Не се съмнявам, че познаваш това ястие. Бих го определила като една от най-вкусните есенни гозби, наред със своите вариации. Но и те не са много. Изчерпват се с добавянето на различни подправки към плънката и няколко начина за подготовка на патладжаните. Това, което прави ястието вкусно за повечето от нас е съчетаването на патладжаните с домати, лук и зелени чушки. А онова, което прави ястието отличително е начинът, по който те се смесват, готвенето им с много зехтин и подправките на източната кухня.
Точно заради това и аз като имама от легендите за имамбаялдъ припадам, но не защото е свършил зехтинът, а по-скоро от удоволствието да използвам есенните зеленчуци точно по този начин. Това удоволствие носи след себе си другото, което ако трябва да бъда кратка и опиша в една дума, тя би била наслада. Имамбаялдъ е наслада.
Но ето, има хиляди начини за приготвяне на патладжани. Имам предвид не само приготвяне на самите тях, но и на ястия с тях. Един любим начин ми е да постигна карамелизиране на повърхността им, след което мога да ги напълня със зеленчуци, с месо или просто да ги полея със зехтин и балсамов оцет и да поръся отгоре сирене и магданоз. Друг любим начин е този, при който патладжаните се запържват, след това пълнят и пекат.
Предварителната термична обработка за тях е важна за отваряне на вкуса им, иначе биха били като варени. А това не би било наслада.
Виж например, за традиционния рататуй, всички зеленчуци се сотират поотделно, преди да се обединят в това любимо провансалско ястие. Виж например, за гръцката мусака всички зеленчуци, които образуват нейните слоеве, са предварително запържени или изпечени докато се открои сладостта им. И целта за това съвсем не е зеленчуците да се сготвят предварително, защото така или иначе докато къкрят в сглобеното ястие те ще се сготвят. Всичко е за повече вкус. Вкус от хрупкавата коричка на повърхността.
Допълнени от сотираните лук, зелени чушки и домати, които сами по себе си, моята майка нарича лятна манджа (о, Боже, колко семпло, и вкусно, и любимо!), патладжаните със запържената коричка стават едно от любимите есенни ястия. Точно на това казвам наслада.
Имамбаялдъ – пълнени печени патладжани с лук, чушки и домати
Рецептата е адаптирана от книгата Eat Istanbul: A Journey to the Heart of Turkish Cuisine
Избират се дълги и тънки патладжани, но ако не може да намериш от този сорт, използвай дребни млади патладжани. Те дори са по-малко горчиви или изобщо не са. Въпреки това, за да не се развали насладата от евентуална горчивина, накисни патладжаните в солена вода за поне 30 минути. Използването на лимонов сок в тази солена вода правя за първи път и единствената причина, която прочетох след като потърсих информация, е за да не потъмняват патладжаните. Но те така или иначе потъмняват след като се изпекат, затова използването на лимонов сок към солената вода ми се струва не толкова съществено.
Интересната част в тази рецепта за мен е добавянето на кимион към соса. Ако не желаеш, не го прави, обаче ако искаш още по-овкусено ястие, може да добавиш и пръчка канела докато се готвят продуктите за плънката.
За 4 порции
Продукти:
- 4 броя дълги и тънки патладжана (или по-дребни и издължени)
- сок от 1/2 лимон (по желание)
- 2 чаени лъжици сол
- 4 супени лъжици зехтин + допълнително
- 2 средно големи глави червен лук, нарязан на полумесеци
- 4 скилидки чесън, нарязани на шайби
- 2 зелени чушки, нарязани на едри кубчета
- 3 средно големи домата, нарязани на едри кубчета
- 1 чаена лъжица захар
- 1 чаена лъжица кимион
- 1 супена лъжица концентрирано доматено пюре
- 1/2 връзка магданоз, нарязан на ситно + допълнително за сервиране
- сол и прясно смлян черен пипер
Патладжаните се обелват на четири места по тяхната дължина, така че по повърхността им да се редуват ленти със и без кора. От една страна по тяхната дължина се прави разрез с нож. Накисват се 30 минути в купа със студена вода, в която са разтворени две чаени лъжици сол. Към водата се добавя лимонов сок, ако се използва.
Междувременно се подготвят и нарязват зеленчуците за плънката.
Патладжаните се отцеждат от солената вода и се изплакват със студена течаща вода. Подсушават се хубаво с кухненска хартия. В широк тиган се загряват две супени лъжици зехтин на умерен котлон. Патладжаните се запържват на порции по два от всички страни за 6-8 минути. Готовите се изваждат от тигана и се слагат върху кухненска хартия. Оставят се настрана.
В същата мазнина се добавят лукът, чесънът и чушките. Сотират се около 5 минути или докато омекнат. Добавят се доматите, захарта, кимионът и доматеното пюре. Готвят се 10 минути или докато образувалия се сос се сгъсти, като се разбъркват периодично. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер. След като се свали от котлона се добавя магданозът.
Патладжаните се поставят в тава за печене и внимателно се разтварят по предварително направения разрез. Напълват се с плънката и ако остане от нея се разпределя около тях. Поръсват се със зехтин и се слагат на средно ниво в предварително нагрята фурна на 180ºC. Пекат се 40-50 минути докато патладжаните се сготвят напълно. Времето за готвене ще варира от самите патладжани. Ако са по-големи и тумбести, готвенето ще бъде по-дълго. Просо ги проверявай след като изминат 40 минути от началото на печенето. Сервират се топли или със стайна температура, като се поръсват с нарязан пресен магданоз. Аз обичам да добавям и натрошено краве сирене.
Още рецепти с патладжани
- Пържени патладжани с мед
- Самфaина – испанскa зеленчукова салца
- По-добрата капоната
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Печени патладжани със салата от зелена леща, лабне и пити със заатар
- Мутабал – арабски дип от патладжани
- Печени есенни зеленчуци
- Патладжани на грил със салата от фрика, резене и млечен дресинг
- Пълнени патладжани
- Печени патладжани с карамелизиран лук и козе сирене
- Печени патладжани с домати и сос писту
- Рула от патладжан със сирена в доматен сос
- Тарт от бутер тесто с патладжани и орехи
- Шоколадови (пред)ястия
- Брям – гръцки зеленчуков гювеч
- Задушени патладжани и нахут с карамелизиран лук и бял ориз
- Кафяв ориз със зеленчуци по провансалски
- Гръцка мусака
- Капоната
- Вегетариански кус кус със зеленчуци
Други рецепти от турска кухня
- Пълнено агнешко бутче със спанак, сушени плодове и шамфъстък
- Сафрид плакия
- Печени есенни зеленчуци
- Агнешко бутче с рози и шафран, печени пресни картофи и аспержи, майонеза със сусамов тахан и сумак
- SOS – Турска салата с булгур
- Гъста агнешка супа с кисело мляко и шафран
- Фалафел или кюфтенцe? А кимион обичаш ли?
- Лозови сарми с телешко, боровинки и бадеми
- Дип от авокадо, сусамов тахан и сумак
- Агнешки кюфтенца и таханов сос с шамфъстък
- Хапки от цедено кисело мляко и козе сирене, оваляни в заатар, сумак и шамфъстък
Изглежда много вкусно. Направо пращай към Ловеч. За бартер пача.
Здравей Йоана,
Аз започнах да готвя, но не се съобразих, дали трябва да изчистя патладжана от семките предварително?
Поздрави,
Николай
Не, не е необходимо. Патладжаните се готвят цели, като се подготвят както е описано в рецептата.
Великолепна рецепта!Благодаря,Йоана, изпълних я 1:1,само че за 3 патладжана.Следващата ще бъде патладжан с нахут и гарн. ориз.Чудесен блог! Винаги го посещавам с интерес и удоволствие. Пожелавам Ви да бъдете все така успешна!
Стана хубаво, но като месояден май предпочитам пълнените патладжани с кайма и моцарела 🙂 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213866314642239&set=a.1656444261183.2089193.1539401500&type=3
Може ли да ми кажете ориентировъчно колко суп. лъжици плънка поема патладжан от посочения размер, за да се овкуси добре вътрешността му?
Ако говорим за мерителни супени лъжици – 5-6 ще бъдат достатъчни за да се напълни патладжанът.
Както всичко, което публикувате, тези патладжани изглеждат страхотно. Бих искала да знам мога ли да избегна пърженето на патладжаните, като ги запека във фурната?
Благодаря, Зорница!
Пърженето може да се пропусне, а вместо това патладжаните да се запекат в предварително нагрята фурна на 200ºC за 20-30 минути или докато станат полу-готови. Трябва да бъдат меки отвън, а сърцевината им да остане стегната.
Йоана,ти ще ме накараш с твоя прекрасен блог да почна да правя и торти,които мислех,че са много сложни. Благодаря за всички рецепти и за чудесният ти стил на писане.Браво!
Страхотна рецепта! Получи се много вкусно. Благодаря!
Страхотийка си е това.