Никакво лято не е, ако не опитам някоя нова рецепта с патладжани. И ако смяташ, че възможностите им са само пържени или печени, на грил, в мусака и пълнени, може би имаш малко право. Това са по-известните начини на приготвянето им. О, да не забравя и диповете с тях, и рататуй разбира се и всички яхнии. Аз обаче гледам на всичко това като възможност да ги комбинирам с какво ли не, при все познатите методи за сготвянето им. Точно това ги прави различни всеки път, а когато не правя ограничения в комбинирането им с други продукти, стават и все по-вкусни.
Тази рецепта с патладжани се състои от три основни части. Всяка една се приготвя поотделно, а накрая се събират в богато на вкусове ястие. Приготвят се лесно, достъпни са и дори да има някоя друга по-специфична подправка в тях, тя успешно може да се замени с друго (преди рецептата посочвам с какво), така че където и да се намираш, с каквото и да разполагаш, да може да приготвиш това вкусно и хранително лятно ястие. От какво се състои то в крайна сметка? Патладжани, разбира се. И още – лабне, което лесно може да се приготви у дома, ако нямаш достъп до магазин с такова. Салата от леща – богата на желязо и съчетаваща се перфектно с патладжана и млякото. Има и още нещо, което не е задължително, но от мен препоръчително тук и това са арабски пити, които в случая приготвям със заатар.
Патладжани
Макар да се твърди, че все повече сортове вече не горчат, подготви своя патладжан предварително по стария начин – с осоляване. То помага да се отдели горчивината му и това основно става по два начина. Първият е чрез обилно посоляване на резените патладжан, а вторият чрез накисването им в силно подсолена вода. Което и да избереш от двете, остави ги със солта около 20 минути. След това ги измий хубаво под студена течаща вода и ги подсуши с кухненска хартия или чиста кърпа. Това ще ти гарантира по-добър вкус, без горчивина.
За тази рецепта нарязвам патладжаните по дължина на осем парчета и ги изпичам във фурната. Преди да ги изпека обаче ги намазвам обилно със смес от зехтин, петмез от плодовете на черница, кимион и малко канела, която носи загадка на цялото ястие и подчертава патладжаните.
Докато парчетата патладжани се запичат, този сос попива в тях, така че стават необикновено овкусени и с изключително приятна карамелизация. Начинът по който се нарязват патладжаните позволява да имат по равно хрупкава повърхност и мека сърцевина. Прекрасни са!
Петмез от плодовете на черница има в арабските магазини на Женски пазар. Ако нямаш достъп до такава, тогава използвай кленов сироп или по-малко количество мед, които ще донесат необходимата сладост тук. Вместо петмез от плодове от черница може да се използва и всеки един друг плодов петмез – от грозде или от фурми, например. Важно е да го опиташ предварително, за да прецениш колко е сладък и какво количество от него да добавиш. Петмезът от грозде е по-сходен с този от плодовете на черница, докато петмеза от фурми е доста по-сладък. Опитвай!
Лабне
Колкото и просто да звучи, лабне е само осолено цедено кисело мляко. Важно е млякото да бъде пълномаслено, за да стане лабнето кремообразно и наистина вкусно. За целта е подходящ гръцкият йогурт, който е по-кремообразен и маслен по принцип, но и по-сладък – не е така кисел както киселото мляко. Все пак, ако разполагаш с гъсто кисело мляко, то също може да се превърне в лабне. На нашия пазар се предлагат варианти, които обаче са допълнени от крем-сирене и/или сметана за повече плътност. Всъщност никак не са лоши на вкус и много добре се допълват в тази рецепта. Но пък са трудни за намиране, така че най-добре е да се използва гръцки йогурт, който се отцежда в тензух и посолява на вкус. Колко време да се отцежда зависи от самия йогурт и целта, която се търси накрая. Отцеждането може да продължи от 4 до 12 и повече часа. Колкото по-дълго се отцежда, толкова по гъсто, плътно и маслено ще бъде лабнето.
Леща
За тази рецепта използвам зелена леща. Тя е подходяща за салати, защото запазва целостта на зърната при варене. Не е никакъв проблем да използваш кафява леща, просто я свари докато стане готова, но внимавай да не се разкашква. А може да отидеш и по-далеч като използваш черна леща, която също като зелената запазва добре целостта на зърната при сваряване.
В случая правя бърза и лесна салата от зелена леща, с която допълвам патладжаните. В нея добавям пресен магданоз, стафиди и освен със зехтин, подправям с меласа от нар, която ми дава приятна плодова киселинност. Перфектна комбинация с патладжаните. Меласа от нар има във арабските магазини на Женски пазар, но ако нямаш достъп до такава, в рецептата за салатата от леща може да я замениш с по-малко количество балсамов оцет. Ако пък харесваш по-киселите храни, тогава използвай без проблем ябълков оцет.
Арабски пити със заатар
Реших да включа питите, защото цялото ястие е в източен стил, и колкото и да му подхождат препечени филии от френска багета, то всъщност се допълва идеално от леко опушения в тигана арабски хляб. За целта използвам познатата рецепта, с разликата че намазвам всяка пита с масло след като я извадя от тигана и поръсвам със заатар. Заатар е смес от сумак, сусам и сушени билки, най-често риган и мащерка.
Това са основните съставки в сместа и има разновидности, разбира се. Готовите варианти могат да съдържат и други подправки, като майорана, кимион, кориандър, сол или лют пипер. Аз харесвам най-много базисната смес, но на каквото и да попаднеш или каквато и смес да забъркаш, няма да сбъркаш. Важното е да ти харесва състава и да ти вкусен върху питите. Ето една примерна рецепта в публикацията за хляб със заатар.
Печени патладжани със салата от зелена леща, лабне и пити със заатар
Идеята за това ястие ми хрумна след като ми попаднаха няколко предложения за патладжани в olivemagazine.com. Докато лабнето или цеденото кисело мляко с печени патладжани или патладжани на грил е редовно в менюто ми в този сезон, то сметнах, че салатата от леща е много добро допълнение, което така или иначе всички у дома обичаме. По-различно в това ястие е сладко-киселата плодовост от петмеза и меласата от нар, които идеално допълват и патладжаните, и лещата. Харесвам това ястие и защото мога да подготвя всички елементи предварително и да го сервирам по-късно със стайна температура. Искам да кажа, че не е необходимо да е топло, а пък и през лятото е по-добре. Единственото топло нещо, за което имам грижа тук са питите със заатар.
За 4 порции като основно ястие или 6-8 порции като предястие или мезе.
За салатата от зелена леща:
- 150 г зелена леща
- 1 дафинов лист
- 1 скилидка чесън, пресована
- 30 г стафиди
- 1 супена лъжица меласа от нар
- 1 супена лъжица зехтин
- 1 супена лъжица нарязан пресен магданоз
- сол и прясно смлян черен пипер
За патладжаните:
- 3 средно големи патладжана
- 60 мл зехтин
- 2 супени лъжици петмез от черница
- 1 чаена лъжица смлян кимион
- ¼ чаена лъжица канела
- сол и прясно смлян черен пипер
За арабските пити със заатар:
- ½ доза тесто за арабски пити
- бучка студено масло
- заатар
За завършване:
- 300 г лабне
- сладък или лют червен пипер на флейкс
- меласа от нар
- нарязан пресен магданоз
Приготвяне на салатата от зелена леща
Лещата се измива хубаво, слага се в тенджера с дафиновия лист и се покрива с вода. Слага се да заври. Когато заври, котлонът се намалява и лещата се вари 20-25 минути или докато омекне, но зърната се запазят цели. Прецежда се и се охлажда.
Към лещата се добавят всички останали съставки и се разбърква хубаво.
Приготвяне на патладжаните
Докато лещата се вари патладжаните се измиват и всеки се нарязва на осем парчета по дължина. Подреждат се в гевгир и се посоляват обилно със сол. Оставят се така 20 минути. След това се измиват под студена течаща вода и се подсушават с кухненска хартия или чиста кърпа. Подреждат се в тава върху хартия за печене, силиконово или тефлоново килимче. Фурната се нагрява на 220ºC с опция горен и долен реотан.
В купа се смесват зехтинът, петмезът от черница и подправките. С тази смес се намазват парчетата патладжан от двете срязани страни. Патладжаните така се подреждат в тавата, че едната от срязаните страни да бъде опряна о нея. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и патладжаните се пекат 15 минути. Изваждат се и се обръщат от другата срязана страна, която да опре в тавата. Пекат се още около 15 минути или докато сърцевината им омекне хубаво, а двете срязани части получат тъмна карамелизация. След като се извадят от фурната се оставят да се охладят частично в тавата.
Приготвяне на арабските пити със заатар
Тестото за питите е добре да се замеси и остави да втасва преди всичко дотук. Когато е готово се разделя на 5-6 топки. Всяка топка се разточва върху набрашнена повърхност на дебелина около 3 мм. Оставят се покрити за 20 минути.
Бучката масло се набожда на вилица. Подготвя се заатара.
Тиган с незалепващо покритие се нагрява на умерен към силен котлон. Когато е добре нагрят в него последователно се изпичат питите по 2 минути на страна. Когато питата е готова се слага в чиния и повърхността и се намазва с бучката масло и се поръсва със заатар. Покрива се с кърпа докато се приготвя следващата пита. Когато тя е готова се слага над първата, намазва се с масло и се поръсва със заатар. Покриват се с кърпа докато се приготвят останалите пити по същия начин.
Аранжиране на ястието
В голяма чиния на дъното се разстила от лабнето. Върху него се подреждат парчетата изпечен патладжан и се поръсва със салатата от зелена леща. Допълнително ястието се поръсва с меласа от нар, нарязан пресен магданоз и червен пипер на флейкс. Сервира се с питите със заатар.
Още рецепти с патладжани
- Пържени патладжани с мед
- Самфaина – испанскa зеленчукова салца
- По-добрата капоната
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Мутабал – арабски дип от патладжани
- Печени есенни зеленчуци
- Патладжани на грил със салата от фрика, резене и млечен дресинг
- Имамбаялдъ – пълнени печени патладжани с лук, чушки и домати
- Пълнени патладжани
- Печени патладжани с карамелизиран лук и козе сирене
- Печени патладжани с домати и сос писту
- Рула от патладжан със сирена в доматен сос
- Тарт от бутер тесто с патладжани и орехи
- Шоколадови (пред)ястия
- Брям – гръцки зеленчуков гювеч
- Задушени патладжани и нахут с карамелизиран лук и бял ориз
- Кафяв ориз със зеленчуци по провансалски
- Гръцка мусака
- Капоната
- Вегетариански кус кус със зеленчуци
Други рецепти с леща
- Кафява леща със спанак и хрупкави гъби шийтаке
- Салата от зелена леща и червено цвекло с джинджифилов дресинг и едно предстоящо събитие
- Салата от тиква със зелена леща и козе сирене
- Агнешко с пармезан и салата от френска леща
- Вариация на Табуле с черна леща и сумак, и млечен сос с левурда
- Салата с кускус и черна леща
- Топло. Още по-топло. Горещо!
- Крем супа от червена леща с кокосово мляко, джинджифил и сушени домати
- Ръжени хлебчета със сусамов тахан и пастет от червена леща и булгур
- Кафяв ориз с леща, гъби и билки
Мила Йоана,
изпробвах и тази твоя креативна рецепта и както винаги бях много впечатлена от прекрасните комбинации на вкусове.
Признавам си, че подмених някои съставки, защото ги нямах – вместо стафиди ползвах сушени червени боровинки, арабските питки замених с царевични меки тортили, петмез от черница и сок от нар замених по твоите препоръки – стана страхотно!
Сърдечни благодарности за вдъхновението!
Благодаря за обратната връзка, Весела! Сигурна съм, че с тази импровизация, ястието е станало много вкусно. Остани наблизо за още вдъхновения!
Здравейте, Йоана,
Вие сте вдъхновение! И тази вкусотия се оказа уникална! Изпълних рецептата почти едно към едно и резултатът отново е забележителен. Изключително балансирани вкусове. Благодаря Ви!
Благодаря, Донка! За мен е радост. Надявам се да продължите да откривате тук още интересни предложения. Весело лято!