Гръцки бадемови курабии

Както всички готвещи около мен в този сезон и аз съм в настроение за коледни сладки. Но за разлика от всички около мен, независимо дали готвещи или не, тази Коледа съм в настроение за различни коледни сладки. Различни от меденки и джинджифилови човечета. Ще пропусна линцер, дори няма да приготвям щолена, който правя няколко поредни години. Мислите ми дори не се зареяха в някой нов вид бонбони с марципан или коледен сладкиш. Този сезон съм привлечена от традиционни, но не толкова известни коледни сладки като сицилианските кучидати. И още нещо, за което си мисля от лятото и исках да приготвя у дома – гръцките бадемови курабии.

Гръцки бадемови курабии

Харесвам снежно белия им вид, ронливата текстура, ароматът на масло и хрупкавите парченца от бадеми, които никога не са ми достатъчни. Точно затова исках да ги приготвя у дома и да сложа повече от тях. Но преди да започна, потърсих рецепти, прочетох за поводите, за които традиционно се приготвят и разбира се срещнах колкото сходни в продуктите рецепти, толкова и различни начини за приготвянето им. В книгата  Το ψομι και τα γλικιςματα τον Ελληνων, която открих това лято в книжарница в Кавала, рецептите за този вид курабии са четири, разбира се всички завършващи със сладки изглеждащи по един и същи начин, но с различна текстура, вкус, дори и различни ядки в тях. В зависимост от повода, за който се приготвят те може да съдържат вода от портокалови цветове и коняк за сватба или водата да се пропусне и да им се добавят канела, карамфил или лимонова кора за Коледа.

Гръцки бадемови курабии

В книгата Η Ελληνική κουζίνα σήμερα, забелязвам че София Скура е комбинирала най-доброто от старите рецепти за курабии, описани в Το ψομι και τα γλικιςματα τον Ελληνων и реших да последвам нейната рецепта. В нея мазнината е краве масло и ако се питаш защо ти споменавам това, сега ще ти обясня. Не можах да се отърся от мисълта за съчетание на масло със зехтин, което срещнах в три от четирите по-стари рецепти, защото веднага направих две асоциации. Първата и по-очевидна е че сладките са гръцки и идеята за зехтин в тях ми харесва. Втората е от опита ми с работа с два вида мазнина като краве масло и някаква растителна като олио или зехтин, при което в случая с ронливото тесто, каквото е при тези курабии се получава още по-пръхкава и съвсем леко дъвчаща текстура от растителната мазнина и хубав аромат от маслото. За да се завърши онова, което искам, а именно в сладките да се усещат повече от хрупкавите бадеми, достатъчно е просто да добавя малко повече от тях. Запазвам коняка, който се среща във всички рецепти, които прегледах. Не пропускам ванилията и водата от портокалови цветове, чиито аромат изпълва обонянието ми в момента, в който отворя фурната, за да проверя дали курабиите са готови. Мисля, че постигнах точно това, което исках.

И все пак курабиите са твърде специфични. Не толкова за приготвяне, колкото като усещане при ядене – ронливата им текстура, обилното количество пудра захар върху тях, едновременно лекотата им при отхапване и маслеността, която оставят след това. Мисля, че трябва да бъдеш в настроение за ядене на тези курабии. Точно като мен сега.

Гръцки бадемови курабии

Гръцки бадемови курабии

Рецептата е адаптация от две сходни рецепти от книгите Το ψομι και τα γλικιςματα τον Ελληνων и Η Ελληνική κουζίνα σήμερα.

За около 80 броя.

Продукти:

  • 350 г меко масло
  • 200 г фина кристална захар
  • 1 чаена лъжица ванилена захар
  • 100 мл лек зехтин
  • 2 жълтъка, със стайна температура
  • 60 мл коняк или бренди
  • 1 1/2 чаена лъжица вода от портокалови цветове
  • 300 г бадеми, запечени и смлени едро
  • 2 чаени лъжици бакпулвер
  • 850 г брашно
  • пудра захар за овалване

Бадемите се слагат на един ред в суха тава и се запичат около 18 минути на 180ºC. След 12 минути от печенето се наблюдават непрекъснато и ако са готови по-рано се изваждат от фурната. Изпечените бадеми се охлаждат напълно и се смилат, така че да останат и по-едри парченца от тях.

В голяма купа се смесват маслото, захарта и ванилената захар и се разбиват с миксер докато сместа стане гладка и кремообразна. Към нея на тънка струйка се добавя зехтинът, като разбиването с миксера през това време продължава. След като се добави целият зехтин следва добавяне на жълтъците един по един. След добавянето на всеки жълтък сместа се разбива хубаво. Изсипват се конякът или брендито и водата от портокалови цветове и сместа отново се разбива. Добавят се бадемите и се разбъркват докато се разпределят равномерно в сместа.

Брашното и бакпулверът се смесват. Добавят се към маслената смес с бадемите и се объркват докато се получи леко ронливо тесто. Тестото ще изглежда сравнително сухо, но трябва да може да се слепва, когато се притисне с пръсти.

От тестото се оформят топки с големина на орех и се подреждат в тава върху хартия за печене. Пекат се в предварително нагрята фурна на 180ºC около 25 минути или докато започнат да придобиват блед цвят на повърхността, а дъното им порозовее.

След като се извадят от фурната ще бъдат много крехки, затова се оставят в тавата 5 минути, а после внимателно се овалват в пудра захар. Преди овалването, курабиите може да се поръсят или намажат с малко вода от портокалови цветове. Това ще даде допълнителен аромат и ще помогне на пудрата захар да залепне по-добре.

За покриването на курабиите, по-голямо количество пудра захар се изсипва в купа, сладките се потапят в нея, като се овалват от всички страни. Работи се с две-три курабии наведнъж и се овалват внимателно, защото ще бъдат все още крехки. Подреждат се на един ред в поднос и когато се приключи с всички курабии, овалването се повтаря за по-добър резултат.

Курабиите се оставят да се охладят напълно. Съхраняват се в добре затворена кутия.

Гръцки бадемови курабии

Още рецепти с бадеми

Рецепти от гръцка кухня

29 коментара

  1. Какво сезонно същество си:) При прекрасната средиземноморска сима, която караме е съвсем нормално на човек да му се правят гръцки и италиански сладки и да не ти се пие яйчен ликьор, примерно:) Тези курабии открих случайно това лято и много ги харесах… Дори за тази Коледа пробвах нещо подобно – прочутите маслено-ванилови арменски курабии, но не ми се получиха:) Радвам се на твоята рецепта, най-вече заради зехтина и водата от портокалови цветове. За тази година закрих фабриката за сладости, но повод за приготвяне на нещо хубаво и гръцко винаги може да се изнамери:) Светли Празници на теб и близките ти!

  2. Това сладките от това лято ли са? Онези гръцки сладки в синята кутия? Още усещам вкуса им! Само да видим откъде да намеря портокаловата вода 🙂 Сигурно на Женския пазар ще има.

    1. Да, те са. Но мисля, че постигнах по-добра текстура и вкус от тези в кутията. 🙂
      Вода от портокалови цветове потърси в арабските магазини.

  3. Здравейте, бихте ли ми казали дали цена ок 14 лв за 100 мл вода е нормална? Тоест такава ли е и на пазара, за който говорите? Защото за живеещи извън София, вариант остават онлайн покупките…

    1. Предполагам, че сте видели предложението на zoya.bg, които предлагат био и органични продукти. Цената там е висока именно заради това. Обикновената вода от портокалов цвят (не био сертифицирана) е с доста по-ниска цена.
      Направете запитване в baharatbg.com. В самият онлайн магазин може да не е посочено, че има вода от портокалови цветове, но когато последно посетих магазина на място, ми се стори, че видях.
      Последен вариант е поръчка от Амазон, но с доставката цената би излязла горе-долу като тази на био водата, ако не и повече.

    2. Благодаря за полезната информация, Йоана!! Да, точно в zoya.bg видях такава вода и исках да се уверя, че цената е подобна и при другите търговци. Ще потърся и на другите посочени места!! Хубави празници! 🙂

  4. Здравейте и Честита Коледа, с пожелание за здраве и любов!

    Ако представлява интерес за доставки от Амазон сме открили фирма, която превозва доста по евтино при поръчки от Амазон и други фирми разбира се, като от Германия е 3.40 лв. на кг. и от Англия – 2.20 на кг. До момента са изключително точни и коректни.

    Хубави празници пожелавам на всички и в частност на Йоана и семейството и.

  5. Gabco – имат офиси в София, Бургас……. в пъти е по-евтино от Амазонския транспорт. Вижте сайта им за повече информация.

    Весели празници.

    1. Прекрасно, благодаря за полезната информация!!!! Щастливи празници!!

  6. Здравей, Йоана!
    Честита Коледа на теб и семейството ти, бъди все така вдъхновена и вдъхновяваща!!!
    Тези курабии са много вкусни /поне за мен/, но се чудя каква е разликата с арменските сладки, които съм купувала от магазина – като текстура и вид ми се струват едно и също нещо…да не е нещо като генезиса на мусаката- българско или гръцко ястие:)
    Много благодаря за кулинарните изненади, които ни правиш, четем и хапване с удоволствие!
    Весела Нова година!

    1. Честита Коледа, Елена! Здраве и радост за теб и твоето семейство!
      Неизбежно, когато се говори за нещо традиционно от една страна, то често се среща във вариация в друга страна, особено ако двете страни са имали нещо общо в историята си. Примерът за мусаката ми хареса и вероятно би бил много подходящ за по-лесното възприемане и онагледяване на настоящия случай с тези сладки.
      Освен, че гръцките бадемови курабии са сходни с арменските, те са сходни и с мексиканските сватбени сладки и вероятно с други сладки, които не са толкова известни. Основата им е подобна – маслено, почти ронливо тесто, в което се използва един или два вида мазнина (масло или растително), но при всички национални видове, включително и вариациите на тези национални видове са разнообразни откъм допълнителни съставки като ядки, подправки и дори локум. Съгласна съм, че различните видове изглеждат по еднакъв начин и макар да не съм опитвала, всичко, което е възможно, съм сигурна, че различните сладки имат различна текстура и вкус, въпреки сходството в основните съставки.
      За разлика от наистина традиционните гръцки курабии с бадеми, които съм опитвала от различни краища в Гърция, аз добавих в тази рецепта допълнително от ядките, защото смятам, че така стават по-добри. Или поне на мен така повече ми харесват, защото обичам да ми е по-хрупкаво.
      Ще се радвам ако опиташ рецептата и споделиш впечатленията си.

  7. Уау надявам се да също толкова добри на вкус колкото и на вид , не ме бива особено по десертите и салдките неща но ще пробвам да си ги приготвя

  8. ЗДРАВЕЙТЕ! ДНЕС ЩЕ ПРАВЯ КУРАБИЙКИТЕ ,НО ИЗГОРИХ МАЛКО БАДЕМИТЕ ЩЕ Е ПРОБЛЕМ ЛИ?МОЛЯ ЗА БЪРЗ ОТГОВОР!!!!

  9. Здравейте, колко време могат да изтраят затворени в кутия тези сладки? Искам да ги направя по рано.

    1. Могат да се съхранят много добре до около месец след приготвянето им. Така че, може да ги започвате отсега. Единствено може да има нужда от освежаване с пудра захар преди поднасяне.

  10. В по-старо издание на книгата рецептата е същата с едно много голямо разминаване – брашното е 500 гр, а не 850. Тогава се е използвала и пепелява вода, която в днешно време е заменена с бакпулвер. Та, мисълта ми е за количеството брашно. Тестото се получава не сухо, а направо лепкаво и меко, но интересното е, че когато се оформя с ръце – сухи, а не мокри – то не полепва изобщо. Печенето е на 160-170 градуса за 20 мин.
    Всичко останало, и като технология, и като продукти, е същото. Маслото е 440 гр. и не се използва зехтин, но, разбирам че зехтинът е твоя заменка.

    1. Тази рецепта е изготвена на базата на две други от две различни книги. Ти доволен ли си от твоята рецепта и от коя книга по-точно е тя? С бакпулвер ли замени пепелявата вода? Ще се радвам да науча повече. Със сигурност ще има разлика в текстурата на изпечените курабии. Бих опитала.

  11. Рецептата ми е от старо издание на София Скура.
    За пепелявата вода: да, заменям с бакпулвер, 2 ч. л. и добавям малко вода около 30 мл. Всички други съставки са в същите количества, дори бадемите са 300 гр. Единствено брашното… Описанието на текстурата на тестото е много точно, наистина е много меко и лепкаво, но като оформяш с ръце не остава по тях. Предполагам, че това зависи от доброто разбиване на маслото.
    Ако опиташ, ще са ми е интересно мнението ти за този вариант.

    1. Забравих да напиша за захарта. Ако ползвам гръцка рецепта, винаги намалявам захарта с 20%. Тук от 200 гр. я намалих на 160 гр. и курабийките пак са една идея по-сладки за моя вкус.

  12. Привет Йоана!
    Исках а споделя как се получи при мен тази рецепта, защото за първа година реших да опитам твоя вариант. Досега правех друга рецепта за курабиадес, която имам от гръцката страна на семейството ми, и кято се прави само с масло и по-едро нарязани бадеми.

    Сладките станаха вкусни, но текстурата определено е различна от зехтина.
    Това, което не мога да разбера е, защо моите сладки се напукаха доста при печенето. Следвала съм точно рецептата, когато истинаха се стегнаха съвсем добре, но твоите са без пукнатини и са запазили формата си. Чудя се дали бакпулверът не е бил повече, но съм спазила количеството.
    Във всеки случай са прекрасно добъплнение към коледното кафе!

    Светли и весели празници!
    Мария

    1. Напукването при сладки обикновено се получава при по-меко тесто и силна фурна. Възможно е твоето тесто да е имало нужда от още малко брашно или да се е затоплило при оформянето на сладките. Възможно е и бакпулверът да е бил по-силен. Би трябвало да познавам и фурната, за да мога да дам ясен отговор и решение на този казус.
      Благодаря за обратната връзка, Мария. Пожелавам ти весели празници и успешна нова година!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *