Мариновани пилешки бутчета с кокосов сос

Мариновани пилешки бутчета с кокосов сос

Екскурзията в Истанбул ми донесе много нови вкусове, аромати и идеи за приготвяне на храна, особено след посещението на египетския пазар. Както вече споменах се върнах от там с няколко пликчета с индийски подправки и екзотични миксове за чай. Единият чай се нарича „любовен“, още не съм го пробвала, защото не знам какво ще ми стане. Но ако започна да раздавам целувки онлайн, да знаеш, че чаят е виновен.

Понеже предпочитам Средиземноморието и не съм много на „ти“ с източната култура и кухня, реших преди да започна експериментите с „новите“ подправки да приготвя няколко класически рецепти от индийската кухня. Първото нещо за което се сетих е да приготвя пиле с кокос.

Мариновани пилешки бутчета с кокосов сос

Спрях се на рецепта за мариновани пилешки бутчета в кисело мляко и разбира се добре овкусени с кимион, гарам масала, турмерик и кориандър.

Кориандър

Кокосовото мляко омекотява острите вкусове и лютивината на кайенския пипер. Сервирах бутчетата с ориз басмати, но може да се поднесат и само с кокосовия сос.

Мариновани пилешки бутчета с кокосов сос

Адаптирано от lifesambrosia.com

Продукти:

  • 160 г кисело мляко
  • 1 супена лъжица зехтин
  • 1 скилитка чесън
  • 1/4 чаена лъжица турмерик (куркума)
  • 1/4 чаена лъжица кайенски пипер
  • 1/4 чаена лъжица гарам масала
  • 1/2 чаена лъжица кимион
  • 1/2 чаена лъжица сол
  • сокът и кората от 1 лимон
  • 6  пилешки бутчета
  • 1 глава стар лук
  • 400 мл кокосово мляко
  • 1 супена лъжица пресен кориандър

В голяма купа се смесват киселото мляко, зехтинът, накълцаният чесън, лимоновият сок и кора и всички подправки без кориандъра.

Марината за пилешките бутчета

Пилешките бутчета се слагат в маринатата, купата се покрива добре с фолио и се оставя за една нощ в хладилника.

На следващия ден пилешките бутчета се изваждат от маринатата, като тя се запазва.

Дълбок тиган се нагрява и в него се запържват бутчетата от всички страни. Добавя се нарязаният на полумесеци лук и се сотира 2-3 минути.

Мариновани пилешки бутчета с кокосов сос

Изсипват се кокосовото мляко и маринатата. Сместа се оставя да заври и тогава температурата се намалява. Оставя се да къкри 30-35 минути докато пилето се сготви и сосът се сгъсти.

Преди да се сервира се поръсва с пресен кориандър.

16 коментара

  1. Йоана!

    Страхотно е това ново индийско попълнение към твоите рецепти! Каня се от известно време да те подпитам дали нямаш интереси и към индийската кухня и ето – появи се. Аз също много харесвам средиземноморските манджи, но отскоро установих, че индийската кухня предлага страхотни безмесни вкусотии, а аз предпочитам такива. Засега съм се преборила единствено с една зеленчукова манджа, наречена сабджи, назландисвам се и на едни самоси, защото ми се струват твърде трудоемки… Така че ще очаквам с голям интерес още индийски открития!

  2. И аз очаквам много от индийската кухня. Тя е нова за мен и с удоволствие ще откривам нови и различни вкусове и комбинации. Би трябвало да прочета повече за културата и тогава да се впусна към тигана. За сега съм избрала няколко класически рецепти. Ще си спестя обаче много лютите манджи. 🙂

  3. Много харесвам индийска кухня- обичам сос-ови, хрупкави, дозирано пикантни ястия с нетрадиционни продукти и комбинации от вкусове.

    1. От магазина. 🙂 Даже и в кварталната бакалийка започнаха да зареждат с кокосово мляко и сметана.
      Има във всички супермаркети (обикновено на щанда за китайски и японски храни) или в диетичните магазини.

    2. Кокосово мляко можеш да си направиш като накиснеш малко кокосово брашно или кокосови ядки в краве мляко.

    3. Кокосовото мляко се приготвя от месото на пресен кокосов орех. От брашното или кокосовите стърготини няма да се получи същото. Ще липсват наситения вкус и маслеността.

  4. Здравйте, Голям фен съм на индийската кухня!
    Ще се радвам (и не само аз) да открия повече рецепти.
    Имам и конкретен въпрос-от къде се купуват подправките?

  5. Saar, индийски подправки си купих от Египетския пазар в Истанбул. Но може да се намерят на женския пазар в магазинчета със сирийски, индийски и китайски стоки.

  6. Здравей Йоана! Много искам да изпробвам тази рецепта и искам да попитам дали мога да си купя готова подправката гарам масала- като потърсих в интернет навсякаде откривам рецепти как се прави, но не и къде мога да я купя. Аз съм от Пловдив и не знам дали на големите пазари мога да я открия.

  7. Галина, може да импровизираш и да приготвиш подправката сама. Основните съставки за гарам масала се продават по отделно в големите вериги хранителни магазини. Няма точна рецепта, всичко е въпрос на вкус. Трябват ти индийско орехче, кардамом, кимион, звездовиден анасон, семена от кориандър, карамфил, дафинов лист. Всички съставки се смесват и смилат на прах.
    Все пак в супер маркетите би трябвало да продават гарам масала – на прах или на паста. Виждала съм в Пикадили да се продават много индийски и китайски подправки и смеси.

  8. Всички подправки се запичат в сух тиган и после може да се смелят в домашна електрическа мелачка за кафе и….готово.Прибирате в бурканче и сьхранявате на сухо място,като е годно за консумация около 3-4 месеца.:).Успех в това предизвикателство мили момичета!

  9. Турмерикът е всъщност куркума. Иначе, поздравления за блога и рецептата. Бидейки запален фен на индийската кухня, сам често приготвям такава. Има убийствени видео-рецепти на videojug.com .

  10. вашите рецепти много ми допадат, и с удоволствие ги приготвям.ако може и даима нещо и за диабетно болни .Поздрави!

    1. Не бих могла да поема този риск да изготвям и публикувам рецепти за диабетно болни. Лекарската консултация е задължителна!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *