Не съм от тези, които разбират от фалафели и като се замисля съм яла точно два пъти от тях. Единият беше тук в България, вторият път в Германия. След като не са ме впечатлили с нищо, не търся начини да си ги приготвям у дома. А и мисълта за това разхищение на мазнина, което се случва не ми се нрави особено. Но пък съм от онези, които откривайки интересна рецепта, като тази за фалафели с тиквички, се включва режимът „промени и действай“. С риск да загубя очарователния вкус на пържено, в промените влиза алтернативния начин – кюфтенца в тавата и право във фурната.
Не съм и от тези, които пестят подправки, но стане ли въпрос за кимион – лъжицата се превръща в щипка от двата ми пръста, а щипката ми става толкова малка, колкото да кажа, че съм сложила нещо. Ей така – пестя си от кимиона. (А колко още имам от Роза…) Винаги съм го свързвала с луканка или друг сух колбас – абе, все на месо отива. Не, че е лошо, но асоциациите ми все до това водят. Не щеш ли, попадам на друга рецепта за салата от моркови с много кимион, а емоционалната ми възбуда не ми дава мира. Сотирани за кратко, от морковите избликва сладост, която като че ли се бори със силния аромат на запечените кимионови семена. Но тук в подкрепа се явяват и няколко лъжици стафиди, а всичко това потъва в свежестта на киселото мляко. Със сигурност съм от онези хора, които много обичат да опитват нови неща.
Кюфтенцата и салатата не вървят неизменно заедно, но Силвена Роу (сега вече и аз) препоръчваме тази комбинация. Фалафелите, които всъщност направих на кюфтенца са леки и сочни, а контрастът от хрупкавите моркови в млечния сос със силен аромат и вкус на кимион са поредното нещо от книгите на Силвена Роу, което ме грабна от първият път.
Кюфтета от нахут с тиквички и салата от моркови с кимион
Адаптирано от книгата Orient Express
За кюфтетата (22-24 броя):
- 2 супени лъжици зехтин
- 1 глава лук, нарязан на ситно
- 2 чаени лъжици смлян кимион
- 1/4 чаена лъжица смлян бахар
- 220 мл прясно мляко
- 100 г брашно от нахут
- 100 г консервиран (или сварен) нахут
- 3 супени лъжици лимонов сок
- 700 г тиквички, настъргани на едро (3 бр. средно големи)
- сол и черен пипер
Една супена лъжица зехтин се загрява в тиган или малка тенджера. Добавя се лукът и се сотира за 2-3 минути. При лука се изсипват кимионът и бахарът. Разбъркват се за около минута докато отделят аромата си и тигана се маха от огъня.
Млякото се изсипва в тенджера и се слага на умерен огън докато заври. По малко, при непрекъснато разбъркване с дървена лъжица се добавя нахутеното брашно. След като е добавено цялото, сместа се разбърква докато се образува тесто, което се отделя от стените на тенджерата (подобно на парено тесто). Посолява се на вкус и се добавя останалият зехтин. Тестото се охлажда. (В рецептата се казва, че сместа се бърка около 8 минути докато стане на тесто. При мен тестото се образува веднага, затова спрях готвенето и пристъпих нататък.)
Към охладеното тесто се добавят сотираният лук с подправките, нахутът, лимоновият сок, настърганите тиквички, сол и черен пипер на вкус. Всичко се обърква много добре. Правят се топчета, с големина на топка за голф. Ако се приготвят фалафели, топчетата се пържат в маслена баня за около4 минути. Аз направих малки кюфтенца, подредих ги в тава върху хартия за печене и пекох на 200ºC с вентилатор за 25 минути.
За салатата (4-6 порции):
- 400 г моркови, настъргани на едро
- 1 супена лъжица семена кимион
- 2 супени лъжици зехтин
- 200 г цедено кисело мляко
- 1/2 супена лъжица майонеза (не сложих)
- 3 супени лъжици стафиди
- 2 скилидки чесън, пресовани
- сол и черен пипер
Зехтинът се загрява в тиган или широка тенджера. Добавят се морковите и се сотират за 2-3 минути. Не трябва да изгарят! Прехвърлят се в купа и се оставят да изстинат.
Семената кимион се запичат в сух тиган за 2 минути. Охлаждат се и се счукват в хаванче.
Когато морковите се охладят към тях се добавят цеденото кисело мляко, майонезата (ако се използва), стафидите, чесънът и кимионът. Салатата се разбърква добре. Посолява се на вкус.
Защо не сложих майонеза? Стоях пред хладилната витрина в супер маркета, може би десетина минути. Прегледах всички етикети на майонези – български и вносни. Междувременно си мислех защо да не си приготвя майонеза вкъщи. Накрая нищо не направих. Не купих майонеза от магазина, защото накрая всички етикети ми се струваха еднакви. И не направих майонеза вкъщи, затова че се иска половин супена лъжица от нея. Ей, затова.
м-ммм, прекрасно! обожавам фалафели (и сурови моркови с портокалов сок и филенца портокал, маслинки и запечен на сух тиган кимион, и зехтин, разбира се)
Е бива ли такова нещо. Сега от сунтринта ще ми е кимионово. Обичам кимион във всяка ситуация. Понякога си мисля дали това не е носталгия по луканки и меса, които не ям вече 8 години. По скоро съм яла луканка заради кимиона, да.
Страхотна идея за салата, ще пусна идеята Тук -Там
Нахутът цял ли се слага?
Да, Ели. Добавят се целите зърна. В книгата е дадено половината количество на това, което съм използвала. Реших да сложа допълнително, за да се усещат целите зърна във всяко кюфтенце (фалафел).
и аранжимента на масата е много в стари градски стил… ех, ама как да не му се ще човек да ти се натресе на кафе. С кученце под ръка и чадърче.:)
.. и да си пием кафето с пасти в градината, и да се кикотим на градинаря. 🙂
Сещам се за един подходящ градинар, с бял потник
И аз се сещам.. 🙂
Благодаря за прекрасната рецепта, направих кюфтенцата със салатата от моркови и пожънах фурор на традиционната съботна вечеря с децата вкъщи. За съжаление аз съм на диета и не можах да опитам, но ми беше достатъчно, че всички стршно харесаха и двете.
Кина
Отдавна следя блога и съм правила доста от рецептите 🙂
Салата от моркови с млечен сос е превъзходна, отговаря на моите любими вкусове 🙂
Браво, Йоана!
Браво на Силвена Роу! В случая съм само изпитващ дегустатор. 🙂
Благодаря за коментара, Мая. Продължавай да се вдъхновяваш!
Привет, Йоана! Как мислиш – дали вместо краве мляко, мога да сложа вода или кокосово мляко в кюфтенцата за веган версия?
Няма никакъв проблем да използваш вода. С кокосово мляко звучи интересно. Опитай! И да споделиш после.
Пробвах рецептата именно с кокосово мляко и за мен кокосовият вкус дойде в повече. Хубавото е, че добавя допълнителна екзотична нотка, но 200 мл. са много според мен. Може би малко мляко, малко вода ще е удобен вариант за вегани.
Страхотна рецепта… поради липса на консервиран или варен нахут…, начупих крутони в тестото 🙂 кюфтенцата ми хич не станаха кюфтенца 🙂 нямат никакъв външен вид и цялост, но са безумноооо вкусни и този кимион е адски зарибяващ и ухаен… Салатата от моркови- безупречна!
Благодаря за чудната идея
Здравей, Йоана! Тази вечер приготвих салатата като партньор на друго ястие (нямах нахутено брашно под ръка). Аз въобще не обичам кимион:))) Обаче мъжът ми е луд по него, така да се каже. Салатата беше за него, аз само я опитах, че с тоя кимион не я меля:) Мога да се похваля, че пожънах голям успех обаче. Половинът беше изключително доволен! Благодаря ти за страхотните идеи, които ни предоставяш в уютния си блог!
Страхотно предложение. Днес направих кюфтенцата, но тъ като нахута ми беше малко добавих и булгур, доста добре се получи. Салатата е превъзходна, добавих една лъжица заквасена сметана вместо майонеза ва по-голяма плътност. Благодаря за рецептата, определено ще влезе в менюто н.
Здравейте и ЧНГ – 20105!
Виждам, че е преди години рецептата, но доста се разочаровах от отношението ви към фалафела. Надявам се да се е променило и да сте опитали истински фалафел, не имитациите, които правят и в България и в Германия. А иначе тези зеленчукови кюфтета изглеждат добре по състав, поздрави за импровизацията.
За много години!
Вероятно все още не съм опитвала фалафелът. Ако имате някакви насоки за приготвянето му у дома или знаете добро място в София, където се сервира, информацията ви ще бъде полезна за всички.
И аз ще се опитам да го направя и ако ни хареса, ще го добавя в месечното меню.
Здравейте, много ме примами тази рецепта и мисля утре да я пробвам, но се чудя – настърганите тиквички отцеждат ли се предваритвлно, не стават ли много воднисти? Как ви се струва идеята да се смели нахутът в робот, за да е по-хомогненна сместта?
Благодаря!
Ако тиквичките са по-големи и пускат вода докато се стържат, би било добре да се отцедят предварително. Ако са млади и дребни, изцеждане обикновено не се налага.
Допълнителният нахут, който се добавя на цели зърна е за текстура. Ако желаеш, може да го пасираш, не смятам че ще бъде проблем. Постъпи както ти харесва.