Всеки, още от малък си изгражда някакви вкусови предпочитания. Разбирам онези, които не могат да погледнат грис, защото в детската градина лелките са настоявали да си изядеш всичко, иначе… в пазвата. Сигурна съм обаче, че тази „Халва от грис с бадеми и сусам“ ще ти хареса и няма нищо общо с кашите, които не си могъл да преглътнеш.
И аз така след едно много силно подлютване от една невинно изглеждаща градинска чушка, дълго време предпазливо посягах към този зеленчук. Спомням си, че ме караха да ям домат и хляб за да се притъпи острата лютивина. И никаква вода! А то ми гори в устата, че първо за това се сещам. Освен да чакам да ми мине, няма какво друго да се направи.
С течение на времето позабравих за бедата, която ми се бе случила, но останах резервирана към лютивите ястия. И много се чудя на хората, които хрупат люти чушки като ябълки.
Основната причина да не обичам люто е че не усещам никакъв друг вкус върху изтръпналият ми език. Каквото и да ям, все тая – не го усещам.
Възможно ли е обаче това да се промени? Не съм много сигурна, но има моменти, когато ми се преяжда нещо пикантно. Не много люто, само да загатва.
Такъв момент имах наскоро, за това попитах един приятел, който си отглежда люти чушки, дали няма случайно някоя сушена такава. Естествено, че има, защо ли питам. Даде ми няколко (аз исках само две) и приготвих пикантен кафяв ориз с червен боб и царевица. Звучи малко мексиканско, но за да заприлича съвсем на такова може да си добавиш още лютичко.
След като си угодих на този каприз, може би дълго време няма да се сещам за люто. Все пак имам в резерва още няколко люти чушчици. 🙂
Пикантен кафяв ориз с червен боб и царевица
Продукти:
- 1 голяма глава стар лук
- 1 голяма червена чушка
- 3 скилидки чесън
- 1 чаена лъжица червен пипер
- 1 чаена лъжица нарязана прясна мащерка
- 1 -2 сушени люти чушки
- 150 г кафяв ориз
- 240 г червен боб от консерва
- 150 г сладка царевица
- 800 мл вода (или бульон)
- 2 супени лъжици смлени лешници
- 2 супени лъжици олио
- сол и черен пипер
Лукът, чесънът и чушката се нарязват на ситно. Бобът и царевицата се отцеждат.
Олиото се нагрява в дълбок тиган или тенджера. Лукът и чушката се сотират за 3-4 минути. Добавят се чесънът, червеният пипер и мащерката. Разбъркват се 30 секунди.
При зеленчуците се изсипва ориза и се разбърква 2 минути. Добавя се водата и сушените люти чушки. Съдът се похлупва. След като водата заври, котлонът се намаля и оризът се готви около 35-40 минути, докато стане готов. За по-бързо сваряване оризът може да се накисне предварително във вода за 1 час.
Накрая се добавят бобът, царевицата и лешниците. Котлонът се изключва. Ястието се посолява със сол и черен пипер.
Здравей Йоана! Тази седмица съм на царевична вълна, направих твоя царевичен хляб, царевичните крекери, а с остатъка от сладката царевица и този пикантен ориз днес. За да избягвам консервите, си сварявам по- голямо количество червен боб и го замразявам на порции. Оризът стана много много вкусен!! И пак ще се прави, нали вкъщи си обичаме люто:-) За следваща рецепта съм си набелязала постния бананов кейк, и при него ще пробвам да намаля количеството захар. С голяма радост следя блога ти и ти желая още много вдъхновение! поздрави от австрия
Хубава рецепта!