Сафрид плакия

Един от най-хубавите моменти от летния сезон предстои. Да, един от тях е лятната ваканция, но не това имам предвид сега. Искам да кажа, че тепърва предстои да се наслаждаваме на сочни и ароматни домати, месести чушки, хрупкави корнишони, свежи тиквички, риба и морски дарове, и всички те добре подправени с благоуханни билки и подправки. Идва любимото ми време за шакшука, за патладжани, за рататуй и всички желани летни рецепти с морски дарове и риба, придружени със силни чеснови сосове и много вино.

Сафрид плакия

Точно това е времето, когато имаме възможност да комбинираме многото излизащи сега сезонни зеленчуци и плодове по всякакви начини, ето затова мисля, че е безобразно вкусен. Още по-добре става, когато ястието може да се приготви предварително и то не само за да си спестим бързане точно преди вечеря, а защото самото ястие е най-хубаво да се сервира със стайна температура. Точно такива са плакиите, а тази със сафрид и дребно нарязани зеленчуци е вкусна и лека възможност, която може да планираш за неделна вечеря.

Сафрид и зеленчуци за плакия

Освен със сафрид, плакията може да е приготви и с кефал, скумрия или дори сардини, ако ти попаднат от тях. Ако използваните риби са големи, те може да се филетират преди готвенето. Така е по-лесно и удобно за хранене след това, но аз винаги съм смятала, че костите дават допълнителен вкус в създадените сокове от зеленчуците, затова внимавам повече и предупреждавам компанията ми, когато ядем плакия с риба.

Сафрид плакия

А пък заради точно тези вкусни редуцирали се при печенето сокове, събрали есенцията на рибата, зеленчуците и ароматните подправки, задължително сервирам плакията с хубав хляб, който има хрупкава кора и жилава сърцевина. Бял хляб с квас е перфектен в случая, но и френски селски или класическа багета са идеално допълнение.

И докато аз просто ти предлагам идеи, хубаво е да наблегнеш на разнообразие по свой вкус, да импровизираш с онова, с което разполагаш, за да се насладиш на лятото в твой стил. И не забравяй, че всяка една добре приготвена храна е по-вкусна, когато е споделена.

Сафрид плакия

Сафрид плакия

Рецептата е адаптирана от книгата Eat Istanbul: A Journey to the Heart of Turkish Cuisine. Използвам дребен сафрид, но рецептата може да се приложи и с едър сафрид или други риби като кефал, скумрия или дори сардини, ако ти попаднат.

Използваните зеленчуци са лесно достъпни като лук, чесън, моркови, картофи и домати. Чувствай се свободно да добавиш зелена и/или червена чушка, повече лук, да използваш пресен риган при сготвянето на зеленчуците или копър при сервиране на плакията.

За 2 порции като основно или 4 порции като предястие или придружаващо ястие.

Продукти:

  • 3 супени лъжици зехтин
  • 1 глава червен лук, нарязана на ситно
  • 2 скилидки чесън, нарязан на тънки филии
  • 1 средно голям морков, нарязан на кубчета
  • 2 дафинови листа
  • ½ чаена лъжица сушен риган
  • 3 средно големи картофа, нарязани на кубчета
  • 1 средно голям домат, нарязан на кубчета
  • ½ лимон, нарязан на тънки филии
  • 400 г дребен сафрид, почистен от вътрешностите
  • 200 мл студена вода
  • сол и прясно смлян черен пипер на вкус
  • нарязан пресен магданоз

Фурната се нагрява на 200ºC. Половината от зехтина се нагрява в широк тиган на умерен към силен котлон. В него се добавят лукът, чесънът, морковът и дафиновият лист. Разбъркват се 6-8 минути докато омекнат и започнат да придобиват съвсем лек цвят. Добавят се картофите, доматите и риганът. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер. Заливат се с 200 мл студена вода. Оставят се да заврат и зеленчуците се готвят 8-10 минути.

Приготвяне на сафрид плакия

Лимоновите резени се подреждат на дъното на съд за печене, който предварително е намазан с малко зехтин. Върху тях се разпределя ⅔ от подготвените зеленчуци. Нареждат се рибите и се поръсват със сол и прясно смлян черен пипер. Между тях се разпределят останалите зеленчуци. Ястието се поръсва с останалия зехтин. Слага се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се запича 30-35 минути или докато картофите и рибата се сготвят, а соковете се редуцират.

Плакията се оставя да поизстине на стайна температура. Сервира се леко топла или съвсем изстинала със стайна температура, поръсена с пресен магданоз. Ако предпочиташ, може да поръсиш ястието с прясно изцеден лимонов сок.

Още рецепти с риба

Други рецепти със зеленчуци

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *