Никулден е един от онези празници по време на пости, на който се яде риба. Как мислиш, дали няма да се възползвам от това? Миналата година не публикувах рецепта и приятели, и читатели останаха разочаровани от това. Не, че не приготвих риба на този ден. Мисля, че беше лефер. Но уви, така се стекоха обстоятелствата, че нямах възможност да снимам. Този път нещата стоят различно.
След укорните забележки от страна на приятелите ми и отново по молба на читателите решавам, че все пак мога да направя изключение и да приготвя риба за Никулден предварително. Избягвам мъничко от традицията за пълнен шаран и приготвям рибник с много лук. Зависи от кой ъгъл погледнеш нещата, може да се нарече и лучник с риба.
Чудих се каква риба да избера. Може би филе за плънката или цяла риба, която да изпека и обезкостя след това. В крайна сметка избирам най-свежият и с най-изцъклени очи лаврак. Решавам да го поширам в зеленчуков бульон, бяло вино и подправки. Следва обезкостяване и добавяне към плънката от солидно количество лук, от който не знам как не заревах.
Малко орехчета, житни кълнове и подправки обогатиха плънката. Междувременно, замесеното тесто втасваше, а фурната се нагряваше бавничко, но сигурно. После, тесто-плънка-тесто-във фурната. След 40 минути рибникът е готов. Весел Никулден!
Рибник с лук, орехи и житни кълнове
За тестото:
- 200 г пълнозърнесто пшенично брашно
- 200 г бяло брашно + допълнително за омесване
- 15 г прясна мая за хляб (малко повече от 1/4 кубче от 42 гр.)
- 1 чаена лъжица сол
- 1 чаена лъжица захар
- 300 мл топла вода
Маята се натрошава в купа и се смесва със захарта. По малко се добавя водата, разбърква се добре докато всичко се разтвори.
Брашната се смесват в отделна купа със солта. Добавя се сместа с маята и се замесва тесто. Меси се върху набрашнена повърхност 5-6 минути докато стане гладко и еластично. Тестото се оставя в намазана със зехтин купа, покрива се и се оставя да втаса за 40 минути.
За поширания лаврак:
Използвах една риба лаврак от 400 грама. По желание може да се използва по-голямо количество и друга риба.
- 400 г лаврак, цял, почистен
- 100 мл сухо бяло вино
- 600 мл зеленчуков бульон (или вода)
- 5-6 зърна черен пипер
- 1 скилидка чесън
- 1 дафинов лист
- 2-3 стръка пресен магданоз
В дълбок тиган се смесват бульонът и виното. Добавят се зърната черен пипер, чесънът, дафиновият лист и целите клонки магданоз. Оставя се да заври. Когато бульонът поври 2-3 минути се добавя рибата. Котлона се намаля и рибата се пошира 8-10 минути. Изважда се и внимателно се обезкостява.
За плънката:
- 1 кг стар лук
- 2 -3 супени лъжици зехтин
- 50 г едро счукани орехови ядки
- 100 г кълнове от жито
- 1 връзка пресен магданоз
- сол и черен пипер
- цялото месо от поширания лаврак
Лукът се нарязва на полумесеци. Зехтинът се загрява в дълбок тиган или тендера. Добавя се лукът и се задушава 10-15 минути докато омекне. Разбърква се периодично. Когато е готов към него се добавят орехите, кълновете от жито и нарязаният на ситно магданоз. Плънката се посолява със сол и черен пипер. Маха се от котлона и се оставя леко да се охлади. Добавя се рибата и се разбърква добре.
Оформяне: Фурната се нагрява на 180°C.
Втасалото тесто се премесва върху леко набрашнена повърхност. Разделя се на две равни части. Всяка част се разточва на кръг с диаметър около 28-30 см. Тава със същите размери се намазва със зехтин. Единият кръг се слага в тавата, като краищата на тестото се оставят да стърчат навън. Изсипва се плънката и се разпределя равномерно. Покрива се с втория кръг тесто. Краищата на двата кръга се слепват. Рибникът се намазва с малко зехтин.
Пече се в предварително нагрятата фурна за 40 минути. Ако се запече прекалено бързо на повърхността се покрива с алуминиево фолио. След като се извади от фурната се покрива с чиста кърпа и се оставя за 15-20 минути да се охлади.
Честит празник,нека Св.Никола е по-щедър за пожеланото от теб:)Благодаря за хубавата и различна рецепта:)
Ах, чудесен е, Йоана! Като всичко, което създават ръцете ти!
Сърдечен поздрав и 🙂
А дали може да се направи с риба тон?
За консервирана ли става въпрос? Може, щом обичаш.
Йоана, имам един въпрос относно поширането на рибата. Рибите, като лаврак и ципура, се готвят относително бързо и със сигурност ще прекарат достатъчно време в тестото, за да се сготвят дори от сурово. Дали наистина има нужда да се пошират, освен за да се добави повече аромат към тях? Особено ако са само филета, а не цели риби.
Интересни и провокиращи въпроси, както винаги. 🙂 Мисля, че плънката в такъв вид пай (да го наречем) трябва да бъде сготвена или полу-сготвена, а когато се сглоби паят да остане само тестото за изпичане. Може би ще зависи от самата плънка, но суровата риба ще пусне течност и повече пара в тестото, откъдето то (тестото) може да остане глетаво.
Не знам дали е добра идея да се използва сурова риба за плънката.
Вместо да пошираш лаврака, ако използваш филе може да го нарежеш на парчета и да го сотираш за кратко заедно с лука за плънката.
Благодаря за бързия отговор (както винаги 😉
И аз си го мислех това. От друга страна класически рибник се прави със суров шаран, т.е. отново цялата влага ще остане вътре. Никога не съм правил рибник от цял шаран, но рибниците на майка ми винаги имаха слой глетаво тесто около рибата. Сигурно ще поширам рибата по твоя съвет, но мога да опитам и да добавя още един слой, както се прави уелингтън. Е, там слагат палачинки, а пък аз искам яденето да остане без яйца, но мога да сложа примерно един ред бланширани листа от спанак. Мислех да сложа пшенични тортили, но пък те са доста жилави. Х-ммммм.
Честит празник, Джоана! Да сте живи и здрави цялото семейство и да продължаваш да си все такова голямо вдъхновение за много хора! Получи се прекрасен и много много вкусен рибен лучник. Добавих и по една малка щипка зелени подправки за разкош – риганче, девесил, естрагон и мащерка, по стара рецепта от плевенско-ловешкия регион 😉
Честит празник! Много добре с включването на тези подправки. Благодаря за обратната връзка!