Като стане дума за пилешко месо, съм един от най-предубедените човеци на света по тази тема. Спрях да купувам пилешко месо от магазин, малко след като стартирах този блог преди десет години. Искам да кажа, че избягвах пилешкото месо от магазин от около осем години насам. Когато Даниел се роди, започнах да търся хора от приятели и познати, които отглеждат пилета свободно и не им дават антибиотици. Съвсем очаквано, тези пилета са по-жилави и се готвят по-дълго време, но плюсът за мен е прекрасният вкус на месото и превъзходния бульон, който се получава от кокалите им. Идеално за мен като майка и като човек, който обича добра храна. А спомняш ли си случая с петлетата? Една от най-добрите гозби, които съм приготвяла и яла някога. И техниката, и натуралният вкус на месото са идеалният избор точно за такова месо, защото се готви бавно и в сос. Пилешко месо от магазина би се разпаднало за това време и не би дало този прекрасен бульон, на който имах удоволствието да се насладя.
Разбира се, всяко хубаво нещо понякога има и негативни страни. Освен че домашно отгледаните пилета са по-жилави и изискват по-дълго време за готвене, с тях е доста трудно, да не кажа почти невъзможно да се насладим на пържени бутчета или крехки пилешки гърди. Въпреки това, продължавам да търся и откривам хора, които отглеждат домашни птици, защото месото им има вкус.
За съжаление източниците на такива пилета, с които готвих досега се намалиха – някои прекратиха отглеждането, а други продължиха да го правят само за свои нужди. Поради тази причина имах доста дълъг период, в който не бях докосвала пилешко месо и тогава, признавам си, веднъж взех от магазина едно пиле. Беше добра идея всъщност, за да разбера, че не искам да готвя и да се храня повече с такива пилета. И тук дори не искам да говоря за това с какво са хранени и как са отглеждани. Правя избора си преди всичко заради вкуса. При мен той е водещ. А когато нещо ми харесва на вкус, значи е добро за мен.
След този случай, отново имах дълъг период, в който не се бях докосвала до пилешко месо. Започнах да търся в онлайн магазините, които биха предлагали нещо за мен – моите възгледи и вкус. Вече имах известен опит с продуктите на Vivenda, а сравнително отскоро и с тези от Food Folie. Опитах и от двете места отлично месо от всякакъв вид – говеждо, телешко, свинско и агнешко. Сега обаче на преден план е пилешкото, което установих, че също е хубаво.
Последните няколко пъти се спирах на две породи пилета предлагани от Food Folie и още след първото приготвяне се отпуснах да избирам по-бързи и стандартни начини за готвене на пилешко месо, а не както бях свикнала досега с дълго варене в сос или направо в тенджерата под налягане. Разбрах, че месото се сготвя добре и сравнително бързо, а вкусът му е превъзходен, макар и да се усеща лека жилавост, специално при бялото месо (гърдите) на пилето. Което всъщност е нещо нормално.
За тази рецепта използвам френско био пиле с черни крака, което купих от магазина на Food Folie на ул. Шипка 43 в София. От него става също така и прекрасен бульон – за супа, за ризото и за всичко, което искаш да ти е вкусно.
Изборът ми на рецепта е повлиян от опростеното и по възможност по-бързо готвене, което всички целим през делничните дни. Кейлът не е задължителен и може да се замени с други зеленолистни (прочети в рецептата), но точно сега той се предлага в изобилие на отлична цена.
Печено пиле на тиган със сусам и кейл
Рецептата е по идея от списание Delicious, което Вальо ми донесе от една командировка до Лондон. В списанието рецептата се приготвя със зелена салата от рода на цикорията (escarole). Би могло също така да се използват ендивия или радичио, ако обичаш техния горчив вкус. Аз използвах кейл, защото точно в този момент намерих хубав, а и цената му не е никак висока. Ако тези зеленолистни не ти допадат или не можеш да намериш от тях, съвсем спокойно може да използваш нещо по-познато и обичайно като спанак.
За 6-8 порции
Продукти:
- 1 пиле, около 1,500 кг, разфасовано на 8 части
- 4 супени лъжици зехтин
- 4 по-малки глави жълт лук, обелени и срязани на 6 парчета всяка
- 2 супени лъжици сусамови семена, леко запечени в сух тиган
- 150 г кейл, почистен от дръжките и нарязан на едро
- сол и прясно смлян черен пипер
- сладък червен пипер на люспи
Пилето се разфасова на две долни и две горни бутчета и двете гърди, които се разделят на четири порции. Останалата част от пилето се запазва за супа. Парчетата пиле се посоляват със сол и прясно смлян черен пипер и се овалват в половината зехтин.
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. В голям тиган на силен котлон се нагрява останалият зехтин. Добавят се парчетата пиле и се запържват от двете страни, докато придобият златист цвят, общо 10 минути. Тиганът се отстранява от котлона и от него се излива половината мазнина, която се запазва за по-късно.
В тигана при запърженото пиле се добавя лукът и всичко се поръсва със сусама. Слага се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се запича 20-25 минути.
Междувременно кейлът се измива, почиства от дръжките и нарязва на едри ленти. Добавя се в тигана при пилето, като се подпъхва под него и отстрани на парчетата. Всичко се полива със запазената мазнина от пърженето на пилето и се поръсва със сладък пипер на люспи и още прясно смлян черен пипер. Тиганът се връща във фурната и пилето се допича 10 минути. Сервира се веднага.
Още рецепти с пилешко-месо
- Печени пилешки бутчета в сос от червени боровинки, нар и мед
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Пилешки бутчета на грил със салца верде
- Печени пилешки бутчета с карфиол, билки и сирена
- Пиле в кремообразно орзо със спанак и сушени домати
- Печено цяло пиле с билки и чесън
- Къри пиле с масло
- Когато животът ти поднася петел, направи си coq au vin
- Марокански кускус с пиле, тиква и бадеми
- Мариновани пилешки бутчета с кокосов сос
- Пиле Марсала
- Пилешки бутчета с грах и карамелизирани моркови
- Пилешкo филе с мед и бадеми
- Пилешки филенца с ориз, моцарела и чедар
- Запечени пилешки филенца с царевица и домати
Браво. Хареса ми.
За домашно отгледани пилета се обади.
Непременно ще опитам нов източник. Благодаря!
Това пиле го ядох когато бях на гости в Йоана и Вальо. Наистина няма нищо със замразените пилета. Бше много вкусно.
Благодаря за рецептата и информацията, Йоана. А за пиле(шки неща) може и от sunnyfarm.bg : ) Поздрави!
Благодаря и аз. Знам за слънчевата ферма, но доставките не са ми удобни. Надявам се да се възползваш от рецептата за още идеи.
Изглежда много вкусно, въпреки че не съм опитвала никога кейл… Но пък е добър повод да пробвам. Аз взимам пилешко само от Ливади – имат магазин зад пазара на Римската стена. Каквото и месо да съм взела от тях – всичко е съвсем различен вкус от „магазинния“.
Ако изпържа в масло, вместо в зехтин, ще се промени ли много вкуса?
Тъй като маслото бързо изгаря при високи температури, препоръчително е при сотиране да се смеси с растителна мазнина. Използвай една част зехтин или слънчогледово олио и една част масло, което ще даде хубав вкус и аромат.