Както вече обявих, водещата тема при семейното меню в този сезон ще бъде есенно без носталгия по лятото и с повече рязкост в съчетаването на продукти. Продължението от първата публикация за топли есенни салати е смела комбинация от сладък картоф, листно зеле и плодове. Дресингът е класически винегрет с щипка (в случая не е метафора) карамфил за пикантност и завършеност на идеята.
Преди всичко, есента не е само продукти. Тя е цветове, тя е настроение за вкус. Вкус на кореноплоди, на зеленолистни; вкус на познато, придружено с нещо пикантно, с нещо изненадващо.
С вкус на есен, би било най-точно да кажа. Защото всички ние свързваме аромата на канелата и карамфила с есента и предстоящите зимни празници. Най-често в десерт, но аз съм си аз, с моята любознателност за съчетаване на храни, затова опитах и съм тук отново за да разбивам митове и предубеждения. Да, тези аромати са прекрасни в коледните бисквити, коледните пайове и зимните напитки, но са и също толкова вълнуващ акцент в тази есенна салата със сладък картоф и листно зеле. Защото понякога е необходимо да повярваме преди да опитаме.
Топла есенна салата с кейл
Тази, както и всички салати впрочем, ще бъде само сбор от продукти, ако остане без дресинг. Точно дресингът и овкусяването на отделните компоненти правят салата вкусна и дори интригуваща. Затова не пропускай нито канелата, нито щипката карамфил, нито лютия пипер. Дресингът може да се приготви предварително и дори би бил още по-добър ако е така. Плодовете носят желаната свежест и докато ябълките са в пика си, то смокините от този сорт все още се намират тук-там, но ако решиш, може да ги пропуснеш или да ги замениш със зърна нар (уау, каква палитра се получава тогава!). В този случай може да импровизираш и с дресинга, като замениш кленовия сироп за него с меласа от нар. И имай едно наум за карамелизираните в кленов сироп орехи – би било добре да приготвиш повече от тях и да ги използваш не само в салатата. Те са чудесни за похапване самостоятелно и прекрасно допълнение към закуска или десерт.
Рецептата е адаптирана от livelytable.com
За 4-6 порции.
За салатата:
- 1 средно голям сладък картоф, около 600 г, нарязан на кубчета
- 4 супени лъжици зехтин
- 1/4 чаена лъжица канела
- 1/4 чаена лъжица лют червен пипер
- сол и прясно смлян черен пипер
- 200 г кейл, почистен и нарязан грубо на едри парчета
- 1 сладка ябълка, обелена и нарязана на кубчета
- 3-4 пресни смокини, нарязани на шестини или осмини
- 30 г прясно настърган пармезан
- 100 г орехови ядки
- 1 супена лъжица кленов сироп
- щипка канела за орехите
За дресинга:
- 1 супена лъжица ябълков оцет
- 1 супена лъжица зехтин
- 1 чаена лъжица дижонска горчица
- 1 чаена лъжица кленов сироп
- 1 чаена лъжица ситно нарязан шалот
- 1 чаена лъжица нарязана прясна мащерка
- щипка смлян карамфил
- сол и прясно смлян черен пипер
Фурната се нагрява на 200ºC. Кубчетата сладък картоф се овалват с две супени лъжици зехтин, канелата, червения пипер, сол и прясно смлян черен пипер на вкус.
Разстилат се на един ред в широка плитка тава и се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Запичат се 25-30 минути, като се разбъркват един-два пъти. Изваждат се от фурната и се оставят в тавата, докато се приготвят останалите съставки.
Докато картофите се пекат се подготвя кейлът за печене, орехите се карамелизират, приготвя се дресингът.
Независимо какъв сорт листно зеле се използва, необходимо е да се почисти от дръжката, която е много жилава. С ръце, листата се откъсват от двете страни в близост до дръжката. Листата се нарязват грубо на няколко места. Поставят се в широка плитка тава и се заливат с останалите две супени лъжици зехтин.
Разбъркват се хубаво, така че по всички листа да попадне зехтин и се масажират леко, за да се окрехкотят. Запичат се след картофите на средно ниво на фурната за 10 минути или докато листата завехнат, а краищата им станат сухи.
За орехите на умерен към силен котлон се нагрява тиган с незалепващо покритие. Добавят се ореховите ядки и се запичат 4-5 минути, като се разбъркват периодично. Когато са готови, котлонът се изключва, но тиганът се оставя все още върху него. Към орехите се добавят кленовия сироп и щипка канела. Разбъркват се хубаво, докато всички орехи се покрият равномерно. Веднага се изсипват върху хартия за печене на един ред и се оставят да се охладят напълно. Могат да се приготвят предварително и да се съхранят на стайна температура в добре затворена кутия. Съхраняват се така до една седмица.
Приготвяне на дресинга
За дресинга всички съставки се смесват и се разбъркват хубаво. Може да се приготви предварително и да се съхрани в буркан на стайна температура за няколко часа или един-два дни в хладилник. Когато дресингът е бил съхраняван в хладилник се изважда на стайна температура поне 30 минути преди да се използва.
Непосредствено преди салатата да се сервира се нарязват плодовете. В купа се смесват изпечените сладки картофи, кейлът, ябълките и смокините. Овкусяват се с дресинга. Прехвърлят се в сервизна чиния или купа и се поръсват с настърган пармезан и карамелизираните орехи.
Още рецепти с кейл
- Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл
- Салата с лимец, печени кореноплоди и кейл
- Печено пиле на тиган със сусам и кейл
- Риболита
- Три вида тоскански кростини
Други рецепти за салати
- Салата с печена тиква, моркови и киноа
- Салата от сурови тиквички с орехово песто
- Салата от сурови аспержи с киноа и пармезанови трохи
- Салата с пролетно зеле, тиквички и едамаме
- Друг вариант на салата от моркови с мента и фурми
- Салата от спанак с печени сладки картофи и билков дресинг със сусамов тахан
- Салата от зеленолистни със сини боровинки и козе сирене
- Салата от рукола с пъпеш, прошуто и билки
- Салата от диня с краставици, сирене и винегрет с нигела
- Салата с копа, козе сирене, череши и плодове от черница
- Салата с чери домати, тученица и млечен дресинг със зелени попдравки
- Салата от краставици с резене и халуми
- Салата с прошуто, моцарела и ягоди
- Салата от аспержи с билки и рохки яйца
- Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг
- Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг
- Салата от броколи
- Салата от моркови с мента, бадеми и фурми
- Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг
- Салата с лимец, печени кореноплоди и кейл
Hi there, I appreciate you linking out to my recipe, but this is basically the same recipe as mine. I would appreciate it if you could take down the recipe and direct readers to my site to find it. Thank you.
Hello, Kaleigh, nice recipe you’ve made! Is the shown here same as yours? May be the ingredients and the steps are and that’s way there is a link to your site. But taking it down from here, seriously? I’m afraid you miss the fact that this blog is not in English but in Bulgarian, first, and it has all measures are in metric/Celsius system, second. And you know, these things are crucial for the readers here. As an amateur chef I’d never read a recipe that requires additional checks for baking or translating some abbreviations. Never mind the fact that it’s not easy to translate even the whole text or some special name of a vegetable or something.
So, basically you are wrong to ask for removing the recipe. And I hope Joana keeps it because it’s a really nice one and I don’t think any rights have been violated.
Hello Kaleigh, thanks for showing up here. I am one of the creators of this blog.
You have to be proud your blog post is a source of inspiration. As you noticed this article has an adaptation of a recipe you are talking about – it has its own photos, localized ingredients, story, etc. Also, this blog post is part of a collection dedicated to warm fall salads. So its purpose is not copying a recipe as is just like that, but giving the readers ideas what can be cooked with seasonal ingredients.
Feel free to browse this blog, maybe you can find inspiration too.