Обичаш киш, но винаги пристъпваш към приготвянето на ронливо масленото тесто за основата му с известен страх? Или нямаш време да го изчакаш да се охлади, да му направиш предварително изпичане и после пак да се охлади, и изобщо всички необходими процедури по приготвянето на един киш? Не си само ти. Но, не! С това не искам да кажа, че игнорирам приготвянето на класически киш с кора от ронливо маслено тесто, която е пръхкава след изпичане и се топи в устата при ядене. Разбира се, че се застъпвам с две ръце за него, но го правя през почивните дни, когато имам възможност да стоя повече време у дома и да се отдам напълно на идеалното тесто за основата му.
Тази рецепта е тук, не само защото спестява всички стъпки по приготвянето на една хубава тестена основа за киш. От практиката ми знам, че много хора наистина се страхуват от забъркването на ронливо маслено тесто и това ги отказва да опитат едно наистина прекрасно печиво с богат пълнеж от яйца, сметана, сирена и всевъзможни добавки към тях. Ето затова, тестената кора тук е заменена от картофена, при все същия богат пълнеж. Чети нататък, защото идеята може да се приложи с всякакви пълнежи, а и няма как да не спомена, че с картофената кора, рецептата става безглутенова.
Основата на този киш се приготвя единствено от настъргани картофи. За да се изпекат добре и все пак да придобият известна хрупкавост по краищата, водата от тях се изстисква много хубаво.
Може да се направи с притискане на настърганите картофи в дланите, но най-добрият начин е да се сложат в тензух и краищата му да се усукват докато може. По този начин без много усилия се отделя повече вода от картофите.
Изстисканите картофи след това се разпределят в съда за печене, прави се борд по стените му и се изпичат до пълна готовност. На дъното остават меки, но краищата стават хрупкави, особено след повторното печене, вече с пълнежа.
За пълнежа използвам стандартната смес от яйца, сметана и жълти сирена. Към този пълнеж могат се включват всевъзможни добавки, като в случая ти представям един пролетен вариант с листа манголд, защото открих едни прекрасни цветни връзки от него на пазара.
Ако не успееш да откриеш, може да използваш всякакви пролетни зелении като спанак, лапад, левурда или коприва. Ще бъде прекрасно с включената заквасена сметана към сместа и остротата на сирената.
От сирената използвам малко количество пармезан за пикантна соленост и повече полутвърдо жълто сирене, което може да бъде всяко едно, което обичаш. Ако пък не желаеш толкова зелении, тогава подготви нарязана шунка, сотирани гъби, сушени домати и изобщо неща с които разполагаш и обичаш.
Импровизирай по твой вкус върху този киш с картофена основа, но ако ти попаднат листа манголд, не се колебай да създадеш цветна картина за вечеря или за приятелско събиране с тях.
Киш с кора от картофи и пълнеж с манголд
Тази рецепта за киш с картофена кора е вдъхновена от предложенията на minimalistbaker.com и homecookingadventure.com.
За форма с диаметър 24 см – 8 порции.
За основата:
- 600 г картофи, обелени, настъргани на едро и изцедени от водата
- 2 супени лъжици зехтин
- сол и прясно смлян черен пипер
За пълнежа:
- 2 връзки манголд (около 250 г), разделени стръкове и листа
- 3 яйца
- 200 мл сметана 30%-35%
- 150 г заквасена сметана
- 100 г жълто сирене като чедар, гауда, кашкавал, настъргано
- 30 г пармезан, настърган
- сол и прясно смлян черен пипер
Приготвяне на основата
Фурната се нагрява на 220ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се форма за печене с диаметър 24 см.
Картофите се обелват и настъргват на едро ренде. Слагат се в тензух, притискат се в него като краищата му се събират и усукват възможно повече, така че да се отдели възможно повече течност от картофите. Слагат се в купа и се посоляват със сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Заливат се със зехтина и се разбъркват хубаво.
Подготвените картофи се изсипват в съда за печене. Разпределят се равномерно като се прави борд по стените на съда с леко притискане. Съдът се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и картофената кора се пече 25-30 минути докато картофите станат напълно готови, а краищата по борда добият цвят. Съдът се изважда от фурната и градусите се намаляват на 180ºC с опция горен и долен реотан.
Приготвяне на пълнежа и изпичане на киша
Докато картофената кора се пече се приготвя манголдът. Дръжките се отделят от листата и се нарязват на парчета с дължина около 4-5 см. Листата се нарязват на едро. Дръжките се слагат във вряща вода и се бланшират 2-3 минути. Тогава към тях се добавят листата и всичко се готви още 1 минута. Отцеждат се хубаво и се разпределят в изпечената картофената кора.
В купа се смесват яйцата, двата вида сметана и сирената. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Тази смес се изсипва в картофената кора върху манголда и ако има нужда той се понамества тук-там с вилица, така че сместа да се разпредели равномерно.
Кишът се слага на средно ниво във фурната на 180ºC и се пече 35 минути или докато пълнежът се стегне на повърхността, но без да придобива тъмен цвят. Така пълнежът е готов, без да е пресушен.
Изпеченият киш се оставя да се поохлади и тогава се нарязва. Може да се сервира както топъл (но не горещ), така и със стайна температура.
Разгледай още предложения за основни ястия със зеленчуци
- Салата от спанак с печени сладки картофи и билков дресинг със сусамов тахан
- Картофи Анна
- Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)
- Безглутенов тарт с броколи
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Крем супа от печени сладки картофи с рикота и пикантни семена
- Кремообразна супа от броколи с чедар
- Тарт Татен с червено цвекло и салца верде с магданоз
- Печени зеленчуци с лабне, солена гранола и портокалов дресинг
- Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл
- Кесадия с царевица, бекон и кремообразна салца с авокадо
- Тиквички на грил с лабне и солена гранола
- Цикория на грил и хумус с грах и авокадо
- Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи
- Печени сладки картофи с каймак и горгонзола
- Пай с кладница, спанак и кора от картофи
- Кюфтета от зеле и картофи със сос ремулад
- Тарт с карамелизиран лук, гъби и билки
- Най-добрите латкес + три предложения за сервиране към тях
- Печени патладжани със салата от зелена леща, лабне и пити със заатар
Виж други рецепти за киш
- Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)
- Декември ври. Ври и кипи.
- Киш с грозде, прошуто Сан Даниеле и сирене Мюнстер
- Мини киш с пушена сьомга, заквасена сметана и червен хайвер
или за тарт
- Безглутенов тарт с броколи
- Тарт с праз, бекон и ементал
- Тарт с карамелизиран лук, гъби и билки
- Тарт или тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера
- Тарт от бързо многолистно тесто с карамелизиран червен лук, гъби и бри
- Тарт от бутер тесто с патладжани и орехи
- Хрупкав тарт с шамфъстък, бадеми и череши
- Билков тарт с аспержи и сос от нар
- SOS – Тарт Татен
- Тарт със сирена, чери домати и нигела
- Тарт с круши и синьо сирене
- Постен тарт с ябълки, дюли и…