Пастет от боб и сушени домати

Пастет от боб и сушени домати

Сещам се да приготвя боб, когато са пости или само през зимните месеци. А не трябва да е така, защото това вариво доставя на организма ценни растителни белтъчини, целулоза и аминокиселини.

За по-бързо сваряване е добре бобът да се накисне в студена вода за 12 часа. Ефекта или по скоро дефекта, който се образува след консумацията на боб може лесно да се избегне, ако при сваряването водата се смени няколко пъти и след като е сварен се отделят люспите.

Има много сортове боб, които се различават по цвета или големината на зърното. За тази рецепта използвах дребен бял боб, който предварително накиснах от предната нощ. Свари се бързо – за  около 1час.

Знам, че ако се готви с много стар боб, то има голяма вероятност да не свари добре, дори след многочасово накисване и варене на котлона. Такъв боб остава хрупкав и може да доведе до храносмилателни проблеми. Затова ако някоя твоя баба на село има стара торбичка с боб  в нея, по-добре е да не се готви. Не, няма да изхвърляш този боб. Ако приготвяш пай или сладкиш с маслено тесто, бобът може да се използва за покриване на тестото при печенето, за да не се надигне и да се предотврати образуването на шупли.

Пастет от боб и сушени домати

За всичко си има решение, а този пастет от боб заменя всякакви месни пастети и по вкус и по хранителни качества. Невероятно вкусна комбинация е „Хляб с лук, магданоз и риган“ намазан с този пастет. Рецептата е вегетарианска, така че спокойно може да си я приготвиш по време на постите. Ако бобът е сварен предварително, пастетът се приготвя много бързо, всички продукти се смилат и готово. Може да се използва консервиран, добре отцеден боб.

Продукти:

  • 400 г сварен и отцеден бял боб
  • 12 сушени домата
  • 3 скилидки чесън
  • 1 чаена лъжица пресен риган
  • 4 супени лъжици зехтин
  • сол и черен пипер

Сушените домати се накисват в хладка вода за 30 минути. Отцеждат се добре и се нарязват на едро. В кухненски робот се слага бобът, доматите, обелените скилидки чесън, пресния риган и зехтина. Всички продукти се смилат на средна скорост, докато станат на пастет.

Пастета се съхранява в бурканче или пластмасова кутия в хладилник. Ако сушените домати са много солени (като моите), сол може да не се слага. Все пак, въпрос на вкус.

8 коментара

  1. Здравей,Йоана отново страхотхна рецепта!Поздравления!Може ли да се използват сушени домати в буркан/от тези които продават по магазините?

  2. Благодаря Danushka. Може да използваш мариновани домати, само ги отцеждаш и прибавяш към другите състаки. Те дори са овкусени с чесън и подправки и ще допринесат за по-богат вкус на пастета.

  3. Чудесен е пастетът! Днес го направих в съчетание с хляба с риган и магданоз – вълшебно! Благодаря, че го сподели. 🙂

  4. Привет и честит празник!!!
    Сайтът ти е вдъхновяващ с интереса ти към разнообразните аромати и не много популярни ингредиенти! Продължавай със същата страст! 🙂
    Пастетът е много вкусен! Изхрани ни през уикенда. Сервирах го на закуска с домашен хляб, на обяд с пиле, задушено в доматен сос, и на вечеря със салата от кисело зеле.
    Аз сложих повече подправки (самардала, сминдух) и сусамов тахан. Понеже нямам пресен риган, сложих босилек и майорана от саскиите на прозореца.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *