Все повече се въвличам в света на нови и непознати храни. Открих киноа-та, която както каза моя читателка има различни страни. Оприличавам я като нещо между кафяв ориз, пшеница и кус кус. Има интересен вид когато се свари и може да се комбинира с месо и зеленчуци. За топлата салата с киноа, която приготвих, ще си говорим по-нататък. Сега ще ти представя флейкс от киноа. Подходящ е за хора с чувствителност към глутена, защото не съдържа такъв. Аз рядко закусвам, но този флейкс много ми хареса с ванилово соево мляко.
Но освен за закуска, реших да използвам флейкса за постни сладки. Защото от време на време трябва да си подслаждаме живота и да се поглезим, нали? Сладките, които приготвих съдържат още бадеми и нектар от агаве, който може да се замени с кленов сироп. О, щях да пропусна и олиото от рапица, което е подходящо за сладкиши поради факта, че не оставя характерна миризма.
Само по себе си, опеченото тесто за сладките е много вкусно. Но следва изненадата. Крем от лайм и минола. Свеж, леко кисел цитрусов вкус. Къде ще го сложа? В отпечатък от палеца ми. 🙂 Thumbprints – харесвам името на тези сладки.
Сладки с бадеми, флейкс от киноа и цитрусов крем
По идея от dairyfreecooking.about.com
Започвам с рецептата за цитрусовия крем. Добре е да се направи предварително, защото е нужно да се охлади и да стегне. Това може да стане 2-3 часа преди да се изпекат сладките или от предния ден.
В тази рецепта използвам кокосово масло, което често намира приложение в диетата на веганите. От няколко години насам не използвам маргарин (не ми харесва и го смятам за вреден) и дълго търсих заместител на маслото. Открих вече три магазина, в които се предлага био кокосово масло. Може да ги видиш в „Кое откъде?“.
Както вече споменах, нектарът от агаве може да се замени с кленов сироп. Като крайна алтернатива препоръчвам течен мед, разреден с малко вода.
Олиото от рапица може да се замени с всяко едно растително олио. Но в случая като заместител предлагам олио от гроздови семена, което също не оставя характерна миризма.
За цитрусовия крем:
- 100 мл прясно изцеден сок от лайм (от 3 плода)
- 200 мл прясно изцеден сок от минола (от 2 плода)
- настъргана кора от 1 лайм
- 250 г захар
- 1/4 чаена лъжица сол
- 30 г (3 супени лъжици) царевично нишесте, разтворено в 3-4 супени лъжици студена вода
- 1 чаена лъжица кокосово масло
В тенджерка се смесват сокът от лайм, сокът от минола, захарта и солта. Слагат се на умерен огън и се разбъркват докато захарта се разтопи. Добавя се разтвореното царевично нишесте. Сместа се разбърква непрекъснато докато се сгъсти и започне да ври. На този етап кремът става прозрачен. Добавя се кокосовото масло и кремът се разбърква още няколко минути на котлона.
Тенджерката се маха от котлона и се покрива с прозрачно фолио. Кремът се оставя да изстине на стайна температура, след това се охлажда в хладилник за 2 часа.
За тестото:
- 200 г брашно
- 100 г бланширани бадеми
- 100 г флейкс от киноа
- 1/4 чаена лъжица сол
- 160 мл (230 г) нектар от агаве
- 150 мл (110 г) олио от рапица
Фурната се загрява на 180°C.
Смесват се бадемите и флейкса от киноа и се смилат фино в кухненски робот. Преместват се в купа. Към тях се добавят брашното и солта. Объркват се хубаво.
Прави се кладенче в средата и в него се изсипват нектара от агаве и олиото. Съставките се разбъркват с дървена лъжица докато се образува меко тесто.
От тестото се оформят топки с размер на голям орех. Подреждат се в тава върху хартия за печене. На всяка топка се прави „отпечатък“ с палеца, така че да се образува вдлъбнатина в средата на топчето.
Образуваната ямка се напълва с цитрусов крем (около 1-1,5 чаени лъжици). Сладките се пекат в предварително нагрятата фурна за 15 минути.
Докато се пекат, кремът ще заври – това не е притеснително. Сладките не се разтичат по време на печенето, за това не е необходимо да се оставя голямо разстояние между тях в тавата.
След като се изпекат, сладките се изваждат от фурната и се оставят за 5 минути в тавата. (Докато са топли, са меки и трошливи). След като се охладят леко се изваждат от тавата и се оставят да изстинат напълно. Съхраняват се в добре затворена кутия или буркан.
Забележка: Възможно е да остане известно количество от цитрусовия крем. Може да се използва за гарнитура към десерти. Съхранява се в хладилник.
Уааау, и снимките, и рецептата са трепач!
Ще се пробва скоро! :))
Поздрави!
„Today 80% of the acres sown are genetically modified canola. (in Canada)“
(http://en.wikipedia.org/wiki/Canola)
Затова използвайте органични продукти. 🙂
Чудесни са сладките, Йоана! И толкова интересни съставки, това задължително трябва да се опита! 🙂
Честит празник, желая ти много здраве, успехи и обич! Бъди все така усмихната и позитивна! 🙂
Мила Йоана,
Честит празник! Бъди здрава, обичана и все така кипяща от нови идеи! Благодаря за радостта с която ни даряваш!
Честит празник!
Йоана, честит празник .
За повече топлина в зимната нощ.
Наздраве.
Здрасти Йоана страхотна си и ти и рецептите ти.
Снощи те гледах в предаването на Ути. Моля те изпрати ми или кажи къде да я намеря рецептата която не можах да видя тази с кейка или пита беше с киноа. Предварително ти благодаря и успех
Благодаря kenia. 🙂
Рецептата за солен кейк с киноа:
Продукти:
200 гр. киноа
600 мл. вода
300 гр. едро настъргани моркови
3 яйца
200 мл. прясно мляко
50 мл. зехтин
150 гр. брашно
1 чаена лъжица бакпулвер
2-3 стръка пресен риган
2-3 стръка прясна мащерка
сол и черен пипер
Киноата се сварява във водата за около 20 минути докато абсорбира цялата течност и омекне. Охлажда се.
Яйцата се разбиват леко с вилица и се смесват с прясното мляко, зехтина, нарязаните пресни подправки, сол и черен пипер на вкус. Добавят се сварената и охладена киноа и морковите.
Брашното се смесва с бакпулвера и се добавя към сместа с киноа. Разбърква се добре.
Сместа се изсипва в тава с диаметър 26 см. и се заглажда. Пече се в предварително нагрята фурна на 180°C за 30-35 минути. Охлажда се и тогава се нарязва.