Кейк с йогурт и махлепи

Кейк с йогурт и махлепи

Ето какво било. Този наситен аромат, идващ от гръцките фурни, носещ се из въздуха по време на Коледните и Великденските празници. Разбрах от какво е. Макар и след 5, може би вече 6 години аз открих тайната съставка на великденските кифлички и коледните курабийки.

Съвсем случайно, от един супермаркет в Атина купих една подправка, която ми се струваше, че съм чувала, но не знаех за какво се използва. А е била под носа ми толкова много време. Махлепи – силен аромат напомнящ бадем или може би някаква костилка или нещо горчиво… напомня ми най-вече на гръцка кифличка. 🙂

Кейк с йогурт и махлепи

Сега не е Коледа, нито Великден, но аз нямах търпение да приготвя домашен сладкиш с този аромат.

Махлепи

Махлепи е зародиш изваден от костилката на дребен вид череши, които се култивират заради подправката. Зародишите се продават цели, изсушени, за това преди да се използват се смилат на прах. Подправката има силен аромат, за това се използва пестеливо. Чудесно се комбинира с мастиха, ванилия или канела. Освен в гръцката кухня, махлепи се използва за ароматизиране на десерти и хлябове от турската, египетската, арменската и други кухни от Близкия Изток.

Много от гръцките десерти, предимно тестени изделия ми напомнят този аромат, но махлепи може да се добави във всеки един сладкиш.

Кейк с йогурт и махлепи

Възползвах се от това и приготвих традиционен кейк с много масло и йогурт. Понякога в такъв кейк се добавя и пшеничен грис, който често присъства в гръцките десерти и пити (баници с плодов или зеленчуков пълнеж). Ако решиш да добавиш, намали количеството на брашното за сметка на пшеничения грис.

Кейк с йогурт и махлепи

Продукти: 

  • 250 г меко масло
  • 300 г захар
  • 6 яйца
  • 250 г йогурт
  • 250 г брашно
  • 1 чаена лъжица бакпулвер
  • 1 щипка сол
  • 1 чаена лъжица ванилия
  • 1 чаена лъжица смлени семена махлепи
  • 1 супена лъжица масло за намазване
  • пудра захар за поръсване

Фурната се нагрява на 180°C. Форма за кейк или кръгла тава се намазва обилно с разтопено масло.

Маслото се разбива със захарта. Добавят се яйцата едно по едно последвани от йогурта, ванилията и махлепи.

Брашното се пресява с бакпулвера и солта. По малко се добавя към яйчната смес като се разбърква добре.

Сместа се изсипва във формата и се пече в предварително нагрятата фурна около 45-50 минути. Кейка се проверя за готовност с клечка за зъби, която забодена в центъра трябва да излезе суха. Ако се зачерви прекалено бързо на повърхността се покрива с алуминиево фолио.

След като се извади от фурната се оставя за 10 минути във формата да се охлади и тогава се изважда върху сервизна чиния. Оставя се да се охлади напълно и се поръсва с пудра захар.

28 коментара

  1. Защото така ми харесва. 🙂 Защото йогурта е по-кремообразен и сладникав от киселото мляко и защото кекс е българската измишлютина на множественото число на думата кейк, а именно cakes.

  2. Може ли да препоръчаш някаква марка йогурт? В БГ май няма много много такъв продукт (по-кремообразен и сладникав от киселото мляко). Има някакви вносни немски десертни йогурти с есенции на плодове.

  3. Эх… Убил на ваш сайт минут 20 – пока читал (: Начальник зашёл – пришлось браться за работу… Обязательно вернусь

  4. На Kрi Kрi – Спитико , което ще рече домашно. (не само ние сме на тема домашно 🙂 ) Има ги вариантите с плодови пюрета и парченца плодове, но има и натурален йогурт. Единствения недостатък е че тук се продават само разфасовки от 750 гр.

  5. Здравейте, Йоана,
    помогнете в издирването на въпросната подправка Махлепи – има ли от къде в София да купя или ще трябва да почакам до следващата разходка до Гърция 🙂

    1. Видях, че се продава махлепи в арабските магазинчета на женския пазар. Мисля, че подправката беше обозначена като махлеп.

  6. Йоана,стилът ви на представянето на рецептите ми достави истинско удоволствие.Напомня ми на книгите на Елизабет Дейвид.Приемете моите искрени поздравления.

    1. Благодаря, Радка. Радвам се да чуя (прочета) това.
      Стилът ми, това съм аз и храната такава каквато я харесвам. Или по-точно такава, каквато смятам, че трябва да бъде – натурална и домашно приготвена.

  7. Всъщност думата кекс може би наистина е „българската измишлютина на множественото число на думата кейк“ , но е и чужда дума, която обогатява езика, тъй като нямат домашен еквивалент – т.нар. заемка. Така, че говорейки и пишейки на български, ми се струва че по-хубаво звучи да използваме „българския вариант“ на думата :))) Въпрос на вкус, но рецептата изглежда хубава и заслужава да се опита само за да се усети аромата.

    1. Със самодисциплина и култура на хранене. 🙂
      Разбирам, че не е посилно за всеки да приготвя всеки ден натурална домашна храна. Времето никога не стига, а ангажиментите изникват един след друг. Ясно! Но може да се постараем по-често да слагаме на масата добра за нас храна, която ще ни даде повече енергия.
      Ако не намираш достатъчно време да се справиш с всичко (като жена, знаеш какво искам да кажа с „всичко“) в просперитет, то нека всички вкъщи помогнат с нещо. Няма мъжка и женска работа.
      И нещо много важно – не забравай да отделяш по малко време за себе си. Може и 10 минути на ден са. Но те ще ти помогнат да се чувстваш по-добре. Прави нещо, което ти доставя удоволствие. Аз, например – готвя. 🙂

  8. Готвенето ми е хоби.рудно се справяме във финансовата част(аз нямам работа в момента).Днес направих екзотичната ти рецепта на гръцките домакини за неделя-лошото е че кухнята ми е доста импровизирана в един сутерен а там е доста хладно,но мисля че доста добре ми се получи…само сега съм завита :)))) с топла бутилка на краката :)после ща лажа дали домашните са го харесали

    1. В този период от сезона няма много разнообразие от сезонна храна на пазара. Имам предвид, няма смисъл да си купуваме марули, патладжани или тиквички, например, на тези високи цени.
      Сезона е беден откъм зелени зеленчуци, но пък ни остават картофи, кореноплоди, различни видове варива и ориз. В комбинация с любими подправки може да се превърнат във вкусно и различно ястие всеки път.

      Пожелавам ти скоро да си намериш работа. Успех!

  9. A sashto taka garcite kogato slagat mahlepi,slagat i ot grackata mastiha(ne mastika).A keks s mahlepi stava vinagi klisav za sajalenie.Za tova pazete si mahlepi“to za kuzunacite.

    1. Съгласна съм, че е неизменна подправка за гръцкия козунак или Василопита, но това не е единственото му приложение.
      Махлепи не се слага само на козунак. Може да откриеш много приложения на подправката, в много и различни сладки рецепти от Гърция до Средния изток.
      Нека не слагаме ограничения на кулинарното си въображение!

    2. Два пъти направих въпросният „кейк“ и за съжаление наистина беше клисав и неприятен за консумация.

  10. Кейкът е страхотен! Правих го точно преди да започнат постите, затова опитах само едно парче от него, но ми беше достатъчно, за да разбера, че е великолепен в своята простота. Напоследък ме привличат рецепти с един водещ вкус/ аромат. Поздрави!

  11. Не е ли малко брашното? Масленият кекс се прави точно в това съотношение на яйца, масло, захар и брашно, и става прекрасен, но с 250г. йогурт допълнително?

    1. Затова стои задълго много сочен отвътре, с хрупкава коричка отвън. За да се изпече добре, времето може да се увеличи, но като цяло е по-добре кексът да бъде нисък.

  12. Няма идея защо, но кейкът стои недоопечен,клисав и изобщо нещо не е наред с тази рецепта!Правя я два пъти-първият си помислих , че нещо не съм направила както трябва в бързината!Вторият най-акуратно спазвах всико и резултатът беше същият-недоопечен,смачна , суров!

    1. Кексът наистина стои по-влажен от обичайните и наистина съжалявам за разочарованието ви. Опитайте друга рецепта за кекс от блога. Надявам се да имате успех и да ви хареса!

  13. Не е ли проблемът с измислените сурогатни йогурти на нашия пазар?
    Намалете малко йогурта, като не искате да ви е клисав!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *