Салата от печени пресни картофи и репички с билково песто

Настъпва времето, в което с всеки изминал ден на пазара се появяват все нови пролетни продукти, а разнообразието от цветове и форми подсилва желанието ми за нови рецепти. Настъпи и началото на любимото ми време, което променяйки се с всеки изминал ден до края на есента обогатява това разнообразие. Не е ли прекрасно, че имам възможността да напълня чиниите с повече цвят и вкус! Не е ли прекрасно, че мога да опитам пролетта! Не бих пропуснала цвета ѝ в менюто си, затова събирам от всичко, което мога да взема и овкусявам с лъчите на пролетното слънце.

Намирам дребните пресни картофки за симпатични, но освен умилителния им вид ми се струват и по-сладки. Плюсовете им, които ме привличат не само тези. Бързото им приготвяне във все по-забързаното ежедневие е идеалният избор за вечерята. След няколко варианта на запечените и овкусени с билки дребосъци, решавам, че мога да им добавя и лека пикантност от дребните репички, на които след запичането им също се получава приятна синхронизираща сладост. Всъщност, пресният лук в салатата внася повече пикантност, но да не подценявам и билковото песто със силния си и отличителен вкус.

Точно когато решавам да съчетая всичко изредено досега в салата, съвсем случайно се натъквам на тученица. С леко киселия си вкус и сочни листа допълвам салатата с нея. Сега тя става още по-питателна и вече може да се впише в още две категории. Така например, характерът на салатата би се разбрал чудесно с парче месо или риба, но той е и толкова силен, че може да се приложи самостоятелното като основно за вегетарианци. Сигурна съм, че всеки би намерил място за тази семпла рецепта в менюто си, независимо дали ще я съчетае с нещо друго или не. Аз обаче не бих искала да пропусна нищо от пролетта и с желанието ми за по-лека храна към топлата салата добавям за гарнитура още зелени салати семпло овкусени със зехтин и сол.  Ето така се радвам аз на този сезон, с пълна чиния с вкус и слънчева светлина.

Салата от печени пресни картофи и репички с билково песто

Посочените дози са за 4 порции.

Продукти:

  • 500 г дребни пресни картофи
  • 1 връзка репички
  • 2 стръка пресен лук
  • 1 шепа тученица
  • 2-3 супени лъжици зехтин
  • морска сол и прясно смлян черен пипер на вкус
  • 3-4 супени лъжици билково песто (рецептата по-долу)

Фурната се нагрява на 190°C.

Картофите се измиват хубаво. Ако картофите са колкото голям лешник се оставят цели, ако са по-големи се срязват на две или четири. Репичките се почистват от листата и се измиват хубаво. Нарязват се на четвъртини.

В тава на един ред се разпределят картофите и репичките. Поръсват се със зехтин, морска сол и прясно смлян черен пипер на вкус и се разбъркват. Запичат се в предварително нагрятата фурна на 190°C за 25-30 минути или докато картофите омекнат.

Пресният лук се нарязва на ситно. Тученицата се измива и подсушава хубаво. Листенцата се отделят от стеблото.

Запечените картофи и репички се преместват в дълбока купа. Към тях се добавят пресният лук, накъсаните листенца тученица и билковото песто. Салатата се разбърква добре и се сервира.

За билковото песто:

  • 1/2 връзка магданоз
  • 1/2 връзка копър
  • 1/2 връзка босилек
  • 1/2 връзка риган
  • 2-3 скилидки чесън
  • 80 г сурово кашу
  • 60 г пекорино, настъргано на ситно
  • 150 мл зехтин
  • сол и прясно смлян черен пипер на вкус

Всички продукти се смесват в кухненски робот и се пасират докато се смесят добре. За салатата се заделят 3-4 супени лъжици.

Пестото, което остава се съхранява в добре затворен буркан в хладилник до 1 седмица. Може да се приложи в други салати, за брускети, за овкусяване на варени или печени зеленчуци, риба или месо.

5 коментара

  1. Йоана, толкова е вдъхновяваща появата на нови пролетни продукти, а ти ги презентираш подобаващо, изглежда неустоимо вкусно. Само тази тученица не съм я пробвала все още, непременно ще потърся по пазарите. Лека нощ и хубав четвъртък!

    1. Тученицата е растение от рода на калдъръмчето. У нас се смята за бурен и масово се плеви, но в Европа е високо ценена храна. Срещала съм използването му в Гърция и Германия.
      Листата на растението са сочни и месести. Може да потърсиш допълнителна информация за хранителната му стойност.

  2. А на мен по- скоро ми стана интересно какъв вкус има печената репичка… Ще взема да я направя тази рецепта в скоро време 🙂

  3. Благодаря за информацията! Аз също мисля, че вкуса ще е интересен и се заемам да търся тученица!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *