След супата от кнедли (на която се мусите) ще премина към нещо по-съществено, пък може и да зарадвам затвърдените месоядци. Наред е свинското месо, което в баварската кухня се бори за равенство с телешкото. Всъщност присъства осезаемо, както самостоятелно, така и в комбинация с други меса. Свинското месо ми се струва лесно за готвене, може би защото е по-мазно, но все пак както при всяко нещо си има тънкости, вероятно и тук е така. Предстои ми да разбера.
Приготвих свинско месо задушено с кореноплодни зеленчуци. Тези задушени ястия се получават най-добре, когато се готвят на ниска температура за дълго време. Но колкото и да е дълго времето за готвене, ястието е лесно за приготвяне, защото всички продукти се слагат в тенджерата и се оставят да къкрят до готовност.
Рецептата не от онези забележителните, които само като прочета продуктите и започвам да развивам въображението си, да добавям и махам, да правя списъци. Вероятно, присъствието на месо ме плаши и базирам това не толкова на минималните ми знания за месото, а на липсата на практика.
За мое (и твое) щастие, рецептата е лесна, но богата на кореноплодни зеленчуци, каквито изобилстват в този сезон. А и подправките розмарин и мащерка, в комбинация със свинското месо ми довяват леко зимно настроение, но онова хубавото, на топъл дом, изпълнен с вкусни аромати.
Задушено свинско месо със зеленчуци
По идея от книгата Traditional Bavarian Cooking
На баварски ястието се казва Pichelsteiner и се приготвя с три вида месо – свинско, телешко и говеждо. Спестих си търсенето на хубаво телешко, пък и говеждо и приготвих задушеното само със свинско месо.
В повечето рецепти от двете книги за баварска кухня, които имам се използва пречистено масло – гхи. Приготвих няколко ястия с него, но останах малко разочарована от възхвалата му. И от високата цена, също. Не ми хареса ароматът на това масло, затова предпочитам да използвам обикновено краве масло, което ако е качествено има превъзходен аромат и вкус или просто растително олио.
В зависимост от сезона, в тази рецепта може да се използват различни зеленчуци. Освен споменатите може да се добавят или да се заменят със зелен фасул, грах, алабаш, праз и т.н.
Дозите са за 4 порции.
Продукти:
- 600 г свинска плешка без кост, нарязана на едри парчета
- 50 мл слънчогледово олио
- по 1 чаена лъжица червен пипер, суха майорана и семена кимион
- 1 глава лук, нарязана на ситно
- 300 г почистени картофи, нарязани на едри кубчета
- 2 средно големи моркова, нарязани на тънко по диагонал
- 1 средно голям пащърнак, нарязан на тънко по диагонал
- 300 г бяло зеле, нарязано на ситно
- 2 стръка селъри, нарязани на парчета
- 100 г корен от целина, нарязан на малки кубчета
- 1 стрък прясна мащерка (използвах 1 чаена лъжица сушена)
- 1 стрък пресен розмарин
- 1 дафинов лист
- 1 л телешки бульон (или зеленчуков бульон)
- 1/2 връзка пресен магданоз, нарязан на ситно
- сол, черен пипер
Олиото се загрява в голяма тенджера. В него се запържват кубчетата месо от всички страни. Добавя се лукът и се сотира за кратко, докато започне да омеква. Добавят се червеният пипер, майораната и семената кимион. Месото и лукът се разбъркват за кратко.
При тях се изсипват всички, предварително подготвени зеленчуци, мащерката и розмарина (може да се добавят цели клончета). Зеленчуците и месото се посоляват със сол и черен пипер на вкус. Заливат се с бульона (продуктите трябва да се покрият с течност) и тенджерата се похлупва с капак. Ястието се вари на ниска температура (да къкри) за 1 час и 30 минути. Ако е необходимо се долива още бульон.
Когато месото е напълно увряло, ястието се маха от огъня и се поръсва с нарязан пресен магданоз.
Здравей,
много се учудих на коментара ти за гхий-то, тъй като аз от доста време го ползвам (а покрай мен и други хора…) и не съм изпитавала тези усещания, които ти сподели….предполагам че си ползвала купешко гхий или греша?
аз лично никога не съм си купувала и не мисля дори да си купя (за тест), правя си го вкъщи, изключително лесно е 🙂
Да, купешко. Moже би трябва да опитам от друга фирма или както казваш да си го приготвя сама.
Привет от мен, Йоана и поздравления за „стоплящата“ и уютна рецепта, наистина ще я пробвам дословно със споменатите подправки, мисля, че доста ще ми хареса като вкус.
Относно „гхи“ -то, сподели на какво има мирис и как бих могла да опитам да си го риготвя вкъщи?
Усмихната седмица от мен!
Ами странен аромат има като се загрее. Бих го определила като на карантия. Иначе в твърдо състояние, от буркана мирише добре.
Приготвяла съм масло по подобна технология за сладкаши, с разликата че се оставя да покафенее. Общо взето маслото се претопява на ниска температура за да се изпари водата и периодично се отстранява пяната, която се образува по повърхността. Но нека тези, които си приготвят гхи да споделят.
Точно такава е технологията и аз също си го правя в къщи и не мирише.
Използвам обаче 3-4 пакета по 250 грама, защото не ми се занимава да пречиствам по едно пакетче всяка седмица.
……но то си зависи и колко масло ползвате де 🙂
Димо, мерси че се включи. 🙂
съжелявам, че чак днес се включих, не знаех, че е имало такава бърза реакция….
сега ще дам мойта рецепта за гхий, пък всеки сам решава къде да импровизира.
1. много зависи с какво масло ще приготвите гхий-то. аз честно казано досега не съм имала късмета да ползвам домашно (нямам си село, за съжаление), предполагам, че това ще е най-доброто и най-здравословното, но поради липсата – ползвам купешко. Българско не ползвам, по понятни причини. Немските са добри, по принцип, но най-ароматно (не само на мирис, а и на вкус) става с President.
2. не съм привърженик на приготвянето на големи количества, просто по-често си правя гхий….като му свикнеш (което е след 1-вия опит) не ти тежи въобще 🙂
3. маслото се разтапя на бавен огън (аз го слагам на 2-3 степен, от общо 10) и се оставя така за малко повече от 30мин. То започва да пука, което е всъщност водата, която се изпарява. Отдолу, на дъното на съда, се утаяват едни бели частички, което е всъщност чист протеин. Както казваш, отгоре се образува пяна, но аз лично не я махам, докато се приготвя – а тя може и да не се маха, ако не ти пречи.
4. Гхий-то е готово, когато вече не пука, утаените частички на дъното на съда са покафенели (но не и изгорели! тогава се прегаря и се променя вкуса, предполагам и качествата).
И тук има 2 варианта – ако искаш прецеждаш през марля гхий-то. Аюрведа казва, че гхий-то е с цвят като на златото – такъв трябва и да е на твойто гхий.
А ако не искаш – не прецеждаш.
Говорила съм с аюрведа учители и според тях нито пяната, нито протеините на дъното са за изхвърляне….т.е. ако искате може да ги отделите и да си ги добавяте в други ястия, или ако искате – ги хвърляте. въпрос на собствен избор.
Това е. Надявам се, че не съм пропуснала нещо….
Петя, благодаря за подробните обяснения.
Отделянето на пяната и „утайката“ е предимно с цел дълготрайност. Мазнината гранясва в присъствието на белтъци. Чистата мазнина остава непроменена дълго време. Пречистеното масло може да се съхранява много дълго време и то не в хладилник. (Намирал съм гхий с прекрасен аромат и след повече от година престой на вилата.) Така че с две думи ако ще го съхраняваш дълго време махай пяната и утайката. Аз лично винаги ги отделям и ги оползотворявам на момента.
Вкусно изглежда.Но то си е резновидност на гювеч-зарзавата.Само грах и чушки липсват:))))Но ще го пробвам на всяка цена!!!!
Ястието стана и с овнешко(агнешко) месо,и то страхотно 🙂 Така е,който обърква пакетите от фризера и си мисли,че готви свинско в началото…
Велком си, Йоана 🙂
удоволствие е, когато се споделят хубави неща измежду т.нар. „съмишленици“, както аз им казвам…..
Благодаря за информацията относно „гхи“-то, мисля да го пробвам скоро!
Хубав уикенд! 🙂
Невероятен сайт. Уважавам хората, които превръщат готвенето в бижутерство.
Аз не мога такар но това не значи, че в къщи не ядем разнобразна и добре сготвена храна.
Весела
Благодаря, Весела. Надявам се, че често се отбиваш тук. 🙂
Zdraveite, 4esto pose6tavam saita vi i vinagi izbiram ne6to ot mozaikata – iskam da vi kaja bravo za tova,koeto pravite.Dnes opitax receptata za zadu6eno meso sas zelen4uci ,polznax kitaisko zele i kartofi ,drugite korenoplodni gi nqmax v nali4nost ,no za moq priqtna iznenada rerzultat nadmina vsi4kite mi o4akvania
Благодаря, Виктория.
Браво за импровизацията. Радвам се на вдъхновението ти. 🙂
За пръв път попадам на това уютно място и май честичко ще го посещавам.
Нова съм но, но въпреки това ще си позволя да направя въпрос/коментар – необходимо ли е олиото в рецепта със свинско (едно, че то си носи мазнината в себе си и може да си се запържва, като първо се сложат помазните парчета, последвани от др., второ, че не е необходимо въобще да се запържва при готвено ястие и трето комбинирането на различни мазнини не е препоръчително ). Предполагам, че тук влизат млади (не неопитни) домакини, а аз съм в кухнята вече 35 години и ви уверявам, че колкото по-малко различни термични обработки търпят продуктите, толкова ястието е по-леко, по- вкусно и по-малко вредно (за нас и най-вече за децата ни, които на всичко отгоре като видят изплувалата мазнина отгоре даже и не я искат). Пък и да похапваш и да оставаш елегантен е толкова хубаво и повярвайте напълно постижимо – запазила съм килограмите си от гимназията и дори по време на бременността си качих само 10 кг. и излязох от родилното с 1 кг. по-малко от преди, като никога не съм правила диети и съм голям чревоугодник. Майка ми е пълна и аз също съм предразположена към напълняване, но взех едно според мен важно решение – след като не мога да се ограничавам в количествата, да внимавам с рецептите и така намалих мазнините в готвеното и захарта в десертите (стават по-леки, а и усещаш вкуса на плода или др. основен продукт), а и за сметка на това от време на време мога да си позволявам наистина пържени неща и бая мазнички…и сладички…
Дано не съм била много досадна и най-вече нравоучителна, защото идеята ми не беше такава…
А сега тръгвам да се изкушававам от другите ти рецепти Йоана. Бъди здрава.
Здравей Йоана, прекрасна рецепта, макар и да работих със сух пащърнак и без майорана, прекрасна комбинация от подправки… Мисля да пробвам и с пиле на по късен етап…По принцип не обичам много месо, но вашите рецепти са много приятни и вкусни …както и друг път съм казвала, имате прекрасен блог, с много полезна информация, може би е време за постни ястия вече :)))
Лек ден,
Теодора
Здравейте Йоана, мисля да направя ястието в йенска тенджера на фурна, като заместя бульона с малко бяло вино. Мислите ли, че е сполучлива идея? Благодаря за отговора и Ви пожелавам Красиви празници! 🙂
Да, ще се получи много добро задушено.
Весели празници!
Здравейте мили дами! Пише ви мъж, колкото и странно да звучи. Занимавам се със хотелиерство и ресторантьорство, дипломиран магистър съм. В малкото свободно време, което ми остава обичам да изпробвам нови и интересни рецепти с цел да бъда конкурентоспособен на готвачите, които управлявам. Рецептата ми хареса изключително много като премахнай зелето (защото хич не го обичам), добавих гъби и задължително бахар, който е от любимите ми подправки и се получи невероятно! Мой съвет към вас е да експериментирате и да добавяте нови и нови продукти с подправки (проба-грешка) и в повечето случаи се получава много приятен вкус и най-вече аромат, да не говорим за визията, с която се храним на 40% след като видим ястието. Успех от мен и много нови и невероятно вкусни рецепти!
Най-вкусната яхния, която направих тази зима! Благодаря!