Хората често ме питат дали имам много кулинарни книги. На този въпрос преди около една година отговарях отрицателно и малкото рецепти, които притежавах бяха нахвърляни в тефтери или хвърчащи листчета, които някак съумявам да съхраня. Интернет беше най-посещаваното място за нови идеи и рецепти.
След една година аз се напълних с кулинарни книги – подаръци или купени от мен. В по-голяма степен книгите ми служат за вдъхновение. Или пък винаги, когато изникне въпрос за някой продукт аз посягам към тях за консултация или справка. Разбира се и Google върши чудесна работа.
Но сега вече мога да кажа: „О, да имам много кулинарни книги“ и продължавам да купувам в захлас. Избрани разбира се. Харесвам книгите на издателство Hermes House и Könemann. Рецептите в книгите на тези издателства са придружени със страхотни снимки и подробни обяснения свързани с приготвянето или историята на рецептата. За мен е важно не само да се каже редът и начина на приготвяне, но и да се обясни защо се прави така.
Всичко в кухнята е химия. И жалко, че химията не беше от любимите ми предмети в училище. Ако бях слушала по-внимателно учителят, щях да си отговоря на много въпроси. 🙂
Изкуство или химия е да съчетаеш два на пръв поглед несъвместими продукта? И двете, ще отговоря аз. Изкуство, защото си се сетил за това и химия, защото противоположностите се привличат.
Е, със следващата рецепта няма с какво да те изненадам. Но пък нахвърлих мислите си за да се застраховам, когато приготвя манджа с грозде. 🙂
Рецептата е от книгата Spain – Mediterranean cuisine. Малко е променена от мен, но само малко, съобразявайки се с наличните продукти в къщи.
Хек с лешников сос
Продукти за 4 порции:
- 600 г хек, нарязан на котлети
- 100 г сурови лешници
- 100 г брашно
- 50 мл зехтин
- 4 скилидки чесън
- 300 мл зеленчуков бульон
- 1 връзка пера от див лук
- сол и черен пипер
Котлетите се посоляват със сол и черен пипер и се овалват в брашното от всички страни.
В дълбок тиган се нагрява зехтина. В него се изсипват нарязаният чесън и лешниците. Сотират се за 3 минути. След това се избутват към краищата на тигана, така че средата да остане свободна.
В средата на тигана се слагат котлетите и се запържват за 5 минути от всяка страна. Добавя се водата и се оставя да заври.
Половината пера от див лук се нарязват и се слагат в тигана при рибата. Оставя се да ври 15 минути.
Котлетите се сервират с лешниците и се заливат с част от сосът.
ще пробвам, но ще пропусна брашното, не виждам да прави нещо интересно в случая. зехтина ще заменя с масло, защото при термична обработка зехтина губи ценните си съставки. маслото не, и е по-вкусно.
сосът обаче звучи примамливо :). мерси.
Зехтина губи качествста при нагряване, ако е студено пресован…няма проблеми да се готви с помаче
Живея в Испания от 17 години. Сурово пресования зехтин е за салати ,но има зехтин който е за готвене и е уникално вкусен във всяко ястие ☺️.
брашното прави хрупкавата коричка, зехтина олекотява, а пък това с лешниците е направо попадение! поздравления, йоана! 🙂
ЕДИНСТВЕНАТА МАЗНИНА , КОЯТО НЕС ПРОМЕНЯ ПРИ ТЕРМИЧНА ОБРАБОТКА ОСОБЕНО ПРИ ПЪРЖЕНЕТО, КОГАТО ТЕМПЕРАТУРТА ЕДОСТА ВИСОКА Е ИМЕННО ЗЕХТИНА, НО САМО ЕКСТРА ВЪРДЖИН, НЕ И ПОМАЧЕ
Точно обратно…. а мазнината която има най-висок градус на загаряне е животинката мас