчина остана и решихме да ги направим на желе.След прецеждането една тенжера с каша .Жал ми е да я хвърля и реших да опитам. Претрих я през гевгир а после през Мрежа за комари я изстисках. Получената каша овкусих с захар и лимонтузо а поварих още малко.Получи се нещо като мармелад .Много вкусен .Така че от дже торби плод останаха две сепи одпадъци не пове
Имам два въпроса относно желето от дюли:
1. Дюлите белят ли се?
2. С водата от варенето ли се пасират?
Благодаря предварително.
Дюлите не се белят, но трябва да се измият хубаво от мъха. Мека четка върши добра работа. Няма да бъде проблем и ако се обелят, ако така предпочиташ.
Пасират се заедно с водата, в която са се варили.
Здравейте, Йоана!
Открих блога Ви съвсем скоро, но вече съм очарована от рецептите, които видях.
И аз като Вас се озовах със щайга дюли в къщи и реших да направя желето от дюли, тъй като ми се стори лесна рецептата. Стана страхотно!! Ароматно, прекрасно! Единствената ми забележка е, че захарта май дойде много. Може би трябва по-малко захар да се слага, тъй като стана доста сладко. Но това , разбира се е само мое лично мнение. Сега продължавам да разглеждам рецептите и да си избирам какво да приготвя. Благодаря за тези прекрасни рецепти! Продължавайте все така! Успех!
Здравейте, Петя! За мен е радост, че харесвате работата ми. Надявам се да намерите полезни за вас рецепти и съвети. Оставам на разположение за въпроси относно рецептите.