Шоколадови бонбони с ванилов марципан и малинов ганаш

На шоколадово-марципанова вълна съм след като опитах еврейската Бабка с пълнеж от тази комбинация. И изведнъж се сетих, че имам една малка книжка пълна с рецепти за бонбони с марципан, която си купих от ваканцията в Мюнхен не заради рецептите, а заради сета с инструменти за домашни бонбони, които бяха в комплект с книжката. Помня, че бях много ентусиазирана за домашни бонбони тогава и въпреки, че често разлиствах страниците на книжката, изпълнението на рецепта от нея беше ангажиращо, тъй като ми трябваше преводач от немски. През цялото това време се наслаждавах на бонбоните на картинки и само донякъде гадаех за състава им.

Иронията в случая е, че си имам немско-говорящ вкъщи, но не знам защо все не идваше ред до това. Докато с Вальо се наканим да седнем и да преведем някоя рецепта, сетът с инструментите взе да се позахабява за други цели, не съвсем бонбонени, но на такива пособия може да се намери многофункционално приложение. Най-вече на скарата за отцеждане. Всъщност, тази скара е подходяща за всичко, но не и за отцеждане на шоколадови бонбони. Защото докато бонбонът се отцежда от екстра шоколада по него, шоколадът се втвърдява върху скарата и обикновено при опит да се отлепи половината от бонбона остава върху нея. Затова, най-доброто, което може да се използва вкъщи е хартия за печене. Простичко.

Другите двузъби, тризъби и спираловидни вилици, внушаващи някакъв професионализъм в цялата история, не смятам, че са чак толкова задължителни или че без тях не може. Обикновена вилица върши чудесна работа в случая.

Дотук се оказва, че подценената в началото книжка е по-ценна от комплекта към нея. И наистина така се оказа. Един хубав ден най-накрая седнахме и започнахме да превеждаме. Първата и една от най-лесните и с неангажиращи съставки рецепта, която си избрах е именно за тези бонбони – с ванилови семенца в марципана, малинов ликьор в шоколадовия ганаш и хрупкава шоколадова обвивка. Малиновият ликьор всъщност не е точно ликьор, а шнапс от малини. Придава много хубав аромат и вкус на шоколада и остава усещане за нещо леко алкохолно, но не натрапчиво. Шнапсът Himbeergeist купих от Нюрнберг и чак сега намирам точното място за оползотворяването му.

Малко хора имаха удоволствието да опитат тези бонбони, но всички бяха с очевидно възхитени, дори бих казала приятно изненадани лица. И аз бях приятно изненадана от реакцията им. Та затова тези бонбони минаха една фотосесия и се озоваха тук, при другите хубави неща. По принцип избягвам да публикувам рецепти, чиито съставки не могат да се намерят в България, но тази ще направи изключение, заради приятните емоции, които предизвикаха у дегустаторите. Освен това въпросният малинов шнапс може да се замени с нещо, което обичаш и/или имаш под ръка.

Шоколадови бонбони с ванилов марципан и малинов ганаш

Адаптирано от книгата Feinste Pralinen selbst gemacht

Посочените количества са за 30-35 броя

Продукти:

  • 70 г млечен шоколад
  • 120 г натурален шоколад
  • 40 г масло
  • 80 мл сметана
  • 15 мл малинов ликьор (1 супена лъжица)
  • 1 ванилова шушулка
  • 250 г марципан
  • 300 г натурален шоколад за покриване

Двата вида шоколад се настъргват на дребно, маслото се нарязва на кубчета.

Сметана се слага на умерен огън да заври. Когато заври в нея се добавят шоколадите и маслото. Разбъркват се леко докато сместа стане еднородна. Отстранява се от огъня и се добавя малиновия ликьор. Разбърква се хубаво. Ганашът се прехвърля в купа и се оставя на стайна температура докато се охлади като се разбърква периодично. След това купата се покрива със стреч фолио и се оставя в хладилник докато ганашът стегне – около 1 час.

Ваниловата шушулка се разрязва по дължина с остър нож. Семенцата се остъргват. Добавят се към марципана и се омесва добре.

Марципанът се разточва върху хартия за печене във форма на квадрат. Дебелината на марципана трябва да бъде около 1 см.

Охладения ганаш се разпределя равномерно върху марципана и се заглажда на повърхността. Прибира се в хладилник докато всичко стегне добре, така че да може да се реже – около 3-4 часа.

Охладеният блок се нарязва на кубчета или правоъгълници.

Потапят се в разтопен шоколад, най-добре темпериран. Овалват се от всички страни, изтръскват се добре и се оставят върху хартия за печене докато шоколадът стегне.

Когато шоколадът върху бонбоните стегне, излишният по краищата се изрязва с нож. (Тук Вальо ми помогна.)

Декорирах с цветя от айсинг и златна перлена боя.

Идеални домашно приготвени бонбони за подарък! Не мислиш ли?

43 коментара

  1. Много държа да се включа в коментарите, защото съм един от щастливците, опитали тези бонбони! И не само опитали, а яли до насита от тях! Невероятно вкусни и красиви! Златната перлена боя им придава много изискан вид, направо произведение на изкуството! Другите, с цветята от айсинг, са някак закачливи и много свежи! Представям си, че едно дете би облизало първо цветенцето…, после би изгризало шоколадовата кора и накрая- пълнежа.. Признавам си, че постъпих така, макар и да не съм дете вече..:) Но когато са обединени вкусовете, насладата е пълна!
    Много ти благодаря, Йоана!
    P.S. Искам да съм там, когато разрязваш на кубчета блата за пълнежа …;) Пу, за мен, изрязаните крайчетаааа!!

  2. Йоанка, освен, че надобряваш в готвенето и си личи, но и в снимките. Все по-професионално и да се чуши човек, че може още:)Имам въпрос по тези изкусителни красоти – дали и откъде е възможно за смотаните почитатели на сладкиши да се сдобият с такава прелестно златна боичка?

    1. Винаги може повече! 🙂

      За перлени боички в различни цветове провери в магазин AromasHouse на ул. Неофит Рилски 58.

  3. Много, много е трудно да ме изкушат шоколадови бонбони, обаче в случая се чувствам направо превзета 😀 Комбинацията включва все любими вкусове, а и какъв късмет, че съм в Нюрнберг и ще притичам тези дни за шнапса. Благодаря за рецептата и красивото представяне, Йоана!

  4. Здравейте Йоана.моля да ми кажете рецепта за локумки,знам че има с мая и без мая.Благодаря Би.

    1. Ще бъда улеснена, ако ми кажете нещо по-конкретно. Щом са с мая, значи искате предложение за вид кифла с локум, така ли? Или нещо друго имате предвид? На какво казвате локумка?

  5. Направих ги! Е, не изглеждаха съвършени както на снимките ти, но бяха изключителни на вкус въпреки „подобренията“ ми. Сложих малинов конфитюр вместо ликьор, леко киселките парченца бяха добра находка. Направих грешка като ги нарязах на сравнително малки кубчета, шоколадовата обвивка затъмни пълнежа, следващия път ще са по-големи с повече ганаш. Бонбоните станаха доста сладки, според мен от шоколада – използват от този на капки в големите опаковки от Метро. Имаш ли препоръки за по-малко сладък шоколад?

    1. Може да пропуснеш млечния шоколад и да използваш натурален с минимум 70% какао. Според мен и сладкото от малини си е казало думата. 🙂

      Аз използвам Cote d’Or noir от Карфур. Не е много сладък и е прекрасен за сладкиши и за бонбони. Разфасовката е от 200 грама, какаото е около 60%.

      Друг вариант за не много сладък шоколад е Гайо. Но при него няма добавени растителни мазнини, лецитин и подобрители, затова за да се използва за бонбони и темпериране е необходимо сами да си го подобрим. Все още не съм експериментирала достатъчно, за да кажа какво точно и колко е необходимо да се добави в него. Може да направиш опит като му добавиш какаово масло.

  6. За темперирането:

    Оказа се по-лесно, отколкото се надявах. Така и не се сдобих с термометър навреме за експеримента, но и без него стана. Просто внимавах да не нагрея шоколада до повече от – да си държиш кутрето без да ти пари – и бързичко добавих остатъка от настъргания шоколад. Недостатък на този подход е, че имах ограничено време преди да започне да стяга в купата, точно колкото да овалям бонбоните. Така че ако правя повече, ще трябва да разтапям шоколада на порции. С термометър вероятно е по-лесно, но ако липсата му ще ви лиши от тези бонбони, струва си да опитате като мен.

    Потвърждавам, че притоплянето не е опция. Направих експеримент и разтопих вече стегналия шоколад от купата, и овалях още няколко бонбона. Пак стегна, но не след няколко минути, а след няколко часа.

    Пробвах и натурален шоколад Своге, след като истинският свърши. Стана нещо, но не си струва усилията. Като цяло е с много растителни мазнини и се държи по различен начин, не е толкова лъскав и вкусът му е натрапчив, сладък и ще „убие“ хубавия пълнеж.

    1. Не е трудно, наистина и трябва да се работи бързо.

      Своге не е шоколад за готвене. Преди време, когато нямаше голямо разнообразие на пазара и аз използвах него за сладкиши, но сега виждам, че това си е просто десертен блок и не позволява голяма игра в десерти и декорация.

      Термометърът отчита точната среда (температура), в която шоколада е готов за работа. Температурите, които трябва да се следят при темпериране не са случайни – искам да кажа, че при определено загряване и след това охлаждане, шоколадът променя кристалната си решетка и се пренарежда така, че той да бъде по-устойчив на висока температура (до около 25 градуса), да има идеален гланц и да се чува „пук“, когато се счупи.
      Някъде бях чела и трета стъпка – след охлаждането с допълнителния шоколад, цялото количество шоколад се загрява отново. Не съм сигурна това за какво допринася, но съм опитвала и се получава много добре.

      Останалия темпериран шоколад може да използваш в други десерти като брауни, кексчета или сладки.

  7. Сега виждам, че съм пропуснала най-важното – БЛАГОДАРЯ! БЛАГОДАРЯ! БЛАГОДАРЯ! – както винаги за вдъхновението, деликантите рецепти и постоянната подкрепа.

  8. Здравей, Йоана! Мисля да ги опитам като заменя малиновия шнапс с Cointreu или Kirschwasser. Според теб, ще станат ли добре така или да мисля за други варианти? Благодаря!

    1. И с двете ще се получи много добре. Киршът ще придаде повече алкохолно усещане, докато портокаловия ликьор ще внесе и свежест от аромата си. Избери си кое предпочиташ.

  9. Чудесна си, благодаря! Имам около седмица за мислене още, ще сложа това, което открия по-лесно:)

  10. Йоана, скоро имах рожден ден и, както обикновено, зарадвах колегите с домашни бонбони. Този път половината бяха по тази рецепта. Нямам малинов ликьор, вместо това използвах равно количество ягодов сироп (чист, без химия) и ром. Направих ги „златни“. Единият ми шеф – белгиец, който внимава много какво яде, за да не напълнее, само се завърташе покрай бюрото ми и всеки път казваше „These, the marzipan ones, are dangerous!“ Не знам колко изяде, накрая, след като те свършиха, мина със съжаление към другите (сушена слива с орехова ядка в шоколад – любими на много колеги!).
    Та – поздравления за невероятната рецепта! Щом един белгиец – човек с големи възможности, опитал какво ли не по света, наруши диетата си заради тях, от това по-голяма похвала няма! 🙂

    На въпроса на Невена – голям проблем е намирането на марципан, съпругът ми купи от ХИТ. От вносителя на д-р Йоткер казаха, че скоро ще го има в Билла. Внимавайте с другите марки/производители – в тях има поне по 3-4 консерванта и друга химия.

    1. Браво и на теб за избора и изработката! 🙂

      Марципан на Йоткер, скоро взех и аз от Хит, но има и в Карфур. Марципан има и в специализираните магазини за сладкарство, но той няма вкус и аромат на горчив бадем. А всъщност, това го прави вкусен.

  11. Прекрасна рецепта за върховни бонбони! Единствената промяна, която направих беше, че вместо малинов ликьор ползвах Кирш. Много ми харесаха, но и отключиха у мен още по-силно желание да ги пробвам в оригинал. И това ще стане, когато му дойде времето:)

  12. Tezi sa mi lubimi- variatsii na tsvetove na martsipana, sas stafidi, iadki, portokalovi kori …..stavat kato val6ebni- ne moje6 da spre6 da go opitva6, za6toto vseki sledva6t e razli4en i o6te po-vkysen 🙂 Blagodaria <3
    Mnogo bih iskala da Vi izpratia i snimki.

    1. Радвам се че рецептите за бонбоните ви харесват.
      Може да публикувате снимките си в коментар, който в случая автоматично ще бъде задържан за одобрение или ако желаете да ги изпратите лично на имейл адреса посочен в страницата „За мен“.

  13. Здравей Йоана,

    Прочетох всичките коментари и се запалих истински да се опитам да ги направя тези бонбони…. Имам само един въпрос – въпросната ванилова шушулка къде бих могла да я намеря?
    След като се пробвам и аз, ще кача допълнителен коментар…..А този портокалов ликьор пък откъде мога да взема? Купих един Амаро от Италия, но май няма да е същото, а искам да се опитам да се доближа до оригинала…..

    1. Здравей Йоана,

      Забравих да спомена, че твоите бонбони изглеждат зашеметяващо….. Прочетох отново всички коментари и си отговорих на въпросите 🙂

  14. Йоана, срещнах два проблема… Иначе се получиха уникални на вкус. Първо на твоята снимка кафявият пълнеж изглежда сочен, докато моят – малко стегнат и сух. Вместо малинов сложих ликьор от зелени орехчета и портокалова вода – около 30 мл, което си е доста повече от твоето…… Вторият проблем беше, че мнг ми се отделяше марципанът от кафявото тесто… Марципанът го купих от аромахаус, защото не намерих на другите места и доста го месих с ванила на течност, за да омекне малко. Беше като подметка и нямаше мирис изобщо на бадем. Останалото се получи и около мен вече изядоха 15 от тях…. Моите излязоха около 60 бр., защото ги рязах с малка формичка….

    1. За ганаша отражение може да даде различието в шоколадите, но също така повече течност от необходимото би могло да го е пресякъл и затова да се е стегнал.
      Марципанът, който си взела е за покритие и направа на фигурки и наистина няма вкуса на марципан – на горчив бадем. Допълнителното омесване е помогнало за избиване на мазнина от него, която мазнина (предполагам) е попречила да се слепят добре двата слоя (марципан и ганаш). Затова предпочитам да използвам марципан на д-р Йоткер – той има наситен вкус и се ползва директно, без да има нужда в него да се вграждат аромати.
      Ако всичко, което споменах дотук не е причина за леката несполучливост, напиши ми допълнителна информация (марката на шоколада, условията на приготвяне и т.н.) за да разрешим проблема за бъдещи случаи.

  15. Здравей Йоана,

    Твоите бонбони изглеждат прекрасно и реших да ги направя , но имам проблем с намирането на марципан на д-р Йоткер .Звънях във фирмата да ги питам защо никъде няма техен марципан и ми отговориха , че са спрели вноса . Може ли да ми кажеш с какъв друг марципан можа да го заменя и откъде да си купя. Ползвала съм този на аромахаус за друга рецепта и не съм доволна.Благодаря ти предварително. Незнам защо тук в България е толкова трудно да се намерят обикновени неща , като подправки и други , и марципан в малки разфасовки. Звънях в няколко фирми ,но едните продаваха само по 5 кг. кофи , а другите по 12 кг. в кашони .

    1. Здравей, Деница! Марципанът на Икеа не е лош и има аромат и вкус на горчив бадем. Разфасовките са по 200 грама. Ще бъде подходящ за тази рецепта.

  16. Здравей Йоана и благодаря за чудесните рецепти! Мисля да пробвам някои от твоите бонбони за Коледа. Интересува ме в тази рецепта сметаната течна и подсладена ли е?

  17. Може ли марципанът за тези бонбони да бъде направен по рецептата за щолена?
    Нещо трябва ли да се коригира (например да се пропуснат портокаловата кора и портокаловият сок) или да се спази точно рецептата?

    Благодаря!

    1. Рецептата за марципан при щолена не е много подходяща за тези бонбони. Трудно ще се разточва, а и съдържа сурово яйце. По-скоро смеси равни количества бадемово брашно с пудра захар в кухненски робот и им добави толкова пастьоризиран белтък, докато се образува паста удобна за работа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *