Паелята (Paella) e испанско ястие от Валенсия, което прекрасно обединява аромати от средиземноморската кухня. Като произношение на думата по-правилно би било да я наричаме паеа. Основните съставки са ориз, шафран и зехтин. Допълват се с различни зеленчуци, пилешко месо, заек или морски дарове. Името на ястието идва от съдът, в който се приготвя. Това е голям плосък тиган с две дръжки, като ушички. Аз нямам такъв, но и обикновен по-дълбок тиган свършва работа.
Оризът, с който се приготвя паеля, трябва да е дребнозърнест и да се внимава да не се превари. Жълтият цвят, който добива ястието се дължи на една от най-скъпите подправки в света – шафранът. Той се добива от цветовете на шафрановия минзухар. Закупих подправката от Пикадили. Цената е 2.50 лева за 0.3 грама, което е достатъчно за рецептата по-долу. Направих паелята изцяло с морски дарове, като използвах миди, скариди и филе от треска.
Черупките на мидите се изчистват хубаво от водорасли и всякакви полепени по тях неща, в случая аз използвах нож и телена гъба. Падна голямо жулкане. Сваряват се във вода (с малко бяло вино по желание) за 2-3 минути, докато се отворят и са готови за рецептата.
Продукти:
- 500 г сварени миди с черупката
- 150 г големи скариди
- 400 г филе от риба, нарязано на парчета
- 1 глава стар лук, нарязан на ситно
- 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 2 червени чушки
- 250 г ориз
- 200 г замразен грах
- щипка шафран
- 1 литър пилешки бульон
- 50 мл бяло сухо вино
- зехтин, сол, черен пипер
- сокът от 1/2 лимон
В тиган се загрява зехтин, около 2 лъжици. Запържват се скаридите и рибата от всички страни. Посоляват се със сол и пипер и се изсипват в друг съд. Оставят се настрана. В същия тиган се сипва още малко зехтин и се сотират лукът и чушките. Добавят се чесънът и оризът. Разбъркват се добре и се налива виното. Шафранът се изсипва в пилешкия бульон да се разтвори аромата му. Веднага щом се абсорбира виното от ориза се налива малко от бульона с шафрана и се добавя грахът. След като оризът поеме течноста се добавя по малко от бульона, като се оставят около 1/4 от него. Накрая се слагат мидите, скаридите, рибата и последната 1/4 от пилешкия бульон. Паелята се посолява на вкус, разбърква се добре и се покрива с алуминиево фолио. Слага се във фурната, загрята на 150°C за 20 минути, докато се поеме цялата течност от ориза. След като се извади от фурната съдът се оставя покрит още 5-8 минути. При сервиране се поръсва с лимонов сок.
Не е задължително паелята да се запича накрая във фурна. Може да се остави съдът покрит върху котлона, като се внимава оризът да не се превари.
Estuvo delicioso!
Миди с черупките- такава е оригиналната рецепта. Ам аз я зае…х, защото това ми се струва нелепо, прекалено префърцунено. Винаги турям обелени и сварени миди, турям и обелени и сварени кралски скариди. Става много, ама много добре!
mnoo si zle brato
турям, турям….
Апостоле , знаеш ли как се наричат тези , черните миди в Валенсия ??? Клочина …Clochinas … Пазарът в Валенсия е Рай на морски дарове , наричат се …марискус… В Валенсия се прави паея всяка събота на обяд … почти няма семейство , което да не яде паея , в събота …Аз , отначало не я харесвах , понеже ориза беше много сух и слагах кечуп и майонеза и испанците се шашкаха , но после свикнах …
Нека не Ви звучи префърцунено, черупките имат своята роля и със сигурност ястието е различно със и без черупки, това е нещо като булъона от месо с кокал и без кокал, но в крайна сметка, ако така ви харесва…
Ххахахахахахахах „турял“маняка
Паеята не се прави на фурна…рецептата е побългарена..грах?
Хич не е префарцунено! Изчистете ги добре с нож и четка и винаги след това може би ще търсите миди с черупка.Опитайте само!
Означава ли това, че всички рецепти, които се приготвят с миди с черупка са префърцунени и нелепи? А скаридите приготвям с черупка за по-интензивен морски вкус, тъй като месото им не е толково ароматно, колкото обвивката.
Здравейте!
Искам да попитам – паелята може ли да се приготви със замразени миди, по-точно със замразено месо от миди, каквото предлагат в хипермаркетите. И ако отговорът е да – те почистват ли се по някакъв начин или направо се използват в ястието?
Може. Предполага се, че са почистени преди замразяването. Използват се директно, след размразяване.
Благодаря!
nama ni6to ob6to s ispanskata paea tova go znam za6toto rabota v ispanski restorant
Напишете оригиналната рецепта за Паея Валенсиана. Правят по различни начини,но онази,която се прави с пилешко и заешко месо,във нея не слагат миди. Не зная кой им дава рецептите на нашите майстори,но като ги чета,с огромното самочувствие са,с претенциите,че рецептите са им оригинални,а дори не пишат името на ястието правилно.
Всички знаем, че ястията предлагани в заведенията за обществено хранене се различават от тези, които си приготвяш в къщи. Точно за това е уникално всяко нещо приготвено в домашни условия.
Може би знаеш, че паелята има много варианти. Аз приготвих и публикувах един от тях. Така ми харесва. 🙂
е не е то4но така както е написано по на горе как се прави паея,живея с испанци ве4е 15 гд.и знам как се прави паея.само това е на 100% сигорно 4е се произнася ПАЕЯ
Тази рецепта е невероятна Йоана, благадаря ти . И моля те продължавай да ни радваш с подобни рецепти , и не обръщай внимание на злобеещи хора . Още веднъж благодаря за всичко което побликуваш в сайта .
За името има и друга версия: Свекърва пристига по обед при снаха си и сина си. Снахата трябва да сготви нещо набързо. Започнела да слага в тигана каквото имала в кухнята. Вземала с шепа, хвърляла и казвала: „para ella“, т.е. „за нея“
Наскоро бях в Испания и първата версия за името която ми казаха бше точно тази която Иван е споделил.
ама права е Йоанна-така се готви у дома.Като искаме по ресторантски-ще отидем на ресторант
Здравейте , живея в Испания ( Marbella ) и мога да потвърдя това че има много различни видове паеля . Рецептата на Йоана е наистина превъзходна и абсолютно автентична . Тук когато си поръчаш това невероятно ястие , винаги се сервира с миди с черупка. Така че моля ви недейте да злобеете и да правите коментари за неща в които не сте убедени.
p.s. Йона, бъди здрава и усмихната. Дано да имаш сили да подминаваш , злобните и непросветени хора.
az sam gotva4 i podkrepqm kazanoto ot mariyazd.. Evala 🙂
obojavam da gotvq s presni midi i tazi recepta e edna ot oldschoolaite na paelqta…
a tiq kade pi6at po forumite na pove4eto sa im zavrqni racete u Gazo 😉
aide 4ao i /
Imash pravo
Всеки може да изкаже мнение или препоръка, само без обиди и цензура, моля.
днес смятам да направя твоята Паеля, сигурна съм че е вкусна. Дано намеря миди.
Az jiveia veche 8 godini v Valencia.Receptata ti e absoliutno tochna.Chesto pati sa me kaneli na paella, svidetel na tova kak se prigotvia – v golemi ploski tavi.
Значи мили деца,с Жена ми сме работили повече от 8 години в Каталуния в реномирани заведения мога да потвърдя думите на mariazd рецептата е автентична и се приготвя точно по указаният начин от Йоана,така че много моля работещите в Испански заведения В България да не коментират без да са работили в Испания !!!!!!!! Йоана продължавай да ни радваш с рецептите си,някой път и ние ще ти изпратим нещичко !!!!
Мидите се оставят цели,както и скаридите за да похапнеш с ръчички и да си оближеш пръстите именно в това се крие удоволствието на доброто хапване,да отпиеш глътка ароматно розе а имайки предвид,че испанците в заведенията са като удома си А не като българите(снобари) да се оглеждат кой с какво и кой с кого и да си придават важност и фасони, се крие и разликата в културата на хранене !!!
Pozdravlenia Yoana!!Receptata e to4no takava ,kakvata si ja napisala,pak i izglejda dosu6t kato PAELLA VALENCIANA.Jiveia vav Valencia ot 5 godini i ne samo midite ,no vsi4ki 4erup4esti se podnasiat s 4erupkite si,tai 4e ne obra6tai vnimanie na hora,koito niamat ni nai-malka predstva.
Ot skoro pose6tavam bloga ti i sam vazhitena.Jelai ti vsi4ko nai-hubavo ,prodaljavai vse taka s entusiazam!
Pozdravi ot slan4eva Ispania!
Стана страхотно!!!!!!! Божествено!!! Аз добавих и калмари и вместо треска сложих сьомга, но като цяло рецептата е невероятна!
Здравей Йоана,
много искам да направя паелята по твоята рецепта. Моля те сподели какъв вид ориз използваш, ако може и марка, в случай, че не се възприема като реклама. Много ми е трудно да уцеля хубав ориз.
От известно време пазарувам насипни храни от био магазини, така че за марка не мога да говоря.
За тази рецепта не ти трябва някакъв особен ориз. Използвай дребнозърнест, като внимавай да не се развари.
super
Zdraveite i ot men….komentarite za paella-ta sa kolkoto i vkusovete. Az jiveq v madrid, syprugyt mi e ispanec i chesto mi se nalaga da prigotvqm ispanska kuhnq za ispanskata chast ot semeistvoto. Moqt syvet e da izpolzvate krygyl oriz i da zamenite pileshkiqt bulion s riben, shto se otnasq za midite…az nikyde ne sym vidqla da podnasqt paella s midi bez cherupka…tova e chast ot tradiciqta… Nai-vajnoto e da ne vi se prevari oriza, trqbva da se deli zrynce po zrynce, proporciqta oriz bulion e 1 kym 2.5, za da vi izleze orizat kakto trqbva.Ima razlichni vidove paella kato naprimer kym tazi recepta mojete da dobavite pileshko i zaeshko meso i pileshki bulion. ….kakto se kazva tuk, vkusovete sa tolkova kolkoto i cvetovete…..naslajdavaite se gotveiki i otkriite vashite liubimi vkusove A blogyt e neveroqten, chesto se syvetvam s tvoite recepti, naj-veche desertite……. blagodarq ti i ne spirai da syzdavash vylshebstva.
Благодаря за предложенията, Цвети!
Радвам се, че приготвяш от рецептите в блога. Благодаря за милите думи.
http://www.gastronom.bg/index.php?mod=recipes_item&show=876
Здравей,Йоана.Снощи намерих прекрасният ти сайт (блог) .Все още не съм се регистрирала и съжалявам,че пиша анонимно…Виждам,че част от рецептите ти се побликуват в други сайтове…това е просто ужасно…нямат ли тези хора поне малко фантазия,да поизменят малко поне написаното…? Иначе те поздравявам за това,което правиш.Аз от доста години работя в Испания и Италия и от рецептите ти направо усещам аромата на зехтин,морски дарове и подправки…Успех и продължавай да ни радваш.
Привет, Йоана 🙂
Според теб за колко проции е паелята с това количество продукти 🙂
Достатъчно за 3-4 порции. 🙂
За пръв път влизам в този блог и трябва да ви кажа че вече виса тук около…2 часа, умирам да готвя но имам слабост най-вече към морските дарове, това ми е любимата кухня и само тук намерих наистина интересни рецепти! Йоана, по това което гледам ти имаш невероятен талант, ще следя задължително какво готвиш!
Йоана, моля те сподели каква риба използва за паелята? Много обичам паеля, но никога досега не съм я приготвяла сама и тъй като смятам това да се промени, се чудя коя риба е най-подходяща…
Изполвай тази, която ти харесва. По-удобно е да бъде филетирана (без кости). Избирам рибата, според това каква прясна риба има в магазина в момента.
За морска паеля може да направиш комбинация от различни видове риба и морски дарове.
Много си ти е добра рецептата за паеЛЬа-та, Йоана.
Тука такава дискусия за паелята се е разигравала, че реших, макар и с огромно закъснение, да се включа и аз.
Има хиляди рецепти за паеля, за да не кажа, че всеки готвач си има собствена паеля. Основното беше казано – дребнозърнест ориз, шафран, зехтин и лимон.
Може да си направите бульон от морските обитатели и зеленчуци, ако не искате да ядете много пържено.
Много е важно паелята да се прави на открит огън (може би и газов котлон ще свърши работа), защото само тогава на дъното се образува слой препечен ориз, който се счита за особен деликатес.
Сега две интересни неща, които може да ви прозвучат гнусно.
Когато около едно езеро до Валенсия са започнали да правят паеля, широко са използвали блатен плъх. Но може да се използват всяккви зеленчуци, всякакво месо, всякаква риба, всякакви главоноги (калмари, сепии…), всякакви ракообразни (омари, скариди…), мекотели (миди, стриди…), охлюви, каквото душа ви иска.
Чувал съм, че има paella negra (черна паеля), която не се прави от черен „забранен“ ориз, а се използва багрилото на главоногите 🙂
Да ви е сладко.
Да, pti. И това се отнася до повечето рецепти. Колкото готвачи, толкова и варианти. 🙂
Благодаря за споделената информация.
pti, на доста информиран се правиш,но защо не знаеш правилното име на ястието? И натъртено изписваш името – защо? 🙂 Всеки живеещ там е на ясно, че двете л-та едно до друго изписани не се четат като Л 🙂 Името на ястието не е паеЛЬа-та,а е паеЯ. Рецептите сте ги побългарили,поне името произнасяйте правилно,че сте смешни и дразните с философстването си.
Пробвах рецептата и мога да кажа, че по-хубава паеля не съм яла 🙂 Мисля, че открих новия си специалитет.
само едно уточнение – името на ястието се произнася „паейа“ или „паея“, но в никакъв случай не е „паеа“,
Душко, с буквичката „я“ бележим мек предходен съгласен (ь)и „а“/“ъ“, а когато е след гласен – два звука: „йа“ и „йъ“. Затова „паея“ и „паейа“ звучат по абсолютно еднакъв начин когато ги изговорим, разликата е само в правописа. Пише се с „я“, [паейа] е транскрипция, казано разбираемо – запис на звуковете така, както се произнясят.
Zdravei Joana.Kakto i predi v moite komentari sam kazvala sam na 14 godini.Jiveq v Ispaniq i receptata e originalnata.A na tozi ……… koito kazva 4e midite sa bez 4erupka…………………………………………….za6toto ti si prava!kakto midite taka i skaridite trqbva da zapazqt svoq morski vkus za da se polu4i edna spolu4liva paeq.I ,,anonimen,, e prav.Imeto e ,,paella,, na ispanski i dvoinoto ,,ll,, se 4ete kato ,,i,,
zatova e paeia ili paeq no ne paelq!!!!
zdravey Yoana pozdravleniya za receptata i bloka, jiveya ot 11 godini vav Valencia i da im kaja na vsichki che vseki tuk(valencia) si ima svoy nachin na prigotvyane na paellata az naprimer ya prigotvyam sas pileshko meso,no po princip go prigotvyat sas zaeshko i pileshko meso zelen fasul ,byal bob te se prodavat gotovi i zamrazeni ,nastargan domat,haresvami da sloja i luk i edna cyala glava chesan bez da e obelen a orizat skoro otkrih che mnogo spoluchliv satva sas prodalgovatiyat oriz i navmesto voda mojesh da ispolzvash topal bulyon drugoto si e improvizacia te tuk slagat rozmarin no na men mi haresva sas nashta si ronena chubrica i djodjen vseki si go pravi po svoy vkus i osmotrenie i v povecheto sluchai vav edna kuhnya mnogo e vajna improvizaciyata…..
Задължително ще се пробвам с паелята. Благодаря за автентичната рецепта!
Рецептата е невероятна! Получи се страхотна паейа 🙂 Благодаря!
Паелята се прави на тиган, а не във фурна. Най-характерното за нея (освен задължителните зехтин и сафран е смесването на различни меса и аромати. Когато за първи път видях наш приятел испанец да ни готви паеля бях смаяна от това, че смеси ароматите на пилшкото месо с риби и скариди, чушки, резенчета домати и маслини, както и парченца наденица в тигана. вкусът и атоматите бяха фантастични! Паелята е блюдо, което няма как да сбъркаш, приготвя се под похлупак на най-ниската степен на котлона за половин час.
Приготвял съм по тази рецепта 4-5 пъти и винаги е приказка. Проблем ми е все още да се снабдя със съдинка „паея“, но не страдам, т.к. му намерих цаката – роден БГ разлат гювеч. Сигурно става и във йенска тенджера.
Като ходих в Испания ми предлагаха напитка към паеята – сангрия. И на нея намерих заместител – да не казвам, че е по-добър дори! Лозаревски пелин (или осмарски) – важно да е качествен, се разрежда (1:1, 1:2…според предпочитанието) със спрайт, шльопват се резенчета портокал, лимон, може ябълка, добавя се трошен лед и – да ви е сладко!!!
nese pravi taka paella,ñama nishto obshto sas paella ot riba ili paella valenciana,vleznete v google.es y potarsete paella de ,marisco ili paella valenciana,y druga recepta koyayo ñama nishto obshto sas ispañskata sa( croqueti) potarsete croqueti de jamon,ili croqueti de pollo
dobar apetit
Дани, коментарът е доста нечетлив. И смятам, че паелята има много разновидности по отношение на продукти. Основните съставки са ясни, оттам насетне може да сложим каквото ни харесва по собствен вкус. Съветвам те да я приготвяш както на теб ти харесва, без да се влияеш от чуждото мнение. И най-вече, за мен не съществува израз „така не се приготвя (прави)“.
paella valenciana mix e nai dobrata za men,ql sam gi vsichkite
v valensianscata paeela ne se slaga luk
Orizat ne se ocvetqva samo ot HAFRANA,no i ot druga podpravka.V Ispaniq se naricha-Colorante alimentario.Tuk v Balgariq e poznata kato kurkuma.
Здравей,Йоанна.Направих паелята,но вместо шафран добавих куркума.Гостите ми казаха,че е невероятно и аз мисля така!Поздравления
Моята паеля сега се запича във фурната, но изглежда и ухае страхотно… аз я направих с 400 гр огромни кралски скариди, 250 гр изчистени миди и 400 гр филе пангасиус … 150 гр грах и 150 гр зелен боб … и бучка масълце. Мисля, че ще стане най-страхотната паеля, която някога съм правила!!! Благодаря за страхотната рецепта Йоана.
И аз така мисля. 🙂 И малко бяло вино покрай нея и ще стане съвсем хубаво. 🙂
pyrvo 🙂 ne se kazva nito paelq,nito pea 🙂 to4noto proizno6enie go znaq vsi4ki,koito sa bili tam,dumata e paeq dvoinoto LL se proiznasq kato n6to “ Й “ i vtoro,tazi recepta nqma ni6toob6to sys tqhata paeq – toscka vi e go kazala mnogo pravilno
Здравей, Йоана! Не съм убедена дали точно тук е мястото да ти задам този въпрос, но ти от кой/и магазин/и си купуваш прясна риба? Много я обичам, но досега не съм се осмелявала да готвя у нас, все на ресторант я ям, но както добре знаеш, цената на прясната риба в ресторант е главозамайваща. Реших да сложа началото на домашното ѝ приготвяне с твоята паеля и искам да съм сигурна, че рибата ще е от наистина сигурен и добър магазин, затова се обръщам към теб. Благодаря!
Това е труден въпрос. 🙂 Във всички големи хранителни магазини (Метро, Карфур, Пикадили, Хит) може да намериш сравнително прясна риба, но трябва да улучиш деня на доставка. Затова просто си я харесвай на вид. Аз предпочитам да купувам цели риби, а не филе. Прочети статията в „Меню“.
В ресторант не е сигурно дали ти дават прясна риба. По принцип я взимат прясна, филетират я и замразяват филетата до поръчка.
Значи нямаш „таен“ магазин:) Бях забелязала, че в Пикадили и Карфур има щандове за прясна риба, но си мислех, че това е стока, за която трябва да ходиш в специален, рибен магазин. Явно е било предразсъдък. Благодаря за статията, потвърди неща, които съм чела и по-рано. Благодаря и за прадупреждението за ресторантите, не ми беше минавало през ум, че правят така, но щом варят кремове от прахчета, защо да не замразяват и рибата? Все повече се скланям на възгледа, че домашното си е най-хубаво – знаеш какво си сложил вътре:) Поздрави!
Има и рибни магазини, в които предлагат най-вече прясна сладководна риба, но аз посещавам само един и не знам други, които да са ми удобни. Намира се на Граф Игнатиев, близо до Попа и има доста ограничено работно време. Мисля, че към 18 часа затваря и рядко мога да го посетя след работа.
Знам го! И ми е близо до работата:) Щом и ти го препоръчваш, ще го преслушам. Благодаря ти!
Е, най-вече от там може да се радваме на прясна пъстърва и шаран. Понякога има ципура и лаврак. Неотдавна бях взела дива пъстърва от там, сравнително дребна, но и много вкусна. И пак е въпрос на наслуки. 🙂
Морски дарове (миди, скариди) няма пресни, което е жалко.
Току виж сме се засекли някой ден. 🙂
1/2 суп. лъж. шафран-тожа е смешно.С такова количество трябва казан за паелята
Публикацията е от преди години и мисля, че се е получила техническа грешка. Благодаря за сигнала, рецептата е поправена.
От шафрана ли става жълтеникава?
Да, шафранът придава този цвят.
bravo skipa naistina pozdravi za prekrasnata paeq s naigolqmo udovolstvie si q prigotvih po tvoqta recepta i si oblizah prastite…. 4udesa…
Това е най-добрата рецепта за паеля, която съм чела !!!Когато бяхме в Испания миналата година, обожавахме да я хапваме, точно с морски дарове.Отдавна искам да направя, а не знаех технолигията, мисля, че начинът, който си предложола и снимковият маетериал са изключителни!В момента, в който намеря пресни миди, ще я направя!!!Благодаря ти, Йоана!!!
Я да кажа и моята паея. Такава, каквато ме научи една леля испанка. Не съм готвач, затова ме извинете, ако не ползвам правилните термини. Скаридите се запържват с чесън и се махат. Слага се 400 гр пилешко месо на малки парченца заедно със ситно нарязан лук. Като придобие загар месото се слагат 400 гр. сепия и 400гр. калмари пак ситно нарязани. Те си пускат вода и аромат, да не се плашите. След 5-10 минути се слагат домат, обелен и много ситно нарязан, и пипер също ситно нарязан. Понякога слагам и малко гъби. След още 5-10 минути се слага ориз (2-3 чаши за уиски) със съответното количество топла вода. Малко след това можете да сложите и мидите с черупките. А 2-3 минути преди да свалите паеята слагате шафрана или в икономичния вариант – специална подправка за паея, която се продава във всеки испански супермаркет. После нареждате скаридите. Сервира се с лимон и пресен пипер. И много бира. С това можете да нахраните 7-8 човека.
Сигурно колкото испанци има, толкова са и вариантите на паея. Експериментирайте, докато попаднете на вашата паея. Тази беше моята (без мидите, защото в България са рискови, според мен).
Благодаря за рецептата, Йоана. Току що я направих с пресни черноморски миди и скариди. Нямах риба, но и така стана страхотна. Шафрана, който използвах ми е подарък от Малта, но нещо въобще не го бива. Следващият път ще ползвам куркума. Моята добавка към рецептата бяха ситно нарязани сушени домати – мое производство-накиснати в зехтин с подправки.
Получи се страхотно!Благодаря!
Невероятна рецепта! Точно такава паейа съм яла в Гандия 🙂
Рецептата е прекрасна само с продуктите ще е трудно.Истински испански шафран както и пушен червен пипер може да се намери в http://www.foodspice.com
Днес направих паелята, макар и с малки вариации в зависимост от наличните ми продукти.Ароматът, който се разнесе от кухнята беше неустоим.Сега разбирам защо това ястие е толкова популярно. Не зная дали рецептата е оригинална, но със сигурност е много сполучлива и вкусна.
Прекрасно! За първи път правя паеля, очарована съм, аз използувсх скумрия, рачешки рулца , парченце наденица.Ароматът е неустоим, вкусът също!
Чудна стана! Благодаря!
Аз също живея вече 11 години в Испания и мога със сигурност да кажа,че паелята се произнася така защото се пише PAELLA,а двете LL едно след друго се произнасят като едно меко Л,а мекотата на български идва от последващата буква Я.Също така важно е съотношението на ориза към булъона да е 1 част към 2.Почти към края ,но преди да е извряла съвсем течността добавям 1-2 скилидки чесън смлени заедно с 7-8 стръкчета магданоз.Аз освен това слагам и домат.Има много варианти на паеля.Може да се пригитви само с месо/пилешко,заешко или свинско което аз сварявам отделно в тенджера под налягане с малко вода и сол като преди това го запържвам/ или смесена и с морски дарове.Когато мидите и скаридите и месото се слагат почистени паелята се нарича siega /сляпа/защото може да се яде без да гледаш и да чистиш.А черната паеля се приготвя много лесно ако имаш необходимите продукти-1 сепия или калмари,белени скариди черни миди/месото/, 1/2 глава лук,1 домат , тинта/боя/ от калмар или сепия.ориз и булъон в същото отношение 1 към 2,но може и малко повече булъон.
Рецептата е страхотна! По тази рецепта приготвихме паея веднъж и от тогава това ни стана една от любимите гозби. Дори в Мадрит и Тенерифе не се впечатлихме много от оригиналната паея с морски дарове. Горещо я препоръчвам на всеки. Аз я правя с пенгасиус и повечко скариди. Благодаря за рецептата. И понеже е Коледа пожелавам врсели празници, здраве и късмет на всички!
Благодаря за обратната връзка, Борис. Честита Коледа и весели новогодишни празници и от мен!
Ех чудесна е, в Барселона ядох,но не михареса,заканих се да приготвя като се прибера, тази рецепта е много по сполучлива….Благодаря! И да отбележа, когато миди и скариди не са чистени e многократно по вкусно, аз съм морско чедо и често ям морски деликатеси….:))))
Рецептата е страхотна! Аз я приготвям по същият начин, но заменям рибата с пилешки гърди и поръсвам обилно с пресен магданоз.
Рецептата е страхотна! Аз я приготвям по същият начин, но заменям рибата с пилешки гърди, добавям чоризо и поръсвам обилно с пресен магданоз.
Чудеснa рaботa, Йоaнa, поздрaвления!
Понеже рецептата е от преди почти 10 г., за което време ти вече си станала понеее 100 пъти по-добра :), искам да попитам дали си забелязала някои неща в рецептата – техники, пропорции, продукти и т.н., които сега би направила по различен начин?
Приятели ми донесоха шафран от Мароко иии на ли се сещаш от копче ще шия балтон 🙂
Всякакви морски риби и гадинки съм готвила до сега(и с ориз и без ориз 😀 ), но паеля не съм правила никога.
От черупки на ракообразни, глави и кости на риба може да си направиш собствен бульон. Иначе, освен да променям рибите, черупчестите и месото, другото си го запазвам. Ето една от последните ми версии с пиле, от курсовете за испанска кухня, които водих:
Паеля с пиле, скариди и калмари
за 4 порции
Необходими продукти:
200 г сурови скариди
50 мл зехтин
3 скилидки чесън, нарязани на ситно
600 мл вода
щипка шафран
200 г пилешки гърди, нарязани на парчета
1 глава лук, нарязана на ситно
1 червена чушка, нарязана на кубчета
1 ч.л. червен пипер
200 г домати, нарязани на ситно
50 мл сухо бяло вино
200 г късозърнест ориз
150 г замразен грах
200 г калмари, нарязани на кръгчета
сол и прясно смлян черен пипер на вкус
магданоз и лимон за сервиране
Начин на приготвяне:
Скаридите се почистват от главите и черупките, които се запазват.
В една супена лъжица от зехтина се запържва една скилидка чесън докато отдели аромата си. Добавят се главите и черупките от скаридите и се запържват за 1-2 минути. Изсипва се водата и се оставя да заври. Вари се около 10 минути и след това се прецежда. В бульона се добавя шафранът.
Останалият зехтин се загрява в по-широк и дълбок тиган. Добавят се късчетата пиле и се запържват от всички страни. Добавят се лукът, останалият чесън и чушките. Разбъркват се за около 2 минути. След това се добавят червеният пипер, доматите, виното и грахът. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер. Сместа се вари на умерен огън за 10 минути.
След това се изсипват оризът и бульонът. Варят се още 10 минути. Накрая се добавят скаридите и калмарите. Готвят се около 8 минути. Котлонът се изключва, тиганът се покрива с капак и се оставя за десетина минути докато оризът поеме всичката течност.
Паелята се сервира поръсена с нарязан магданоз и резенчета лимон
Кой ориз е късозърнест и подходящ за паейя?
Ризон и Бисерен например са подходящи. Също и ориз за ризото като Арборио, Карнароли, Балдо. Тези видове ориз отделят от нишестето си докато се готвят и сгъстяват соса. Освен това поемат много от течността и така набъбват. Самият ориз е овкусен с това, в което се готви.
Не е подходящ дългозърнестият ориз като басмати или жасминов, защото ако се готвят дълго няма да запазят целостта си. Те са подходящи за пилаф, където се готвят щадящо и зърната стоят разделени.
Къде отиде хубавия боб……!?