За да се получи нещо наистина очарователно ми трябва едно – предизвикателство. Понякога ми го поставят, друг път аз си го налагам. Няма значение какъв е случаят, темата, основния продукт. От значение е идеята и до колко мога да реализирам намеренията си въз основа на тази идея. Никога няма да забравя едни думи, на един добър човек – „Идеи много, по-трудно е да се реализират“, да станат живи и истински, да ги усетиш, да ги опиташ. Да бъдат реалност с продължение. Точно това ще бъде темата на следващата приказка.
Идеите са виртуалното пространство, в което живея. Понякога са толкова истински, че усещам ароматът им, плътността и вкуса. Понякога съм объркана, но тук вече идеята се сблъсква с експеримента. С неочакваното, с новото и с изненадата (не непременно хубава). Следващият опит за мен беше на ръба между цялостното хрумване за шоколадови бонбони и вълнуващото усещане от опита с нещо непознато. Предизвикателството е на лице, остава да изградя основата, върху която да импровизирам в собствен стил.
Започнах да работя по бонбоните без да имам представа какво всъщност ще получа и дали изобщо ще го получа. За тези, които смятат, че в случая работата е само процеса на готвене, ще споделя, че тя не започва с продукт, купа и кантарче, а започва с идеята, празен лист и молив. Вълнението от тази самоинициативна задачка е много силно, но може да доведе и до толкова силно разочарование ако нещо не се получи по предварително начертания план (рецепта). Значи шансовете са 50:50.
Понякога на идеята и е нужно време да отлежи, но обикновено при очарователните неща, тя идва спонтанно и ако не я реализирам, ако не я направя истина, тя си остава една забравена идея. Не искам повече да имам такива, затова мисля, че няма какво толкова да му мисля и се впускам стремглаво в намерението си.
А то, намерението, е да направя коледни бонбони. Ще си кажеш, че всички бонбони може да минат за коледни, особено тези, които са приготвени у дома и в които са сложени подобаващи аромати. Може и така да мина, но не искам. Изненадата е, че без обичайните подправки си направих именно коледни бонбони. И смятам, че ще разбереш това, едва след като ги опиташ.
Ок, ще издам малко. Те са дъвчащи, меки, много ароматни и едновременно хрупкави. Те са с познат вкус, в непозната форма. Те са всичко, за което работих (нали се разбрахме за думата „работа“) и осъществих намерението си. Те са просто очарователни.
Очарователни шоколадови бонбони
Тези бонбони са вдъхновени от Baileys и новия вариант с вкус на бишкоти. За идеята си взаимствах техники от книгата Feinste Pralinen selbst gemacht.
Посочените дози са за 36 бонбона.
За основата:
- 1 яйце
- 100 г захар
- 50 мл кленов сироп
- 50 г течна глюкоза
- 50 мл олио от гроздови семена
- 1/2 чаена лъжица бакпулвер
- 150 г брашно
Фурната се нагрява на 180°C. Подготвя се квадратна форма с подвижни стени, с размери 23 см. Дъното на формата се покрива с хартия за печене. Хартията и стените на формата се намазват с растителна мазнина.
Яйцето и захарта се разбиват с миксер докато сместа се сгъсти и изсветлее. Добавят се кленовият сироп, глюкозата и олиото, и сместа отново се разбива докато стане хомогенна.
Брашното се пресява с бакпулвера и се добавя към горната смес. Разбърква се с шпатула или на ниска скорост с миксера.
Сместа се разпределя равномерно в подготвената форма и се пече в предварително нагрятата фурна на 180°C за 23 минути.
Основата се оставя да изстине във формата. С остър нож се минава по ръбовете на формата и платката се освобождава от нея. Формата се измива и подсушава. В нея се поставя платката отново.
За шоколадовия ганаш:
- 100 г черен шоколад, нарязан на ситно
- 100 г млечен шоколад, нарязан на ситно
- 50 г течна глюкоза
- 40 г масло, нарязано на кубчета
- 100 мл ликьор Бейлис с вкус на бишкоти
В подходящ съд за водна баня се смесват двата вида шоколад, глюкозата и маслото. Поставят се на водна баня, на умерен котлон. Когато шоколадът и маслото се разтопят се добавя ликьорът. Всичко се разбърква хубаво докато се получи еднородна смес с тъмен, лъскав цвят.
Отстранява се от водната баня и се разпределя върху основата.
Оставя се на стайна температура докато се охлади. След това формата се покрива със стреч фолио и се оставя за една нощ в хладилник.
Оформяне на бонбните:
На следващия ден платката с ганаша се освобождава от формата и се поставя върху дъска за рязане.
Краищата се изравняват с нож потопен в гореща вода. След всеки разрез е необходимо ножът да се потапя в горещата вода.
Нарязва се на 36 парчета, като ножът отново се потапя в гореща вода.
За покриване на бонбоните и декорация:
- 500 г черен шоколад
- седефна боя на прах
Шоколадът се темперира.
В него се потапят нарязаните бонбони и се покриват от всички страни с шоколад, като излишният се изтръсква.
Поставят се върху хартия за печене и се оставят докато шоколадът се стегне.
Когато стегне, с нож се оформят бонбоните като се отстранява излишният стегнал шоколад.
Финалните щрихи са с тънка четка потопена в седефена боя, с която се минава повърхността на бонбона.
Вече имам коледни бонбони в духа и мотото на Бейлис у нас – „Да бъдеш момиче с мнение, жена с отношение и дама от класа”. Всички го можем в своята си среда, но с Бейлис става приложимо навсякъде.
Дори и на мъжете ще се хареса, обещавам. 😉
Здравей Йоана. Бонбоните звучат и изглеждат прекрасно и мисля да пробвам да ги направя за почерпката в офиса ни. Искам да попитам обаче проблем ли е ако се направят 2 дни преди това?
Мерси
Никакъв проблем. Съхранявай ги в кутия или друг затворен съд на стайна температура, далече от топлина и в никакъв случай в хладилник.
Уникално очарователни, наистина! Но аз ще имам време да ги направя чак за Нова година.
Изглеждат невероятно. Харесва ми идеята, че си съчетала нещо от познатия и шоколадовия вкус. Поздрави и весели празници
Здравейте 🙂 Страхотна рецепта, мисля да я пробвам 🙂 Проблемно ли ще бъде изваждането на основата на бонбоните от тавичката, ако не е с подвижни стени?
Мисля, че няма да има проблем. Просто е добре около основата да има стени, за да не се разтече шоколадовия ганаш докато стегне. Може да го изчакаш повече време, така че да не е течен, но да може да се маже лесно и тогава да покриеш основата с него.
Здравей, Йоана! Днес бил „Thank you“ day и аз искам от цялото си сърце да ти Благодаря за всички сладки и солени предложения, с които ни отрупваш и правиш деня по-вкусен и ароматен.
Иначе казано- днес направих бонбоните и направо не знам как ще ги скрия от себе си, защото повода е чак в неделя 😉
И няколко лични впечатления относно приготвянето им: по-лесно и по-забавно е отколкото изглежда. Почувствах се като Жулиет Бинош в „Шоколад“ (само че моя Джони Деп не беше наблизо), докато темперирах шоколада (вчера ми донесоха захарния термометър- послушах съвета ти и взех дигитален- мноооого съм доволна 🙂
Отново благодаря за рецептите и настроенията, които носят!
Чудесно! На свой ред благодаря за милите думи и споделените впечатления от рецептата.
Радвам се, че термометърът е влязъл в употреба. 🙂
Здравейте, бонбоните изглеждат страхотно и са много съблазнителни. Изкушавам се да се опитам да ги направя. В тази връзка искам да Ви попитам дали кленовия сироп и олиото от гроздови семена мога да се заменят с нещо друго? В тази връзка в една друга Ваша рецепта срещнах меласа – това може ли да се замени с друго (тук в Пловдив не мога да го открия)?
В тази рецепта замени кленовия сироп с мед, а олиото от гроздови семена със слънчогледово или лек зехтин.
Меласата обикновено се заменя с мед като текстура, но не и на вкус. В зависимост от приложението й в рецептата, може да се замени с кафява захар мусковадо.
Здравей Йоана! Оказа се, че по средата ми свърши глюкозата. Дали ще е фатално ако я пропусна за ганаша, тъй като ми се искаше на пренощува тази нощ в хладилника. Благодаря!
Глюкозата в случая придава еластичност и по принцип предпазва от захаросване, но няма да е фатално за пълнежа ако се пропусне.
Успех с бонбоните! Сигурна съм, че ще ти харесат.
Замених я с мед. Добре се получи. За втори път правя бонбоните и вече знам, че няма по-вкусен бонбон на света 🙂 Получиха се прекрасни, както и всичко, което съм приготвяла от твоите рецепти. Благодаря ти за бързия отговор, успокоих се щом го прочетох 🙂
Браво! Виж, аз пък не се сетих за мед. Благодаря за обратната връзка.
Здравей, Йоана!
Много ми харесва текстурата на тези бонбони. Целите ми харесват! Иска ми се да ги правя по един специален повод, но си мисля, че с бейлиса ще имат много „зимен“ вкус. Може и да се заблуждавам, но така ми се струва. Според теб, ако искам да ги направя по-„пролетни“, добра идея ли е да променя ликьора с някакъв друг? Какъв би подхождал? Или да ги оставя така? Благодаря:)
Шоколадът обича всичко, така че, каквото и да добавиш като аромат, няма да е грешно. Мислих си за цитрусов ликьор (лимонов, портокалов), но въпреки свежестта, която ще добавят, може би пак ще бъде по-зимен аромат. Може да използваш друг плодов ликьор (ягоди, малини) или да намажеш между бисквитата и шоколадовия крем тънък слой конфитюр или желе от ягоди, малини. Тях може да съчетаеш с уиски или ром в шоколадовия крем.
Розите също са много добра компания. Добави супена лъжица розова вода или ликьор към шоколадовия крем. В този цветен дух, лавандулата също е подходяща. Малко изсушени цветове смилаш в машинка за кафе и добавяш едва-едва щипка-две, да не стане много силно.
Малко екзотика може да вкараш с кокосов ликьор.
При всички положения ако се пропусне бейлиса, ще се наложи да добавиш същото количество сметана, за да се запази консистенцията. От избрания аромат, ако е течен добавяш само 2-3 лъжици. Добавяй по малко и опитвай сместа.
Благодаря ти:) Знаех, че мога да разчитам на теб за добра идея. Много ме съблазнява идеята за розова вода. Чух също, че имало и някакъв ликьор от теменужки и ако успея да се сдобия (или може би да се пробвам да си направя?) най-вероятно ще произведа Очарователните шоколадови бонбони на Йоана – Spring edition. Поздрави!
Spring edition звучи много обещаващо и про. 🙂
Не съм срещала ликьор от теменужки, но ако намериш, да споделиш, моля. Аз сега обмислям един пролетен десерт и това нещо би ми свършило чудесна работа.
Ако срещна в някой магазин, веднага ще сигнализирам. Иначе го открих онлайн, но не съм поръчвала от този сайт досега и не мга да дам 100% гаранция, че ще е в наличност. Давам линк и с любопитство ще наглеждам блога за момента, когато ще се появи произведението.
http://www.meik98wines.com/%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%8C%D0%BE%D1%80-%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BD-%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-0-70-%D0%BB_8169
О, чудесно! Благодаря!
Здравей, Йоана!
Така и не направих истински spring edition на Очарователните бонбони, защото с всичкия дъжд, който се изля просто не ми дойде музата за пролетен аромат – по-скоро изпитвах необходимост от нещо топло, затова се спрях на горещо еспресо – около 40 мл. Къ него долях 50 мл. млечна сметана в интерес на бейлисовата консистенция, а и за омекотяване на вкуса. Накрая – 10 мл. уийски за лек алкохолен гъдел. Дали стана ирландско кафе? Не знам, но беше много вкусно. Бонбоните наистина са очарователни, стават ного на брой и са истинска глезотия за сетивата. Накрая: ако някой е решил да ги прави (което силно препоръчвам:), по-добре да не пропуска кленовия сироп в платката – дава неповторим вкус, който не си представям как би могъл да се имитира.
Поздрав най-сърдечен!
Нищо, другата пролет. Мисля, че е по-важно допълването на моментното ни настроение.
И аз мисля така! По този начин нещата се получават най-истински. Кой знае, може да ми дойде музата за summer edition:)
Tova sa nai-prekrasnite bonboni!Retseptata Vi – perfektna. Pravia gi ve4e pove4e ot godina, kato raznoobraziavam s tsviat i vkysove . Blagodaria
Здравей Йоана! Всяка година приготвям меденки и джинджифилови сладки, но тази година реших да се пробвам и на нещо по-майсторско – бонбоните. Искам да ги приготвя предварително, но колко време преди 25-ти мога да ги приготвя? Рано ли е още? Благодаря!
Може и сега да се приготвят, но заради шоколада (по-специално покритието) трябва да се съхранят на хладно място (килер или неотоплявана стая), в което няма влага. Съхранение в хладилник не се допуска. Слагат се в кутия, която се затваря добре за да не поемат чужди миризми.
Благодаря ти Йоана! Нямам търпение да започна!!!
Izglejda vkusno shte probvam i produljavai v sushtiq duh. 😛
Отдавна им се каня на тези бонбони! Та вече им дойде реда, но нямам тава с такива размери. Ако ги направя в тава 20х30 см., трябва ли да увелича дозата и с колко?
Не увеличавай дозите. Бонбоните може да станат малко по-ниски.
Йоана, здравей. Захванах се с бонбоните и всичко беше вървеше по мед и масло докато не стигнах до темперирането. Направих процедурата и дори топнах в шоколада 2 бонбона но той беше прекалено гъст, а вече надвишаваше допустимата температура. Нямах никакво време да измисля решение и затова оставих темперирания шоколад да се втвърди на стайна температура. Сега възможно ли е да го темперирам отново и по какъв начин (нямам мраморен плот). Дали да добавя в него нещо от сорта на масло или нещо друго? Посъветвай ме Йоана моля те.
Йоана току що надникнах в шокода и видях че на повърхността е на петна, пледполагам какаовото масло е избило. Ще може ли изобщо да се ползва?
Нормално е след разтопяване шоколадът да побелее, когато стегне отново. Не се тревожи. Може да го темперираш наново, но трябва да се увериш, че правиш правилно нещата. Като за начало е добре да разполагаш с повече шоколад, отколкото по принцип ще ти е необходимо за покриване на бонбоните. Шоколадът се настъргва на ситно с нож. Около 1/3 от него или дори малко повече се заделя. Останалата част се разтопява на водна баня, като внимаваш температурата на шоколада да не надвишава 45 градуса. Сваляш от водната баня и към разтопения шоколад по малко добавяш от настъргания. Разбъркваш докато настъргания шоколад се разтопи и температурата достигне 32-31 градуса. Тогава може да започнеш да овалваш бонбоните, но трябва да става бързо, защото шоколадът продължава да изстива и съответно да стяга. Затова е добре да темперираш по-голямо количество шоколад – 400-500 грама, например. Каквото остане от него може да си го използваш за всякакви други десерти.
Привет, Йоана! 🙂 Решила съм да направя тези бонбони и ще темперирам шоколад за първи път. Дали мога да ползвам кулинарния шоколад на Гайо според теб, ще има ли някакви особености темперирането? Или ще се държи като всеки друг шоколад? Другият, който разглеждам е шоколадовият кувертюр на Vivani – имат и тъмен и млечен.
Не смятам, че ще има особеност при темперирането. Само имай предвид, че натуралният, млечният и белият шоколад изискат достигане на различни температури при темперирането. Аз ти препоръчвам да използваш натурален. Следвай насоките от връзката, която съм дала и ако не се получи добре от първия път, опитай пак. Без да те стряскам, за темперирането се изисква малко повече практика. Предполагам че имаш сладкарски термометър.
Да, изчетох информацията за темперирането. Ще ползвам натурален шоколад. Имам дигитален термометър, който съм купила от лаборатория, но предполагам, че ще ми свърши работа и като сладкарски.
Знам, че темперирането си е сложно, но много искам да направя нещо по-специално и още по-фино от сладките за подарък! Ще се пробвам, дано успея 🙂
В бонбоните Винен пунш пишеш, че в ганаша комбинацията от натурален, млечен и бял шоколад е много успешна. Дали ще е удачно да направя същото и при тези бонбони, запазвайки общия грамаж и останалите продукти? Или да го направя точно както си го посочила тук?
Благодаря ти много! 🙂
И двете рецепти са различни и носят различни вкусове и текстури. Не ги смесвай! Избери една и я следвай. Едва след като приготвиш и двете рецепти, може сама да прецениш дали да взаимстваш нещо от едната към другата. Но не и сега, когато ще я приготвяш за първи път.
Желая ти успех!
Така ще направя, благодаря ти много! Ще пиша за резултата! 🙂
Привет!
Каня се от сумати време на тази граааабваща рецепта!
Но имам въпрос ((: Не открих течна глюкоза. За целта, кое е по-добър вариант – мед или глюкоза на прах?
Благодаря предварително, хубав ден.
По-горе в коментар, Вени споделя, че заменя глюкозата с мед и според нея бонбоните се получават много добре.
Току що направих бонбоните. Още не са се стегнали напълно, но ме притеснява това, че шоколадът побеля леко, сякаш се прошари. Какво ли съм объркала? Мисля, че спазих условията при темперирането – използвах техниката с добавяне на настърган шоколад. Имаш ли идея, Йоана, къде ми е грешката? Шоколадът си е в срок на годност, беше си с нормален тъмен цвят като го отворих. Благодаря ти!
Шоколадът е бил малко по-топъл от желаните 32 градуса. Не е фатално, просто ще фиксираш това следващия път. Знам, че не е особено рентабилно за домашни условия, но по-добре и успешно се работи с по-големи количества шоколад, когато се налага да се темперира. Малките количества са по-капризни, защото бързо достигат температурата за стопяване, а след темперирането, шоколадът бързо стяга и е труден за работа. С по-голямо количество шоколад се работи много по-добре, защото то задържа за по-дълго време температурата, която ни трябва – хем да бъде течен докато овалваме, хем да стяга бързо след това. Останалото, неоползотворено количество се запазва за друго ползване, разбира се.
Благодаря ти, Йоана, и аз достигнах до този извод гледайки внимателно как изглежда твоята глазура на снимките. Наистина, температурата беше 33 градуса, но се притесних, че ще се стегне много бързо шоколада. Иначе разтопих към 450 грама и всъщност нямах проблем с прекалено бързо изстиване. Но това са притесненията на начинаещия, за следващия път ще знам 🙂 Мисля сега да ги украся с тънки щрихи бял шоколад, за да маскирам поне малко дефекта. Ти имаш ли някакви идеи в тази връзка?
Иначе на вкус бонбоните са превъзходни, много фино съчетани вкусове, както във всичките ти рецепти! Нищо не спестих, сложих и кленов сироп, и глюкоза намерих. Всяка съставка си тежи на мястото и допринася за общата вкусова хармония! Направих и бадемовите бонбони с шоколад, които също са страхотни!
Благодаря ти, Йоана! 🙂
Щрихи от бял шоколад за декорация звучи добре. Разгледай снимки на шоколадови бонбони за вдъхновение.
Здравей, Йоана!
Направих бонбоните, невероятно вкусни са! Искам да изразя щастието си от това, че ти се доверих! Разбира се, не само по отношение на тази рецепта. Ти си творец и творбите ти са откритие за мен. Благодаря!