SOS – Турска салата с булгур

Най-после успявам да осъществя желанието на Диляна за турска салата с булгур. Тя ми споделя, че е опитала подобна на табуле салата в турски ресторант и има желание да си я приготвя и у дома. Не съм напълно запозната със съставките и вкусът на въпросната салата, но идеята за традиционна турска салата ми допадна, затова попрочетох малко по темата. Няма да се спирам на класическо табуле, но ако този тип салати ти харесва, то вероятно ще ти хареса и неговия вариант с черна леща. Обаче в нашия случай основната съставка на салатата трябва да е булгур, затова моето внимание се насочи към кухнята на южна Турция.

В салата с булгур в антепски стил, освен незаменимите чесън и мента, присъстват още маруля, люта паста от червени чушки (наистина много люта) и сос от нар. Всички продукти могат да се намерят в София, а за повече информация посети страницата Кое откъде? Салатата се вписва идеално в ежедневното меню, защото не изисква особено много време за приготвяне и е лесна, защото няма термична обработка, а е нужно само нарязаните продукти да се смесят. Съставките в салатата са комбинирани в типичен за турската кухня стил – свежо с пикантно и леко кисело. Прекрасна е и за гарнитура към печено месо. В подобен стил от същия турски град е свежата салата представена от списание „Меню“.  Изборът на Диляна изглежда започва да се увеличава, но и винаги може да се импровизира, особено когато става въпрос за салата в един от най-пъстрите сезони на пазара – лятото. Намирам следващото предложение като добра основа за това.

Турска салата с булгур

Адаптирано от книгата Turkey (Mediterranean Cuisine).

Препоръчвам по възможност да се използва сос от нар, но ако няма в наличност, на негово място може да се използва балсамов оцет. За любителите на лютото, количеството на пастата от люти чушки е напълно достатъчно, но тези които не желаят парлива салата, може да я пропуснат.

Извън антепския стил на това предложение, в салатата може да се добавят нарязани на ситно домати и/или краставици.

Посочените дози са за 2 порции салати или 4 гарнитури.

Продукти:

  • 180 г пшеничен булгур
  • 250 мл вряла вода
  • 2 стръка пресен лук, нарязан на ситно
  • 1 малка глава стар лук, нарязан на ситно
  • 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
  • 1/2 връзка магданоз, нарзан на ситно
  • 1/2 маруля, нарязана на ленти
  • 1 супена лъжица доматена паста (гъсто концентрирано пюре)
  • 1 чаена лъжица паста от люти чушки
  • 2 супени лъжици нарязана прясна мента
  • 120 мл зехтин
  • 1-2 супени лъжици сос от нар

Булгурът се изсипва в купа и се поръсва с малко сол. Залива се с врялата вода, похлупва се и се оставя за 15-20 минути.

След като набъбне към него се добавят доматената паста и пастата от чушки. Разбъркват се хубаво и се стриват с пръсти в булгура. Следват стария лук, ментата, сол и прясно смлян черен пипер на вкус. По малко се добавя зехтинът, като салатата отново се разтрива с пръсти. Подправя се със соса от нар.

Накрая се добавят пресният лук, чесънът, магданозът и марулята. Разбъркват се. Салатата се охлажда преди да се поднесе.

Благодарности на Михаела от магазин „Бахарат“ затова, че винаги се отзовава на потребностите ми от някой продукт.

18 коментара

    1. И на мен така ми стори, но не е. Зехтинът сякаш изчезва в съставките. Важно е да се разтрива с пръсти в булгура и да се добавя постепенно.

  1. Прибавят се и домати обелени + краставици на кубчета, един изцеден лимон.

    1. Би ми харесало още повече така, но навсякъде, където прочетох за антепския стил на тази салата не присъстват домати и краставици. Сосът от нар в случая, мисля че много добре замества лимоновия сок. Иначе, както вече споменах салатата е добра основа за импровизация според вкуса и предпочитанията.

  2. Салатата стана чудесна. Като моя грешка отбелязвам, че не приготвих много добре булгура – стана доста „ал денте“. Трябваше да го запаря по-добре. В крайна сметка сложих още малко зехтин. Общо-взето, след като добавих зелените подправки в края, мазнината „изчезна“.

  3. Изглежда добре като за първи път.Ако ми позволиш искам малко да пооправя рецептата..не се използва голям булгур а ситен от най дребния.големият булгур трябва да се смели и да бъде малко по едър от галетата.зехтинът или олиото непременно се загряват и старият лук нарязан на съвсем дребно се запържва до розаво..към тази смес се прибавя доматеното пюре..чесънът не е засължително дори не се предпочита..може и българска лютеница..тази смес се прибавя към вече набъбналия булгур..и след разбъркване непременно се добавя краставица на кубчета домати на кубчета марула магданоз копър ментата не е за предпочитане..слага се и сумак..но не и оцет понеже разводнява..и най накрая е сокът от нар може и сок от сливи сок от кайсии..това е сладко кисел сок..или киселица както му викат тук в турция.който обича да му е по лютичко слага и лют червен пипер на люспи и чер пипер някои добавят и смлян червен пипер.да не забравяме и солта..

  4. Антепският вариант е приготвяне с лютив червен пипер.въпреки че моите корени са от там аз не обичам много люто..иначе се прави навсякъде така с по дребен булгур и непременно сумак..но много често забравяме сумака и сипваме лимонов сок което разводнява.сокът от нар също е подходящ дори става особенно вкусно но също се внимава с количеството освен че разводнява салатата става и доста лепкава..иначе за ментата това всъщност е джодженът..който обича може и да сложи малко но в традиционната турска рецепта не се предпочита джоджен в късъра..така се казва салатата..и непременно се използва дребен булгур.. едрият трудно набъбва в гореща вода без да се вари.ако няма краставици и домати в късъра салатата става бедна и безвкусна.

  5. Как пък никой не каза, че мазнината е страшно много. Салатата е разкошна, но не слагайте упоменатото количество мазнина. Почудих се с какво да я отстраня.Всичко плувна в зехтин.

    1. Зехтинът в рецептата, която следвах дори е повече. Там се описва, че трябва да се добавя по малко и да се разтрива с ръце в булгура, така че да го поеме.

  6. Много приятна салата ! идеално пасва за всички, които се подлагат на 90 дневната диета 🙂 не аз 🙂

  7. Мисля, че се казва „късър“и е наистина една по-различна ,но вкусна салата . Благодаря за рецептата 🙂

  8. Леле, аз си поръчах рецептата, а съм я проспала! Благодаря ти, Йоанка! Само да се събудят дребусите и отиваме за продукти! Звучи страхотно и явно има импровизации. Аз я ядох с пресни домати и краставици наистина (в ресторант).

  9. Тази салата съм я яла някъде в Кападокия бях на екскурзия и много ми хареса,по принцип турската кухня е наи – вкусна.Мерси за рецептата!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *