Една идейка за вкусно и постно предястие. Приготвих ръжени хлебчета със сусамов тахан, като ги изрязах в идеална кръгла форма. Хлебчетата гарнирах с пастет от червена леща и булгур, който се приготвя лесно и бързо. Декорирах ги с кълнове от лук.
Разбира се и двете рецепти могат да се приготвят поотделно.
Пастетът се сервира като предястие или заедно със свежа зелена салата.
От тестото за хлебчетата, може да се оформят питки.
Ей сега ще ти разкажа как приготвих всичко.
Ръжени хлебчета със сусамов тахан
Продукти:
- 240 мл топла вода
- 1 чаена лъжица мед
- 1 1/2 чаена лъжица суха мая за хляб (1/2 пакет от 7 гр.)
- 130 г сусамов тахан
- 180 г бяло пшенично брашно
- 180 г пълнозърнесто ръжено брашно
- 1 чаена лъжица сол
Маята и медът се разтварят във водата. Оставят се за 15 минути на стайна температурата, за да се активира маята.
В купа се смесват двата вида брашно и солта. Добавя се сусамовият тахан.
Постепенно се изсипва водата с маята и медът. Сместа се разбърква с дървена лъжица.
Тестото се пренася върху набрашнена повърхност. Меси се 5 минути. Ако е необходимо се добавя още брашно.
Оформя се на топка. Поставя се в намаслена с олио купа и се покрива с кърпа. Оставя на топло място за 1.5 часа докато удвои обема си.
Фурната се нагрява на 190°C.
След като тестото втаса го разделих на две части. Едната, разточих върху набрашнена повърхност на слой с дебелина около 1 см.
От него изрязах кръгчета с диаметър 4 см. и подредих в намаслена тава. Покриват се с кърпа и се оставят за 30 минути на топло място.
Пекат се 8-10 минути в предварително нагрятата фурна. След като се извадят се оставят да изстинат.
Другата половина тесто оформих на малки питки, които също поставих в намаслена тава. Покриват се с кърпа и се оставят за 45 минути на топло място.
Пекат се 20 минути на 190°C. След това фурната се изключва и питките се оставят вътре за още 10 минути. Изваждат се от фурната, покриват се с кърпа и се оставят да изстинат.
Пастет от червена леща и булгур
Продукти:
- 130 г червена леща
- 130 г булгур
- 500 мл вода
- 3 супени лъжици зехтин
- 1 глава стар лук, нарязан на ситно
- 1 чаена лъжица прясна мащерка, нарязана на ситно
- 1/2 чаена лъжица кимион
- сол и черен пипер
- кълнове от лук за гарниране
Лещата се слага в тенджерка и се залива с водата. Вари се на умерен огън, като междувременно, с лъжица се отстранява образувалата се пяна. След като поври 10 минути, лещата трябва да е омекнала, но да не е поела всичката вода. Маха се от огъня и към нея се добавя булгурът. Разбърква се хубаво, покрива се с капак и се оставя да постои 30 минути. Булгурът ще абсорбира останалата вода.
Междувременно, в тиган се загрява зехтинът. В него се сотира лукът за 10 минути, докато придобие златист цвят. Разбърква се често, за да не загори. Добавя се мащерката и готвенето продължава още 2-3 минути. Накрая се слага кимионът и съдът се маха от котлона.
Лучената смес се добавя към лещата и булгурът. Разбъркват се и сместа се намачква грубо с вилица или преса за картофи.
Поставя се в купичка и се сервира.
От сместа, след като е напълно изстинала, може да се оформят малки кюфтенца, които да се подредят в плато върху листа от зелена салата.
Изрязаните хлебчета гарнирах с пастета и добавих кълнове от лук. Ако посрещаш гости вегетарианци или постещи със сигурност ще ги зарадваш с тези малки хапки.
Йоанна, както винаги превъзходно, твоите снимки са наслада за очите.
А това за лещата е чудесно, като идея
Аз този сутрин си мислех, че освен като леща на яхния, др не правя и крем супа от червена леща. И се разрових в книгите – кюфтенца от леща по индийски ще се правят.
И твоята рецепта също! ще опитаме за плънка на малки хлебчета.
Хубав ден
и Честит 8 март със закъснение
и продължавай все така
Благодаря за поздравите. 🙂
Кюфтенцата от леща са много добра идея, а и може да се смесят с други зеленчуци. Ще пробвам и аз тези дни да приготвя нещо такова.
Здравей! Днес направих пастета от леща и булгур. Не мислех, че ще се получи нещо кой знае какво, но е много вкусно в действителност! Не знаех откъде мога да намеря сусамв тахан и кълнове от лук….затова импровизирах като си купих малки хлебчета и соеви кълнове. Не знам какъв е вкусът на кълновете от лук, но със соевите също се получи добре. Харесала съм и други рецепти, които си споделила с читателите и мисля, че вече съм фенка на блога ти! Продължавай със същото желяние да правиш, снимаш и публикуваш всякакви вкусотии! Поздравления!
Радвам се, че имам още еди фен. 🙂
Лучените кълнове имат лека пикантност, приятни са на вкус. Не е задължително пастетът да се сервира с тези хлебчета. Може да се съчетае с пресни или варени зеленчуци и да се добавят различни кълнове – люцерна, ряпа, жито, слънчоглед.
мила йоана! интелигентно,вещо и оригинално съставено и поднесено на аудиторията,която вярвам ще се съгласи с мен.много бих искала да облечете реално моя идея за великден,а именно желирано спаначено руло със твърдо сварено яйце.нямам много кулинарен опит и въображение,вярвам във вас!
Ани, пиши ми на личният мейл адрес (ще го намериш в страницата “За мен”), за да обсъдим идеята ти.
благодаря!
Вчера приготвих питчици по тази рецепта и се получиха много вкусни! Благодаря за рецептата! Пастета от леща предстои да бъде пробван, просто чакам удобен момент.
Здравей, Йоана!
Честит рожден ден! Да си много здрава и все така усмихната!
От известно време насам правя твоите постни рецепти и се получават страхотно. Имам проблем обаче с тестените неща – пробвах тези питчици и всичко беше супер, преди да ги сложа във фурната – тестото увеличи два пъти обема си, след това като ги оформих като питки, отново, но при печенето не се уголемиха повече и станаха много твърди. Къде съм сбъркала? Благодаря ти отново за страхотния сайт и че споделяш кулинарните си тайни с нас!
Благодаря за поздрава, Ева.
Относно хлябът, напоследък разбрах много неща. Разбира се винаги са били важни продуктите, които се използват и по-конкретно – качеството им. Не само при хляба, а за всичко.
До последният момент на замесването и втасването на хляба, всичко може да бъде ок, но една от важните части в процеса на приготвянето на хляб е печенето. Хубаво е първите 5-10 минути да се сложи на високи градуси (от 220 до 250), а след това да се допече на 180-190 градуса.
Тази рецепта е малко по-различна, тъй като в тестото има повече мазнини от сусамовия тахан. Не знам къде може да бъде причината за това да се получат твърди. Може би дълго печене или липса на влага.
Скоро отново ще приготвя тези хлебчета и отново ще направя наблюдения върху тях.
Благодаря ти! Аз също ще ги пробвам отново, защото иначе са много вкусни.
Сдобих се с 2 кг червена леща и 1 кг булгур. След 2 дена чакам гости-вегетарианци. Какъв по-перфектен момент от този, за да пробвам рецептата! 🙂 Благодаря ти, Йоана, за чудесната идея!
Еха, щастливци ще бъдат гостите ти. 🙂 Успех и добър апетит!
Здравей, Йоана, кълновете сама ли ги приготвяш или ги купуваш? Как се приготвят или къде се продават? Поздрави!
Здравей Кремена. Кълновете ги купувам. Продават се във всички големи вериги хранителни магазини, както и в някои магазини за здравословни храни.
Може да се приготвят и у дома, като за почти всяко семе има различни технология. Повече информация за покълване на семена може да потърсиш в Интернет.
Благодаря ти!
Здравей Йоана,
Много обичам ръжен хляб! Според теб тази рецепта може ли да се направи само с ръжено брашно или хлебчетата ще станат твърде глетави или твърди?
Имаш страхотни рецепти и ги споделяш по очарователен начин 🙂
Благодаря!
Здравей, Линда. Ръженото брашно е по-специфично за работа, тъй като съдържа по-малко глутен от пшеницата и често резултатът е клисав хляб. Много добре се получава 100% ръжен хляб замесен с квас. Но ако се използва мая е препоръчително към ръженото брашно да се добави друго брашно с високо съдържание на глутен, за да компенсира. Може да се добави пшеница или спелта.
Благодаря, Йоана 🙂 За втори път правих твоя хляб със заатар и реших да пробвам само с ръжено брашно – провалих хубавата рецепта (толкова добре се получи първия път иначе!), но вече ще имам предвид това обяснение 😉 Искам да си направя домашен квас – ти имаш едно прекрасно разяснение за него, но все не стигам до това, а и ме притеснява, че после на хляба му трябва много време за втасване. Но сигурно ще го пробвам скоро .
Няма друг начин, Линда. Хлябът с квас трябва да втасва дълго. Сега в топлото време процеса може да се ускори, но така или иначе са необходими 3-4 часа за приготвянето му.
Започни да приготвяш квас, ще ти отнеме около седмица. И някоя свободна неделя замеси повече хляб. При правилно съхранение хлябът е много траен и така може да месиш всяка неделя, че дори и на две. 🙂 Успех!
Ако имаш въпроси, не се колебай да ми пишеш.
Старая се да се придържам към вегетарианската кухня ирецептата за хлебчетата с пастет много ми допаднаха! Ще ги изпробвам!
Здравейте, наскоро си купих сусамов тахан, но май не го харесаха много вкъщи 🙂 . И тъй като не знам какво да го правя се разрових в нета и видях вашата страхотна рецепта. Та днес мисля да я пробвам, но може ли да ми кажете 130гр сусамов тахан на колко лъжици се равнява или пък чаши :)? Благодаря ви! Хубав ден от мен 🙂
Би трябвало да е малко по-малко от половин чаена чаша.
Сусамовия тахан е прекрасен, когато се смеси с мед или се добави в сладкиши.
Съветвам те да се снабдиш с електронна везна. Ще ти бъде лесно да следваш рецептите в блога, без да има риск да се обърка нещо, заради пресмятането в чаени чаши.
Здравей, Йоана! Днес приготвих ръжените хлебчета с тахан, станаха невероятни, направо не мога да им устоя:) Както и други споделят, направи ми впечатление, че в процеса на втасване, тестото се развива, както обикновено тесто с мая, но при печенето питките запазиха размера си след последното втасване, дори леко спаднаха. Все пак питчиците са меки и вкусни с леко хрупкава коричка.
Благодаря за чудесната рецепта!
Съжалявам само, че нямам тахан в по-солидни количества, бих експериментирала много с него, чудесна храна!
Здравей отново, Йоана!
Мога ли да направя тези хлебчета с квас и само с ръжено брашно и как да преценя количеството на кваса?
Предварително ти благодаря! Хубав и спокоен ден!
О, намислила си от трудните задачи – брашно от ръж плюс мазнини. 🙂 Не съм приготвяла така тестото, но мисля, че не е невъзможно. Бих сложила около 150-200 грама квас и бих оставила тестото по-меко, за да може да втаса добре. Ако лепне твърде много, не го утежнявай с допълнително брашно, а меси с намокрени във вода ръце. Ако стане трудно за разточване, оформи питките на ръка.
Здравей! Много ми харесва блога ти, онзи ден дори пробвах първия си хляб с квас, направих багетите с квас, които са за начинаещи уж, получиха ми се, даже на следващия ден бяха меки, за разлика от вечерта, когато ги пекох.
Сега съм решила да пробвам с тази рецепта, че кваса ми доста добре си живее 😀
Искам да попитам мога ли да заместя лещата с елда, понеже не ми се намира лещичка, но булгур и елда си имам в шкафа и тъкмо да ги оползотворя 🙂
Бъди внимателна с рецептата за хляба, тъй като съдържа ръжено брашно и доста мазнини от сусамовия тахан. Ако рецептата се приготвя с квас ще отнеме по-дълго време за втасване. Но тъкмо ще може да наблюдаваш разликите с тесто с пълнозърнесто и тесто с бяло брашно (багетите).
За пастета може да замениш червената леща с елда. Тя също се сварява бързо.
Таханът пълнозърнест ли е,може ли бташнотонда е две трети бяло,за да са по-пухкави?
Не съм използвала пълнозърнест тахан за тази рецепта, но би могло. Ако имаш желание да експериментираш с пропорциите на брашната – заповядай! Всичко е в твоите ръце. 🙂