Брям – гръцки зеленчуков гювеч

Бриам

Зеленчуците за мен са предпочитаните продукти, с които мога да приготвя всевъзможни домашни манджи, гювечи и по-изискани ястия. Не ме притеснява факта, че рядко приготвям месо. Просто слушам организма си, а той казва точно това – зеленчуци. Наравно с плодовете те присъстват ежедневно в менюто ми. Дори когато нямам достатъчно време да приготвя топла храна, в сандвича ми задължително има резен-два домат. Сандвич ли споменах? Да не се повтаря!

Причината да публикувам рецепта за гръцкия гювеч, наречен брям е молбата на моя читателка. Тя е влюбена в Гърция, нейната култура и кухня. В писмо по електронната поща ме помоли да споделя как приготвям брям. Както повече национални ястия (във всяка една кухня) имат вариации, така и брям е ястие, в което може да се добави каквото сезона позволява. И разбира се само зеленчуци. Подобно на френския Рататуй, италианската Капонатапатладжани и нахут с източен привкус и отново Франция – Кафяв ориз със зеленчуци по провансалски.  Тъкмо си мислех, че Коледните пости наближават и е време да се ориентирам именно към постна храна.

Бриам

Без да се замислям, аз много често приготвям брям в къщи. Просто слагам в тавичка различни видове зеленчуци, лук, чесън и пресни подправки, които заливам със зехтин и запичам във фурната. Това е едно от любимите ми неща – печени зеленчуци, типично в мой стил. Единствените подобрителни, които слагам на зеленчуците са малко сол и прясно смлян черен пипер. Нищо повече. Нито бульони, нито сухи готови миксирани подправки. Така аз усещам истинския вкус на зеленчуците. Леко карамелизирани от собствените си захари, сочни от собствената си вода и с хрупкава коричка. Най-сладък е малкото останал зехтин в тавата, събрал ароматен букет от пресните подправки.

Кой казва, че зеленчуците са само за гарнитура? О, те са си истинско удоволствие, стига да можеш и да знаеш как да им се насладиш.

Брям

Рецептата е от книгата Съвременна гръцка кухня. Дозите са за около 5-6 порции. Времето за приготвяне на продуктите и печенето отнема около 1,5 часа.

Продукти:

  • 600 г картофи (5 броя средно големи)
  • 600 г патладжани (2 броя средно големи)
  • 500 г тиквички (2 броя средно големи)
  • 200 г червени чушки (2 броя средно големи)
  • 600 г домати (4 броя средно големи)
  • 1 глава стар лук
  • 2 скилидки чесън
  • 1/2 връзка магданоз
  • 3 клонки пресен джоджен
  • 60-80 мл зехтин
  • сол и черен пипер

Патладжаните се нарязват на кубчета. Накисват се в силно подсолена вода и се оставят за 20-30 минути. След това се измиват и отцеждат.

Доматите се срязват на кръст от долната страна с остър нож. Бланшират се за 30 секунди във вряла вода. Изваждат се с решетъчна лъжица и веднага се потапят в ледена вода. Обелват се и се нарязват на дребни кубчета.

Картофите се почистват, обелват и се нарязват на колелца. Тиквичките се нарязват на кубчета. Чушките и лукът се нарязват на шайби, чесънът и зелените подправки се наситняват.

Всички зеленчуци и зелени подправки без доматите се смесват в голяма купа. Посоляват се със сол и черен пипер. Объркват се добре. Прехвърлят се в голяма тава и се разпределят равномерно. Отгоре се слагат доматите. Всичко се залива със зехтина. Добавя се малко вода и тавата се покрива с алуминиево фолио.

Гювечът се пече на 180°C за 40 минути. След това фолиото се маха и зеленчуците се допичат още 10-15 минути докато придобият цвят.

15 коментара

  1. ммммм, звучи вкусно и любимо ястие, /въпреки че, май понякога прекалявам с водата за да омекнат по-бързо зеленчуците и особено картофите, накрая всичко става доста воднисто/ 🙁 Ноооо, продължавам да опитвам! Поздрави, Йоана!

  2. Поздравления за публикуваното във в.“Всичко за семейството.“Крайно време беше да проявят интерес към теб и това ,което „излиза“ от ръцете ти с много любов.

  3. Много хубава рецепта,само че времето на приготвяне при мен се получи около 1 час и половина.Иначе много ни хареса!Благодаря!!!

  4. Кръстосах го с Рататуй:) По-точно оползотворих каквито имах зеленчуци и подправих щедро с прясна мащерка. Но – по тази технология! Голяма вкусотия! Защо не съм го правила до сега? 🙂

  5. Здравей Йоана. Бих искала да попитам дали ще има разлика във вкуса ако яденето се приготви в традиционен български гювеч с капак, който да отстраня накрая за 10-15 мин? Също така 40 мин ми изглеждат малко малко… Предполагам към 30 мин ще са необходими на устието да заври и поне 20 мин да се запече? Благодаря и хубав ден!

    1. Може да използваш глинен гювеч, даже може и по-вкусно да стане. 🙂
      Прецени за времето, вероятно ще е необходимо малко повече ако сложиш гювеча в студена или леко загрята фурна. Просто готви до готовност. Ако гювечът ти е с по-тесен отвор, може би няма да има смисъл да се маха капакът в последните минути.

  6. Бриам или бриами (μπριαμ, μπριαμι) в гръцкия идва от турската/персийската дума biryan (бириан), което ще рече „печено, сготвено“. „Брям“ никак не гали слуха.

  7. Здравейте, Йоана!
    Приготвям непрекъснато рецепти от вашия сайт, както и от книгата, надписана лично :)) Реших да постя /за първи път ми е/ и отново се отбих тук. Коментарът ми не е свързан конкретно с тази рецепта, а по-скоро е молба. Моля Ви, направете публикация, обединяваща всички постни рецепти. Да, в колонката отстрани има „постни“, но тя не обединява всички публикации. Ще бъде много по-лесно, защото някои рецепти, като тази например, открих съвсем случайно. Мисля че ще е и интересно за повечето потребители, както са темите за коледните и великденски рецепти.
    С най-добри пожелания,
    Люба

    1. Здравейте, Люба! Много се радвам, че готвите от блога и книгата ми.
      В категорията „постно“ са включени всички постни рецепти от блога, включително и тази за брям. В нея до момента се съдържат 151 рецепти, които разбира се, ще се увеличават във времето и изготвяне, както и поддържане на нова рубрика със същата тема би било не само трудоемко, но и излишно, защото едно и също нещо ще се повтаря на две места.
      Надявам се да продължавате да откривате вдъхновение тук и да бъдете щастливи с приготвянето и споделянето на храната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *