Крем супа от моркови и сирене с порто

Крем супа от моркови и сирене с порто

В последната седмица преди Великденските пости по български обичай, на масата трябва присъстват сирене, мляко и яйца. Седмицата завършва с празникът Сирни Заговезни (в неделя – 1 март), когато също се ядат тези продукти и бяла халва.

Аз наблегнах предимно на сирената и като за последно си приготвих крем супа с моркови и сирене Дунавия. Необичайното на супата, е че в нея се добавя порто. Количеството е съвсем малко – 2-3 супени лъжици, но те коренно променят вкусът. Опитах супата преди да добавя виното и след това. Като, че ли цялата хармония на продуктите се градеше на тези няколко лъжици порто. Вкусът и ароматът са забележителни, а виното внася някаква тайнственост на на пръв поглед обикновената крем супа.

През студеният период от годината, супата се сервира топла, но може да се поднесе и охладена през горещите есенни дни, когато морковите са в сезона си.

Крем супа от моркови и сирене с порто

И за да е закачливо поднесена, „нарисувах“ морков от заквасена сметана и добавих стръкче копър за листата. По този начин може и да накараш злоядо дете да си изяде зеленчуците, но разбира се тогава ще пропуснеш портото в супата.

Продукти:

  • 2 супени лъжици масло
  • 1 глава стар лук
  • 450 г моркови
  • 500 мл зеленчуков бульон
  • 100 г сирене Дунавия
  • 3 супени лъжици порто
  • 2 супени лъжици нарязан пресен копър
  • сол и черен пипер
  • заквасена сметана и пресен копър за декорация

Лукът се нарязва на ситно. Морковите се обелват и се нарязват на едри парчета.

В тенджера, на силен огън се разтопява маслото. Добавя се лукът и се сотира за 5 минути. Слагат се морковите, бульонът, сол и черен пипер на вкус и се оставят да заврат. Когато бульонът заври, температурата се намаля. Зеленчуците се варят 30 минути или докато станат напълно готови.

Зеленчуците и бульонът се оставят да се охладят леко и се изсипват в блендера на кухненският робот. Към тях се добавя натрошеното сирене. Продуктите се пасират до гладка консистенция. Връщат се в тенджерата и се оставят да заврат отново.

Крем супа от моркови и сирене с порто

Ако супата се сервира топла, след като се махне от котлона, към нея се добавят портото и копърът.

Ако се сервира студена, супата се оставя да изстине на стайна температура, след това се охлажда в хладилник. Портото и копърът се добавят непосредствено преди сервирането.

Друга рецепта с порто, която скоро приготвих е „Терин от пилешки дробчета с порто“. Приготвих и онзи сос с порто и нар, за който споменах в един коментар, но за него ще напиша след постите, защото се сервира с пилешко или гъше месо. А до тогава зеленчуци, зеленчуци и пак… няма да досаждам повече, колко мнооого трябва да се ядат.

11 коментара

  1. обичам крем супите и тази определено ще опитам пък макар и без „порто“ /този път/ 🙂 а, най-обичам всеки ден нова рецепта с естетските ти и много професионални снимки 🙂 поздрави, йоана! 🙂

  2. Благодаря Маргарита. 🙂
    Всекидневните рецепти идват с много упоритост от моя страна и най-вече любопитство. Чрез тях се опитвам да въведа разнообразие в ежедневното хранене и да придам своето малко по-различно виждане към храната като цяло. Идеи – много, времето е малко.

  3. и аз обичам крем-супите и това е един повод да я опитам веднага /и при мен на този етап ще е без порто/,но понеже смятам в най-скоро време да направя терин-а следващия път ще е със порто.Весели празници!

  4. In English…

    2 tbl spoons butter
    1 onion
    1 lb carrots
    1/2 liter veg. broth
    100 grams mild feta cheese
    3 tb spoons port
    2 tb spoons chopped fresh dill
    salt and pepper to taste
    sour creem and fresh dill for garnish

    sautee the onions in the butter, then add the slices carrots, broth, salt and pepper and bring to a boil. Then simmer on low for 30 minutes. The coof off and puree in blender with the crumbled feta cheese. Then put back in pot and just bring to a boil. Remove from heat and add the port and dill (if seving hot). If serving chilled, cool off first and then add port and dill right before serving.

  5. Може и да не е важно, но аз никога не беля морковите. Просто ги мия усърдно с четка. На това ме научи преди много години една докторка – най-важните вещества са точно под кората/кожата. Така че колкото се може по-малко белене.
    Правя супата от много години, но реших да видя в интернет какво е ново под слънцето. Сега и порто – те това не съм го пил барем 20 години. Порто (портвайн) е ликьорно вино – ще се пробва.
    На висота, както винаги, Йоана.

  6. Продължение:
    Англичаните, преди повече от 20 години, ме шокираха, когато ядяха печените картофи небелени, с кората. После научих, че и други народи го правят.
    Докторката, за която вече споменах, ме съветваше като го обеля с картофобелачка да изхвърля картофа (ядрото) и да варя обелките и да пия бульона. Може би майтап? Тя си вярваше.
    Просто към готвенето трябва да се отнасяш с любов. Ако не си на кеф си поръчваш пица по телефона. Толкова.
    Успех, Йоана.

  7. 🙂
    Съгласна съм с всичко pti.

    Понякога свареният и необелен морков остава люспи от кората, пък дори и пасиран. Това е естетически проблем, ако мога така да се изразя. 🙂

    Успех и на теб!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *