За тази рецепта Силвена Роу казва, че може да се нарече турското гуакамоле. За разлика от него обаче, то е кремообразно, фино и.. и.. не знам как да опиша комбинацията от авокадо и сусамов тахан. Като за първа дегустация ми се стори странно. Като за втора вече ми харесва, че даже не мога да се спра да топя топъл хляб в него.
Отново има интересно смесване на подправки, от които киселия вкус и аромат на сумака преобладават. Самият сумак вдъхновява Силвена Роу за заглавие на книгата си, като го описва като purple citrus. Заради цвета и заради аромата. Това много ме заинтригува и вече разбирам и продължението на заглавието sweet perfume.
Този дип е прекрасен с хляб със заатар или върху печени зеленчуци. Отново ми напомня за приказен свят и ми се иска да ти разкажа една приказка от книгата, но факта, че е дълга ме спря. А и преводът ми надали ще е толкова добър, че да те накарам да се присъединиш в света, в който съм и аз. Но мисля, че ако опиташ тази рецепта ще бъде напълно достатъчно. Това поне го мога.
Дип от авокадо, сусамов тахан и сумак
Адаптирано от книгата Purple Citrus & Sweet Perfume
Дозите са за 4 порции.
Продукти:
- 2 плода добре узряло авокадо
- прясно изцеден сок от 1 малък лимон
- 3 супени лъжици зехтин
- 4 супени лъжици сусамов тахан
- 1/4 чаена лъжица канела
- 1/4 чаена лъжица смлян кимион
- 1/2 чаена лъжица смлян или счукан сумак
- 3 скилидки чесън, пресовани
- сол и черен пипер
- 1 супена лъжица черен сусам
Плодовете авокадо се разрязват на две по дължина. Отстраняват се костилките и плодовете се обелват от кората. Слагат се в кухненски робот заедно с лимоновия сок и се пюрират. Добавят се зехтинът, сусамовият тахан и подправките. Посолява се със сол и черен пипер на вкус. Сместа отново се пюрира докато стане гладка и придобие консистенция на майонеза.
При сервиране дипа се поръсва с черен сусам.
Много интересна комбинация – признавам, че никога нямаше да ми дойде на ум да смеся авокадото с тахан! Това чудо непременно ще го опитам в най-скоро време!
И аз нямаше да се сетя. 🙂
Страхотно, ще го пробвам най-скоро. Напоследък правя често гуакамоле, и винаги гледам да измисля нещо друго за правене с авокадо. А и ми се правеше нещо различно за топене с тахан. Това е различно и от близкоизточните неща (все забравям да купя нахут) и от гуакамолето. 🙂
хем лесно, хем вкусно, добре си се сетила, драга Йоана!
Звучи много вкусно, тъкмо се чудех как да оползотворя авокадото, освен стандартна салата! Мерси!
Здравей, понеже много харесвам блога ти, но не виждам e-mail за връзка, пиша тук. Ще те помоля да ни предоставиш една оригинална рецепта за гуакамоле 🙂 Ще ти бъда много благодарна, защото в различните рецепти се използват различни продукти и не знам кое най-много се доближава до оригинала 🙂 Благодаря пак :))
Трудно е да проследи и определи автентичността на рецепта, винаги се намират противоречащи мнения и факти. Ще видя какво мога да направя.
Имейл за контакт с мен има в страницата За мен.
Откога му се каня на този дип… Днес се случи така че имах всички продукти за него и си го приготвих:) Само кимиона пропуснах, че така и не мога да го проям. Резултатът е много лек и вкусен дип и изненадващ, но определено приятен вкус. Хареса се на всеки, опитал го. Благодаря и за тази чудесна рецепта:)
Току що приятелката ми ми направи „Турското Гуакамоле“. НЕЩО АБСОЛЮТНО УНИКАЛНО Е. Сърдечно благодарим за рецептата, винаги си супер!!! Имаше и едно шоколадово кремче с тапиока, което също беше изключително! Абе изобщоо…
Продължавам с пробите и резултатите са чудесни! Страхотно се получи, да не говорим и в комбинацията с твоя хляб със заатар 🙂
Тц , не става. Вкусовете на авокадо и тахан се бият и каквито и подправки да се сложат, съчетанието не се получава. Едно е нахут с тахан или печен патладжан с тахан, но авокадо не върви.
Колко издържа в хладилник? Сега си направих, стана много вкусно, но се чудя докога ще е така 🙂
Съхранява се в хладилник до три дни, в добре затворена кутия. Хубаво е да се консумира по-скоро след приготвянето му.