Ако още не си изпекъл щолен или коледни сладки, съветвам те да го направиш сега, защото колкото повече стоят, толкова по-вкусни стават. А до Коледа остава още малко. Знам, нямаш време. В този предпразничен сезон срещите със стари приятели зачестяват, трябва да обиколиш магазините за подаръци, да украсиш коледната елха, да посетиш фризьора, да организираш новогодишното тържество… И накрая си казваш – ще купя коледните лакомства, има ги във всеки хранителен магазин.
Спомняш ли си рецептата за кейк с йогурт и махлепи? Приготвих го от любопитство към подправката. Е, сега вече наистина настъпи нейния момент. Заедно с мастиха, махлепи присъства в повечето гръцки сладкиши, хлябове и дребни сладки, приготвени за празниците.
И нямах търпение да изпека гръцкия коледен хляб Христопшомо (Χριστόψωμο), с тези подправки. И отново помирисах онзи чуден аромат от току що извадения от фурната сладък хляб. Ето това вече го няма по магазините.
Гръцки коледен хляб
Адаптирано от artisanbreadbaking.com
Продуктите са редуцирани от мен на половина, за един хляб. Съкратих процедурата с 5 втасвания, като приготвих хляба само с три. Въпреки времето, което се изисква за приготвяне, сигурна съм, че всички в къщи ще бъдат очаровани от разнасящия се аромат и сладникавия вкус на хляба от сушените плодове и меда. Глазурата допринася за хрупкава и лъскава коричка, затова не я пропускай.
За тестото:
- 80 г масло
- 150 мл прясно мляко
- 60 г мед + 1 супена лъжица за закваската
- 1 чаена лъжица махлепи (виж в забележка)
- 1/2 чаена лъжица мастиха (виж в забележка)
- 2 чаени лъжици настъргана портокалова кора
- 1 чаена лъжица сол
- 7 г суха мая за хляб
- 80 мл топла вода
- 80 г сушени смокини
- 80 г сушени фурми
- 80 г стафиди
- 120 г орехови ядки, едро нарязани
- 5 цели половинки орехови ядки
- 600 г брашно + 30 г за плодовете
- 3 яйца
За глазурата:
- 60 г глюкоза
- 30 г мед
- 30 мл портокалов сок
- щипка махлепи
Първо се приготвя закваска като се смесят водата, 80 грама от брашното и 1/4 чаена лъжица от маята. Покрива се и се оставя за 2 часа. Може да се приготви от предната вечер и да се остави на стайна температура за цяла нощ. След като закваската шупне, към нея се добавя останалата мая и 1 супена лъжица мед. Разбърква се добре и се оставя за няколко минути докато на повърхността започнат да се образуват балончета.
Фурмите се почистват от костилките. Заедно със смокините се нарязват на ситно. Смесват се със стафидите и едро нарязаните орехи. Овалват се в 30 грама брашно и се оставят настрана.
Млякото, 60 грама мед и маслото се загряват докато медът и маслото се разтопят. Махат се от огъня и към тях се добавят счуканите в хаванче махлепи и мастиха. Оставя се да се охлади леко.
В дълбок съд се смесват закваската, млечната смес, портокаловите кори и малко брашно. Разбърква се добре. Добавят се яйцата едно по едно, предварително разбити с вилица. Следва сместа със сушените плодове и ядките. По малко се добавя останалото брашно като се замесва меко тесто. Оформя се на топка и се оставя в намазана с мазнина купа за 40 минути.
Тестото се слага върху набрашнен плот и се премесва със солта. Меси се 5-6 минути докато стане еластично. Връща се в купата, покрива се и се оставя за повторно втасване за 40 минути.
Следва още едно премесване с малко брашно и оставяне за трето втасване за 30 минути.
През това време се приготвя глазурата. Всички съставки се смесват и се загряват на умерен огън. Сместа се оставя да поври 2-3 минути. Маха се от огъня и се оставя на топло място.
Фурната се нагрява на 180°C.
От тестото се отделя малка част, около 150 грама. Останалата по-голяма част се оформя на топка. Слага се в намазана с мазнина тава. Малкото парче тесто се разделя на две равни части. От тях се оформят фитили, които се залепват на кръст върху хляба. В края на всеки фитил и в средата където се кръстосват се залепя по една половинка орехова ядка. Хляба се намазва с глазура. Пече се около 45-50 минути. Ако се запече бързо на повърхността се покрива с алуминиево фолио. След като се изпече отново се намазва с глазура. Оставя се да се охлади, преди да се разреже.
Забележка: Махлепи и мастиха (мастикс) може да се намери в арабските магазинчета на женския пазар в София.
Алтернативен вариант на махлепи е смес от смлени зърна от звездовиден анасон и канела в съотношение 2:1. Мастиха, може да се замени в рецептата с 1-2 супени лъжици узо (не мастика).
А всъщност мастиха не е ли сакъз – тоест дъвка на зърна. Така, както я гледам на снимката ми го докарва на нещо такова. Може би я има в някои аптеки.
За мен се казва на български:мастикс и във фармацевтичните среди е така и означава дъвка на зърна
Да, държана за кратко в устата, зрънцата мастиха омекват и се дъвчат при стомашни неразположения. Освен хубавия вкус, дъвката не е много приятна като консистенция. Прекалено твърда е и дори при опита ми да дъвча по-дълго време едно зърно ме заболя челюстта. 🙂
Възможно е да се продава в аптеки, но не съм срещала до сега. Купих солидно количество от супермаркет в Атина. Опакована е в пликчета и е предназначена за готварски цели. Преди да се добави в смес за кейк, сладки, сос или в някакво ястие, дребните зрънца от смолата трябва да се счукат в хаванче, докато станат на прах.
Йоана,като дете често дъвчех такава дъвка.Баба винаги имаше,но си спомням,че освен зрънцата,добавях и малко чист восък.Така става по-мека,а и зрънцата се спояват.Казвахме й „борова дъвка“.:)Никога обаче не съм опитвала мастиха,като подправка към някакво ястие.А в повечето аптеки я има.Лично съм купувала:)
Чудесно! Значи всеки, който иска да опита този хляб може да си купи мастиха от аптеката.
В Гърция се продават дъвки с име Хиос (островът, от който има най-голям добив на мастиха) и освен, че имат същия вкус, консистенцията е същата – твърда.
Подсещаш ме, че запасът ми от бяло сладко с мастиха намалява и при следващото ходене до Гърция другия месец това трябва да се поправи 🙂
Иначе потвърждавам колко е хубав този хляб, въобще гърците знаят какво да приготвят 😉 Хубави и топли празници!
Йоана,благодаря за чудесните предложения.Тази вечер се заех да направя гръцкия коледен хляб,след като се сдобих с подправката махлепи от Златното магазинче.:)
Спазих точно последователността,но после открих,че не е ясно точно кога се добавят 60-те гр.мед.
Сетих се за меда при второто втасване и го добавих.
Дано се получи.
Грешката е моя, Деси, 60-те грама мед се разтопяват с млякото и маслото (рецептата вече е редактирана). Но не е фатално и това, което ти си направила. Успех с печенето! 🙂
Много бърз отговор,благодаря:)
Йоана,а мога ли да заменя глюкозата с нещо.
Смесих само 30гр мед и 30 гр сок.
Глюкозата, в някои рецепти за сладки и кейкове може да се замени с мед. В други рецепти като глазури, фондан и захарни сиропи, тя е ключова съставка и не би могла да се замени с друго.
Тук в тази рецепта се използва за глазура на хляба. Целта на глазурата е да го направи с лъскава коричка и приятен сладникав вкус от карамелизираните захари. Смятам, че не фатално да се замени с мед (в случая да се използва само мед, както ти си направила).
Йоана, искам да те попитам дали си срещала в кулинарните книги рецепти за коледни (….)сладкиши , в които се използва бирена мая за набухвател. Мислиш ли, че може да се замени с друг вид мая? Предполагам, че ще се загуби нещо от вкуса, но идея си нямам къде да я търся (освен в аптеките, но не ми се вярва да става с нея).
Мисля, че в сладкиш съвсем спокойно може да я заместиш с бакпулвер.
Ако сладкиша е с тесто, за което е необходимо месене, тогава използвай мая за хляб.
предложеният коледен хляб е така наре4ената от гърците васило пита, пробваите я, доста прели4а на козунак много е вкусна,,
Съгласявам се, въпреки че има известни различия в рецептите. Василопита се приготвя за 1 януари и може да бъде сладък хляб, замесен с мая или плътен кейк, приготвен с бакпулвер. Традиционно се приготвя без сушени плодове, а само с портокалова и/или лимонова кора и сусам за поръска. При всички положения, няма глазура. Но е трудно да се докаже, при наличието на толкова много рецепти. 🙂
Приготвих го по Коледа и стана нещо много интересно – аз лично бих го определила като нещо по средата между щолен и козунак:) Докато го приготвях, за пореден път бях очарована от това, как в рецептите тук няма и един излишен или недостигащ грам! Просто следваш стъпките и няма как да не се получи! Благодаря и за тази чудесна рецепта, ще превърна този хляб в една от моите коледните традиции:)
Не искам да го приемете като заяждане, а като малка поправка на написаното от Вас – на гръцки се казва Христопсомо 😉
Да, предполагам, че ψωμί трябва да се изпише псоми, но изговорът на буквата ψ (пси) в дума почти винаги е леко шъшкащ. Или поне гърците, които съм слушала така го говорят. Благодаря за забележката, ще я взема под внимание.
Весела нова година!
Днес беше опечен:) Прекрасен както винаги. Една от любимите ми рецепти!
Веднъж ме почерпиха случайно със сладкиш, правен от гъркиня, който тя нарече „пита с девет съставки“. Запомних само портокалов сок, имаше и орехи. Всъщност това не беше пита, а сладкиш, опечен в кръгла тава. Много ми хареса. Мислех, че ще намеря рецептата в интернет, но не успях. Бихте ли я публикували, ако някой я знае? Благодаря предварително.
ФАНУРОПИТА (с 9 съставки)
Съставки:
• 3 ч ч (чаени чаши) брашно
• 1 ч л сода
• 1/2 ч л счукан карамфил
• 1 1/2 ч л канела
• 2/3 ч ч слънчогледово олио
• 1 ч ч захар
• 1 ч ч прясно изстискан портокалов сок
• 1/2 ч ч орехи, счукани на едро
• 1/2 ч ч стафиди
В купа смесваме сухите съставки: брашно, сода, карамфил и канела. С миксер разбиваме олиото със захарта за 2-3 минути, добавяме портокаловия сок и накрая сухите съставки. Разбъркваме внимателно и добавяме орехите и стафидите.
Изсипваме сместа в намаслена и поръсена с брашно тавичка с диаметър около 28 см. Печем в предварително загрята фурна на 170 градуса около 1 час. След като изстине, поръсваме с пудра захар (по желание).
(1 чаена чаша с вместимост 250мл)
Направих питата веднага. Благодаря за рецептата. Но стоеше по-твърда от сладкиша, който бях яла. Затова леко измених рецептата и стана чудесно – намалих брашното на 3 чаши и увеличих сока на чаша и половина. Всичко останало запазих непроменено. Чузесен сладкиш за постите – евтин и много вкусен. Ще го правя често.