Един свободен ден може да протече по няколко начина. Всъщност, при мен се оказва, че свободните дни, не са чак толкова свободни или иначе казано в повечето случаи са планирани. Да отида до еди къде си, да направя еди какво си. Разликата от делничния ден, е че сама планирам, какво и кога да направя.
Един неделен ден започна с късно ставане и дълго пиене на кафе по пижама. Гледам, от прозореца ми се усмихва топло слънце и си мисля, че днес ще е хубав ден за снимки.
Набързо обличам нещо и двамата с Вальо се запътваме към едно местенце, което по-късно ще ти представя. Следва разходка, шопинг и прибиране вкъщи, някъде към края на късния следобед. Времето неусетно минава, а плановете за снимки останаха за следващия свободен ден. (Какви снимки, пак по-късно ще ти кажа. Обичам да съм потайна. 🙂 )
Колко хубаво би било ако изобщо не планувам свободните си дни, а се оставя на течението и на моментното настроение. Мисля, че този ден протече точно така. Даже и за вечеря приготвих нещо набързо, водена от желанието ми да бъде наистина набързо, но да бъде и здравословно, и вкусно.
Избрах това да бъде риба. Изненадващо е как напоследък все по-често се запътвам към рибния щанд в магазина. Може би топлото време и носталгията по средиземноморската кухня ми дава този тласък. Но аз се радвам, а най-хубавото е, че не се насилвам да се храня с риба, напротив. Обожавам всички риби и морски дарове. И като че ли позабравени през зимния период, сега отново се връщат в менюто ми.
Всъщност Вальо редовно си купува консерви с риба и по-специално херинга Матиас, която той обожава. При последният ни пазар той отново взе една консерва с херинга, а аз застанала срещу него с две охладени пъстърви в ръка му се „скарах“ да не купува повече консервирана храна. На тази моя забележка, той погледна в пазарската кошница и заяви: „Ти пък, престани да купуваш моркови!“ Това ме разсмя и естествено оставих да вземе консервата с мисълта, че всеки от нас има любима храна и че някоя вечер може да се прибера по-късно от работа и да нямам възможност/време да приготвя топла вечеря.
И така, в лежерния неделен късен следобед приготвих пъстърва със зеленчуци. Вальо ми подсказа, че морковите не са от любимата му гарнитура и затова направих допълнително картофена салата.
Така премина един спокоен неделен ден, последван от спокойна вечер с чаша (две-три) вино – Glen Carlou, Южна Африка, купаж от Sauvignon blanc и Viognier. (Дали подредбата е правилна, ще ми каже Ясен, надявам се. Между другото няколко пъти им разместих местата, докато преценя как ми изглежда най-добре. Нарочно не протичам информация по въпроса. 🙂 )
Пъстърва на тиган с лук и моркови
По идея от menumag.bg
Продукти:
- 2 пъстърви
- 3-4 супени лъжици зехтин
- 1 глава лук, нарязана на полумесеци
- 1 голям морков, нарязан на парчета по диагонал или кръгчета
- 100 мл бяло вино (аз използвах сухо шери)
- сокът и настърганата кора от 1/2 лимон
- няколко стръка пресен магданоз
- сол и прясно смлян шарен пипер
Пъстървите се почистват, измиват и подсушават. Поръсват се със сол и прясно смлян шарен пипер.
Зехтинът се загрява в голям тиган. В него се сотират лукът и морковите за 3-4 минути като се разбъркват периодично. Зеленчуците се избутват към края на тигана и при тях се добавят пъстървите. Запържват се по 3-4 минути от всяка страна. Добавя се виното, лимоновата кора, сокът и наситнения магданоз. Рибите и зеленчуците се задушават за 5-6 минути и ястието е готово.
Чудесна е рибката! 🙂
Но задушена за 5-6 минути не избяга ли после от чинията? Аз лично подлагам на термична обработка рибата повече време 🙂
🙂
На рибата по принцип не и трябва много време за готвене. Ако е прясна, дори може да се яде сурова. В тази рецепта термичната обработка трае 14-15 минути – напълно достатъчни.
Днес вечеряхме с тази рецепта. Много сполучлива и вкусна.
Това изглежда фантастично! Току-що започна да чете Меню списание за да научите за готвене и лексика храна.
Кейси, много се радвам на стремежа ти да пишеш на български. Продължавай все така! 🙂
На мен пък ми се струва, че дамата е използвала google translate 🙂
Не се бях замисляла. 🙂
Съвсем правилно, Йоанка :). Предполагам, че е било доста ароматно. Между другото това вино ще върви добре и с умерено сладки десерти 😉
Супер! Благодаря ти, Ясен.
Явно, интуицията ми работи добре. 🙂 Сега трябва да запомня правилната подредба за следващия път. 🙂
Не съм се досещала да опитам виното с десерт. Ще пробвам.
В моят зимен вариант на тази рецепта магданоза е заменен керевиз – не стръкове а корен, нарязан на парченца, като морковите. Ароматът на ястието е по-наситен, топъл – пробвайте го в студен ден, като днешния.
Благодарим за хубавата рецепта! Пъстървата е страхотна приготвена по този начин.
Правила съм пастърва с тези продукти.Страшно вкусно е.
Искам да добавя само ,че пъстървата може да се намаже с белтък,става много по вкусна и хрупкава.
Спри да готвиш. Ходи си купи баничка от улицата.
Те т`ва не го разбрах. Защо баничка? Не може ли да си поръча пица или китайско блдо по телефона?
Получи се невороятно вкусно. Съпругът ми каза, че това е най- вкусната риба, която е ял някога 🙂 Благодаря!
Вече пробвах и тази рецпта…много вкусна стана!!!Имах съмнения спрямо времето за печене на рибата и да не стане алангле,но нищо подобно-напълно достатъчно е времето посочено в рецептата ти!Благодаря за пореден път за вкусната вечеря от цялото ми семейство!!!
И аз благодаря за обратната връзка, Милени. Още много вкусни семейни вечери! 🙂
Тази вечер приготвихме пъстървата. Приятелят ми беше силно скептичен за пържената риба, но в крайна сметка се оказа истински фурор:)
Единствено си позволих да добавя към морковите ч.л. кафява захар, която придаде приятен карамелизиран вкус.
Благодаря за вкусната вечеря!
Много благодаря за рецептата! Рибата беше изключително вкусна – включвам я в менюто на семейството!!!
Здрасти стана приказка!
Много добра рецепта! Аз я обогатих с чесънче при лука и целина за другарче на магданоза, стана супер!
Прекрасна рецепта, облизахме си пръстите!