Боршът е супа от източно-европейската кухня. Приготвя се традиционно в Русия и Украйна. Основната съставка е червено цвекло и в зависимост от региона може да се добавят зеле, картофи, моркови, телешко месо, домати, гъби. Боршът може да се направи топъл или студен, като студената супа се приготвя от сварено младо червено цвекло, заедно с листата. След като изстине се разбърква със заквасена сметана, кефир или кисело мляко. Добавят се репички, краставици и се сервира поръсена с копър и магданоз. Често се прибавят и настъргани твърдо сварени яйца. Студеният борш има ярко розов цвят, който варира в нюансите си от количеството добавено цвекло.
На руски и украински супата се нарича борщ и знам, че се иска майсторство за да се приготви. Не знам колко е автентична моята рецепта, но пък стана много вкусна супа. Тъй като количеството, което се получава от рецептата е голямо, препоръчвам да се поканят приятели за вечеря или късен следобеден обяд. Но дори да остане от борша, може да се съхранява в хладилник, вкусен е и студен.
Обезателно трябва да имаш голяма тенджера, два тигана, поне две дъски за рязане, остър нож, три котлона на разположение и достатъчно свободно време. Това не е шега. Едновременно приготвих телешкия бульон и цвеклото (два котлона). И за двете, термичната обработка трае около 1 час, а 15 минути преди да станат готови, сотирах морковите, чушката, лукът и чесъна (трети котлон). Междувременно съм с нож в ръка, кълцам зеленчуци и внимавам какво се случва на котлоните. Разбърквам периодично. Факт е, че я приготвях почти цял ден.
Продукти:
- 400 г телешко месо
- 700 г червено цвекло
- 250 г зеле
- 200 г картофи
- 100 г моркови
- 1 червена чушка
- 1 скилидка чесън
- 2 домата
- 1/2 чаени лъжици захар
- 2 супени лъжици масло
- 1 супена лъжица лимонов сок
- 1 дафинов лист
- 1/2 връзка копър
- 1/2 връзка магданоз
Телешкото месо се нарязва на парчета и се слага в голяма тенджера. Залива се с 3 литра студена вода и се оставя да заври. Щом заври, температурата се намаля. С лъжица се отделя пяната, която се образува по повърхността на бульона.
Към месото се добавя наситненият копър, една цяла глава лук и дафиновият лист. Оставя се да къкри за 1 час.
През това време се подготвят зеленчуците. Цвеклото се обелва и се нарязва на тънки пръчици. Доматите се нарязват на кубчета. В широк тиган се загрява една супена лъжица масло. В него се задушават цвеклото и доматите. Добавя се лимоновият сок и захарта. Задушаването продължава около 1 час, докато цвеклото омекне. Разбърква се периодично. Ако сместа остане суха, се добавя малко от телешкия бульон.
Морковите се нарязват на кръгчета, чушката на кубчета, лукът и чесъна на ситно. В друг тиган или тенджерка се разтопява останалото масло. Добавят се зеленчуците и се сотират за 15 минути.
След като бульонът е готов, от него се изваждат дафиновият лист и главата лук.
Към бульона се слагат зелето, нарязано на ленти и картофите, нарязани на пръчици. Добавят се сотираните зеленчуци и супата се оставя на поври за 15 минути.
Накрая към супата се добавя задушеното цвекло с доматите. Разбърква се хубаво. Подправя се със сол и черен пипер и се оставя да ври за още 10 минути.
Боршът се сервира в затоплени купички, поръсена с наситнен магданоз. Може да се добави по една лъжица заквасена сметана на порция.
Никога не съм предполагала, че е толкова трудно 🙂 Вкъщи като татко го прави става като разновидност на телешко варено, но със зеле 🙂 Пак е вкусно обаче.
И при мен се получи нещо такова, с много зеленчуци. Цвеклото, определено не даде всичко от себе си. 🙂
O4arovana sum ot Joana i neinata vkusna i esteti4eska izdurjanost na receptite:) tozi borsh dokazva tova.
moga da kaja, 4e „se hranq“, t.e. naslajdavam, samo ot visiata na iastiata – vsi4ko v tozi site e ujasno stilno i ne se sumnqvam, i mn. vkusno:)
za sebe si 6te kaja samo, 4e vinagi improviziram v kuhnqta /mai ne samo tam;)/ tova, za 6tastie se haresva na supruga i sina mi.obi4am nestandartnite hrani i vsevuzmojni kombinacii…osobeno pod4inenite na principa „ot ni6to ne6to“.
Iva, благодаря за хубавите думи. Радвам се, че имам читатели като теб. 🙂
P.S. И аз обичам да правя „от нищо нещо“, но тук публикувам избрани рецепти, с които задоволявам любопитството и страстта ми към кулинарията. Enjoy!
ne che iskam da vi namiram kosuri, vupreki che supata koiato predstaviate izglejda dosta dobre i predpolagam che e dosta vkusna, tia niama nishto obshto s borsh, borsh e rusko iastie koeto se pravi predimno ot zele, grah, morkovi i kakvoto oshte ima pod ruka, toest kasha ot zelenchuci bez meso i tem podobni, to e simvol na bedniat ruski selianin
В голяма заблуда си с тази твоя рецепта г-н Петров! Борша не е „каша“, борша е супа и то не е от „каквото има под ръка“… основата на борша е точно силният бульон от месо с кокъл.
Йоана, чета рецептите ти с голям интерес! Много позитивно и завладяващо пишеш!
Боршът наистина е руска супа или по-скоро ястие, защото участват много продукти, но в никакъв случай не е каша или нещо там бутнато в тенджерата както дойде. Да не говорим, че истинският борш е с месо – свинско или пилешко. Имам познат украинец и това, което е приготвял няма нищо общо с каша и това което е описано тук е много близо до истината. Само че той не задушава зеленчуците поотделно, а има някакъв ред на добавянето им при готвенето. Става супер вкусно…
Всеки има право на мнение и собствена гледна точка.
Супата борш(т) има много разновидности в предвид, че се приготвя не само в Русия но и в Украйна, Беларус, Румъния, Полша и други страни от централна и източна Европа. В някои рецепти се добавя месо, в други не, като основната съставка си остава червеното цвекло.
Повече информация прочети в Уикипедия
xaresva mi mnogo tova iadene no go prava za parvi pat i mislia 4e ne mi se polu4i tolkova dobre kolkoto o4akvax mislia da probvam o6te niakolko pati poradi pri4inata 4e e stra6no vkusno a kolkoto do receptata mi xaresva mnogo kak sa obiasnili prigotvianeto mu
Здравей Йоана! Аз от две години съм женен за рускиня и борша вече го правя по-добре и от нея“ Позволи ми да споделя някои тънкости:
– за бульона използвам телешки джолан, по възможност да бъде цял. След като заври водата намалявам огъня на единица и отсранявам пяната. Тенджерата трябва да бъде открита. Скагам една необелена глава лук, един необелен морков, зърна черен пипер и два-3 листа дафиноф лист. Моркова и лука се слагат за бистрота на бульона и наситен вкус. Така варя 5-6часа.(даже аз вечер към полунощ го оставям и го изключвам сутринта към 8ч). Больона така става изключително силен, причината е наличието на кости и бавното варене.
– после запържвам две ситно нарязани две глави лук, два моркова на ренде, червени чушки на тънки ивици, цвеклото на ренде(предварително постояло с малко оцет, за да не боядисва в червено картофите), след това добавям смлени домати (колкото повече, толкова по-вкусно) и продължава да къкри в тигана (трябва да е бая голям :)) Така приготвената смес се изсипва във врящия бульон ( месото е вече извадено и нарязано на парчета), слагам няколко картофа нарязани на средни кубчета и като се сварят на полуготовност, се слага ситно нарязаното зеле на тънки ивици. Който обича пикантно, може да добави люта чушка, докато пържи сместа от зеленчуци. Количеството на картофите и зелето са по предпочитание.
– Накрая се добавят свареното месо и 5-6 скилитки чесън намачкани и се оставя на огъня още 5 мин. За зеленина слагам дефисил.
– Поднася се задължително със заквасена сметана, а руснаците го ядат с „пампушки“ ( малки хлебчета отгоре с смлян чесън и сало), а украйнците с черен хляб.
– Така май времето за приготвяне става повечко 😉 , но най-важнота съставка е любовта ( към готвенето).
Момчил, много, много благодаря за тези уточнения и за това, че споделяш твоят начин на приготвяне. Определено ми трябваше нещо такова – информация от първа ръка. 🙂
Когато реша да приготвя борш ще се съобразя с твоите съвети.
Аз също много се радвам!
Мога да ти пратя линк към един руски сайт за резепти! Мисля, че може да ти бъде полезен!
О’к. Само където не зная руски (какъв срам). Тъкмо да стана пионерче и работата се развали. 🙂 Учих руски език 1 година в 4-ти клас и това ми беше. Ама нали сега има GoogleTranslate, все някак ще се справя. 🙂
Нещо тия дни се отплеснах и забравих да ти дам линка за руския сайт с рецепти! Надявам се да ти е полезен – http://kuking.net/
Благодаря! Естествено първо надникнах десертите 🙂 , когато имам време ще го разгледам подробно.
Здравей, Йоана! Харесвам много твоите рецепти – с много стил и любов ги приготвяш – личи си.
А за борша исках да споделя – защото майка ми е рускиня и това, разбира се, ми е любимата супа :)))
Аз най-много го обичам със смесен бульон – от телешко с кост и свинско за готвене(+черен пипер – смлян и зърна, бахар и дафинов лист) – по-ароматно става. А другото, което на мен много ми допада като краен резултат е, че аз морковите и цвеклото ги нарязвам на малки пръчици и заедно ги задушавам в тефлонов тиган, с олио, малко сол, захар, и оцет, после и малко от бульона , ако се наложи 🙂 – и така 20 минутки. В това време в бульона ми вече са се сварили картофите, лука, слагам зелето, после и „червената смес“ и накрая доматите. Много копър и много магданоз. И в никакъв случай да не се сервира без сметана :)))))))
Привет на всички!
Много обичам борш, макар че с него импровизирам както ми хрумне.:)
Като гледам колко различни варианти се предлагат само тук, се успокоявам, че все в някой от тях ще попадне и моя така наречен борш.
А ми хрумна да напиша, защото си имам по- различен маниер на рязане на морковите и лука, видях го в „Смак“ на Андрей Макаревич преди няколко години(руски говорящата част ще ме разбере), макар че направен по този начин повече се доближава до нашето телешко варено.
И така, аз режа морковите на кръгчета, гледам да купувам не много големи моркови, а и главите лук режа на крьгчета или полукръгчета, пак според размера. Може да изглежда плашещо за тези, които не обичат свареният после лук, но според мен изглежда невероятно красиво в тигана докато ги запържвам така:)
По този начин готвя и с месо, и без, с джоланче или просто телешко варено.
И тъй като си признах, че това си е само така наречен борш, ще си кажа и това, че до този момент никога не съм добавяла червено цвекло. Тепърва съм си набелязала няколко салатки на Йоана със сварено такова, но аз лично го предпочитам сурово, на сок или настъргано в картофена салата(тя след това си става червена и малко прилича на картофена такава), със лук или чесън, ситно или едро – според настроението, и с лимонов сок:) Също ми е много вкусно настъргано с моркови и краставичка в салатка с кълнове, но все пак ще се опитам за идеята да свикна и със вкуса на свареното цвекло. 🙂
Привет 🙂 Преглеждах раздела със супите и ето на – благодаря за напомнянето за тази фантастична супа. Малко опит имам с нея, но много хубави преживявания. Правила съм я по указания от руски приятели, живеещи в БГ, които се изказаха доста ласкаво за крайния резултат. Рецептата като цяло най се добилжаваше до тази на Момчил – месо по възможност с кост и мноооого дълго, бавно варене, за да се получи оня неповторим бульон, задължително цвекло, зеле, девесила го пропуснах поради лична вражда, но за сметка на това сложих целина и удвоих черния пипер, сметаната – по желание, на мен ми е вкусен и с, и без нея.
Еххх, размечтахте ме за хладно есенно-зимно време, топличко в къщи и гореща супичка….
Йоана, представи някой път как се прави рибена чорба по Тутракански. Чувала съм че е страхотна, но освен в Тутракан, на друго място едва ли може да се яде това чудо.
Ще трябва да си намеря достоверен източник. 🙂
Здравей, Йоана! Блогът ти е прекрасен – присъединявам се към едно мнение по-горе, че пишеш изключително увлекателно 🙂 Относно боршча, ако позволиш бих искала само да внеса поправка, че украинците и руснаците го наричат „боршЧ“. Любопитно за боршча е, че произхожда от територията на днешна Украйна, а в една кулинарна украинска книга пише, че в Украйна има над 200 рецепти за боршч. Като цвеклото съвсем не е задължителна съставка. Червеният боршч е най-популярен, но има и зелен боршч, който се смята за лятна супа (там няма нито зеле, нито цвекло). Рецептата ти е автентична, а ако искаш да придадеш на боршча леко украинска нотка, съвсем преди да свалиш боршча от котлона добави намачкана сланина, смесена с чесън. И естествено, пампушки с чесън – така е украинската класика 🙂
Виолета, благодаря ти, че внесе поне малко яснота. Със сигурност рецептата за борш не е една и не смятам, че има нещо като оригинална рецепта. 🙂
Благодаря и за предложенията.
Отдавна се опитвам да сготвя борш ,и винаги се ровя в интернет за рецепти.
Най накрая попаднах на точното място.
Благодаря ви че написахте тази рецепта. Вече втори път я готвя и е страхотна. По вкусен борш не съм яла дори в руски ресторант . Живея от 12 години в Лондон
Благодаря ви че ви има
С най добри пожелания
Поздрави
Дора
Майка ми е рускиня и редовно приготвя борш вкъщи. Освен, че е много вкусен, боршът е изключително подходящ при държене на диета.
Здравей, мила Йоана! И аз като теб обичам различни видове кухня, като любима ми е италианската /гледам и при теб са най-много италианските рецепти/
Но, поводът е сега руската кухня, която скоро „открих“. След като минах през М.Стюард,
Д.Оливер и тъй нататък, бях изненадана да намеря такова разнообразие и в руската кухня.
Мислех си, досега, борш, пирожки, салата „Оливер“…а то, имало доста неща, които да адаптираме от тях? Руските блогъри са със силно присъствие в YouTube и си гледам клипчета и къде разбирам, къде – не…но сготвих вече доста неща…и ми харесаха.
Та, разбрах,че не е само боршът 🙂